• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
Cosu

Concurs - Guest Artist Pe Noul Album Cyfer - Vot!

Concurs - Guest Artist Pe Noul Album Cyfer - Vot!   86 members have voted

1. 1. Concurs - Guest Artist Pe Noul Album Cyfer - Vot!

• Slash93
      17
    • Mihaitarta
      6
    • Bogdanguitar
      12
    • Rogerul
      1
    • *ptr
      3
    • Geliraden
      0
    • Kreatorul
      2
    • Jon
      0
    • MrKhaan
      0
    • Arabu
      3
    • Tzoaie
      12
    • DMC
      8
    • CiocanelBloodyCiocanel
      2
    • Nightlight
      1
    • Adi Ursu
      1
    • Addrien
      1
    • Razvanciub8a
      7
    • Mik3
      0
    • Musaro Adriano
      10

Please sign in or register to vote in this poll.

89 posts in this topic

mik, niciun a zis ca tzoie nu exprima sentimente, cred ca esti primu care a remarcat asa ceva, din punctul meu de vedere lam felicitat, e foarte frumos, chiar ma placut dar pentru o 'alegere personala' prefer sa votez chitaristi fara sa iao ceva din merite la baiat acest asa talentat. Clapa este un intrument ca oricare altu, produsul finit contaza, si el a demonstrat o calitate foarte buna. Apropo daca tzoie da o tura pe la ploiesti mar bucura sa cantam impreuna, in rest peace an love!!

PS. acest lam adaugat ulterior pentru ca sincer iti zic, ar trebui sa tac, dar vreau sa subliineez fapta in sine:

Ai intrebat, vazand ca niciunu a comentat piesa ta, daca cineva te da o parere , un reply la piesa ta, mam bagat, gratuit (adica puteam sa imi vad de traba mea nu?) ok? te am facut o analiza destul de detaliata, fara a ofensa, dimpotriva, mi sa parut ca am fost destul de amabil

1)nici macar nu ai multumit (nu este important dar asa ca idee...)

2)iese 'ipotesa ca dupa 'NOI' tzoie nu exprima aceasi sentiment(si aici discutabil, nam gasit o singura postare care confirma cele spuse de tine mai deasupra, cred ca era idea ta si lai generalizata la 'NOI dar ma rog

3)Zici ca nu te referai la tecnica sau la note in sine... la ce te referai? Melodie? la groove?

4) acuma inteleg dece rar cineva comentaza detaliat.

Sa ne ausim cu bine, mie personal ma picat entusiasmul! numai bine

Domne esti culmea :) acu tu te-ai suparat aiurea, vroiam sa zic ca in principiu te-ai uitat dupa a fi in acelasi stil cu restu piesei si domnu tzoaie a facut ceva cu totul nou si interesant adica nimeni nu s-a dat pe jazz si mi-a placut foarte mult ideea , 1. pe bune am uitat sa zic mersi, 2 am scris mai sus, 3. la fraze si idei, 4. ok. Yo zic mersi si respect ca si-asa am uitat mai sus si daca m-am facut inteles gresit asta e, probleme de comunicare...

Later edit : Ah scuze, mai era ceva legat de "voi", m-ai inteles gresit, voi = tu si cu Burb (no offense buddy, thanks for being kind) si nu a fost IN NICI UN CAZ sub forma de jignire, daca asta s-a inteles sorry

Inca un edit : ggg scuze, eram chiar suparat ca de-abia m-am bagat si yo si am inceput sa supar lumea si am uitat, merci de comentariu :)

Edited by Mik3

Salut! In primul rand multumesc lui Cyfer pentru sansa de a participa la concurs (si pentru sursa de inspiratie :) ) si evident multumesc celor care m-au votat.

M-am hotarat sa scriu ceva mai mult de data asta, poate intereseaza pe cineva. Probabil ca voi fi catalogat ca arogant, infumurat etc., dar riscul asta exista mereu prin zona rgc. Sincer sa fiu, am fost destul de dezamagit de participarea la acest concurs, care se pare ca a fost interpretat ca un "duel". Am vrut sincer sa votez pe cineva, dar nu am reusit sa fac asta, dat fiind scopul si sensul concursului. Daca ar fi fost concurs de talent sau un simplu duel, atunci as fi avut o alegere foarte grea intre:

slash93 - incredibil de talentat, foarte bine pe timp, dar contrar parerii majoritatii un ton si un stil nu foarte potrivit cu piesa lui Cyfer. Cel putin asa aud eu. Dar cum spuneam, un chitarist infinit de talentat destpre care probabil ca o sa auzim multe in urmatorii ani.

