www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Baterist Profesionist Caut Trupa


Guest marian36
 Share

Recommended Posts

Guest marian36

Va salut. Sunt baterist profesionist, 36 ani din Constanta, cu vasta experienta in tara dar mai ales acumulata in strainatate (Italia si Norvegia).Inclusiv experienta scenica. Caut trupa serioasa, de profesionisti deja consacrata sau macar cu proiecte si contracte in derulare. Genul pop-rock, cover anii 70,80,90,2000 dar si genuri dance sau funky. Ca preferinte as dori ceva gen U2, Coldplay, Lenny Cravitz, Phill Collins, Bon Jovi, Gun s, Aerosmith, dar astept si propunerile voastre sa vedem despre ce este vorba. ATENTIE : numai trupele interesate intradevar de un baterist bun,din Constanta sau Bucuresti si care considera bateria un element foarte important in dinamica orchestratiei. Exclus fitzele, vedetismele si idiotenia de genul "avem nevoie doar de un tobosar care sa tina ritmul drept. De restul ne ocupam noi". Adresa de mail m_capitan@yahoo.it .

Edited by marian36
Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

acuma, tu sa nu te superi pe mine, sau sa nu ma intelegi gresit, dar "avem nevoie doar de un tobosar care sa tina ritmul drept. De restul ne ocupam noi" nu e deloc un vedetism. Am vazut la viata mea tobari care nu sunt in stare sa tina un 4/4 cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Guest marian36
acuma, tu sa nu te superi pe mine, sau sa nu ma intelegi gresit, dar "avem nevoie doar de un tobosar care sa tina ritmul drept. De restul ne ocupam noi" nu e deloc un vedetism. Am vazut la viata mea tobari care nu sunt in stare sa tina un 4/4 cum trebuie.

 

 

Acuma nici tu sa nu te superi pe mine sau sa ma intelegi gresit. Spui ca ai vazut la viata ta tobari care nu erau in stare sa tina nici un 4/4 cum trebuie ? Pai scuza-ma, dar aceia pe care i-ai vazut erau tractoristi nu bateristi. In primul rind ca e vina ta deoarece ai considerat ca fiind un baterist pe unul care nu e in stare de 4/4, apoi tot tu sau trupa este de vina ca l-a facut pe acel tractorist sa se creada baterist. Si tot trupa este de vina deoarece accepta compromisuri..."fiindca avem nevoie urgenta acceptam si un tractorist, important sa tina ritmul drept ca noi sa ne facem treaba". In acest caz, dupa mine acea trupa nu se respecta. Daca ai procedat asa cu bateristul, vei proceda maine poate si cu ceilalti instrumentisti tot asa. Apoi ne miram de ce nu exista calitatea muzicii in Romania. Pai uite de asta. Sunt foarte multe de spus. In majoritatea trupelor din tara componentii ajung la certuri si in final la destramare deoarece fiecare se considera cel maI IMPORTANT in trupa. De ex. chitaristul se crede mai bun ca bateristul sau claparul si deci i se cuvine dreptul la decizie numai lui. E ca si cand ai spune ca un picior de gasca e mai mult lung decat galben. De aici vin cele mai multe probleme in trupele romanesti care nu rezista mult. O trupa adevarata care se respecta considera fiecare component ca si un important madular al unui corp. Caci in final asta este o trupa :un corp. Daca cerebelul functioneaza prost, mainile si picioarele au de suferit. Daca mina e bolnava si nu mai poate duce mincarea la gura, creierul nu mai poate gandi. Ma intelegi? Deci ca sa revenim...o trupa care se respecta si vrea sa faca muzica adevarata, nu accepta un instrumentist care sa zdrangane doar pt. ca trupa are un eveniment saptamina viitoare. Ci continua sa caute acel instrumentist care i se potriveste bine.Asta este parerea mea. In Romania nu se prea pune mare accent pe bateristi. Ei sunt importanti doar in masura in care noi ne facem, treaba. Afara, bateristul este extrem de important iar in tari precum UK este chiar cel mai important din trupa. In Italia la fel am vazut trupe care nu isi concep existanta fara un baterist bun. Daca spun unei trupe italiene ca sunt baterist si ca le pot tine doar ritmul drept pt.ca ei sa-si faca treaba ma vor da afara din studio in suturi. Pentru ca ei vor un baterist care sa-si aduca aportul, un baterist inventiv, cu imaginatie si tehnica. De foarte multe ori, un baterist bun poate da chiar si tonul unor compozitii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bloodimir

JOS PALARIA DOMNU MARIAN :) - PERFECT DE ACORD !!!! CEA MAI BUNA PARERE PE CARE AM CITITO PE ACEST FORUM !

