www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Si Lansare De Album - Cristi Gram


Cosu
 Share

Recommended Posts

Maine este concertul lui Cristi.... :)

O sa fie o atmosfera extraordinara.....abia stept acest concert..sper ca prezenta va fi cat mai numeroara.!!!

:):):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salutari ! Vad ca nu se incumeta nimeni sa comenteze ce a fost acolo. Ori din respect pentru noi (cei matratati pe scena) ori pentru ca nu e nimic de zis.

 

Ceva tot trebuie spus. VA spun eu.

 

Instalatia de sunet & lumini a fost "gata" de actiune cand publicul intra deja in sala. Zic "gata" pentru ca nu functiona decat partial. Cabluri de monitoare care aveau brum, paraiau & caraiau...la viola si cello erau microfoane dinamice (!!!) cabluri de microfon pentru preluarea chitarei nu existau la ora 19... Semnalele aveau fluctuatii de volum, probabil tot de la calitatea cablurilor. Au promis ca montatul scenei cu lumini si sunet, dureaza 6 ore. Au avut acces in sala la ora 7 dimineata. La ora 19 nu erau gata.

 

Practic nu am facut probe de sunet si primul moment in care am reusit sa dam un acord, a fost in momentul inceperii concetului. Rezultat: catastrofa - dezastru si alte sinonime.

 

Lasand la o parte frustrarea si ciuda, am reusit sa parcurgem piesele (cu eforturi mari de sinconizare si cu multe greseli, pentru ca nu ai cum sa canti simfonie fara sa te auzi...probabil daca aveam un dirijor, se putea canta si fara monitoare) iar spre final (dupa ce mi-am maltratat piesele) a inceput sa sune cat de cat (ma refer la monitorizare...in sala nu stiu exact cum a fost pentru ca am auzit pareri impartite). Singurele momente coerente unde am aratat ca stim sa cantam de fapt, au fost demonstratiile individuale.

 

Le multumesc colegilor care m-au sustinut la acest concert , sunt adevarati profesionisti si consider ca nu meritam ceea ce a fost acolo.

 

Iata cum munca unor muzicieni a fost facuta cu ou si cu otet de niste ignoranti care au fost angajati sa-si faca meseria. Organizatorul a trecut la pedeapsa suprema, nu au fost platiti! Nu dau numele firmei de sonorizare pentru ca am fost colegi si i-am adus in treaba asta ca sa-i ajut. Nu am banuit ca o sa trateze in zeflemea ce am incercat sa fac!

 

Multumesc din suflet celor care au venit si au rezistat pana la sfarsit si le promit un concert viitor fara astfel de probleme si mult mai ieftin ! Aplauzele de 3 minute de la final au aratat ca respectul este pe primul loc. Multumim !!!

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Eu nu am reusit sa ajung, dar ca sa-ti dau un feedback, un prieten de-al meu, fotograf la Agerpress a fost acreditat. I-am spus ca il invidiez ca a putut merge, si mi-a zis ca nu stie daca muzica a fost buna sau nu pentru ca sunetul a fost nasol si nu s-a deslusit nimic. Imi pare sincer rau pentru experienta ta neplacuta, am trecut si eu de cateva ori prin chestia asta si stiu cum e. Din pacate la noi in Romania oamenii care ajung sa se ocupe de asa ceva sunt in mare masura amatori cu impresii. Si asta pentru ca din cate stiu eu formarea profesionala in domeniile conexe productiei muzicale si a showbizului e paroape inexistenta.

Peace !

:)

Link to comment
Share on other sites

Salutari ! Vad ca nu se incumeta nimeni sa comenteze ce a fost acolo. Ori din respect pentru noi (cei matratati pe scena) ori pentru ca nu e nimic de zis.

 

Ceva tot trebuie spus. VA spun eu.