BogdanGuitar - probabil per total favoritul meu. Totul e la locul lui, fraze superbe, dar putea fi ceva mai "curat" si nu asa ingramadit.

Adriano - pentru care am un respect enorm, mi-a placut din nou, dar stilul sau de a canta (foarte deosebit dealtfel) nu se potriveste dupa parerea mea cu piesa asta. Din nou, solo-ul suna ca tras din prima, de aici si retinerea mea.

Cum ziceam, daca ar fi concurs de talent, totul ar fi OK. Dar nu e. E vorba de un solo care teoretic ar putea ajunge pe un disc, iar asa ceva trebuie abordat altfel. In mod clar nu este fair din partea mea sa vorbesc despre lucruri pe care multi poate nu au avut ocazia sa le cunoasca si care sunt legate de munca de a inregistra in studio. Dar pana la urma e o chestie de desciplina care se poate exersa si acasa. Sunt sigur ca Cyfer a stat nenumarate ore in studio pentru albumul asta, deci in mod sigur se asteapta la un guest artist care depune acelasi efort. Un solo cu greseli de timing nu are ce cauta pe un disc, nu mai vorbesc de note pe langa. La fel si discutiile astea gen "m-ai votat pe mine, mersi, si eu pe tine, totul e minunat, toti suntem cei mai buni" mi se par pe dinafara. Poate exagerez eu, dar sincer nu cred ca Cyfer a vrut sa organizeze un duel "just for fun". Omul are de facut un album, iar asta inseamna munca, disciplina si simt critic. Si despre asta e vorba aici, despre piesa asta, despre albumul asta la care unul dintre noi are o sansa grozava sa participe. Restul nu prea conteaza, improvizatii "just for fun" se fac la rubrica "duelul chitaristilor"...

Probabil ca m-am ambalat cam tare, dar nu vreau sa jicnesc sau sa atac pe nimeni. Mi se pare doar ca abordarea concursului a fost in general prea putin serioasa, iar discutiile au deviat prea mult de la subiect..

Toate bune tuturor,

Mihai

Edited by dmc

slash93 - incredibil de talentat, foarte bine pe timp, dar contrar parerii majoritatii un ton si un stil nu foarte potrivit cu piesa lui Cyfer. Cel putin asa aud eu. Dar cum spuneam, un chitarist infinit de talentat destpre care probabil ca o sa auzim multe in urmatorii ani.

Mersi :) .As vrea sa aud si eu ceva de mine in urmatorii ani :) .

Salut!

Acum am apucat sã citesc și eu topicul. Am fost toatã ziua în studio.

Înregistrarea s-a terminat în proporție de 99%.

Acum urmeazã partea de editare și mixare, care va dura ceva, pentru cã e foarte mult material de prelucrat.

A propos de asta - Cyfer nu a precizat regulile in detaliu - de gen - avem voie sa ne votam pe noi insine (eu nu am facut-o considerand asta o chestie de minim bun simt)...etc... sau alta intrebare "funny" Cyfer o sa voteze? daca da , pe cine ? :)

Corect, vã puteți vota pe voi înșivã, dar dacã mã întrebați pe mine, e cam de porc :)

Dacã chiar credeți cã soloul vostru e cel mai bun, vã puteți abține.

M-am tot gândit dacã o sã votez sau nu în aceastã fazã și probabil o sã o fac, din douã motive:

- sunt membru RGC cu drept de vot

- e important și cine intrã în faza finalã, nu doar câștigãtorul final.

Evident în niciun caz nu voi spune cu cine votez și nu voi face remarci asupra prestațiilor. Nu vreau sã influențez opiniile celorlalți.

Cei care nu au votat pânã acum se pot gândi la urmãtoarele:

- votez cu un solo cât mai corect executat sau cu unul mai interesant dar cu greșeli?

- votez o prestație apropiatã ca stil de ce se aude în piesã sau cu ceva care e total diferit și iese în evidențã?

- votez un solo care pãstreazã moodul piesei sau cu unul care îl schimbã total?

