www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pune-i O întrebare Lui Steve Vai!


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Indeed Winston.

Putin dezamagit de Steve Vai. Mi-a placut primele 3/4 parti din Tender Surrender. Period.

Sper ca acel concert anuntat de Domnul Vai, anul viitor, sa fie cu mult mai presus. (cand, va veni cu trupa).

De asemenea mi s-a parut de total prost gust faptul ca romanii si-au cam batut joc de numele lui de familie in acel mic intro dinaintea minirecitalului. Nu stiu cat de tare s-a suparat Siro Vai - tin minte ca povestea undeva ca era plecat in Spania sau Italia si lumea pe strada tot striga "Vay vay vay" iar el raspundea "what what what?".

 

Oricum - avem 2 lucruri de care sa ne bucuram: am avut un chitarist din G3 in Romania si acel chitarist mai vine odata anul viitor.

 

Unde/cand vom putea viziona/citi interviul facut de RGC? :)

Edited by de7con
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare, dar nu putea fi pusa decat dupa ce i-am vazut mini-concertul de la Cerb

 

Domnule Vai, de ce crezi ca este in regula sa falsezi in fata unui public, fie el unul romanesc? Crying Machine a fost un dezastru

 

 

E si el om, nu petrucci... Prefer un crying machine cu cloampe cantat de vai decat de oricine altcineva cantat dupa partitura. Oricum..de mult nu l-am mai auzit pe vai cantand piesa asta live. Mi se pare tare ca a strabatut atatea mile sa vina in tara asta de ***** si sa cante 3 melodii, chiar si pentru premiul ala, tot de ***** :) (... da da stiu, nu apreciezi valorile pariei)

Edited by alexm
Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto
Am si eu o intrebare, dar nu putea fi pusa decat dupa ce i-am vazut mini-concertul de la Cerb

 

Domnule Vai, de ce crezi ca este in regula sa falsezi in fata unui public, fie el unul romanesc? Crying Machine a fost un dezastru

 

De ce crezi ca e ok ca sa iti bati joc de numele unui om, si in mod special de reprezentanta care o face pe scena, si sa ii ceri soarele si luna? Daca mi-as fi auzit numele de 7 (ZECI de) ori, cum s-a intamplat, la modul la care mi s-a facut sila mie, d-apoi lui, si eu aveam niste tendinte sa-mi bag picioarele. Dar asta poate fi atribuita stilului de CACAO si charismei absente a prezentatorilor; sigur, genu ala de retardare mentala cand prezinti ceva merge pentru Dan Negru, dar nu cand vine cineva ca Steve Vai.

 

Si-asa a fost cam impromptu chestia, de ce nu puteti sa va bucurati pur si simplu? 'cause **** man, he's Steve Vai! :)

Edited by Lord Katsumoto
Link to comment
Share on other sites

Winston tati , cand o sa poti tu sa faci ce a facut Vai pe scena atunci o sa ai dreptul sa il critici.

Usor sa distrugi munca de o viata a unui om , greu sa ii faci un compliment.

Link to comment
Share on other sites

cand o sa poti tu sa faci ce a facut Vai pe scena atunci o sa ai dreptul sa il critici.

Usor sa distrugi munca de o viata a unui om , greu sa ii faci un compliment.

Acelasi lucru se aplica si pentru Gutza sau Romeo Fantastic ? Ai o parere asemanatoare si despre ei ? Ar trebuii. :)

Link to comment
Share on other sites

Cand o sa faceti ce-a facut Gutza si Romeo fantastic atunci sa-i criticati :) .

Daca X mare chitarist greseste si canta ca un ***** (nu ma refer la Vai, un X oarecare) , n-am voie sa spun ca a gresit doar pentru faptul ca nu-s lafel de bun ca el?

Normal.....nu pot sa spui ca-i un 0, dar poti sa spui "uite, aici a cantat nasol"

Daca ganditi asa, data viitoare cand o sa va luati de vreun manelist sau mai stiu eu ce, amintiti-va ca nu sunteti la "valoarea lor"

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare, dar nu putea fi pusa decat dupa ce i-am vazut mini-concertul de la Cerb

 

Domnule Vai, de ce crezi ca este in regula sa falsezi in fata unui public, fie el unul romanesc? Crying Machine a fost un dezastru

 

te doare rau ? iei calmante ? cum rezisti ?