 

ce s-ar putea spune... a fost o lectie de profesionalism ca ati continuat si ca ati reusit sa faceti ceva in conditiile alea. cred ca lipsa criticilor este o dovada ca toti de acolo am inteles. next will be perfect :)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot decat sa admir calmul lui Cristi care a continuat sa cante in ciuda "macelaririi sunetului" de catre domnii de la firma de sunet.Eu NU o sa-i numesc nesimtiti ca ne-au stricat seara pe care o vroiam cu totii plina de muzica buna si muzica pe care doream sa o auzim de mai bine de un an de cand s-a inceput lucrul la album,ci o sa-i cataloghez ca amatori,habarnisti,incompetenti pe cei care ne-au rapit placerea asta.Daca domniile lor considera ca se poate canta acel gen de muzica in acele conditii si ca publicul poate fi tratat "la misto" ,ne pare rau,este inadmisibil.

In alta ordine de idei,imi pare rau de efortul lui Cristi si al muzicienilor implicati in proiectul albumului State of Mind,dar nu este un capat de tara.Sper ca toti cei prezenti la "lansare" sa fie prezenti si la urmatorul concert,lipsit sper din nou de neplaceri!Multa bafta

Link to comment
Share on other sites

Buna seara!

 

Eu nu o sa hulesc prestatia chitaristului Cristi Gram care nici nu pot sa-mi imaginez cum s-a simtzit cand s-a urcat pe scena si a auzit ce a auzit intr-un concert care trebuia sa fie o lansare de album. Si am observat si numele firmei de sonorizare care are si un magazin virtual pe care il voi evita de acum incolo...

 

Pe scurt: ne vedem la urmatorul concert!

 

Respect!

Link to comment
Share on other sites

Deși nu am fost acolo, îmi exprim un mic vot în direcția dezvãluirii numelui firmei de cãtre cei care îl cunosc.

 

Îmi pare foarte rãu cã s-a întâmplat așa ceva, meritați cu totul altceva, mult mult mai bine.

Edited by geneza
Link to comment
Share on other sites

Felicitari, atat tie Cristi cat si celorlalti artisti! A fost un exemplu pentru noi profesionalismul de care ati dat dovada!

Tipul de la mixer trebuia batut ( apropo, Nicu Covaci era in sala! ), tehnicii nu existau, luminile la misto! DPMDV, ori a fost un complot, ori dezinteres total!

 

Magazinul virtual, care functioneaza paralel cu aceasta firma de sonorizare, nu va mai beneficia de colaborarea noastra incepand de azi!

 

RUSINOS!

 

Calin ILIE

Link to comment
Share on other sites

Ce ironie...cu toate ca au fost lipite afise prin tot Bucuresti-ul si concertul a fost promovat in toate felurile posibile, domnul Gram a fost fortat sa ofere 200 de invitatii gratis ca sa umple sala. Interesant

Link to comment
Share on other sites

Guest Vladsteen
Ce ironie...cu toate ca au fost lipite afise prin tot Bucuresti-ul si concertul a fost promovat in toate felurile posibile, domnul Gram a fost fortat sa ofere 200 de invitatii gratis ca sa umple sala. Interesant

ce invitatii baiete ?eu zic sa'ti vezi de treaba

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Draga Cristi, imi pare rau ca lansarea albumului tau a fost insotita de atatea chestii negative. Sunt convins ca exista in Romania si sonorizatori care isi cunosc meseria, si companii de sunet care nu isi bat joc nici de munca lor, nici de a artistului. Probabil ca trebuie doar cautat ceva mai intens.

Iti admir curajul si verticalitatea de a spune lucrurilor pe nume si, din ceea ce am dedus din postul tau, si faptul ca nu dai in vileag numele companiei de sonorizare din cauza faptului ca ati fost colegi.

Aici vad eu insa si principala sursa a problemelor: tu nu te-ai dus dupa cea mai buna firma de sonorizare pe care o poti capata cu bani in Ro, ci ai facut unor prieteni un favor. Si aceasta

la LANSAREA CD-ului tau! Parerea mea este ca in aceasta consta greseala ta aici ai facut acel rabat la calitatea pe care nu vroiai sa-l faci.

