www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Imi Fac O Chitara?


Guest Elvis
 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca am ales forumul potrivit pentru acest topic.. dar cei care au experienta mi-ar putea spune cum pot construi o chitara electrica? Va rog sa ma contactati pe messenger testosulsupraactiv. Multumesc anticipat. :D:D:D;) si :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

daca tu n-ai inteles cu frumosu cand ti-am zis ca nu e ok sa vopsesti o chitara cu spray de masina...mi-e frica ce se alege de forumu asta daca incerci tu sa-ti faci una. Dar totusi, n-ai decat sa dezlantui depravarea. In cel mai rau caz, n-o sa-ti iasa. In cel mai bun caz, o sa-ti iasa o rabla, deci, practic, n-ai ce pierde.

Link to comment
Share on other sites

Guest gheorghe
mai elvis, da pe formul tau ce au raspuns oamenii, ca suntem curiosi.

uite, eu ma ofer sa te ajut sa iti faci chitara. da tre sa imi promiti ca o faci de la 0... mergi in padure tai copacul... mergi la gater il debitezi..il pui la uscat, samd.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest gheorghe

cel mai recomandat e sa cumperi una.cu aceeasi bai ai si nitica calitate(scuzati kkofonia).una home nu prea are sanse de "Supravietuire"

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Observa cineva ca cineva de 12 ani care nu demult vroia sa isi vopseasca chitara cu spray vrea sa faca una? Teoretic e extrem de simplu, dar ma indoiesc ca ai indeletnicirile practice necesare realizarii imbinarilor si confectionarea componentelor chitarii. Asta pentru electrica. La electroacustica numai lacul care il dai pariez ca o sa iti ridice probleme.

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
olol. Elvis loveste din nou! Intai da chitare cu spray de masina, acum le face de la zero. What will he do next?

 

WHATEVER THE FUCK HE WANTS!

 

:)

 

+1 :))

Link to comment
Share on other sites

cam multa bataie de joc...asta e..toti gresim..dar asta nu inseamna ca trebuie sa il luati peste picior mereu...era de ajuns un simplu : "este prea greu si banii pe care ii vei investi vor fi pierduti sau iti va iesi ceva mult mai slab decat ai fi putut cumpara la aceeasi bani"

 

Observa cineva ca cineva de 12 ani care nu demult vroia sa isi vopseasca chitara cu spray vrea sa faca una? Teoretic e extrem de simplu, dar ma indoiesc ca ai indeletnicirile practice necesare realizarii imbinarilor si confectionarea componentelor chitarii. Asta pentru electrica. La electroacustica numai lacul care il dai pariez ca o sa iti ridice probleme.

 

discriminare..ce daca are 12 ani...puteai spune asta cu un ton mai frumos...

Link to comment
Share on other sites

cam multa bataie de joc...asta e..toti gresim..dar asta nu inseamna ca trebuie sa il luati peste picior mereu...era de ajuns un simplu : "este prea greu si banii pe care ii vei investi vor fi pierduti sau iti va iesi ceva mult mai slab decat ai fi putut cumpara la aceeasi bani"

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Vineri o sa ma duc sa caut una mai ieftina in Bucuresti. Eram curios ma gandeam ca ma costa mai putin :):):):D:D da mai terminati cu sprayu ala :D;) .

Edited by Elvis
Link to comment
Share on other sites

Nu te lasa , da-i cu sprayu' , cum suna suna .Important es sa faci o chitara .

 

Vezi ca ezista topic pe rgc.ro cu construirea de catre un coleg de forum o chitara electrica .

 

Plus mai multe despre vopsire , doze etc etc ...

 

Nu te uiti care membrii i-ti raspund .Unii ca si tine nu au citit prea multe pe acest forum .

 

Asa ca treci la citit si intreaba in acel topic in care se discuta cate o problema conexa...

 

+1

 

+10

Link to comment
Share on other sites

Guest ereticus

Noah, mai dati-i o sansa omului.. Ca si Les Paul(RIP) cand s-a dus cu Busteanu la fitosii aia de la Gibson, i-au dat un sut in... dos. Si uite ce-a iesit...! Unde mai pui ca Elvis are si un nume predestinat si clar e mai precoce.

 

 

"Deci" baiete, du spray-ul inpoi in garaj si uite te la asta

 

Noah, acu ca ti e clar, apuca te de treaba. Abia astept sa le cumpar la nepoti Gibson Custom Elvis Signature (handmade in Korea)

Link to comment
Share on other sites

Noah, mai dati-i o sansa omului.. Ca si Les Paul(RIP) cand s-a dus cu Busteanu la fitosii aia de la Gibson, i-au dat un sut in... dos. Si uite ce-a iesit...! Unde mai pui ca Elvis are si un nume predestinat si clar e mai precoce.

 

 

"Deci" baiete, du spray-ul inpoi in garaj si uite te la asta

 

Noah, acu ca ti e clar, apuca te de treaba. Abia astept sa le cumpar la nepoti Gibson Custom Elvis Signature (handmade in Korea)

 

handmade in romania :>

Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci sa-ti faci o chitara electrica si cu bani putini, asta mai ales daca ai scule, daca ai tot ce-ti trebuie, iesi cu mult mai bine decat daca ti-ai cumpara una.

 

Daca esti hotarat sa te apuci si sa-ti faci si intelegi ca-i un proces destul de indelungat si greu poti sa-mi dai add pe st_h3ll .

