www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cateva Intrebari...


Lovele
 Share

Recommended Posts

Prima si prima data am aici o poza cu chitara mea si as vre cum sa montez frangia aia (ahm nu stiu cum i se zice) am inteles ca imi trebuie un surub special dar habar nu am de care si unde pot gasi.

p1010553n.jpg

p1010554.jpg

Si am aici 2 pene. Cel negru e subtire...celalalt e mai gros e o pana fender de 1.14mm...Pe care ar trebui sa il folosesc cu chitara mea? Cel fender da o senzatie ca si cum as zgaria corzile...

p1010556w.jpg

O ultima intrebare? Ar trebui sa imi iau o chitara electrica? Incerc sa cant cateva melodii (rock) dar la clasica e cam greu sa ajungi pana la fretul 18 :) Ce mi-ati recomanda pentru un 500-700ron? Eu obisnuiesc sa comand de la www.esound.ro

 

Mersi de raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

si ai fi putut sa miscorezi si tu ..am stat un an sa se incarce,si se vedeau si mai clar:) pai,da..legi acolo la cheite,e simplu.Iar in partea cealalta iti trebuie acel surub de care vorbeai:) dar nu te sfatuiesc sa operezi tu chitara:)

 

pana la fretul 18 e ceva de mers:)) si eu am incercat si e o.O. So ,mi-am luat chitara electrica,si oricum,nu se compara :)

 

Intre 500-700 sunt ceva modele,depinde ce vrei sa faci pe ea :)

Link to comment
Share on other sites

fiind chitara clasica, nu se prea agata de gat, deoarece pozitia de cantat este sezand pe scaun. in cazul in care se agata TOTUSI de gat, cantandu-se in pozitia "in picioare", se foloseste un snur (in loc de strapul din foto) care se agata de capatul gatului, la imbinarea cu paleta, iar in partea cealalta acest snur este prevazut cu un soi de carlig care se trece pe sub chitara si se agata de rozeta chitarei. din aceasta cauza chitarele clasice nu sunt prevazute cu acel "surub" de agatat strapul, asa cum au chitarele de tip western sau electrice. :)

Link to comment
Share on other sites

fac aici o rectificare, dar in spiritul aceleasi idei prezentate anterior: de fapt, la "agatatul" de gat a chitarelor de tip clasic, in vederea cantatului in pozitia "in picioare", acel snur, despre care vorbeam anterior, are la ambele capete cate un carlig care face posibila ancorarea lor de rozeta. "ochiul" care ramane se trece peste umar, ca un strap obisnuit de chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de raspunsuri...mai bine nu o sa operez eu chitara Ecco =D

 

In legutara cu electrica as vrea sa cumpar ceva gen squire cam asa ceva: http://www.esound.ro/Squier---Chitara-elec...olo,p-4095.html

sau un dimavery pentru ca sunt incepator? Momentan si clasica mea e dimavery, cam asa ceva: http://www.esound.ro/DIMAVERY-ST-203-chita...lba,p-5083.html

Dar eu cred ca totusi squier e mai bun. Ce o sa fac cu el? O sa cant...ceva gen metallica...^^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Squire are doze simple (single coils). Incearca eventual daca vrei sa canti ceva gen Metalllica o chitara macar cu o doza dubla (humbucker). Dozele alea merg mai bine pe distors decat cele simple.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.