Sincer, acestea sunt încã dileme și pentru mine :)

apropo...inca ceva...cand se incheie votarea?:D

22 septembrie, ora 24

Dar pana la urma e o chestie de desciplina care se poate exersa si acasa. Sunt sigur ca Cyfer a stat nenumarate ore in studio pentru albumul asta, deci in mod sigur se asteapta la un guest artist care depune acelasi efort.

Da-mi voie sa te completez un pic.Sunt nou pe forum dar am ascultat secvente cu toti chitarisitii din RGC ,care au pus sampler-uri.Aproape toti au tehnica si stiu sa cante la chitara, la modul cel mai propriu.Phase one accomplished.Ceea ce lipseste in mod covarsitor este acel lucru la care un muzician trebuie sa lucreze toata viata si care trebuie sa dea acea personalitate si timbru inconfundabil,ceea cel face unic.Maturitatea si rafinamentul muzical.De aici trag concluzia ca cei mai multi au in jur de 20 ani.Inca nu au avut timp sa asculte suficienta muzica.Si cand spun asta ma refer la maniera in care Berti Barbera asculta muzica.Nu cred ca exista om in viata care sa fi ascultat atata muzica.Dar a asculta, inseamna a te cultiva.Dupa parerea mea , acest lucru este deosebit de important.Te ajuta in a intelege ce cauti si ce vrei.

Iar aici sunt mai mult decat 100% de acord cu tine.Disciplina este cheia.Dar si motivatia.Cand aveam si eu 20 de ani nu intelegeam de fapt ce vroiam sa fiu, un simplu instrumentist sau muzician.De fapt nici nu faceam o astfel de diferenta.Dar la acest punct, din pacate, nu putem sari peste timp.Dupa ce m-am lasat de cantat, am inteles mai multe.Asa este cand nu vezi padurea din cauza copacilor.In fine...

Concursul organizat de Cyfer a fost interesant.Dar din pacate participantii,nu au inteles prea bine ca la stilul lui Cyfer, de super-feeling, trebuie o improvizatie care sa se incadreze in atmosfera pieselor.Banuiesc ca Cyfer are alte criterii dupa care va alege castigatorul pentru ca dupa cum spuneai si tu, in studio lucrurile stau cu totul altfel.

Succes tuturor,

@Mik3! Este foarte bine ca te-ai suparat sau chiar dezamagit.Asta sigur te ajuta sa progresezi.Iar satisfactia care va veni dupa un astfel de moment este cu mult mai mare.Te rog sa ma crezi.

- votez cu un solo cât mai corect executat sau cu unul mai interesant dar cu greșeli?

Trebuie sã revin asupra acestui lucru. Am ascultat câteva solouri foarte bune, însã mai devreme sau mai târziu apar greșeli care nu ar da foarte bine dacã ar apãrea pe album. Dacã un astfel de solo ar câștiga, voi cãuta o soluție sã fie fãcut din nou, cu mai puține greșeli. În acest sens, se poate vota și un solo care v-a plãcut ca interpretare/sound, chiar dacã are ceva greșeli. Evident, nu este nicio certitudine cã acele greșeli se pot corecta printr-un remake... așa cã se poate considera cã e mai sigur sã votezi un solo deja interpretat corect. :)

Da am auzit si eu multe versiuni bune care promit.

Pun si eu o versiune cu greseli "in afara de concurs " e foarte faina pieasa si daca era jamsession am tras si eu o idee de impro si ti-am stricat un pic backingul .Nu prea am avut timp sa trag inca odata chitarele "side" cu alt timbru /overdrive si nici partea intro/outro de chitara nu am invatat-o inca .Dar unde s-o pun ?

Edited by karpi

Pun si eu o versiune cu greseli "in afara de concurs " e foarte faina pieasa si daca era jamsession am tras si eu o idee de impro si ti-am stricat un pic backingul .Nu prea am avut timp sa trag inca odata chitarele "side" cu alt timbru /overdrive si nici partea intro/outro de chitara nu am invatat-o inca .Dar unde s-o pun ?

Cred cã ar merge pe un topic nou aici sau la "înregistrãrile noastre".

Cum ziceam, daca ar fi concurs de talent, totul ar fi OK. Dar nu e. E vorba de un solo care teoretic ar putea ajunge pe un disc, iar asa ceva trebuie abordat altfel. In mod clar nu este fair din partea mea sa vorbesc despre lucruri pe care multi poate nu au avut ocazia sa le cunoasca si care sunt legate de munca de a inregistra in studio. Dar pana la urma e o chestie de desciplina care se poate exersa si acasa. Sunt sigur ca Cyfer a stat nenumarate ore in studio pentru albumul asta, deci in mod sigur se asteapta la un guest artist care depune acelasi efort. Un solo cu greseli de timing nu are ce cauta pe un disc, nu mai vorbesc de note pe langa.