Defapt cred ca am sa fac un thread ca sa-mi impartasesc mica experienta care o am cu construirea de instrumente ca vad ca sunt destul de multe persoane interesate de domeniu (evident, asta pe langa toate tutorialele de pe net dupa care trebuie sa va uitati si sa tonele de lecturi pe care ar trebui sa le faceti).

 

le: are cineva freturi de vanzare? :)

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

daca cumperi griful, corpul e relativ usor de facut ,si iti poti folosi foarte bine imaginatia. sa fii atent la imbinari,la spatii pt doze,si sa masori bine inainte sa tai din lemn.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul
daca cumperi griful, corpul e relativ usor de facut ,si iti poti folosi foarte bine imaginatia. sa fii atent la imbinari,la spatii pt doze,si sa masori bine inainte sa tai din lemn.

 

Chiar daca ar fi electrica, numai montarea dozelor si bridge-ului o sa ii dea batai de cap. Nu mai zic de imbinarea grifului cu corpul care trebuie sa fie perfecta. Si cat dai pe grif, cat te chinui cu corpul, cat montezi alea, mai bine cumperi una.

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
Chiar daca ar fi electrica, numai montarea dozelor si bridge-ului o sa ii dea batai de cap. Nu mai zic de imbinarea grifului cu corpul care trebuie sa fie perfecta. Si cat dai pe grif, cat te chinui cu corpul, cat montezi alea, mai bine cumperi una.

 

dar daca are putin ajutor,si reuseste sa faca ceva frumos si bun? are 12 ani,are timp sa studieze,sa invete si sa se "joace".Documentatie este destula,timp are omuletu nostru,numa vointa sa aiba si sa se tina de munca ! MULT SUCCES!

Link to comment
Share on other sites

dar daca are putin ajutor,si reuseste sa faca ceva frumos si bun? are 12 ani,are timp sa studieze,sa invete si sa se "joace".Documentatie este destula,timp are omuletu nostru,numa vointa sa aiba si sa se tina de munca ! MULT SUCCES!

 

cam brusc ai trecut de partea celor care il ajuta...ca vad ca ai dat recent un +1 pentru o prostie...ma rog..bine ai venit in grupul celor care mai si ajuta..nu doar se iau de o persoana care era sa fac o greseala(si nici macar una care sa ii deranjeze pe ei) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

so what?

prostia spusa cu spayu de masina ramane! DAR NU BLAMEZ OMUl TOATA VIATA!

sa faca chitara, are timp.daca nu reuseste ,e treaba lui,poate se va convinge ca nu totul e chiar atata de simplu,iar luteria nu e tamplarie...dar daca reuseste?

PS: daca ai ceva cu mine,zi-mi in privat te rog.

Link to comment
Share on other sites

so what?

prostia spusa cu spayu de masina ramane! DAR NU BLAMEZ OMUl TOATA VIATA!

sa faca chitara, are timp.daca nu reuseste ,e treaba lui,poate se va convinge ca nu totul e chiar atata de simplu,iar luteria nu e tamplarie...dar daca reuseste?

PS: daca ai ceva cu mine,zi-mi in privat te rog.

 

nu am nimic cu tine...doar ca mi s-a parut ca ai schimbat cam brusc taberele

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca ar fi electrica, numai montarea dozelor si bridge-ului o sa ii dea batai de cap. Nu mai zic de imbinarea grifului cu corpul care trebuie sa fie perfecta. Si cat dai pe grif, cat te chinui cu corpul, cat montezi alea, mai bine cumperi una.

 

Ai uitat de reglajul azimut-ului si entalpia diluantului in urma uscarii la infrarosu, slefuirea pe cant precum si montarea "binding"-urilor;

Izolarea si protectia antistatica apoi acordarea dozelor ....

 

Stai jos ...4 !

Link to comment
Share on other sites

cam multa bataie de joc...asta e..toti gresim..dar asta nu inseamna ca trebuie sa il luati peste picior mereu...era de ajuns un simplu : "este prea greu si banii pe care ii vei investi vor fi pierduti sau iti va iesi ceva mult mai slab decat ai fi putut cumpara la aceeasi bani"

 

 

 

discriminare..ce daca are 12 ani...puteai spune asta cu un ton mai frumos...

 

 

sincer ai mare dreptate...skulptura ala se crede cam mare miez p-aici...sunt curios daca il iei la bani marunti in ale chitarii cate o stii el...k asa pe forumul asta am vazut multi suferinzi si frustrati ca el :) ... copilul are 12 ani, e naiv...daca s-a gasit sa se dea mare expert cu el e trista situatia, sincer

 

cam multa bataie de joc...asta e..toti gresim..dar asta nu inseamna ca trebuie sa il luati peste picior mereu...era de ajuns un simplu : "este prea greu si banii pe care ii vei investi vor fi pierduti sau iti va iesi ceva mult mai slab decat ai fi putut cumpara la aceeasi bani"

 

 

 

discriminare..ce daca are 12 ani...puteai spune asta cu un ton mai frumos...

 

 

sincer ai mare dreptate...skulptura ala se crede cam mare miez p-aici...sunt curios daca il iei la bani marunti in ale chitarii cate o stii el...k asa pe forumul asta am vazut multi suferinzi si frustrati ca el :) ... copilul are 12 ani, e naiv...daca s-a gasit sa se dea mare expert cu el e trista situatia, sincer

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.