Iti doresc sa fi invatat din aceasta experienta trista multe si imi doresc sa te pot vedea cat mai curand intr-un concert al tau, cu trupa ta, in cadrul unui turneu international.

Multa, multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Sunt curios cum va fi albumul acesta pe care domnul Gram il promite de o vesnicie
Ce ironie...cu toate ca au fost lipite afise prin tot Bucuresti-ul si concertul a fost promovat in toate felurile posibile, domnul Gram a fost fortat sa ofere 200 de invitatii gratis ca sa umple sala. Interesant

 

Esti platit sa faci asta? Sau ai ceva personal de impartit cu Cristi? Foarte tampita chestie, ce faci tu aici...

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Ce ironie...cu toate ca au fost lipite afise prin tot Bucuresti-ul si concertul a fost promovat in toate felurile posibile, domnul Gram a fost fortat sa ofere 200 de invitatii gratis ca sa umple sala. Interesant

 

pacat ca nu am prins si eu...

 

Aici vad eu insa si principala sursa a problemelor: tu nu te-ai dus dupa cea mai buna firma de sonorizare pe care o poti capata cu bani in Ro, ci ai facut unor prieteni un favor. Si aceasta la LANSAREA CD-ului tau! Parerea mea este ca in aceasta consta greseala ta aici ai facut acel rabat la calitatea pe care nu vroiai sa-l faci.

 

aici e partea cu adevarat ironica... ca nu a fost un rabat. chiar daca ne ascundem dupa deget, toti stim cine e firma.

mi se pare cel mai mare publicity fail din industria muzicala din romania, ce au reusit sa faca.

 

privind partea plina, se poate spera ca incidentul acesta va duce la o abordare mai profesionista a laturii tehnice a muzicii... instrumentistii pierd mii de ore exersand, tehnicii inca nu..

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
pacat ca nu am prins si eu...

 

 

 

aici e partea cu adevarat ironica... ca nu a fost un rabat. chiar daca ne ascundem dupa deget, toti stim cine e firma.

mi se pare cel mai mare publicity fail din industria muzicala din romania, ce au reusit sa faca.

 

privind partea plina, se poate spera ca incidentul acesta va duce la o abordare mai profesionista a laturii tehnice a muzicii... instrumentistii pierd mii de ore exersand, tehnicii inca nu..

 

Imi pare rau, onrewind, eu chiar nu stiu cine e firma - ne mai traind prin spatiul mioritic de o gramada de ani normal ca am mai pierdut contactul cu ce se intampla prin scena autohtona.

Vizand partea a doua a comentariului tau, nu pot spune decat +1

Link to comment
Share on other sites

Felicitari, atat tie Cristi cat si celorlalti artisti! A fost un exemplu pentru noi profesionalismul de care ati dat dovada!

Tipul de la mixer trebuia batut ( apropo, Nicu Covaci era in sala! ), tehnicii nu existau, luminile la misto! DPMDV, ori a fost un complot, ori dezinteres total!

 

Magazinul virtual, care functioneaza paralel cu aceasta firma de sonorizare, nu va mai beneficia de colaborarea noastra incepand de azi!

 

RUSINOS!

 

Calin ILIE

 

 

poate aflam si numele celor care au fost cu sunetul ca sa se fereasca si altii.... asta daca nu vin cu dreptul la replica si spun ca instrumentisitii nu au cantat bine si ca sunetul facut de ei a fost impecabil... ca asa e in romanica

 

http://www.mcmusic.ro/

stanga jos - Our Links

?

Sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

Il inteleg pe Calin ca nu vrea sa dezvaluie numele acelor imbecili, cum il inteleg si pe Cristi.

Noi insa, putem vorbi desrpe ei si am face bine sa nu ne dam inapoi de la asta. Asa ar sti mai multi de cine sa se fereasca de acum in colo.