Presupun ca nu se gandeste cineva ca vreun solo de aici va ajunge pe disc in forma postata aici pentru ca in acest caz singurul care se califica dpdv al sound-ului este al tau, dmc :) .

Banuiesc ca solo-ul care va ajunge pe disc va fi inregistrat din nou, fara greseli si cu un sound adecvat unui album, cel putin eu asa as face. Daca ideea este sa alegi un solo si sa primesti exact track-ul care s-a postat aici, atunci un inginer de sunet care canta trei note corect ar fi avantajat in defavoarea unui chitarist care canta mai multe note, dar nu stie mare lucru despre inregistrari in afara de record, stop copy paste (ceea ce intro oarecare masura este si normal).

Cred cã ar merge pe un topic nou aici sau la "înregistrãrile noastre".

Am pus in "TONUL" acolo mai am demo-uri

Cred ca maine mai fac cateva versiuni , hehe ( niciodata nu-s multumit ) .E super bluesul asta .

Edited by karpi

Presupun ca nu se gandeste cineva ca vreun solo de aici va ajunge pe disc in forma postata aici pentru ca in acest caz singurul care se califica dpdv al sound-ului este al tau, dmc :) .

Eu chiar asa am presupus, da se pare ca m-am agitat aiurea, daca tot se merge dupa principiul "stai oleaca, ca mai tragem o data" :)

Deci inregistrarile astea sunt de proba, si votarea la fel? :D

In fine, fac ce fac si iar ma apuc sa critic in stanga si in dreapta :D imi cer scuze anticipat...

Vorba lu Adriano, mi-a picat entuziasmul :D

PS. Mersi de compliment :)

Edited by dmc

Eu chiar asa am presupus, da se pare ca m-am agitat aiurea, daca tot se merge dupa principiul "stai oleaca, ca mai tragem o data" :)

Deci inregistrarile astea sunt de proba, si votarea la fel? :D

In fine, fac ce fac si iar ma apuc sa critic in stanga si in dreapta :D imi cer scuze anticipat...

Vorba lu Adriano, mi-a picat entuziasmul :)

PS. Mersi de compliment :)

Nu trebuie sã-ți pice entuziasmul. Fiecare concureazã cu trackul pus pe RGC, nu cu ce ar putea sã facã dacã ar face mai multe încercãri și s-ar concentra mai tare. Însã e clar cã unii ar putea fi mai puțin sensibili la greșeli dacã agreeazã soloul ca sound și feeling.

Dupã ce va fi ales câștigãtorul voi analiza posibilitatea de a se repara unele greșeli majore sau chiar de a se încerca o alta variantã, dacã soundul nu este calitativ la nivelul unui CD.

Astea sunt totuși discuții post concurs, pânã atunci, ceea ce se voteazã este versiunea de concurs. Eu am comentat doar dilema de a alege între un solo fãrã greșeli care nu te atrage foarte tare și unul cu greșeli, care-ți place.

Daca ideea este sa alegi un solo si sa primesti exact track-ul care s-a postat aici, atunci un inginer de sunet care canta trei note corect ar fi avantajat in defavoarea unui chitarist care canta mai multe note, dar nu stie mare lucru despre inregistrari in afara de record, stop copy paste (ceea ce intro oarecare masura este si normal).

Te contrazic. Degeaba știi sã poziționezi microfoane pe boxe dacã nu știi sã cânți. Poți sã ai un sound beton, dar dacã nu ai "mânã", se simte imediat. Aș alege oricând un track bun din acest concurs, înregistrat direct din procesor, decât cel al unui chitarist slab înregistrat în Abbey Road :D

Grea decizie intre BogdanGuitar, DMC si Razvanciub8a. Niiiceee :)

Cam toate variantele mi`au placut. Am auzit multe bucati interesante prin solo`uri si mentionez cateva:

- Addrien

- Slash93

- Musaro Adriano (foarte subtil stilul, nice)

- Arabu (aud niste influente SRV pe`acolo :) , dar pe la sfarsitul solo`ului puteai s`o lasi mai moale :D )

- MrKhaan

Votat BogdanGuitar!