Edited by Bloodimir
Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

Eu doar ti-am spus dece prefera unii. Nu stiu cum e in constanta, dar in Ploiesti aicisa la mine, tobari buni nu sunt mai mult de 2, si aia sunt luati in trupe deja, deci de aceea am vrut sa nu iei neaparat ca un vedetism chestia aia. Poate sunt trupe in care un alt instrumentis stie mai bine sa bata la tobe decat tobaru, si e dispus sa-l invete, dar sa aiba o pregatire minima. Iti impartasesc parerea in totalitate, sunt de acord ca intr-o trupa sa existe muzicieni buni si sa se respecte intre ei.

In alta ordine de idei, ultima data cand am avut o tentativa de trupa, am cazut toti de acord sa nu luam deciziile decat unanim, fiecare vine la sala si canta cum vrea el si ce vrea el, si nu plecam dinainte cu vreo idee de gen. Motivul pentru care n-a iesit nimic, este ca nu am gasit sala:)). Mi-ar fi placut sa cant cu cineva care stie meserie, dar, nu sunt nici din bucuresti, nici din constanta.

 

L.E.: si nu in ultimul rand imi cer scuze ca am intervenit peste tema topicului. Spor la gasit trupa.

Edited by Gratisyahu
Link to comment
Share on other sites

Guest marian36
Eu doar ti-am spus dece prefera unii. Nu stiu cum e in constanta, dar in Ploiesti aicisa la mine, tobari buni nu sunt mai mult de 2, si aia sunt luati in trupe deja, deci de aceea am vrut sa nu iei neaparat ca un vedetism chestia aia. Poate sunt trupe in care un alt instrumentis stie mai bine sa bata la tobe decat tobaru, si e dispus sa-l invete, dar sa aiba o pregatire minima. Iti impartasesc parerea in totalitate, sunt de acord ca intr-o trupa sa existe muzicieni buni si sa se respecte intre ei.

In alta ordine de idei, ultima data cand am avut o tentativa de trupa, am cazut toti de acord sa nu luam deciziile decat unanim, fiecare vine la sala si canta cum vrea el si ce vrea el, si nu plecam dinainte cu vreo idee de gen. Motivul pentru care n-a iesit nimic, este ca nu am gasit sala:)). Mi-ar fi placut sa cant cu cineva care stie meserie, dar, nu sunt nici din bucuresti, nici din constanta.

 

L.E.: si nu in ultimul rand imi cer scuze ca am intervenit peste tema topicului. Spor la gasit trupa.

 

 

Bine, ai dreptate intr-un fel.Stiu ca este o mare penurie de instrumentisti buni. Dovada ca scoala romaneasca de muzica a adormit. Motivele sunt multiple. Talente pe la noi mai sunt, slava Domnului. Numai ca nimeni nu mai are interesul sa le slefuiasca. Asta nu inseamna ca totusi trebuie sa ne batem joc de muzica. As vrea sa vorbesc mai mult despre bateristi. Eu imi amintesc ca pina in anii 95-96, bateristii o duceau bine. Se facea muzica si erau trupe bune. Putine dar bune. Dupa aceasta perioada au aparut simulatoarele si programele de computer. Astfel ca majoritatea formatiilor au cam renuntat la bateristi din dorinta de a economisi bani. Si situatia persista inca si azi. Aici este si vina formatiilor pe de o parte dar si vina publicului nepregatit sa asculte muzica buna. In occident, cu toate ca se dispune de tehnica de ultima ora, publicul doreste sa vada virtuosi pe scena, nu simulatoare si computere. eu am tot sperat ca odata si odata publicul roman se va rafina si saturindu-se de atita electronica, va dori sa asculte MUZICA. Si chiar vad ca se intimpla asta. Lumea doreste sa vada pe scena instrumentisti, scule si arta. Din ce in ce mai multi organizatori de evenimente cer trupe cu instrumentisti. Si automat din ce in ce mai multe trupe cauta instrumentisti si deci si bateristi. Deci in sfirsit muzica de la noi incepe sa-si revina. In sfirsit s-a inteles ca totusi un simulator nu poate face ceea ce face un baterist. Pentru ca simulatorul nu are suflet. Apropo, tu ce virsta ai si la ce instrument canti ?

