www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Este Buna Aceasta Chitara


Guest slash09
 Share

Recommended Posts

Guest slash09

Tin sa scriu a II-a oara acest topic si va intreb:Aceasta chitara( http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BEN...CS-_-10477.html ),este buna pentru un sunet overdrive,un solo bun si poate si un tape?....Doresc sa infiintez o formatie nu foarte mare. Amp Am gasit la 149 de lei 10 watt( http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BEN...15-_-18030.html )

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Tin sa scriu a II-a oara acest topic si va intreb:Aceasta chitara( http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BEN...CS-_-10477.html ),este buna pentru un sunet overdrive,un solo bun si poate si un tape?....Doresc sa infiintez o formatie nu foarte mare. Amp Am gasit la 149 de lei 10 watt( http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BEN...15-_-18030.html )

Va multumesc

 

nu prea sunt recomandate chitarile harlet benton si behringer; nici ampurile nu sunt prea bune..pentru chitara ti-as recomanda sa te uiti pe piata SH(faci un topic la vanzare/cumparare si spui ca vrei sa cumperi o chitara in banii pe care ii ai si astepti oferte) iar de amp sa iti iei asta..e mult mai bun ca ala harley benton : ( http://..ro/afisare.php?magazi...i=16&id=357 )

Link to comment
Share on other sites

Guest slash09

am ascultat o monstra de sunet pe youtube si suna destul de bine...amp iau de care miai recomandat tu...my astept pareri

Link to comment
Share on other sites

hmm..am ascultat si eu acum si nu e chiar asa rea..apropo..pe thomann e 4 milioane..:)...si aici e 6

 

nu cred ca merita sa dai mai mult de 5 milioane pe ea(dupa parerea mea cam atat face)..si nu cred ca va rezista mult timp..de asemenea nici acordajul nu cred ca va tine

 

later edit...: se pare ca mi-a luat-o gadjo inainte.. :)

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

In primul rand daca vrei trupa iti recomand amplificator compact de la 50 watii in sus ca sa acopere sunetul tobelor iar chitara buna pentru metale sau DS/OD ar fi la un pret rezonabil Ibanez RGA32

 

cred ca ai cam exagerat...adica...este dispus sa dea cam 5 milioane pe chitara si tu ii dai de 15...niciodata nu e bine sa incepi cu chestii scumpe..te apuci si daca nu te tii de treaba ai dat banii degeaba pe chestii scumpe..care oricum ai pierdere mare si daca le vinzi...trupa.. are mult de invatat pana sa cante intr-una...nu e chiar asa...bati din palme si gata ai trupa :)...cred ca-i ajunge ce si-a ales..ma rog..nu sunt foarte de acord cu chitara..dar..merge si aia pentru studiat

 

P.S.: daca a mai cantat la chitara si stie ca se tine de treaba, si are destula experienta pentru a canta intr-o trupa... imi retrag toate cuvintele si imi cer si scuze :)...

Link to comment
Share on other sites

Guest slash09

eu cant la chitara de 7 ani...stiu sa cant sa fac un solo....nu e asta o problema.....dar bugetul nu sunt permis sa scot de sub pat euroi....am facut un calcul si cu tot cu amp chitara respectiva pedala de overdrive cablu si 5 penite (le rup repede :) ) m-ar costa 1000 ron... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest oancius

bun am inteles din topic ca nu e prea bun Behringeru' dar totusi pt un "incepator"(am facut un an de chitara in care am facut doar ciupituri nu si acorduri) ar fii bun setul de care a zis cel care a deschis topicul?

Edited by oancius
Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca Aria Ramane Varianta dar mai astept pareri :)

 

 

Intr'adevar, Aria este cu siguranta cea mai buna solutie. De Harley Benton si mai ales de pachete de incepatori sa te feresti (indiferent ca sunt de la Behringer, Ibanez, etc.) In orice caz, arunca un ochi pe la mica publicitate...poti gasi niste oferte chiar foarte bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Piata second hand poate fi o solutie ff buna,doar ca trebuie sa vezi chitara inainte de a cumpara. Daca nu esti sigur pe tine, poti eventual sa iei cu tine pe cineva care are experienta mai multa ca tine la testat chitari.

Link to comment
Share on other sites

Ca o curiozitate, stiu ca userul JeeFo a avut un pack, cati dintre cei ce va dati cu parerea atotstiutori ATI AVUT VREUN PACK IN DISCUTIE? Si aici nu intra la socoteala mi-au spus 2 vecini/colegi/binevoitori (fereste-ma Doamne de binevoitori ca de rauvoitori ma feresc singur!!!).

De acord cu o afirmatie, trebuie sa ai macar 30W sa te auzi/sa te auda si altii de tobe. Eu am luat un pack chinezesc 100% Jack & Danny, nici vorba de chitara de marca facuta in China ca e mai ieftin, e o copie ordinara la un Strat in pachet cu un amp fara pretentii (2 canale clean/drive cu difuzor de 5 toli si reglaj bass/inalte, nu-l dau mai tare de 60% cu pedala intercalata ca sa nu fiu nevoit sa cumpar un cabinet separat, se duce naibii jucaria aia de dif). Dar chitara sta surprinzator de bine in tuning chiar si la bend-uri si oleaca de bomb-dive cat permite tremolo-ul, chiar cu panaramele alea de corzi cu care a venit, cheile de acordaj sunt 100% de metal, nu plastic si are un sustain neasteptat de bun. Atata doar ca la output are un sunet cam neutru, dar aici pot fi de vina corzile/dozele/ampul si e grea cu draci (zici ca a bagat chinezul fag, are aproape 4 kile) ceea ce e un dezavantaj pe scena. Dar e solida, finisata neasteptat de bine, degetul mare aluneca usor pe grif, NU E VARZA CUM AFIRMA ANUMITE PERSOANE!

Ca sa inchei, nu cred ca ar fi suitable pentru un event live, in plus are un sunet impersonal, dar pentru repetat acasa sau in sala de repetitii e OK, nu cred ca userul care a deschis topicul dupa ce incheaga o formatie in 2 saptamani urca pe o scena unde e fluierat ca pe chitara lui scrie Made in China si nu USA Genuine product...

Link to comment
Share on other sites

@Vladut Dezgropatul

Stagg, Aria, Jack & Danny, Harley Benton, Squier pana in 250-300 euro pretul, toate made in China, ma indoiesc ca sunt diferente asa dramatice intre ele. Si apropo, Musicstore din Koln nu e chiar Carrefour, chiar si cele mai ieftine produse trebuie sa respecte niste standarde de calitate, altminteri s-ar vinde la piata de chilipiruri. Aria sunt vazute destul de bine pe forum, dar am auzit un damf de stire care zice ca Stagg=Aria vandute pe alte meleaguri, si inclin sa cred asta. Asa ca multe pareri sunt subiective, nu iau partea nimanui, nu contest ca ce am cumparat e un cheap guitar, dar vine X si Y afirmand ca sunt varza, ca sunt bani aruncati pe geam, ca mai bine iei o Hora Iris ( sincer, am avut in mana chitara aia, si e mult in urma la action, setup si finisaje fata de una chinezeasca, iar dozele de pe ea coreene).

Si cu asta end offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles, Squier-urile recente sunt facute in Indonesia si s-a investit destul de mult in fabrica de-acolo ca tehnologie. Am gasit parerea asta exprimata pe mai multe forumuri din afara, asa c-am luat-o in considerare, multi se aratau placut surprinsi (inclusiv de bass-urile indoneziene).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.