P.S. La Razvanciub8a aud o mica bucatica din "M.J. - Black or White" sau mi se pare? Foarte tare :)

Banuiesc ca solo-ul care va ajunge pe disc va fi inregistrat din nou, fara greseli si cu un sound adecvat unui album, cel putin eu asa as face.

Și aici trebuie sã comentez :)

Nu existã "sound adecvat" pentru album. Existã soundul pe care-l dorește câștigãtorul. Dupã ce a trecut de douã jurii, omul își meritã prezența pe disc în calitate de invitat special. Nu poate sã-i spunã nimeni: "Vreau sã suni așa".

Nu trebuie sã-ți pice entuziasmul. Fiecare concureazã cu trackul pus pe RGC, nu cu ce ar putea sã facã dacã ar face mai multe încercãri și s-ar concentra mai tare. Însã e clar cã unii ar putea fi mai puțin sensibili la greșeli dacã agreeazã soloul ca sound și feeling.

Dupã ce va fi ales câștigãtorul voi analiza posibilitatea de a se repara unele greșeli majore sau chiar de a se încerca o alta variantã, dacã soundul nu este calitativ la nivelul unui CD.

Astea sunt totuși discuții post concurs, pânã atunci, ceea ce se voteazã este versiunea de concurs. Eu am comentat doar dilema de a alege între un solo fãrã greșeli care nu te atrage foarte tare și unul cu greșeli, care-ți place.

Te contrazic. Degeaba știi sã poziționezi microfoane pe boxe dacã nu știi sã cânți. Poți sã ai un sound beton, dar dacã nu ai "mânã", se simte imediat. Aș alege oricând un track bun din acest concurs, înregistrat direct din procesor, decât cel al unui chitarist slab înregistrat în Abbey Road :)

Nu ma pun sa fac critica muzicala ca se duce tot entuziasmul .

Sunt greseli nu numai de cantat .interpretat ci si de conceptie /forma frazare de feeling si mai ales timing.

Nu este nici pe departe vorba de tehnica de inregistrare .

In schimb se simte la uni ca au talent cu carul si ca ar putea sa cante daca ar sti ce si cum sa cante.

La asta cred ca s-a gandit @cyfer , daca i se explica simplu ce se asteapta de la un solo va iesi ceva mult mai legat .

Daca se citea" topicu cu bluesul" ar fi fost mai pregatiti .

In cea ce priveste mixare , timbru etc fiecare trebuia sa se integreze cumva in sonoritatea BT-ului dar nici un contrast nu strica daca este facut cu gust /feeling.

Se poate trimite trackul de chitara lui @cyfer si mixezaza el ca sa se integreze in BT .Asa ca aceasta ar fi cea mai mica problema.

Eu mai ascult .............

Iata ca mai pot edita ...

Cel mai bine cantate sunt fost improvizatiile lui Musaro Adriano si #20 @Belea .Cu toate ca nu prea i-mi place acest stil de cantat blues acestea au fost vele mai aproape de cum ar trebui cantat apoi Mik3 foarte bine,BogdanGuitar

De mentionat la mica distanta ,ARABU ,mihaita,si Adi Ursu excelent sfarsitul l-ai shreduit (in loc de ?) ,Adrien pacat ca a facut backing 70% sfarsitul a fost destul de ok dar nu a construit nimic pana acolo daca cantai totl ca ultimile fraze ersi #1 ptr mine .Razvan chitara si el excelent ,..acestia mi-au placut cel mai mult .

Si ceilalti au cantat frumos sa-l amintesc pe @DMC care a cantat foarte corect .

Am tot ascultat de doua zile si mi-am notat asa mi-sa parut mie prezentarea.

Felicitari la toti concurentii .Diferentele sunt foarte mici dat fiind si genul muzical . Forma, frazarea si mici subtilitati fac diferenta.

Nu va lasati , in america este o vorba intre muzicanti : "pana la vartsta 50 de ani nu ai cum sa fii bluesist" asa ca mai este timp.

Inca nu votez mai ascult.

Edited by karpi

Cei care nu au votat pânã acum se pot gândi la urmãtoarele:

- votez o prestație apropiatã ca stil de ce se aude în piesã sau cu ceva care e total diferit și iese în evidențã?

- votez un solo care pãstreazã moodul piesei sau cu unul care îl schimbã total?

Yay :) O speranta.

