www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Noise


Guest SoulOfTheReaver
 Share

Recommended Posts

Guest SoulOfTheReaver

Ok so i have a knockoff stratocaster, la care mi-am luat un amp Ibanez de 10 watti de curand. Nu-i mult dar e bun de practice. Ampul e ok, mi s-a facut proba la magazin.

 

Insa cand am ajuns acasa am dat de urmatoarea problema. Se aude un fasait enervant cand bag chitara in amp. II voi descrie comportamentul:

 

Amp turned on but no cable in - zero noise.

Amp turned on, cable in no guitar - noise mult dar am inteles ca e normal.

Amp turned on, guitar in - zgomot. Devine mai puternic daca dau drumu la distors, devine mai slab daca ating corzile chitarei (pana la punctul de a fi imperceptibil daca am si distorsul oprit in acel moment).

 

Este evident ca e deosebit de enervant si nu stiu ce sa fac. Am desfacut chitara - nu am vazut nici o lipitura slaba cu exceptia uneia singure la mufa, pe care am relipit-o insa fara nici un rezultat.

 

Tin sa mentionez ca stau intr-o casa cu sistem electric facut nasol, impamantare proasta. E posibil sa fie si de la asta. Am sa merg in deplasare pe la un vecin sa vad daca problema persista.

Intre timp imi puteti spune ce ar mai putea cauza problema?

Multumesc anticipat pentru raspuns. Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Guest SoulOfTheReaver
Cablul e de vina!

 

mi-au facut trei cabluri aceeasi problema dintre care unul e relativ nou si nefolosit.

 

De-asemenea am fost la un vecin cu impamantarea mai zdravana. tot la fel face. I have one recourse left - o sa leg firul de impamantare din spate de la chitara cu un alt fir direct la calorifer sa vad daca ajuta.

 

Daca nu, trebuie sa fie chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest SoulOfTheReaver

Mda am facut un test

luat un cablu oarecare - legat la placuta din spate a chitarii, legat prostia aia la calorifer. Noise perfectly gone in clean, mai e nitel in distort dar nu suparator si cred ca rezolvabil.

 

 

Acuma ce fac ma apuc sa refac instalatia mea electrica? :)

Link to comment
Share on other sites

Cumpara un cablu de chitara ca lumea, asculta-mi sfatul prietenesc. Astea care le primesti cu chitara sunt bune doar de aruncat!

 

exact.lasa instalatia electrica in pace(momentan). un cablu vox ar fi ideal.costa putin mai mult dar e f bun

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

Guest SoulOfTheReaver

Oameni buni. Am cumparat de curand un cablu nou de la magazin. Am si doua cabluri mai scurte. Schimbarea cablurilor intre ele a dat acelasi rezultat. nici macar nu s-a schimbat calitatea sau cantitatea noiseului. Ceea ce a dat rezultate a fost adaugarea unei impamantari temporare. Cand am facut asta, zgomotul a disparut. Deci cablurile n-au nimic.

Link to comment
Share on other sites

Acuma ce fac ma apuc sa refac instalatia mea electrica? :)

 

 

Exact!!!! D-te tu la un magazin de buleftrice shi cumpara-tzi una bucata priza Shuco (d-aia cu împamîntare), pe care potzi s-o pui în locul celei mai apropiate prize normale - apropiate de calorifer, vreau sa zic. Mai cumpara-tzi si oarece cablu cît mai gros (cel mai GROS!), cît sa-tzi ajunga de la numita priza la calorider. Mai apoi "agatza" respectivul cablu de împamîntarea prizei, pune priza in locasul din perete astfel încît sa iasa cablul din priza pe lînga perete, iar la capatul celalalt al cablului prinde-l de tzeava caloriferului... dak nu e de Pexal, k atunci adio împamîntare! Dak e de fier, e OK (cu conditzia k vecinii de mai jos sa nu fi trecut ei pe Pexal), dar vezi k în punctul de prindere va trebui sa curetzi vopseaua de pe tzeava. A!!!!! Dak ai la calorifer tzeava de Pexal, potzi folosi tzeava de la gaze, sau aia de la apa, sau ce tzevarie de fier mai ai tu prin apartament. Eu unul asa am facut, pe vremea cînd mai aveam casa, si a functzionat perfect. O stiu pe kestie de pe propria piele, k onor Marshal-ul meu fara împamîntare baga un brum de te dor dintzii... Baphta pe toata linia, mai ales la convins parintzii sau nevasta sau pe cine mai sta în apartamentul ala cu tine...

Link to comment
Share on other sites

Guest SoulOfTheReaver

Multumesc frumos de toate sfaturile, marquis mai ales ca s-a obosit sa scrie tot procesul.

