www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inverviu Steve Vai


Cosu
 Share

Recommended Posts

Cel mai usor ar fi sa-i faci lui Steve Vai o prezentare in cifre: 3 Grammy-uri si 7 nominalizari, 15 albume solo, 21 aparitii pe albume ale lui Frank Zappa, 65 de aparitii pe albume ale altor artisti si compilatii, 50 de premii pentru virtuozitate instrumentala. Spectaculoasa prezentare, dar rece, iar Vai numai rece nu-i. In afara scenei este un personaj cald, politicos, un adevarat gentleman dar volubil si cu simtul umorului bine reprezentat. Stie sa-si delimiteze spatiul intim atunci cand e nevoie, dar "arogant" ar fi probabil cuvantul pe care nimeni nu l-ar putea folosi vreodata legat de el. Pe scena il stim cu totii - un mare maestru al chitarei, un artist de geniu care stapaneste la perfectie arta spectacolului si care transmite o energie irezistibila. Cu ocazia scurtei sale vizite in Romania l-am rugat sa raspunda catorva intrebari puse de "confratii" sai de pe rgc.ro. A acceptat cu placere si in vartejul pregatirilor pentru lansarea celui mai nou proiect al sau - CD-ul si DVD-ul dublu "Where The Wild Things Are" - a gasit timpul necesar sa raspunda intrebarilor voastre. Enjoy!

Anca Lupes (Star Management)

 

1.Draga Steve, poveste-ne despre colaborarea ta cu David Coverdale si de ce nu a continuat.

Steve - A fost o placere sa lucrez cu David. A fost intotdeauna un gentleman cu mine si am fost prieteni. Faptul ca nu am colaborat decat un sezon a venit natural. Eu am aspiratii muzicale foarte diferite.

2.Care a fost prima ta chitara electrica si la ce varsta ai pus mana pe ea?

Steve - Aveam 13 ani si era o chitara Teisco ieftina. Era foarte greu de cantat la ea si cand am avut urmatoarea chitara intr-adevar buna, am scos-o pe Teisco afara, pe strada, si am dat cu ea de pamant.

3.Cat de mult conteaza muzica pe care o asculta in timpul liber un chitarist care vrea sa devina cat mai bun, si in ce masura ar trebuie sa se lase influentat de ea? 

Steve - Depinde de el/ea. Daca asculti un anume gen de muzica este foarte posibil sa fii influentat de el cand canti. Em m-am obisnuit sa incerc sa ascult muzica din capul meu mai mult decat orice altceva.

 

4.Din punctul tau de vedere, valoarea si aprecierea chitaristilor solo a scazut in ultimul deceniu?

Steve - Nu, cred ca tuturor le place chitara si cei care nu stiu sa cante la chitara si-ar dori, in secret, s-o faca. Aprecierea e mereu acolo, numai instrumentistii si modul in care ei canta se schimba.

 

5.Ce te-a indemnat sa inveti chitara de fapt? Parintii sau prietenii? Ce te-a motivat sa devii unul dintre cei mai buni chitaristi din lume?

Steve - Cand eram copil, de cate ori ma uitam la o chitara ma entuziasmam. Simteam un fior care imi trecea prin corp. Ma simteam sub tensiune. De cate ori atingeam chitara, respiratia imi ingheta in plamani. Cand am inceput sa cant la chitara, a fost ca si cum as fi inceput o poveste de dragoste pe viata.

 

6.Ce melodie/zona din Romania te-a inspirat sa compui Babushka?

Steve - Nu-mi mai aduc aminte exact, am avut mai multe CD-uri din care m-am inspirat.

 

7.Poti descrierie pe scurt rig-ul tau de acum si CUM INREGISTREZI CHITARA? Ofera-ne niste tips & tricks.

Steve - Mergi pe Vai.com si vei gasi raspunsul.