 

Cat de retardat trebuie sa fii ca sa pui o asemenea intrebare "de baraj"?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

1. Am avut ocazia (alaturi de alti oameni) sa petrec 5 minute din viata mea in prezenta lui Steve Vai. Yeah, I know, I'm a fanboy of Steve :) O experienta minunata, despre care voi povesti pe site-ul trupei mele si voi posta linkul aici pentru cei curiosi sa citeasca si sa vada niste poze. Un OM extraordinar (faptul ca manuieste chitara extraordinar e un bonus).

 

2. Putea sa nici nu cante. M-as fi dus oricum, in speranta realizarii punctului 1. E unul din putinii muzicieni pentru care distantele sau sumele de bani sunt irelevante pentru mine.

 

3. Ma doare in 4 litere ca a dat 2 gherle la Crying Machine si ca a inceput Building the Church cu 2 taste mai jos. Eu am fost acolo, era frig afara, omul venise cu doar o seara inainte din USA (deci fusul orar total pe dos) - probabil era rupt de somn. Nu e nevoie sa fiu eu avocatul lui, insa va spun doar ca eu cred ca 90% dintre purtatorii de chitara ar fi ramas cu degetele lipite de coarde la o cantare outdoors pe temperatura aia si la nivelul de tehnicitate pe care-l implica piesele lui Vai. Si oricum, sunt unul dintre oamenii care vor sa vada ca a cantat 3 piese superb, nu ca a cantat 3 note prost. Corectie: a cantat 30 de ani superb.

 

4. Vai a cantat 20 de minute pentru ca asa era programul TVR. Eu nu m-am intrebat de ce a venit Vai in Romania sa accepte un premiu din partea TVR, eu m-am bucurat ca a venit in Romania. Era mai bine daca venea dupa premiu si nu canta? Sau daca nu venea deloc?

 

5. Vom avea un concert Steve Vai in Romania atunci cand cineva va sari cu banul si atunci cand el va fi in turneu (cele 2 conditii indeplinite simultan). Se poarta tratative pt anul viitor, sa speram ca se vor si finaliza intr-un mod fericit.

 

6. Mica paranteza, sper sa nu jignesc pe nimeni: raspunsul la mai multe din intrebarile de pe acest thread se gaseste deja pe net, ba chiar pe www.vai.com - intrebarea cu Billy Sheehan si cu Tony MacAlpine imi vine acum in minte, pentru ca m-am intrebat si eu acelasi lucru la momentul respectiv.

 

Va iubesc pe toti, sunt extrem de fericit de ieri seara :)

Edited by Balaurul
Link to comment
Share on other sites

Guest darklord

Da...pai cam asta-i problema...ca oricat de bun esti intotdeauna apar unii care te critica vehement doar ca sa se bage in seama,sa arate ca si ei se "pricep" la chitara etc.Dar de fapt nu e asa.Vai e unul dintre cei mai buni chitaristi de pe planeta.Are o technica formidabila...una care e f greu de copiat.Ca si chitarist e extraordinar.Si ar trebuii sa ne bucuram ca a venit in romania,nu sa cautam greseliile la piesele cantate.PLUS la un concert live mai trebuiesc mici greseli etc,caci atunci se vede cu adevarat ca i live si nu playback.Daca vrei muzica "live" fara greseli atunci asculta si tu pop,manele etc.

 

Eu personal ma bucur ca incep sa aduca nume grele pe scenele din romania(metallica,maiden,judas,sepultura,vai etc...)....asta dovedeste ca si noi avansam pe plan muzical...si poate cu timpul va fii si mai bine.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

stiti cum e : Dream Theater nu-i bun , sau is prea tehnici , sau prea canta cu sincope , sau Petrucci canta ca o masina si nu e ok , pt. ca "nu asa se canta la chitara" , sau daca piesele sunt ok La Brie canta foarte prost live si nici nu mai conteaza restul....cam asa e si cu Steve Vai . eu unul nu pot sa inteleg genul asta de atitudine , dar in fine....

Link to comment
Share on other sites

+1 :)

+2 :) :)

 

Ok ,in primul rand, nu prea mi s-a parut nimic mega FALS sau asa ceva, erau unele ciudatenii cu efecte weirdo, care pareau uneori la floyd dives si stuff ca e out of tune, dar eu, ca si om care nu prea agreeaza tonul/stilul sau,spun a facut o treaba foarte buna si am ascultat cu placere! Am bagat pioneeru in comp sa ascult la boxele mari :D so...chiar am fost picky si am urmarit greseli, nu prea erau dinalea de ordinu a sfeclit gama a terminat pe nush ce nota etc, a fost foarte ok.