 

Insa din fericire beneficiez de o situatie mult mai simpla. Nu stau la bloc ci la casa. Si exact in fata geamului meu se afla o frumusete de gradina. Ce se va petrece este ca voi lega un firuletz (da stiu cel mai gros!) la impamantarea prizei mele shuko, si celalt capat se va impamanta la gradina mai sus mentionata. Trebuie insa sa gasesc o placa de metal (platbanda ii zice) pe care s-o ingrop acolo, ca daca fac impamantarea sa o fac macar ca la carte. That should get rid of the brum-brum-brum :)

 

Merci frumos de toate sfaturile.

Link to comment
Share on other sites

Atunci e mai simplu, si in acelasi timp mai complicat.... Sapa tu cît potzi de adînc, ideal ar fi 2 metri, si acolo pune tu un T sau un Y facut din tzeava de aluminiu. Supergroasa, de care vei prinde cu niste suruburi zdravene platbanda cu pricina, pe care apoi o scotzi pe lînga peretele casei, iar de doamna platbanda potzi agatza împamîntarile de la toate prizele din casa, dak "ingineria" tzi-a ieshit suficient de zdravana. Vezi deci k traseul de masa trebuie sa fie ultragros, nu te zgîrci si nu-l face de mîntuiala dak nu vrei k toata munk ta sa fie degeaba! Si, every now and then, mai toana apa peste toata "dramaturgia"...

Dak nu ma crezi, potzi consulta un electrician, dar un "meseriash" de romînika o sa-tzi spuna k nu potzi s-o faci de unul singur k sa-tzi ia banii. Dar in "literatura de specialitate" (eventual cauta colectzia revistei Tehnium) vei gasi, in linii mari, retzeta indicata de mine...

Spor in ramura!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ok so i have a knockoff stratocaster, la care mi-am luat un amp Ibanez de 10 watti de curand. Nu-i mult dar e bun de practice. Ampul e ok, mi s-a facut proba la magazin.

 

Insa cand am ajuns acasa am dat de urmatoarea problema. Se aude un fasait enervant cand bag chitara in amp. II voi descrie comportamentul:

 

Amp turned on but no cable in - zero noise.

Amp turned on, cable in no guitar - noise mult dar am inteles ca e normal.

Amp turned on, guitar in - zgomot. Devine mai puternic daca dau drumu la distors, devine mai slab daca ating corzile chitarei (pana la punctul de a fi imperceptibil daca am si distorsul oprit in acel moment).

 

Este evident ca e deosebit de enervant si nu stiu ce sa fac. Am desfacut chitara - nu am vazut nici o lipitura slaba cu exceptia uneia singure la mufa, pe care am relipit-o insa fara nici un rezultat.

 

Tin sa mentionez ca stau intr-o casa cu sistem electric facut nasol, impamantare proasta. E posibil sa fie si de la asta. Am sa merg in deplasare pe la un vecin sa vad daca problema persista.

Intre timp imi puteti spune ce ar mai putea cauza problema?

Multumesc anticipat pentru raspuns. Cheers!

 

Vezi ca mai sunt cateva topicuri despre aceaste probleme , citeste prin forum si vei gasi rezolvare si raspunsuri .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

mai poti face o chestie, de siguranta - chitara din cate am inteles e un strat, astea majoritatea nu vin bine izolate, poti sa iti faci rost de un kit de izolat chitara in interior (folie de aluminiu sau cupru autocolanta) - aceasta folie se lipeste in interoirul chitarii , formand un fel de "cutie" care ecraneaza dozele si potentiometrii. exemplu de un astfel de produs - http://www.thomann.de/gb/goeldo_el900_prof...ield_screen.htm pretul nu e cel de acolo pt ca e pagina in engleza si in anglia TVA e doar 15% nu 19% ca in restul tarilor.

Link to comment
Share on other sites

mai poti face o chestie, de siguranta - chitara din cate am inteles e un strat, astea majoritatea nu vin bine izolate, poti sa iti faci rost de un kit de izolat chitara in interior (folie de aluminiu sau cupru autocolanta) - aceasta folie se lipeste in interoirul chitarii , formand un fel de "cutie" care ecraneaza dozele si potentiometrii. exemplu de un astfel de produs - http://www.thomann.de/gb/goeldo_el900_prof...ield_screen.htm pretul nu e cel de acolo pt ca e pagina in engleza si in anglia TVA e doar 15% nu 19% ca in restul tarilor.

Ideea e FOARTE BUNA, nu strica deloc s-o puna în aplicare toata lumea pt. k oricum reduce din brum, dar, unfortunatelly, de prizã cu împamîntare tot e nevoie! Ideal e sa ecraneze potentziometrii si tot ce se mai poate ecrana SI sa-si faca priza cu împamîntare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.