 

8.Cum compui cel mai eficient? Sint artisti care prefera sa se retraga in studio si sa experimenteze pina cind sint satisfacuti de rezultat, in timp ce altii compun din mers, in turneu sau in pauzele artistice. Cum si cind iti gasesti cel mai usor inspiratia?

Steve - Pentru mine cel mai eficient e cand sunt acasa in studioul meu si e-mailul si telefonul sunt inchise. Atunci am tot timpul din lume.

 

9.La ce nivel stapanesti arta visului? Ai ajuns la chestii gen calatorii astrale sau ceva de genul?

Steve - Nu cred ca visatul este o Arta. Este mai mult un fenomen natural necontrolat. N-am fost niciodata in stare sa-l stapanesc, dar imi amintesc episoade din vise in care ma puteam face indeajuns de constient ca sa fac sau sa spun anumite lucruri. Dar daca as putea sa-mi stapanesc visele, probabil ca mi-as face somnul un fel de orgasm prelungit. Prefer sa-mi pastrez meandrele astrale secrete.

 

10.Cat de mult a influentat viitoarea ta cariera intalnirea cu Frank Zappa?

Steve - Frank era extraordinar. El facea muzica pe care si-o dorea, indiferent de ce spuneau sau faceau ceilalti. Acest lucru a avut un mare impact asupra mea.

 

11.Ce apreciezi la muzicienii cu care canti, in afara de skill?

Steve - Sunt niste oameni cu adevarat minunati.

 

12.Steve de ce ai renuntat la formula Billy Sheenan si Tony McAlpine? 

Steve - Suntem foarte apropiati, ca niste frati, dar am dorit un sound nou pentru trupa mea. Imi voi schimba mereu trupa.

 

13.Care este "trupa ta de vis" - numeste cei 3-4 instrumentisti geniali (in viata sau nu) + voce cu care ti-ar place sa fi cantat de la inceput, sau cu care ti-ar face placere sa canti de acum incolo.

Steve - Dave Weiner, Anne Marie Calhoun, Alex Depue, Brian Beller, Jeremy Colson.

 

14.Care crezi ca este pasul urmator in muzica? te astepti la o reinventare in vreun fel a muzicii in general si a cantatului la chitara, in special?

Steve - Da, ma astept ca in cele din urma sa apara cineva care va avea un dar special si care va face ceva unic si minunat si toti vor fi incantati si vor vrea sa-l copieze, dar nu vor putea fi niciodata la fel de buni ca originalul.

 

15.Stiu ca ai inceput sa studiezi muzica si chitara de cand erai foarte mic. Ai mai avut timp liber si pentru perioada de copilarie?

Steve - inca mai am timp liber sa fiu copil.

dolphin.jpg

 

 

16.Pe site-ul tau, in clipul de prezentare al pedalei Jemini, mai apare un chitarist, destul de talentat, pe care, coincidenta, il cheama tot Steve. Exista vreo sansa sa va vedem impreuna intr-un concert in Romania?

Steve - N-as canta cu dobitocul ala nici daca m-ati plati... Sper ca e OK daca vin in Romania fara el.

 

17.Care e chitara ta favorita din colectia ta? ce o face asa de buna sau de ce iti place asa de mult?

Steve - Chitara mea Jem pe care o numesc EVO. Mi-am transpirat sufletul in chitara aia. Va amintiti ce am raspuns la intrebarea no. 5 si la no. 10? Ei bine, adunati cele doua raspunsuri si veti vedea ce simt cand cant cu EVO. Un solo orgasmic lung si excitant.

 

18.Ai un studio portabil pentru a inregistra ideile tale muzicale cand esti in turneu? Din ce este compus?

Steve - Da. Ti-am trimis si pozele.

 

rig1.jpgrig2.jpgrig3.jpg

 

rig4.jpgrig5.jpgrig6.jpg

 

rig7.jpgrig8.jpgrig9.jpg

 

19.Se contureaza deja continuarea proiectului pentru chitara electrica si orchestra?