Cat despre ton, avea pasaje unde se auzea Carvinu cu varf si indesat, deci n-am ce comenta.

Link to comment
Share on other sites

La urma urmei, frig, nefrig, atat timp cat nu intelegi teoria din spatele lucrurilor cantate de Vai in acea seara (atat Crying Machine cat si finalul de la Tender Surrender) si a sunat frumos, melodios, poti spune ca a fost imporvizatie/alteratie. Daca cineva intelege teoria din spatele a ce a cantat el, si poate sa imi si dovedeasca ca a cantat prost...

Link to comment
Share on other sites

3 note nu au omorat pe nimeni...

...si sonorizarea pe scena poate duce la asemenea greseli(nu auzi ce canti),frigul poate dezacorda semnificativ o chitara mai ales daca are floyd...da poate a vrut el sa faca asa(sonoritati disonante/greseli voite,dar unii nu au auzit de ele), asta ca sa avem noi ce discuta pe forum :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Sa nu se inteleaga gresit. Eu nu m-am luat de Vai (nu-l ascult = nu ma intereseaza daca greseste sau nu) si nici nu-l "apar" pe Winston.

Consider ca "n-ai voie sa te iei de X pt ca nu ai ajuns la nivelul lui" este o idiotenie. Dupa gandirea asta, ar insemna ca nu pot sa spun nimic despre romeo fantastic sau fernando de la caransebes (exemple extreme ca sa intelegeti ideea :)) doar pentru ca nu apar la televizor si nu am luat 1000 euro de la "nasu mare".

Deci, daca ganditi asa NU MAI CRITICATI PE NIMENI.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu se inteleaga gresit. Eu nu m-am luat de Vai (nu-l ascult = nu ma intereseaza daca greseste sau nu) si nici nu-l "apar" pe Winston.

Consider ca "n-ai voie sa te iei de X pt ca nu ai ajuns la nivelul lui" este o idiotenie. Dupa gandirea asta, ar insemna ca nu pot sa spun nimic despre romeo fantastic sau fernando de la caransebes (exemple extreme ca sa intelegeti ideea :)) doar pentru ca nu apar la televizor si nu am luat 1000 euro de la "nasu mare".

Deci, daca ganditi asa NU MAI CRITICATI PE NIMENI.

 

Greseala tehnico tactica .

 

La nivelul de intelegere si perceptie Quasi ZERO nu poti sa critici .

 

La acest nivel ametitor al unora pot sa spuna ca si fiecare spectator ,cu sau fara voie :

 

"Mi-a placut....Nu mi-a placut

 

sau .."a fost prea tare sau prea repede" ,

 

sau ..."Nu mi-a placut culoare ochelarilor , chitara era prea alba .....si alte observatii din acestea .

 

Deci daca gandesti poate intelegi despre ce este vorba.

 

Este cam greu pentru unii si depinde de directie .Dar cine stie.

 

Si asta se intampla peste tot in societate .

 

Vine domnul profesor , doctor in materie cu mare renume si pedagog si meserias cu faima mondiala .

Explica si explica."Spectatorii" nu pot urmari ce se intampla, nu inteleg mai nimic .....DAR ...critica ( Hahahahaha )

 

cica...Nu stie sa explice . ( cred ca pare cunoscuta secventa )

 

 

Deci ramane ca cei care stiu despre ce este vorba dau cu critica.

 

Daca critica o emite un Malmsteen , Satriani...... ar fi ceva de luat in seama .

 

 

Eu vreau sa-l intreb pe Vai :

 

CUM SE TINE PANA ?

 

Ca sa ramanem la nivelul general al criticilor de arta de pe rgc.ro

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

aseara am avut o disputa aprinsa pe aceasta tema cu clapara de la noi(masteranta la conservator- pian)

O piesa cantata si rascantata de noi in varianta ei,normala sa zic...la inregistrari a venit cu o treaba disonanta.Un om cu o pregatire ar intelege chestia asta...dar un ascultator/fan(sau cum vreti sa le spuneti) ar rade si ar zice: "uite ce greseala a facut asta!"

Fiecare percepe cum vrea...poate lui asa i-a sunat bine,sau chiar a gresit(din diferite motive).

Eu nu imi permit sa critic nici pe cei mai slabi ca mine dar un...geniu...

E om,e normal sa greseasca.Hai sa il ducem cu faclii la spanzuratoare ca a gresit 3 note dupa o viata de geniu.

 

legat de exemplele cu Guta,Salam...etc...nu le ascult "muzica" si pot sa zic ca nu ma pronunt supra nivelului lor muzical.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.