Cosu

Concurs - Guest Artist Pe Noul Album Cyfer - Vot!

Concurs - Guest Artist Pe Noul Album Cyfer - Vot!  

87 members have voted

1. 1. Concurs - Guest Artist Pe Noul Album Cyfer - Vot!

• Slash93
      17
    • Mihaitarta
      6
    • Bogdanguitar
      12
    • Rogerul
      1
    • *ptr
      3
    • Geliraden
      0
    • Kreatorul
      2
    • Jon
      0
    • MrKhaan
      0
    • Arabu
      3
    • Tzoaie
      12
    • DMC
      8
    • CiocanelBloodyCiocanel
      2
    • Nightlight
      1
    • Adi Ursu
      1
    • Addrien
      1
    • Razvanciub8a
      7
    • Mik3
      0
    • Musaro Adriano
      11

Recommended Posts

Votat DMC. :)

Mi-a mai placut Musaro, improv care consider ca se potriveste bine cu stilul. (dar nu prea mi-a placut finalul)

La cat mai multe albume vandute, Cyfer!

Edited by CiocanelBloodyCIocanel

Foarte multe versiuni frumoase, dar cea mai 'curata' si linear zicem asa care poate sa intre intr-un disc eu zic ca este DMC. :):)

In rest mi au placut slash(se simte ca e spontan), mihaitarta:TON TON!!.. pacat, un pic mai mult de frasare ritmic macar era bine, bravo, curat totusi, bogdanguitar (pacat ca de la juma tai ingramazit), arabu (bravo, scos cateva pasaje in care tai ingramazit in rest ma placut), adi ursu (pacat de sunet prea incarcat si too much note, prea taca taca spre sfarsit in rest frumos, cam agresiv pentru stile in chestiune.), addrien la fel parte ritmica buna si la distors prea metal dar frumos, razvanciub frate..bravo. am mai ascultat piese de ale tale si ai evoluat, frasare calumea, basat, fara sa te incurci, bravo(ai fost surprisa!). Bravo in sfarsit Tzoie care nul votez pentru ca este clapar si eu vreau sa votez un chitarist, dar scos acest particolar meriti felicitari pentru ca ai cantat foarte placut!

Ciocanel, sunetu senzational cum zicea trackul lui, pentru sfarsit ai dreptate e de cacao, se putea mai bine clar!

Felicitari la toti participanti! A mea este o simpla parere personala, discutabila. numai bine

Foarte multe versiuni frumoase, dar cea mai 'curata' si linear zicem asa care poate sa intre intr-un disc eu zic ca este DMC. :):)

In rest mi au placut slash(se simte ca e spontan), mihaitarta:TON TON!!.. pacat, un pic mai mult de frasare ritmic macar era bine, bravo, curat totusi, bogdanguitar (pacat ca de la juma tai ingramazit), arabu (bravo, scos cateva pasaje in care tai ingramazit in rest ma placut), adi ursu (pacat de sunet prea incarcat si too much note, prea taca taca spre sfarsit in rest frumos, cam agresiv pentru stile in chestiune.), addrien la fel parte ritmica buna si la distors prea metal dar frumos, razvanciub frate..bravo. am mai ascultat piese de ale tale si ai evoluat, frasare calumea, basat, fara sa te incurci, bravo(ai fost surprisa!). Bravo in sfarsit Tzoie care nul votez pentru ca este clapar si eu vreau sa votez un chitarist, dar scos acest particolar meriti felicitari pentru ca ai cantat foarte placut!

Ciocanel, sunetu senzational cum zicea trackul lui, pentru sfarsit ai dreptate e de cacao, se putea mai bine clar!

