www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Imi Fac O Chitara?


Guest Elvis
 Share

Recommended Posts

Guest SkullpturA
sincer ai mare dreptate...skulptura ala se crede cam mare miez p-aici...sunt curios daca il iei la bani marunti in ale chitarii cate o stii el...k asa pe forumul asta am vazut multi suferinzi si frustrati ca el :) ... copilul are 12 ani, e naiv...daca s-a gasit sa se dea mare expert cu el e trista situatia, sincer

 

 

 

 

sincer ai mare dreptate...skulptura ala se crede cam mare miez p-aici...sunt curios daca il iei la bani marunti in ale chitarii cate o stii el...k asa pe forumul asta am vazut multi suferinzi si frustrati ca el :) ... copilul are 12 ani, e naiv...daca s-a gasit sa se dea mare expert cu el e trista situatia, sincer

 

dark hood,nu ma cred mare "miez". unde ti s-o parut ca ma dau expert?vezi ca ma tot cam iei la misto mi se pare....

Link to comment
Share on other sites

sincer ai mare dreptate...skulptura ala se crede cam mare miez p-aici...sunt curios daca il iei la bani marunti in ale chitarii cate o stii el...k asa pe forumul asta am vazut multi suferinzi si frustrati ca el :) ... copilul are 12 ani, e naiv...daca s-a gasit sa se dea mare expert cu el e trista situatia, sincer

 

 

 

 

sincer ai mare dreptate...skulptura ala se crede cam mare miez p-aici...sunt curios daca il iei la bani marunti in ale chitarii cate o stii el...k asa pe forumul asta am vazut multi suferinzi si frustrati ca el :) ... copilul are 12 ani, e naiv...daca s-a gasit sa se dea mare expert cu el e trista situatia, sincer

 

+1 in privinta "copilul are 12 ani, e naiv...daca s-a gasit sa se dea mare expert cu el e trista situatia, sincer"

-1 in privinta "skulptura ala se crede cam mare miez p-aici"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Intr-adevar, e multa munca si niste materiale de calitate te-ar costa mai mult decat o chitara cumparata. Rezultatul de cele mai multe ori este mai slab calitativ. Ai vazut ce unelte exista in fabrica.... pe de alta parte in acea chitara facuta manual pui "suglet". E alegerea ta daca sa te apuci sau nu de fabricarea acestei chitari. Chiar daca nu iti va iesi din prima, ce vei castiga tu din experimentul acesta va fi multa experienta care iti va ajuta cu siguranta mai tarziu. Daca te hotarasti - succes!

Link to comment
Share on other sites

*sorry, typo - "suglet" - voiam sa zic "suflet" :) ma refeream la experienta de a construi, chiar daca rezultatul va ramane undeva atarnat pe un perete si sters de praf din cand in cand :)

Link to comment
Share on other sites

Incepi cu asa o porcarie de test, din lemn de ***** :) (am facut asta acum 3 ani de fun). De atunci am tocat chestii pe ea :) mi s-a rupt un colt etc :), nu mi se pare greu, gatul e greu de facut de la 0 cu trussrod-u din el si etc, calculele pentru bridge si amplasarea gatului etc.

In cel mai rau caz, marchezi un burghiu cu ceva lac alb si faci gauri una langa alta pentru doze in corp si slot-ul pentru gat, ulterior finisand cu pile sau dalte, ar merge :D dar e mult de munca si nu vad rostul! Daca as avea ceva scule as incerca dar nu am acum, si nici timp de asa ceva sau chef.

 

guitar543.jpg

DSCF1886.jpg

DSCF1887.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Tati mie de ce nu mi-ai zis de asta :)

Incepi cu asa o porcarie de test, din lemn de ***** :) (am facut asta acum 3 ani de fun). De atunci am tocat chestii pe ea :) mi s-a rupt un colt etc :D , nu mi se pare greu, gatul e greu de facut de la 0 cu trussrod-u din el si etc, calculele pentru bridge si amplasarea gatului etc.

In cel mai rau caz, marchezi un burghiu cu ceva lac alb si faci gauri una langa alta pentru doze in corp si slot-ul pentru gat, ulterior finisand cu pile sau dalte, ar merge :D dar e mult de munca si nu vad rostul! Daca as avea ceva scule as incerca dar nu am acum, si nici timp de asa ceva sau chef.

 

post-2645-1253409076_thumb.jpg

post-2645-1253408856_thumb.jpg

post-2645-1253409009_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.