www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbarea Acordurilor


Guest filipac
 Share

Recommended Posts

Guest filipac

Am invatat si eu acum de cateva zile cateva acorduri si in general stiu toata gama Do major, acordurile le schimb mai greu, normal la un incepator. Treaba ii ca atunci cand schimb un acord ma opresc cu mana dreapta si astfel nu mai suna nimic pana schimb acordul. Poate si asta ii ceva normal. Ce vroiam eu sa intreb ii daca cumva nu exista un exercitiu sa dai continuu cu mana dreapta chiar si cand schimbi acordul?

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Pai daca nu poti sa schimbi suficient de repede cat sa sune continuu... poti sa canti un acord si pana schimbi mana stanga sa canti ceva note in aer ...

Link to comment
Share on other sites

nu e chiar asa cu notele in aer... incearca sa schimbi doar 2 acorduri... un exemplu bun e Sol major - Re major.. incearca sa tii degetul 3 (inelarul) pe coarda in timp ce schimbi acordul... dupa aceea poti lua alte 2 acorduri si cauta sa gasesti drumul cel mai scurt pentru fiecare deget.. si ordinea cea mai eficienta a schimbarii pozitiei degetelor. nu trebuie sa ajungi cu toate 3 axact in acelasi timp pe pozitii. dupa ceva exercitii, vei ajunge din instinct la timp :)

 

LE: degetul 3 pe coarda SI (a doua incepand de la coarda subtire) pe pozitia a 3a... pentru ca e o nota comuna in cele 2 acorduri.

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

Ce-a intrebat omul si ce raspunsuri primeste! :)

Draga filipac, iti pot recomanda un exercitiu pe care la randul meu l-am invatat de la Justin Sandercoe acum un an si jumatate. Se numeste "one minute change". Daca exercitiul este executat zilnic, timp de 1 minut cu orice 2 acorduri, in aproximativ 2-3 saptamani vei putea sa schimbi acordurile rapid, atat din punctul de vedere al mainii stangi, cat si al mainii drepte.

Exercitiul consta in alegerea a oricare doua acorduri, apoi folosirea unui cronometru pentru a masura cate schimbari poti face intr-un minut. (se pot numara si perechile de acorduri, gen "do-re" = 1 schimbare, "do-re" a 2a schimbare; dar si singure: "do" - o schimbare, "re" a 2a schimbare etc.). Notezi pe un tabel cate schimbari ai facut si intre ce acorduri. Ziua urmatoare se reia exercitiul incercandu-se sa se depaseasca numarul de schimbari din ziua precedenta.

De asemenea, iti recomand sa intri pe YouTube.com sau JustinGuitar.com (reclama, ffs) si sa cauti cateva "Strumming Patterns".

 

Sper sa iti fi fost de ajutor. Noroc si cantare placuta!

Link to comment
Share on other sites

Guest filipac
Ce-a intrebat omul si ce raspunsuri primeste! :)

Draga filipac, iti pot recomanda un exercitiu pe care la randul meu l-am invatat de la Justin Sandercoe acum un an si jumatate. Se numeste "one minute change". Daca exercitiul este executat zilnic, timp de 1 minut cu orice 2 acorduri, in aproximativ 2-3 saptamani vei putea sa schimbi acordurile rapid, atat din punctul de vedere al mainii stangi, cat si al mainii drepte.

Exercitiul consta in alegerea a oricare doua acorduri, apoi folosirea unui cronometru pentru a masura cate schimbari poti face intr-un minut. (se pot numara si perechile de acorduri, gen "do-re" = 1 schimbare, "do-re" a 2a schimbare; dar si singure: "do" - o schimbare, "re" a 2a schimbare etc.). Notezi pe un tabel cate schimbari ai facut si intre ce acorduri. Ziua urmatoare se reia exercitiul incercandu-se sa se depaseasca numarul de schimbari din ziua precedenta.

De asemenea, iti recomand sa intri pe YouTube.com sau JustinGuitar.com (reclama, ffs) si sa cauti cateva "Strumming Patterns".

 

Sper sa iti fi fost de ajutor. Noroc si cantare placuta!

 

mersi man, de maine incep sa fac exercitiu asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest darklord

ma idee e sa inveti acordurile acelea foarte bine....adica ma refer la positionarea degetelor...si fa schimbarile f incet,,,pan cand totul suna clar ...si cu timpul o sa poti face si mai repede....asta desigur daca studiezi...caci nimeni nu se face bun asa dintr-o data:P tre timp....

Link to comment
Share on other sites

Va trebui sa exersezi acordurile pana la un moment dat in care vei aseza toate degetele deodata, asa vei asigura si "continuitatea" si rapiditatea schimbarii acordurilor.

Link to comment
Share on other sites

pt inceput, incearca doar sa schimbi acordurile la mana stanga, fara sa lovesti corzile cu mana dreapta.....in tip, o sa-ti formezi niste paternuri dupa care ai sa schimbi acordurile....si cauta calea cea mai scurta de la o nota la alta....de ex sol major-re major -> degetul inelar ramane pe aceeasi pozitie cand schimbi acordu, respectiv, coarda si, spatiul 3 .... totul se face cu rabdare, si in timp :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.