www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poti Sa Mori Cantand La Chitara?


tyler durden
 Share

Recommended Posts

Sad but true:

 

Singapore, Feb. 22, (AP): A Chinese teenager studying in Singapore fell to his death from a third-floor window after leaping on his bed in a wild dance "imitating a rock guitarist," a news report said today.

 

Li Xiao Meng, a 16-year-old business student from China, was bouncing around with his guitar in Singapore's Novena Hall International Students Hostel on November 17 last year when he "unintentionally (fell) out of the window," state coroner Tan Boon Heng told the Straits Times newspaper.

 

"He was hyped up with exhilaration, jumping up and down on the bed placed against an open window while imitating a rock guitarist," Tan said, ruling the accident as death by misadventure.

 

The newspaper reported that Li often met with his friends in one of their rooms, where they smoked, sang and played their guitars.

 

Tan was not immediately available for comment.

 

Tan urged authorities to improve safety at the dormitory, saying the room's window latch had been tampered with. The boys apparently kept the window open because they liked to smoke, even though it was banned by the hostel.

 

Li's father, Li Zhong Yuan, 58, expressed sorrow over what happened to his only child.

 

"Now he's gone and at my age, I don't think I can have another child," Li told the Straits Times.

 

...No Comment.

 

Deci, aveti grija pe unde cantati ... si cu impamantarea la amplificatoare sa aveti grija..io am patit-o..

Edited by tyler durden
Link to comment
Share on other sites

Io aveam la un mom dat chitara bagata in comby, care avea shteker cu impamantare, care nu era intr-o priza cu impamantare...si cantand, am atins cu piciorul caloriferu...si-am facut masa cu el, 'gadilandu-mi' degetele.. O sa radeti, da io am auzit de faze cu microfonu pe scena, mult mai nashpa... deci aveti grija la sculele pe care le folositi, cum si unde le folositi.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic, sorry!

 

Shreder, riffsjohn si cu mine suntem MARI fani Parazitii...

Acum 2 veri am facut festival Parazitii la strand, in Resita.

Doamne, am facut febra musculara la muschii abdominali de atata ras. :):):)

Adica, mai bine zis, NE-AM RAS!!!

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Interesant ca Toni nu zice nimic de ce a patit el la Zilele Resitei in 1995 mi se pare cand s-a curentat cantand la chitara ,s-a inrosit ca racul si i s-a ridicat parul in cap.(figurat vorbind) Si in alta ordine de idei ne-am mai curentat si noi la microfoane,chitari sau chiar bagand degetele in priza.

 

Numai bine

Edited by dadius
Link to comment
Share on other sites

Interesant ca Toni nu zice nimic de ce a patit el la Zilele Resitei in 1995 mi se pare cand s-a curentat cantand la chitara ,s-a inrosit ca racul si i s-a ridicat parul in cap.(figurat vorbind) Si in alta ordine de idei ne-am mai curentat si noi la microfoane,chitari sau chiar bagand degetele in priza.

 

Numai bine

and your heads haven't stopped screaming ever since

Link to comment
Share on other sites

Interesant ca Toni nu zice nimic de ce a patit el la Zilele Resitei in 1995 mi se pare cand s-a curentat cantand la chitara ,s-a inrosit ca racul si i s-a ridicat parul in cap.(figurat vorbind) Si in alta ordine de idei ne-am mai curentat si noi la microfoane,chitari sau chiar bagand degetele in priza.

 

Numai bine

 

DOAMNE DUMNEZEULE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Cum dracu' am UITAT????????????????

 

Asa e cum zice dadius oameni buni!!!!!!!

Si el saracu' la Buzau in 1996, cum se mai perpelea cand incerca sa cante la microfon. Deja mirosea a ars!

Pe cuvant de ONOARE ca voi posta clip cu faza aia.

 

Arta cere sacrificii! :)

Link to comment
Share on other sites

Io aveam la un mom dat chitara bagata in comby, care avea shteker cu impamantare, care nu era intr-o priza cu impamantare...si cantand, am atins cu piciorul caloriferu...si-am facut masa cu el, 'gadilandu-mi' degetele.. O sa radeti, da io am auzit de faze cu microfonu pe scena, mult mai nashpa... deci aveti grija la sculele pe care le folositi, cum si unde le folositi.

am patit`o si eu o data cu microfonul.. de am vazut stele verzi.... mai ales ca l`am atins din gresala cu buzele...

ampegul prin care cantam avea impamantare insa ampu` de la mic. nu avea ..

naspa experienta

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Modificarea circuitului de legare la masa a corzilor si carcaselor de doza ( daca exista din metal ), firul care leaga cordarul la masa jackului de iesire din chitara se va modofica dupa cum se vede in imaginea cu schema electrica.

 

Idea este ca se pune in serie cu conductorul de la masa chitarei ( exteriorul Jackului ) printr-un rezistor cu care aven legat in paralel un condensator. In cazul ca appare accidental "faza" de la reteaua de 220V pe sasiul ( masa) amplifului , implicit pe masa instalatiei din chitara, curantul va fi limitat de aceste doua piese si nu mai este la fel de periculos ca si direct .Curentul va fi mai mic si si simti doar o usoara curentare ,ce nu te omoara .Dar totusi trebuie sa ai grije sa nu pui mana niciodata pe alta scula inpamantata !!!

Inca odata , acest fir ( legatura) este facuta de la masa montajului electric al chitarei la cordar sau tremolo, prin cordar sau tremolo face legatura cu corzile.

 

 

Si statiile ar trebui sa aiba un circuit de protectie pentru cazurile cand din cauza unei defectiuni apare tensiune pe sasiu. O sa caut si schema ptr statie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.