Asadar. Am inteles din n surse si din ce se striga prin sala, ca individul de la sunet se numeste Ciupi, sau Ciupli, ceva de genu'. Am mai recunoscut in sala invartindu-se pe la schelele de lumini un anume Marius, pe care, daca nu incurc, l-am vazut cantand cu trupa Asha (s-ar putea sa ma insel, dar sunt destul de sigur ca el era). Am mai inteles ca o mare parte din vina pt intarzierea montarii schelei, apartine firmei de impresariat care a uitat sa precizeze conducerii salii radio faptul ca NU ESTE VORBA DE UN CONCERT SIMFONIC. Iar la vederea schelei si a tobelor, directorul locatiei a luat foc.

Inca nu stiu prea multe, am sa mai intreb in stanga, in dreapta si de indata ce voi afla mai multe detalii, le voi posta. In legatura cu firma de care se vorbeste aici, am o vaga banuiala dar, am sa postez cand am aflu mai multe.

 

In alta ordine de ideei, eu (si nu doar) stiu cum suna albumul la fel de bine cum stim toti la ce nivel canta cei care au fost sambata seara pe scena salii radio. Deci, nu ne poate prostii un pseudo-sunetist, probabil fost instrumentist ratat odata, plin de frustrari care mai de care mai apasate, pus in fatza unui panou cu butoane si care dintr-o data se vede un soi de semi-zeu. Cu ochii mei am vazut cum individul facea sunetul pt jumate de piesa, se departa de mixer, iar la sfarsitul piesei mai misca 2 butoane cat sa se duca draq tot si sa inceapa microfoanele sa fluiere. Sincer, il fericesc ca n-am fost in spatele lui, iar de unde eram mi-era foarte greu sa-l ajung. Il fericesc pe el ca a scapat de spital si pe mine ca am scapat de puscarie.

 

Lasand astea la o parte. Abia astept un nou concert, de data asta, probabil, intr-un club decent, in care sa nu mai existe oameni mici si interese ascunse.

 

Bravo Cristi pt compozitii, prestatie si calmul de care eu nu puteam da in locul tau dovada!

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Salutari ! Vad ca nu se incumeta nimeni sa comenteze ce a fost acolo. Ori din respect pentru noi (cei matratati pe scena) ori pentru ca nu e nimic de zis.

 

Ceva tot trebuie spus. VA spun eu.

 

Instalatia de sunet & lumini a fost "gata" de actiune cand publicul intra deja in sala. Zic "gata" pentru ca nu functiona decat partial. Cabluri de monitoare care aveau brum, paraiau & caraiau...la viola si cello erau microfoane dinamice (!!!) cabluri de microfon pentru preluarea chitarei nu existau la ora 19... Semnalele aveau fluctuatii de volum, probabil tot de la calitatea cablurilor. Au promis ca montatul scenei cu lumini si sunet, dureaza 6 ore. Au avut acces in sala la ora 7 dimineata. La ora 19 nu erau gata.

 

Practic nu am facut probe de sunet si primul moment in care am reusit sa dam un acord, a fost in momentul inceperii concetului. Rezultat: catastrofa - dezastru si alte sinonime.

 

Lasand la o parte frustrarea si ciuda, am reusit sa parcurgem piesele (cu eforturi mari de sinconizare si cu multe greseli, pentru ca nu ai cum sa canti simfonie fara sa te auzi...probabil daca aveam un dirijor, se putea canta si fara monitoare) iar spre final (dupa ce mi-am maltratat piesele) a inceput sa sune cat de cat (ma refer la monitorizare...in sala nu stiu exact cum a fost pentru ca am auzit pareri impartite). Singurele momente coerente unde am aratat ca stim sa cantam de fapt, au fost demonstratiile individuale.

 

Le multumesc colegilor care m-au sustinut la acest concert , sunt adevarati profesionisti si consider ca nu meritam ceea ce a fost acolo.

 

Iata cum munca unor muzicieni a fost facuta cu ou si cu otet de niste ignoranti care au fost angajati sa-si faca meseria. Organizatorul a trecut la pedeapsa suprema, nu au fost platiti! Nu dau numele firmei de sonorizare pentru ca am fost colegi si i-am adus in treaba asta ca sa-i ajut. Nu am banuit ca o sa trateze in zeflemea ce am incercat sa fac!