Felicitari la toti participanti! A mea este o simpla parere personala, discutabila. numai bine

Multumesc de apreciere, Adriano. Intradevar am impedicat-o oleaca, da na...mai studiem, mai invatam :D

Felicitari pentru varianta ta. Mi-a placut :)

Cat despre ton, in cazul in care intereseaza pe cineva, am tras cu un Gibson Les Paul in Marshall JMP Super Lead cu 4x12 , dat tare, iar pe a doua jumate boostat un pic cu T-Rex Alberta. Preluare cu microfon de 2 lei (dintre sutele de chinezarii care arata a Shure SM58) in placa de baza on-board de la laptop cu Audacity.

Salutare!

Asa cum a zis Cyfer - nu conteaza instrumentul, piesa are deja un solo de chitara(Cyfer), mi-a placut mult Tzoaie, asa ca l-am votat! Felicitari tuturor membrilor care au postat, imi plac toti, fiecare vine cu cate ceva personal si asta e super fain :)

Eu personal am tras cu scule de 3 lei, dar asta nu conteaza (squier strat china nemodificat,ibanez va3 virtual amp direct in placa de sunet). Inca o data salut initiativa lui Cyfer care mi se pare superba. De aia ai si avut atati "clienti" Cyfer, ca e faina ideea :)

Bafta tuturor! Asteptam albumul :)

Salutare!

mi-a placut mult Tzoaie, asa ca l-am votat! Felicitari tuturor membrilor care au postat, imi plac toti, fiecare vine cu cate ceva personal si asta e super fain :)

Mersi inca o data, Bogdane. Si tu ai un solo mijto, muzical si logic. Cius! :)

Multumesc pt vot Slash si nu numai - tuturor celor care m-au votat sau ma vor vota :)

A propos de asta - Cyfer nu a precizat regulile in detaliu - de gen - avem voie sa ne votam pe noi insine (eu nu am facut-o considerand asta o chestie de minim bun simt)...etc... sau alta intrebare "funny" Cyfer o sa voteze? daca da , pe cine ? :)

Multumesc pt vot Slash si nu numai - tuturor celor care m-au votat sau ma vor vota :)

A propos de asta - Cyfer nu a precizat regulile in detaliu - de gen - avem voie sa ne votam pe noi insine (eu nu am facut-o considerand asta o chestie de minim bun simt)...etc... sau alta intrebare "funny" Cyfer o sa voteze? daca da , pe cine ? :)

apropo...inca ceva...cand se incheie votarea?:)

mersi! :) asta cu dan diaconescu senzational a scos-o gigi ca facea misto de mine :)

... si daca-i stii cat m-am chinuit sa scot si versiunea asta de cacao :) (aprox 50 takes fara sa exagerez) n-am fost deloc balerina cu talent. pana la urma am bagat una pe site ca voiam sa fiu si eu pe aici :D

mihaitarta-- parca pe 22 se incheie

aveti dreptate... e cam bun simt sa nu te autovotezi.. e chiar lame if so, ca sa zic asa....

@musarro, jos.... aaah, ok nu-i nimic. :D

Edited by CiocanelBloodyCIocanel

Votat DMC. :)

Mi-a mai placut Musaro, improv care consider ca se potriveste bine cu stilul. (dar nu prea mi-a placut finalul)

La cat mai multe albume vandute, Cyfer!

ciocanel frate,era raspunsul la posdtare ta de mai deasupra, de sfarsitul piesei mele vorbeam, nu de a ta, nu mar fi permis sa zic asa ceva in niciun caz.

Cred ca nu am scris bine eu, scuse daca nu sa inteles. Numai bine :)

mersi! :) asta cu dan diaconescu senzational a scos-o gigi ca facea misto de mine :)

... si daca-i stii cat m-am chinuit sa scot si versiunea asta de cacao :) (aprox 50 takes fara sa exagerez) n-am fost deloc balerina cu talent. pana la urma am bagat una pe site ca voiam sa fiu si eu pe aici :D

mihaitarta-- parca pe 22 se incheie

aveti dreptate... e cam bun simt sa nu te autovotezi.. e chiar lame if so, ca sa zic asa....

mersi :D

Cu placere.Varianta ta mi-a placut cel mai mult.Nu cred ca Cyfer o sa voteze deoarece el face parte din juriul acela de artisti care vor vota primii 3 castigatori.