Steve - Da, probabil ca mai curand decat te-ai putea astepta.

 

20.Cat de importante sunt versurile pentru tine si care sunt sansele sa mai auzim un album de genul "Sex and Religion" (adica profund, liric, controversat...) din partea ta in viitor?

Steve - Versurile din muzica mea sunt pe atat de importante pe cat oamenii care o asculta cred ca sunt. In viitor sper sa am mai multe inregistrari cu parti vocale intense si idei lirice profunde, dar nu vor fi ca Sex and Religion pentru ca Devin Townsend e numai unul.

 

Si nu uitati

 

VAI_DVDcoverhigres.jpg

 

 

din octombrie 2009 in librariile Carturesti din Bucuresti si din tara!

 

 

 

RGC.ro multumeste Ancai Lupes si Star Management pentru acesata minunata oportunitate!

 

Thank you Steve Vai!

Link to comment
Share on other sites

.......shitload of gear :):) , si iara pe youtube vezi doar 8-9 pedale :D imi plac chestiile astea! :D

 

Mersi fain! :)

Mi-a placut enorm :D :

 

,, 16.Pe site-ul tau, in clipul de prezentare al pedalei Jemini, mai apare un chitarist, destul de talentat, pe care, coincidenta, il cheama tot Steve. Exista vreo sansa sa va vedem impreuna intr-un concert in Romania?

Steve - N-as canta cu dobitocul ala nici daca m-ati plati... Sper ca e OK daca vin in Romania fara el. "

Link to comment
Share on other sites

16.Pe site-ul tau, in clipul de prezentare al pedalei Jemini, mai apare un chitarist, destul de talentat, pe care, coincidenta, il cheama tot Steve. Exista vreo sansa sa va vedem impreuna intr-un concert in Romania?

Steve - N-as canta cu dobitocul ala nici daca m-ati plati... Sper ca e OK daca vin in Romania fara el.

 

Tinand cont ca nu gasesc clipul ala, imi explica si mie cineva poanta ? :)

Link to comment
Share on other sites

16.Pe site-ul tau, in clipul de prezentare al pedalei Jemini, mai apare un chitarist, destul de talentat, pe care, coincidenta, il cheama tot Steve. Exista vreo sansa sa va vedem impreuna intr-un concert in Romania?

Steve - N-as canta cu dobitocul ala nici daca m-ati plati... Sper ca e OK daca vin in Romania fara el.

ce raspuns fain :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Fain interviul. Steve e un tip extraordinar, am avut privilegiul de a sta de vorba cu el acu 3 ani, a fost impresionant.

@Cosu: multumesc ca mi-a fost aleasa intrebarea pentru interviu.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
dar uitandu-ma la pozele cu rackurile lui vai...imi vine in minte intrebarea care circula foarte des aici pe forum:

...cum pot sa am tonul lui x?...

 

Cred ca nu o sa mai intrebe nimeni :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

cam micut studioul ala portabil, EU NU PREA GASESC LOC INTR-O CAMERA PENTRU UN CUB DE 15W SI ALA ARE DITAMAI SCULELE SI LE DUCE DUPA EL

 

si tare faza cu "N-as cant cu dobitocul ala nici daca m-ati plati..." are umor!

 

Si legat de chitara EVO, eu unul sunt anti ibanez (din cauza a ceva ce nu se poate chema un motiv, dar un "prieten" de'al meu si-a luat un ibanez... si el fiind mai fitos mai pana mea se dadea mare tot timpul, si ca sa se dea ma mare si indirect spunea ca ibanez e cea mai tare firma de electrice, de clasice mai avea putin si imi zicea si de amp-uri si de strapuri... si din cauza asta m-am sictirit si nu vreau sa am vreun ibanez), dar vroiam sa spun ca tremoloul e super la EVO.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Dap oamenii aia care venereaza un brand sunt enervanti rau de tot. Asa eram si eu mai demult. Credeam ca o chitara e chitara doar daca scrie Gibson pe capul chitarii. Cred ca daca ma auzeai te sictireai anti-Gibson. Atunci eram si anti-Fender, eram un copil. Nici acum nu imi plac chitarile Fender in special pentru ca nu imi plac dozele cu o singura bobina, dar sunt convins ca Fender fac chitari foarte bune. Am vazut un Fender cu doua doze cu bobine duble si era tentanta. Acuma cant pe un Ibanez si imi place. Chitarile Ibanez imi plac din multe motive cum ar fi accesul la tastele inalte, tremolourile f bune (la chitarile peste un anumit pret), tastele jumbo, si altele.

