www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema


Guest Carla
 Share

Recommended Posts

Buna.. am o chitara electrica si am o problema la ea .Problema este ca de pe la fretul 10 asa sunetul incepe se fie infundat am vb cu cateva persoane si mi sa zis ca ba e tasta prost ba ca e de la cordar . va rog sa ma ajutati. inca un lucru ar fi ca sunt corzile prea aproape de grif

Link to comment
Share on other sites

Buna.. am o chitara electrica si am o problema la ea .Problema este ca de pe la fretul 10 asa sunetul incepe se fie infundat am vb cu cateva persoane si mi sa zis ca ba e tasta prost ba ca e de la cordar . va rog sa ma ajutati. inca un lucru ar fi ca sunt corzile prea aproape de grif

Apasand pe tasta 10 coarda, si lovind coarda se infunda si face un bzzzz sau ttttz, sau loving coarda fara a apasa nici o tasta?

Ideea e ca sigur ai tasta 11 prea inalta, daca apesi pe 10...Asa am avut si eu, mi s-au ridicat 2 taste mai demult, de fapt erau putin mai groase decat restul, dar am finisat toate la acelasi nivel, un fel de ,,vintage-uit" inainte de vreme, si acum e tot la nivel , pot sa am corzile foarte aproape de grif.

Si iarasi, se poate sa iti fie totusi PREA apropiate si acolo sa fie 0.02 mm in plus si se ineaca :)

Bassmann te-a intrebat de corzi pentru ca, dupa o vreme cu corzi prea uzate isi pierd elasticitatea(revenirea si capacitatea de acordare buna) , si nu mai vibreaza cum trebuie si tind sa se inece mai repede, SAU! eventual sunt prea elastice, au ajuns la o intindere mare si vibreaza prea exagerat, si se lovesc de fret cum nu ar face niste corzi noi.

 

Uite o poza cu distanta la ultimul fret cum a fost acum 6 luni la mine, e cam low, dar ca sa iti faci o idee, marchezi scobitoarea asa si vezi(2-3 linii, in milimetri)

s_011.jpg

s_014.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest darklord

da...da poate ca pur si simplu chitara e un model slab....da cel mai probabil nu i setat bine...probabil e prea coborat...da in general cu cat e mai aproape corziile de griff cu atat poti canta mai repede....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.