 

Multumesc din suflet celor care au venit si au rezistat pana la sfarsit si le promit un concert viitor fara astfel de probleme si mult mai ieftin ! Aplauzele de 3 minute de la final au aratat ca respectul este pe primul loc. Multumim !!!

 

Hai sa fim si obiectivi si sa spunem urmatoarele:

 

1.instalatia de sunet (inclusiv cablurile) apartine in totalitate colegului de concert Ionut Micu-tobe

2.sunetistul a tot intrebat disperat inainte de concert ce se doreste in monitoare neprimind absolut nici un raspuns decat "este ok"

3.un "nene" gras si libidinos s-a postat la mixer spunand ca el "da banii" si sa se faca sunetul cum spune el

4.nu s-a platit absolut nici un leu/cent/peso/etc pentru NICI O SCULA de pe scena;sa nu uitam ca au fost si lumini, heavy duty, camion, tehnici!!!NIMIC;NENEA LIBIDINOS NU A DAT NIMIC DECAT ORDINE tehnice nestiind nimic in domeniu.

5.avand in vederea ca nu s-a platit nimic pentru sustinerea tehnica a concertului se pare ca "acei fosti colegi" te-au ajutat pe tine si nu tu pe ei.MOCA, FREE, GRATIS SI MULTE ALTE SINONIME.

6.ca o micuta concluzie "organizatorul" nu a dat pedeapsa suprema firmei tehnice pentru ce a fost sau nu ci dintr-un motiv mult-mult mai simplu: nu a venit lumea-nu au fost bani! traim in Romania si traiasca tzepele.

Bafta la concertele viitoare si iti doresc mai multa impartialitate.

 

Ce ironie...cu toate ca au fost lipite afise prin tot Bucuresti-ul si concertul a fost promovat in toate felurile posibile, domnul Gram a fost fortat sa ofere 200 de invitatii gratis ca sa umple sala. Interesant

perfect adevarat!!!

Link to comment
Share on other sites

abc...adica marius mirea, daca vrei sa spalam lucrurile in public o sa ai numai de pierdut

 

esti un infumurat inchipuit si alte sinonime, ti-ai permis sa dormi ca o putoare stiind ca la 7 trebuia sa fii acolo.dupa ce ca ai intarziat ti-ai permis sa-i intorci spatele directorului de la sala radio si sa-i inchizi telefonul in nas unui om care te baga in buzunar pe toate planurile. Tu esti un ciuri buri pe langa oamenii aia !Pana la ora 19 si ceva totul era incert astfel incat am intrat in transa si priveam in jur ca ametit.

se stia clar ca vreau condensere pentru viola si cello si in-ear pentru fete.

am cerut curent la pedalier unui tehnic de-al tau (ca ma indoiesc ca John l-ar fi angajat), fiind schela de lumini lasata jos, a infipt un prelungitor direct langa cuplele de la pari...un bou habarnist. I-am aratat lui Ionut (Micu) ce a facut baiatul ala (triplul atarna de sus si baiatul imi intindea cupla nonsalant si cu uimire ca nu vreau sa-mi var transformatorul in ea)

esti un complexat si nu ai putut sa accepti faptul ca esti angajat la concertul meu si trebuie sa muncesti pentru mine, de fiecare data ai ras de ce cant si de fiecare data ai zis in zeflemea (cu o disimulare glumeatza) ce faci Cristi , faci arta? Am fost naiv cand am crezut ca ai putea trata serios ceva in legatura cu mine sau cu Ionut. Daca ai fi facut contract cu sonorizarea asa cum am crezut de fapt ai fi primit banii, dar nu i-ai fi meritat !!!

ar trebui sa te dau in judecata ca mi-ai stricat concertul de debut.

Ti-ai permis sa-i zici lui John ca-mi faci cadou sonorizarea?

O sa-ti aduc si eu un ***** combinat de la mai lumulte animale , drept cadou de ziua ta.

Puteam sa-ti dau mesajul asta in privat. Dar o meriti in public.

