www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Hohner Sau Takamine ?


dark_hood66
 Share

Recommended Posts

hello everyone! de vreo 3 ani detin o chitara hohner hw300e-am de care sunt multumit, dar din pacate este chitara familiei si nu a mea personala. Intre timp m-am gandit sa-mi cumpar si eu o chitara el-acustica pana in 900 ron. Am avut experiente un pic neplacute cu niste chitari fender cd60-ce si un ibanez v205sece-nt (solid top) in sensul ca se auzeau slab comparativ cu hohnerul familiei care este o chitara de 517 ron la esound facuta din placaj "spruce top". Am fost foarte dezamagit mai ales la ibanezul acela care m-a costat acum o luna 850 ron la mcmusic si este solid spruce top si se aude foarte aiurea. oricum am tras concluzia k la fender si ibanez costa foarte mult emblema, preturile sunt mult peste cat valoreaza ele in sine. si a ramas sa aleg intre hohner sau takamine. de ce takamine? pt ca am vazut k sunt specializati in acustice si ma gandesc k le-or face mai bine. cant la chitara de aprox 1 an, nu am o experienta vasta in ale chitarii; si de aceea apelez la acest forum k as dori sa ma indrumati sa aleg intre un hohner si un takamine modele pana in 900-1000 ron el-acustice. am vazut de la takamine modelul EG320C care mi-a placut foarte mult dar nu am apucat sa cant la el. se poate face o comanda la esound dar o data ce ti-au adus chitara trebuie sa o cumperi si daca nu e buna? daca are finisaje proaste? daca falseaza? daca are defecte din fabricatie, fret buzz, etc?...k un takamine mai ieftin este made in china si ma pot astepta la ce e mai rau. hohner din cate stiu sunt germane...dar exista si facute in china ? nu as vrea sa ma dezamagesc afland k se fac hohneruri si in china :) Sper sa nu fie adevarat zvonul pe care l-am auzit (acela k si unele modele mai ieftine de hohner sunt Made in china, cu toate ca pe ele scrie hand crafted si alea stiu ca sunt germane). Exista vreo dovada k hohner ar putea fi facute si in china? Si inca ceva care e diferenta intre Solid Spruce Top si Solid Java Koa Top...care dintre ele sunt mai bune? Exista niste modele de la Hohner un pic mai scumpe, dar cred eu ca ar merita o invastitie mai mare: Hohner DR500CE (solid spruce top) si Hohner DK500CE (solid java koa top). va rog sa-mi postati aici sugestiile voastre si v-as fi recunoscator sa ma ajutati sa aleg chitara potrivita.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ti-ai mai luat?

 

Am luat eu Takamine EG320C. Suna foarte foarte bine. Am incercat si eu si Ibanez-uri...si inca o takamine. Asta mi s-a parut cea mai buna. PLus ca are un griff foarte fain.

 

 

:)) Nu ma asteptam sa primesc un reply la ce am scris acum 4 luni :). Mi-am luat deja cam de 2 luni un Takamine EG340SC de la Muzica si sunt foarte multumit de ea. O folosesc pentru inregistrari si ma descurc foarte fain cu ea. Peste cativa ani ma voi indrepta catre modelul de scena EF341SC dar nu stiu in Romania unde se gaseste.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.