www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jack & Danny St Pack Black + Digitech Rp55


olgutza34
 Share

Recommended Posts

Foarte recent achizitionat una bucata starter pack J&D ST de la Musicstore, Koln. Pe langa comandat un Digitech RP55 si un cablu de instrument de 3 m. ( pe langa cel din pachet).

La prima si a doua vedere ( si as zice si la a 3-a dupa durerile din buricele degetelor de la stanga) pentru un incepator e ok. Dar sa o luam cu inceputul. Continutul pack-ului e chitara, amp de 10 W J&D ( yeah right...) husa chitara, strap, cromatic tuner cu baterii incluse, inca un set de corzi intr-un pachet vidat noname, cablu instrument, whammy bar, set 2 hex pentru trusrod si chord adjustment, al 3lea resort pentru bridge, 3 pene... si cam atat.

Chitara: copie Fender Strat, black finish, 25,5 size, 22 frets, 3 sigle coils, switch 5 pozitii, 1 volum 2 potentiometre ton ( ton2 actioneaza numai asupra pozitiilor 2,3 si 4 pe switch, adica eu cred ca doar asupra middle pickup). Stare foarte buna, doar ca a stat saraca ceva in depozit, un punct de rugina pecoarda D cam deasupra dozei de bridge, si o interactiune urata a 2 metale la conectorul jack (buza exterioara a conectorului ori e de un alt metal, ori au uitat saracii sa o cromeze ca arata nelalocul ei).

Intonatia setata corect, lucru neasteptat, corzile oleaca cam sus, dar muult mai bine decat sculele hartanite de toti in magazinul din Koln ( am fost acolo cu 1 luna inainte). Neck-ul foarte drept, asa am crezut initial dar dupa coborarea corzilor am avut fretbuzz pe E6 si A intre tastele 5-9 si mi-am dat seama ca de fapt era prea tensionat, doua rotiri counterclockwise de cate 30 de grade la interval de 4 ore a rezolvat problema, inca il mai urmaresc.

Corzile, nu stiu ce e cu ele, daaar, inainte de acordare intinse fiecare de cateva ori ( viva gugle si youtube), montat whammy bar si executat cateva bombdive (cu mila, e drept) si... ramase in acordaj! Nu agata la neck, mi-era frica de asta, pentru ca E6 si A sunt cam fixe, o sa folosesc grafit moale momentan ca nu am scule sa ma bag la largit. Cheile nu pierd tuningul, dar nu au un factor de demultiplicare prea mare, drept fapt trebuie sa fii fiiinutz tare la mana cand acordezi ca imediat o scapi in sus, se actioneaza usor si mie ca bagatul/scosul in husa o sa le cam supere.

Bridge... eh, aici taiwanezul a ales se infileteze suruburile care tin suportul pentru arcuri de la tremolo all the way up, iar tremolo-ul se odihneste pe corpul chitarii, in statrea in care se afla e posibil doar sa impingi bridge-ul, nu sa si tragi de el. In viitorul apropiat sa incerc un reglaj floating ca la carte, dar deocamdata o sa o las asa cum e.

Dozele... eh, cum sa spun, functionale, dar impersonale. Nu au un touche anume, nu schelalaie, nu suna anapoda, dar parca le lipseste sarea si piperul. Sa nu ma intelegeti gresit, sunt multumit, nu am noise pe ele pe clean deloc, pe distors daca nu activezi noisegate din pedala cam scheauna... Cand o sa incep sa imi caut un sound anume o sa incep sa experimentez, se pare ca sunt low output.

Ampul e de toata jena, 2 canale clean si drive su EQ bass si inalte, volum plus o iesire de casti. Cica ar avea 10 Watti dar pe clean cu volumul la maxim nu reusesti sa deranjezi vreun vecin, oricat te-ai stradui :) . Pe drive sau prin pedala se schimba situatia, dar tot bun de bagat castile in el e bun (am niste Sehnheiser gen studio line, suficiente de bune pentru ce vreau, adica practice).

Am umplut destul pe aici spatiul, o sa continui in partea a 2-a.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

]Trebuie sa recunosc ca am cam uitat de partea a 2-a. Chitara inca o mai am, rumegusul din care e facut corpul inca sta gramada, nu l-a imprastiat vantul ( asta pentru baietii care cred ca tot ce e chinezesc e rumegus) .Chitara a suferit nitel fret levelling, o ecranare cu folie de aluminiu, in standbay e cumpararea unor doze decente AlNiCo (am precizat ca astea pe magnet ceramic nu au nimic care sa te atraga la ele, nici macar un zgomot de fond decent).

Ceea ce m-a facut din nou sa scriu e faptul ca vineri 21 ianuarie mi-a picat in mana un monstru sacru, vorbesc de un Gibson LesPaul Standard Ebony. Povestea e lunga, cert e ca vinerea urmatoare o dau inapoi sa nu turbez de ciuda. Nu am fost niciodata brand oriented, dar chitara asta m-a facut sa-mi schimb parerea. Pacat ca nu e in toate mintile.

Cand a ajuns la mine era muta, nu rostea ceva decat pe pozitia de mijloc a switch-ului. 15 minute au trecut si am reusit sa lipesc inapoi firul de masa de la comutatorul de doze. Are pe ea ceva urme foarte urate de parca proprietarul s-a batut cu ea folosind-o ca pe o maciuca, daca reusesc sa atasez pozele se va observa.

De sunat... nu am avut un amp pe masura ei, ce am folosit a fost doar RP55-ul si un Amplitube2 pe laptop. Sunetul e intunecat tare de tot, pe doza de neck orice amplificator clasificat drept clean de pe Amplitube intra intr-un crunch nervos si foarte bassy. Output-ul dozelor e teribil, sustain-ul e superb, fret-urile jumbo dau o senzatie destul de ciudata in combinatie cu neck-ul gros. Si e grea, cred ca are 1,5 kg mai mult decat chinezaria din dotare, care apropo are 3,5 kile (plus minus 200 de grame eroarea cantarului de acasa). Desi au ceva varsta, poturile de volum si ton nu scot nici un scartait sau parait, sunt perfecte.

Cam atat cu lucrurile bune, urmeaza si cele rele, si nu sunt putine. Cosmetic e o ruina, exact fata chitarii a fost lovita cu rautate as zice, cheitele originale au fost inlocuite cu niste Grover cam butucanoase, dar fiabile. Necazul cel mare vine la neck, cred ca e putin torsionat, arcuirea care o face la E6 e vizibil mai pronuntata fata de cea de la E1, sigur masinile PLEK nu fusesera introduse la Gibson pe atunci (apropo, serialul e 80307552). Cromul a inceput sa sara pe la tailpiece si tune-o-matic, nu e inca rugina dar nu e nici estetic ce se vede. Pacat de ceea ce putea sa fie, dupa ce am schimbat corzile la ea intonatia este perfecta fara sa fi fost nevoie de vreun reglaj. Apropo, in cutie am gasit corzi cu pretul de Deutsche Mark pe ele, deci dinainte de mareata moneda UE.

post-11497-0-33810900-1295981761_thumb.jpg post-11497-0-84117800-1295981777_thumb.jpg post-11497-0-10748700-1295981799_thumb.jpg post-11497-0-05707100-1295981834_thumb.jpg post-11497-0-59335400-1295981853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.