 

Totusi inca mai am o simpatie pentru Gibson si inca visez la un Gibson. Am vazut aici clubul Gibsonistilor si mi-as dori sa fiu si eu in el dar acum nu mai venerez brandul Gibson.

 

Nu cred ca Ibanez sunt cele mai bune chitari dar ei fac unele modele care sunt foarte bune la un pret foarte bun.

 

Alin, sper sa-ti treaca sictireala.

 

multumesc... sper si eu dar nu ai inteles un detaliu.. eu il uram pe ala fiindca incerca sa se dea mare din orice si folosea chitara pentru asa ceva... si daca nu avea ibanez si avea... sa zicem jackson.. iarasi incepea ca jackson sunt cei mai tari si toti canta la jackson si alte rahaturi din asta... si el se dadea mare doar fiindca avea el ibanez... si i se parea ca toti au ibaneze... si era parca bohemian rapsody cantata de edgar cruz si face "ala e ibanez dupa cheite"... CE RAHAT... dar daca stau sa ma gandesc el se da mare orice ar avea... dar eu unul nu am vazut in viata mea un CANTARET DE CHITARA CLASICA RENUMIT CARE CANTA PE O CLASICA IBANEZ!!... oricum... sper si eu sa imi treaca "sictireala"

 

Rock on!

Link to comment
Share on other sites

Guest darklord

5.Ce te-a indemnat sa inveti chitara de fapt? Parintii sau prietenii? Ce te-a motivat sa devii unul dintre cei mai buni chitaristi din lume?

Steve - Cand eram copil, de cate ori ma uitam la o chitara ma entuziasmam. Simteam un fior care imi trecea prin corp. Ma simteam sub tensiune. De cate ori atingeam chitara, respiratia imi ingheta in plamani. Cand am inceput sa cant la chitara, a fost ca si cum as fi inceput o poveste de dragoste pe viata.

 

 

Ha :) a ajuns si intrebarea mea aici.... :)

Link to comment
Share on other sites

5.Ce te-a indemnat sa inveti chitara de fapt? Parintii sau prietenii? Ce te-a motivat sa devii unul dintre cei mai buni chitaristi din lume?

Steve - Cand eram copil, de cate ori ma uitam la o chitara ma entuziasmam. Simteam un fior care imi trecea prin corp. Ma simteam sub tensiune. De cate ori atingeam chitara, respiratia imi ingheta in plamani. Cand am inceput sa cant la chitara, a fost ca si cum as fi inceput o poveste de dragoste pe viata.

 

 

Ha :) a ajuns si intrebarea mea aici.... :)

 

am avut intrebari similare :)

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest darklord
Dap frate cred ca stiu tipul de individ. Sunt foarte deranjati. Ma gandesc ca daca iti iei Ibanez vine sa te felicite intr-un mod care te face sa vrei sa iti arunci Ibanezul proaspat cumparat.

 

Eu am avut parte de cativa Fenderisti care imi spuneau ca Fender sunt chitari si restul sunt scanduri. Deci, cred ca stiu cum e.

 

 

Fiecare chitara are sunetul lui sepcific,cum e fender,ibanez jackson sau oricare...nu poti zice care i mai bun...adica nu difera mult...difera prin sound ul produs....depinde in ce gen vrei sa canti si atunci asa chitara iti iei...:)

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.