 

P.S.: :) Sa nu te prind pe strada ca-ti rup urechile !!! Daca intrati pe profilul lui torque o sa intelegeti mai multe. Nu trebuie decat un procent de intuitie...

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

abc...adica marius mirea, daca vrei sa spalam lucrurile in public o sa ai numai de pierdut

 

esti un infumurat inchipuit si alte sinonime, ti-ai permis sa dormi ca o putoare stiind ca la 7 trebuia sa fii acolo.dupa ce ca ai intarziat ti-ai permis sa-i intorci spatele directorului de la sala radio si sa-i inchizi telefonul in nas unui om care te baga in buzunar pe toate planurile. Tu esti un ciuri buri pe langa oamenii aia !Pana la ora 19 si ceva totul era incert astfel incat am intrat in transa si priveam in jur ca ametit.

se stia clar ca vreau condensere pentru viola si cello si in-ear pentru fete.

am cerut curent la pedalier unui tehnic de-al tau (ca ma indoiesc ca John l-ar fi angajat), fiind schela de lumini lasata jos, a infipt un prelungitor direct langa cuplele de la pari...un bou habarnist. I-am aratat lui Ionut (Micu) ce a facut baiatul ala (triplul atarna de sus si baiatul imi intindea cupla nonsalant si cu uimire ca nu vreau sa-mi var transformatorul in ea)

esti un complexat si nu ai putut sa accepti faptul ca esti angajat la concertul meu si trebuie sa muncesti pentru mine, de fiecare data ai ras de ce cant si de fiecare data ai zis in zeflemea (cu o disimulare glumeatza) ce faci Cristi , faci arta? Am fost naiv cand am crezut ca ai putea trata serios ceva in legatura cu mine sau cu Ionut. Daca ai fi facut contract cu sonorizarea asa cum am crezut de fapt ai fi primit banii, dar nu i-ai fi meritat !!!

ar trebui sa te dau in judecata ca mi-ai stricat concertul de debut.

Ti-ai permis sa-i zici lui John ca-mi faci cadou sonorizarea?

O sa-ti aduc si eu un ***** combinat de la mai lumulte animale , drept cadou de ziua ta.

Puteam sa-ti dau mesajul asta in privat. Dar o meriti in public.

 

P.S.: :) Sa nu te prind pe strada ca-ti rup urechile !!! Daca intrati pe profilul lui torque o sa intelegeti mai multe. Nu trebuie decat un procent de intuitie...

Salut, nick-ul "abc" apartine mie, respectiv Ionut Serbana.

Restul rufelor va rog sa le spalati unde vreti voi.Personal imi asum tot ce am scris aici.

Link to comment
Share on other sites

Salut, nick-ul "abc" apartine mie, respectiv Ionut Serbana.

Restul rufelor va rog sa le spalati unde vreti voi.Personal imi asum tot ce am scris aici.

 

Personal iti fac cadou (post-eveniment) tot ce imi apartine (lumini) si a fost pus la dispozitia ta la lansare.Bafta, asta nu e un mesaj plin de resentimente ci o incercare de lamurire.

Link to comment
Share on other sites

Un fapt hazliu care dovedeste priceperea tehnicienilor parati. Probabil multi dintre cei prezenti au remarcat ca boxele de la bass erau aranjate cu curu-n sus, adica jos era cea de 4x10 si peste ea cea de 1x15. Intreband ulterior unul dintre vacarii aia, am primit un raspuns pe cinste: conteaza?

Edited by Calin ILIE
Link to comment
Share on other sites

Abc , am vorbit azi la prânz cu Ionut Micu la telefon si mi-a spus replica lui Marius fata de cele întâmplare. 90% din frazele folosite de tine in post sunt identice cu ce a zis el. De aici si concluzia ca eºti Marius. E clar oricum ca nu mai vreau sa discut despre asta. Îmi creste tensiunea numai când mã gândesc câteva secunde. Va doresc progres si acumulare de experiența , dar fãrã victime ...

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.