Edited by slash93

adica ? fa-ma sa inteleg pls :)

Salut mike, (nu sunt eu persoana mai potrivita pentru o analisa detaliata dar ma rog..) piesa ta este 'IN' adica notele sunt cele bune (ai folosit o pentatonica de A-, avei o gramada de alternative dar este foarte bine ce ai facut), nu este rea piesa deloc si ca ton si ca frasare (frasare este foarte standard, chestia care nu este un rao, adica sunt niste likurile ultrafolosite, dar cine nu le foloseste sa arunce prima piatra :) ...si mai mult nai exagerat si ai reusit sa obti uun resultat destul de curat.), bending buni!

In rest nu trebuie sa te faci probleme, de multe ori este discutabil alegere piesele pe baza gustului fiecaruia, dar acest este farmec, nu neaparat sa i faci pe plac ceilalti dar sa fi multumit tu de munca ta, dupa acea obiectiv vezi daca intradevar trebuie lucrat la cate ceva.

Asa ca ia ca stimulent toata traba cu concurs si daca tu esti multumit nu contaza daca se castiga sau nu, sau, daca a placut sau nu piesa ta, cateodata e vorba de gusturi, pregatire (adica ascultator care asculta musica de 20 ani nu are aceasi perceptie de un pusti care a ascultat numai metallica etc..), asa ca tragi conclusi in procente frate.

Bine ca te ai bagat, inseamna ca deja ai castigat ceva. Vot piesa de la 1 la 10 in care 6 este 'suficent' eu zic 7 intra tot.

As vrea si eu sa multumesc toti votanti cu ocasie aceasta!

Ciao mike, stai linistit!! :)

adica ? fa-ma sa inteleg pls :)

pai da , cum a spus si Adriano , nu m-am luat de tehnica ta sau de corectitudinea notelor in piesa , era o observatie pur auditiva . sti unele solori se potrivesc mai bine altele mai putin bine intr-o piesa . depinde de fiecare ce fel de solo apreciaza intr-o piesa .

am zis doar ca din punctul meu de vedere , soloul facut de tine nu mi se pare ca se potriveste cu piesa , mai exact cu expresivitatea ei . piesa exprima ceva, o stare , un sentiment , iar solul tau alt sentiment , alta stare .

dar altfel soloul tau ete bun :)

pai nu la tehnica sau la corectitudinea notelor ma refeream :) si nu am intrebat asta pentru ca m-am simtit atacat doamne fereste, eu strict d-aia m-am bagat ca sa invat si ca sa aud pareri de persoane care au cantat mai mult ca mine si care au o ureche mai buna deci nu treubie texte de genu "fara suparare" :) eu special de-asta m-am bagat :D si sincer desi tzoaie dupa voi poate nu exprima acelasi sentiment ca restu piesei pentru mine este nr 1 bravos maestre :D imi pare rau ca nu pot sa votez ... newcomer :)

razvanciub frate..bravo. am mai ascultat piese de ale tale si ai evoluat, frasare calumea, basat, fara sa te incurci, bravo(ai fost surprisa!).

Mersi mult Adriano. :)

Thx Burb pt vot :)

Edited by razvanciub8a

Baieti, acum sincer, mie mi-au placut toate notele ce s-au cantat, indiferent de cine a cantat sau la ce instrument a cantat

fiecare a pus ceva din el, suflet, creier, degete, timp etc etc etc

Mie sincer mi-a placut slash93, de aia ai si primit un vot de la mine :)

Eu deja ma simt castigat, caci am primit mai mult de 1 vot, ceea ce inseamna ca deja am o baza de fani... :)

si acum punand gluma la o parte, va multumesc tuturor ca ati participat, si am reusit sa invat de la voi toti cate ceva.