Link to comment
Share on other sites

Guest marian36

Va salut. Sunt baterist profesionist, 36 ani din Constanta, cu vasta experienta in tara dar mai ales acumulata in strainatate (Italia si Norvegia).Inclusiv experienta scenica. Caut trupa serioasa, de profesionisti deja consacrata sau macar cu proiecte si contracte in derulare. Genul pop-rock, cover anii 70,80,90,2000 dar si genuri dance sau funky. Ca preferinte as dori ceva gen U2, Coldplay, Lenny Cravitz, Phill Collins, Bon Jovi, Gun s, Aerosmith, dar astept si propunerile voastre sa vedem despre ce este vorba. ATENTIE : numai trupele interesate intradevar de un baterist bun,din Constanta sau Bucuresti si care considera bateria un element foarte important in dinamica orchestratiei. Exclus fitzele, vedetismele si idiotenia de genul "avem nevoie doar de un tobosar care sa tina ritmul drept. De restul ne ocupam noi". Adresa de mail m_capitan@yahoo.it .

[/quot

 

 

Voi completa acum anuntul meu : daca exista instrumentisti profesionisti in Constanta sau Bucuresti, avind cel putin 25 de ani, dornici sa infiinteze o trupa cu adevarat buna, si simpatizanti ai genurilor propuse de mine, atunci astept propuneri. Eu m-am gandit la urmatoarea formula : baterie, chitara bass, chitara solo si armonie (eventual chitaristii s-o dea cu vocea), o clapa si doua voci feminine. Ma gandesc la instrumentisti puternic motivati, care doresc sa traiasca din muzica. Haideti sa punem la punct un proiect bun...sa facem cea mai tare trupa de cover-uri din tara...pentru inceput, apoi sa trecem la compozitii. Astept propuneri si idei indraznete. Haideti sa facem treaba cu multa ambitie.

Link to comment
Share on other sites

Guest marian36
Ti-am trimis un mail.

 

 

Te salut. Nu mi-a parvenit nici un mail...am controlat. Poate nu ai trimis la adresa corecta. m_capitan@yahoo.it

Link to comment
Share on other sites

Guest marian36

Mda...stau de vorba cu multi dintre voi si observ o doza exagerata de pesimism. Multi sunteti suparati rau pe viatza si acuzati jungla din muzica romaneasca. Asa este , nu pot nega dar...totusi trebuie pe linga toate celelalte calitati si o doza imensa de optimism. Este foarte important ca macar doi membri ai unei formatii sa fie superoptimisti si sa insufle si celorlalti acest optimism. Pina la urma nu te obliga nimeni sa faci muzica.In plus trebuie sa mai stiti ca nu numai in Romania exista o jungla a muzicii...peste tot e la fel. Ba inclin sa afirm ca in occident e si mai si. Adica, sti...e clar ca nimeni nu te primeste cu bratzele deschise. E clar ca trebuie sa excelezi, sa convingi si sa muncesti mult. Dar si satisfactia este pe masura. Daca nu faci muzica din dragoste si cu zimbetul pe buze, mai bine las-o balta.

Link to comment
Share on other sites

Guest NightFly

De acord cu parerile postate.

27 de ani, compozitor cu scoala (Conservatorul - sectia compozitir, dar mai mult autodidact ca aia de acolo sunt niste pedanti si pupincuristi cu mici exceptii) ceva experienta cu IeDeRa acum cativa ani, de 2 ani tot lucrez la NightFly si nu renunt pt ca toate trupele mari au trecut prin multe faze de existenta pana la consacrare.

 

Problema e mentalitatea instrumentistilor zic eu.

Majoritatea sunt...breslasi...care doar cauta un contract bun si pana gasesc ceva se trezesc ca au 50 de ani si au cantat cu diverse trupshoare si niciodata ce vor si isi dau seama ca ce bani au facut din contractutze i-au baut mancat etc si nu au facut mai nimic. La capatul liniei ajunge sa fie tot un contract cu vreo trupa de coveruri din care nu exista un venit asigurat permanent, ci doar "cantari".

 

Probelma sta cam asa: o "afacere" muzicala buna , cea care iti poate asigura existenta ca artist e doar cea pe care o faci si o construiesti cu mana ta si are niste etrape de dezvoltare: investitie(si financiara si in timp), dezvoltare , expansiune etc.