Cum ziceam, daca ar fi concurs de talent, totul ar fi OK. Dar nu e. E vorba de un solo care teoretic ar putea ajunge pe un disc, iar asa ceva trebuie abordat altfel. In mod clar nu este fair din partea mea sa vorbesc despre lucruri pe care multi poate nu au avut ocazia sa le cunoasca si care sunt legate de munca de a inregistra in studio. Dar pana la urma e o chestie de desciplina care se poate exersa si acasa. Sunt sigur ca Cyfer a stat nenumarate ore in studio pentru albumul asta, deci in mod sigur se asteapta la un guest artist care depune acelasi efort. Un solo cu greseli de timing nu are ce cauta pe un disc, nu mai vorbesc de note pe langa. La fel si discutiile astea gen "m-ai votat pe mine, mersi, si eu pe tine, totul e minunat, toti suntem cei mai buni" mi se par pe dinafara. Poate exagerez eu, dar sincer nu cred ca Cyfer a vrut sa organizeze un duel "just for fun". Omul are de facut un album, iar asta inseamna munca, disciplina si simt critic. Si despre asta e vorba aici, despre piesa asta, despre albumul asta la care unul dintre noi are o sansa grozava sa participe. Restul nu prea conteaza, improvizatii "just for fun" se fac la rubrica "duelul chitaristilor"...

Perfect de acord cu tine pana aici, de asemenea cred ca, in legatura cu ce a zis si Cyfer, "votez o prestație apropiatã ca stil de ce se aude în piesã sau cu ceva care e total diferit și iese în evidențã?

- votez un solo care pãstreazã moodul piesei sau cu unul care îl schimbã total?" , toti cei ce o sa voteze de acum incolo ar trebui sa incerce sa vada fiecare solo si in piesajul total al piesei, nu luat ca pe ceva separat. Pt asta ar fi ajutat sa fie pe playlist varianta fiecaruia intreaga, dar e clar de ce nu s-a putut asta. Deci va trebui aceasta "completare" sa fie facuta in mintea fiecaruia... asa cum nu exista "cea mai buna chitara" ci doar "chitara care mi se potriveste MIE cel mai bine", asa ar trebui si judecata situatia la acest vot. Exprim o parere foarte personala, doar de aia e forum :)

Bafta!

:)dmc, dar am votat slash93 (15 ani :) ) - pentru felul în care cânți la vârsta asta, consider cã tu meriți sã te susțin prin vot pentru a apãrea ca ºi guest artist pe albumul lui Cyfer. Bravo! :) Edited by Seru

Și aici trebuie sã comentez :)

Nu existã "sound adecvat" pentru album. Existã soundul pe care-l dorește câștigãtorul. Dupã ce a trecut de douã jurii, omul își meritã prezența pe disc în calitate de invitat special. Nu poate sã-i spunã nimeni: "Vreau sã suni așa".

De acord cu tine, dar nu asta vroiam sa spun. Probabil ca nu m-am exprimat in cel mai fericit mod posibil. Nu ma refeream la timbru, ci mai degraba la calitatea track-ului ca si fisier audio. De exemplu, dintrun video de pe youtube poti sa-ti dai seama daca timbrul este bun, cu toate ca ampul a fost preluat un microfon de calculator care mai distorsioneaza pe ici pe colo si s-a mai pierdut calitate si la encoding, dar asta nu inseamna ca poti(ar fi bine) sa-l pui in forma aia pe album.

De acord cu tine, dar nu asta vroiam sa spun. Probabil ca nu m-am exprimat in cel mai fericit mod posibil. Nu ma refeream la timbru, ci mai degraba la calitatea track-ului ca si fisier audio. De exemplu, dintrun video de pe youtube poti sa-ti dai seama daca timbrul este bun, cu toate ca ampul a fost preluat un microfon de calculator care mai distorsioneaza pe ici pe colo si s-a mai pierdut calitate si la encoding, dar asta nu inseamna ca poti(ar fi bine) sa-l pui in forma aia pe album.

Atunci ne-am înțeles :)

P.S. La Razvanciub8a aud o mica bucatica din "M.J. - Black or White" sau mi se pare? Foarte tare :)

Thx. "hidden tribute" :) RIP

Nustiu cine e arabu asta dar mi a placut foarte mult cum a cantat si l am votat :)

Subscriu! Mi-au placut toti, insa arabu m-a dat gata. SRV rules, iar arabu stie asta! :)

Edited by AddRien

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.