:) tuturor, si bafta multa!

LE

*sau s-au, greu cu scrisul... :D

Edited by *ptr

pai nu la tehnica sau la corectitudinea notelor ma refeream :) si nu am intrebat asta pentru ca m-am simtit atacat doamne fereste, eu strict d-aia m-am bagat ca sa invat si ca sa aud pareri de persoane care au cantat mai mult ca mine si care au o ureche mai buna deci nu treubie texte de genu "fara suparare" :) eu special de-asta m-am bagat :Dsi sincer desi tzoaie dupa voi poate nu exprima acelasi sentiment ca restu piesei pentru mine este nr 1 bravos maestre :D imi pare rau ca nu pot sa votez ... newcomer :)

mik, niciun a zis ca tzoie nu exprima sentimente, cred ca esti primu care a remarcat asa ceva, din punctul meu de vedere lam felicitat, e foarte frumos, chiar ma placut dar pentru o 'alegere personala' prefer sa votez chitaristi fara sa iao ceva din merite la baiat acest asa talentat. Clapa este un intrument ca oricare altu, produsul finit contaza, si el a demonstrat o calitate foarte buna. Apropo daca tzoie da o tura pe la ploiesti mar bucura sa cantam impreuna, in rest peace an love!!

PS. acest lam adaugat ulterior pentru ca sincer iti zic, ar trebui sa tac, dar vreau sa subliineez fapta in sine:

Ai intrebat, vazand ca niciunu a comentat piesa ta, daca cineva te da o parere , un reply la piesa ta, mam bagat, gratuit (adica puteam sa imi vad de traba mea nu?) ok? te am facut o analiza destul de detaliata, fara a ofensa, dimpotriva, mi sa parut ca am fost destul de amabil

1)nici macar nu ai multumit (nu este important dar asa ca idee...)

2)iese 'ipotesa ca dupa 'NOI' tzoie nu exprima aceasi sentiment(si aici discutabil, nam gasit o singura postare care confirma cele spuse de tine mai deasupra, cred ca era idea ta si lai generalizata la 'NOI dar ma rog

3)Zici ca nu te referai la tecnica sau la note in sine... la ce te referai? Melodie? la groove?

4) acuma inteleg dece rar cineva comentaza detaliat.

Sa ne ausim cu bine, mie personal ma picat entusiasmul! numai bine

Edited by Musaro Adriano

Comentati si de al meu va rog, cat mai critic, ce nu e bine ce nu va place :) pls

Salut,

Daca-mi dai voie, pot sa-ti spun parerea mea.

Prea multe de criticat nu sunt dar esential este sunetul.In opinia mea daca vrei sa improvizezi pentru un gen muzical trebuie sa "importi" din cultura acelui gen chiar daca nu-l canti frecvent.Sau treci la polul opus.Folosesti un ton si un stil care nu are nicio legatura cu melodia.Este cazul lui Slash93.Melodic nu este rupt din context si chiar are un stil personal dar ca sunet , nu are nicio legatura.Asta a fost si motivul pentu care l-am pus la capitolul "Special guest".

Eu cred ca pe stilul de blues practicat de Cyfer, nuantele de sunet sunt foarte importante.De la ciupit coarda un pic cu degetul , pana la lovirea energica cu pana.Cu un ton de heavy atat de "spumos" trebuie sa faci ceva de mare efect pentru a colora si mai mult melodia lui Cyfer care este compusa si cantata deosebit de ingrijit .Daca vrei sa canti blues cu un astfel de ton, nu prea merge.

Si ca sa exemplific iar ma "iau" de Mihaitarta.Cand am ascultat primele 4 masuri din improvizatia lui, am inghetat.Am banuit ca este un Gibson Les Paul cu doze BurstBucker.Cred ca aceste masuri din improvizatie, sunt exact ce trebuie pentru melodia asta, ca interpretare si ton.

Dar asta este numai parerea mea.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.