 

In Romania sunt putini care au avut rabdarea necesara sa faca asta dar acei putini traiesc intr-adevar din drepturi de autor si drepturi de imagine, emisiuni radio tv , etc si nu in ultimul rand din concerte. Am lasat in ultimul rand concertele pt ca stim cu totii cam cat poti pune biletul la un concert, nu?.. (asta in afara de niste festivaluri care le numeri pe degete si alte "zilele orasului" de genul asta) Nici nu mai vorbesc de vanzarea albumelor.

 

Sa nu va sperie cuvantul "afacere", daca vrei sa traiesti trebuie sa iti vinzi arta cum trebuie ca sa devina produs de masa si sa te poti sustine ca artist pentru a crea mai departe.

 

Cam asta am avut de spus.

Cheers si mult noROCK!

 

Faroukh

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
In Romania sunt putini care au avut rabdarea necesara sa faca asta dar acei putini traiesc intr-adevar din drepturi de autor si drepturi de imagine, emisiuni radio tv , etc si nu in ultimul rand din concerte. Am lasat in ultimul rand concertele pt ca stim cu totii cam cat poti pune biletul la un concert, nu?.. (asta in afara de niste festivaluri care le numeri pe degete si alte "zilele orasului" de genul asta)

 

 

Dar la repetitiile cu public cat se poate pune biletul? Am auzit ca-i afacere buna cu astea mai nou.

 

Pe de alta parte, ai dreptate in ceea ce priveste "o faci si o construiesti cu mana ta", insa mai trebe sa ai si cu cine. Daca ai putea canta la voce, chitara, clape, bass si sa bati la toba in acelasi timp, ar fi facut cu mana ta.

 

Ca sunt multi carciumari... e adevarat... si ce ai vrea sa faca? Da tu oamenilor solutia care-i scoate din carciumi si sunt convins ca n-ai avut si nici nu visezi la instrumentistii care ti s-ar putea alatura dintre carciumari. Insa daca ai fi avut aceea solutie, n-ai mai fi cautat de ani de zile oameni. Gresesc?

 

Eu cred ca problema mare in care ne aflam multi este societatea "muzicala" care cel putin pe mine ma dezarmeaza in ultima perioada. Cata vreme vad oameni ce nu fac nimic si cu toate aste fac se pare multe. Ma simt ca intr-o continua discutie. Toti vorbesc despre muzica. Toti au proiecte/trupe. Toti canta. Probabil is surd sau orb, eu insa nu vad/aud nimic. Era o vb aprospos de treaba asta. Cica "in lumea asta stramb facuta rahatii *** in loc sa puta...".

 

Inca una si am incetat. Aia 2 ani cu nightfly ii stiu io de 3. Bafta! :)

 

Parerea mea... (ca sa fiu poet pan' la capat)

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Interesante opinii.Ca individ care s-a retras din muzica "profesionista" de ceva ani buni , pot sa spun ca privesc foarte detasat ce se intampla cu muzica romaneasca.Si pentru ca am fost si un pic pe "afara" pot sa fac si o comparatie.

Parerea mea este ca sunt doar doua optiuni .Vrei sa faci muzica pentru tine iar restul nu conteaza sau te transformi in "meserias" iar termeni in care te intelegi cu membrii trupei sunt doar din acest punct de vedere.Viata m-a obligat se trec prin ambele optiuni si am inteles ca daca membrii trupei nu comunica foarte bine, nimic nu ajunge la bun sfarsit.Pana la urma o trupa este o echipa.Trebuie sa existe cel putin un punct de vedere comun asupra a ceea ce trebuie facut.Sau mai bine zis, trebuie totul facut din convingere.

In opinia mea,ca sa devi cu adevarat artist nu este o problema de optiune ci si de mediul in care te manifesti.Poti sa fi un adevarat artist doar pentru doua persoane.Dar asta nu stiu daca te scapa de ulcer.

Daca te gandesti prea mult la bani, spiritul artistic paleste.Din acest simplu motiv, afara exista si manageri care asigura tot ce trebuie pentru ca trupa sa poata avea continuitate.Am vazut si situatii in care sectia ritmica era de nedespartit.Bateristul si basistul, plecau sau ajungeau intr-o trupa , numai impreuna.

