www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acustica Reghin


Guest Elvis
 Share

Recommended Posts

E ca faza aia, n-ai mers pe Dacie, nu esti sofer

 

IMO: Cine n-a cantat pe hora, nu e chitarist :)

 

 

Ps. Am avut si eu una cu cutaway, pe care mi-au spart-o niste baietasi pe asfalt in fata la TNB. Am invatat pe o hora dinaia "Barclay" la care ii coboram corzile taind in inaltator dupa ochi... Scria cu markerul "SLAYER" si aveam autografe de la niste baieti din GL care cantau intr-o trupa de Black... Torment ii zicea...

 

 

Eh.. ce vremuri

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ce am observat de obicei. Hora e cumparata cel mai des de incepatori, care nu stiu prea multe despre chitare. Eu n-am vazut in viata mea o chitara clasica Hora, mai veche, cu corzi de nylon pe ea.

Toata lumea isi pune corzi de metal din diferite considerente. De exemplu am un magazinas de scule audio in oras. Nu are alte instrumente decat vreo doua chitare clasice agatate pe-acolo. La vanzare are un singur tip de corzi, corzi de metal. Si-a cumparat un amic o chitara pentru fata lui, a rupt o coarda, s-a dus la magazin a cumparat corzi de metal, vanzatorul asigurandu-l ca de-alea ii trebuiesc.

Am avut un timp o clasica hora care a purtat doar corzi de nylon si mi-a placut. Acusticele nu m-au impresionat, dar clasicele da.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Norberth

am si eu o chitara acustica hora de aproape un an... am schimbat corzile cu vreo 5 luni in urma cu D'addario ca celelalte imi sunau rau, in speranta ca va creste calitatea sunetului. Dar acum deja imi suna groaznic, mai ales cea mai groasa: trebuie sa o acordez asa incat sa sune bine si in Em si in G...dar pare ca-si pierde din intensitate... Oricum cand urc pe chitara imi suna tot mai groaznic notele ( de fapt am un sunet mai inalt decat ar trebui).

Va rog sa ma ajutati... Care e problema? corzile sau chitara???...

Link to comment
Share on other sites

am si eu o chitara acustica hora de aproape un an... am schimbat corzile cu vreo 5 luni in urma cu D'addario ca celelalte imi sunau rau, in speranta ca va creste calitatea sunetului. Dar acum deja imi suna groaznic, mai ales cea mai groasa: trebuie sa o acordez asa incat sa sune bine si in Em si in G...dar pare ca-si pierde din intensitate... Oricum cand urc pe chitara imi suna tot mai groaznic notele ( de fapt am un sunet mai inalt decat ar trebui).

Va rog sa ma ajutati... Care e problema? corzile sau chitara???...

 

Ai postat in sectiunea gresita, aici se fac recenzii (review) adica iti spui parerea despre un instrument.

Intrebarile tale isi au locul in sectiunea "Despre chitara".

 

Daca am reusit sa inteleg bine, se pare ca ai o problema de intonatie, adica notele obtinute la diferite taste sunt diferite de notele corecte. Pentru a verifica intonatia, flageoletul (harmonic) in dreptul tastei 12 trebuie sa fie la fel ca nota obtinuta prin apasarea corzii la tasta 12.

De vina pot fi si corzile, pe masura ce "imbatranesc" corzile pot sa falseze dar mai curand e de vina chitara.

Probabil ca ai si actiunea (inaltimea corzilor) prea mare. O inaltime corecta este de ~ 3mm intre coarda si varful tastei 12.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.