Din satisfactiile dar si din dezamagirile mele din lumea muzicala "profesionista", da-mi voie sa-ti spun Marian ca a cauta o trupa facuta prin "mica publicitate" nu poate sa-ti aduca imediat niciun fel de satisfactii.Sau numai daca cei care ii gasesti sunt oameni profesionisti in adevaratul sens al cuvantului ,care pun partituri in fata si canta direct, fara nici un fel de ezitare.

Am scris aici pentru ca am vazut ce varsta ai.Si din pacate,incepand cu varsta asta nimeni nu-si mai permite sa piarda timp.Timpul este foarte pretios.

Iti doresc succes in tot ceea ce vrei sa faci.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest marian36
Interesante opinii.Ca individ care s-a retras din muzica "profesionista" de ceva ani buni , pot sa spun ca privesc foarte detasat ce se intampla cu muzica romaneasca.Si pentru ca am fost si un pic pe "afara" pot sa fac si o comparatie.

Parerea mea este ca sunt doar doua optiuni .Vrei sa faci muzica pentru tine iar restul nu conteaza sau te transformi in "meserias" iar termeni in care te intelegi cu membrii trupei sunt doar din acest punct de vedere.Viata m-a obligat se trec prin ambele optiuni si am inteles ca daca membrii trupei nu comunica foarte bine, nimic nu ajunge la bun sfarsit.Pana la urma o trupa este o echipa.Trebuie sa existe cel putin un punct de vedere comun asupra a ceea ce trebuie facut.Sau mai bine zis, trebuie totul facut din convingere.

In opinia mea,ca sa devi cu adevarat artist nu este o problema de optiune ci si de mediul in care te manifesti.Poti sa fi un adevarat artist doar pentru doua persoane.Dar asta nu stiu daca te scapa de ulcer.

Daca te gandesti prea mult la bani, spiritul artistic paleste.Din acest simplu motiv, afara exista si manageri care asigura tot ce trebuie pentru ca trupa sa poata avea continuitate.Am vazut si situatii in care sectia ritmica era de nedespartit.Bateristul si basistul, plecau sau ajungeau intr-o trupa , numai impreuna.

Din satisfactiile dar si din dezamagirile mele din lumea muzicala "profesionista", da-mi voie sa-ti spun Marian ca a cauta o trupa facuta prin "mica publicitate" nu poate sa-ti aduca imediat niciun fel de satisfactii.Sau numai daca cei care ii gasesti sunt oameni profesionisti in adevaratul sens al cuvantului ,care pun partituri in fata si canta direct, fara nici un fel de ezitare.

 

 

 

 

 

Intru totul de acord cu tine..........................in rest, astept mai departe propuneri

 

 

 

 

 

 

 

Am scris aici pentru ca am vazut ce varsta ai.Si din pacate,incepand cu varsta asta nimeni nu-si mai permite sa piarda timp.Timpul este foarte pretios.

Iti doresc succes in tot ceea ce vrei sa faci.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest marian36

Care stiti ceva despre trupa Arena live din Bucuresti ? Mai activeaza aceasta trupa ? Dati-mi si mie niste date de contact ale lor daca puteti. Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Interesante opinii.Ca individ care s-a retras din muzica "profesionista" de ceva ani buni , pot sa spun ca privesc foarte detasat ce se intampla cu muzica romaneasca.Si pentru ca am fost si un pic pe "afara" pot sa fac si o comparatie.

Parerea mea este ca sunt doar doua optiuni .Vrei sa faci muzica pentru tine iar restul nu conteaza sau te transformi in "meserias" iar termeni in care te intelegi cu membrii trupei sunt doar din acest punct de vedere.Viata m-a obligat se trec prin ambele optiuni si am inteles ca daca membrii trupei nu comunica foarte bine, nimic nu ajunge la bun sfarsit.Pana la urma o trupa este o echipa.Trebuie sa existe cel putin un punct de vedere comun asupra a ceea ce trebuie facut.Sau mai bine zis, trebuie totul facut din convingere.

In opinia mea,ca sa devi cu adevarat artist nu este o problema de optiune ci si de mediul in care te manifesti.Poti sa fi un adevarat artist doar pentru doua persoane.Dar asta nu stiu daca te scapa de ulcer.

Daca te gandesti prea mult la bani, spiritul artistic paleste.Din acest simplu motiv, afara exista si manageri care asigura tot ce trebuie pentru ca trupa sa poata avea continuitate.Am vazut si situatii in care sectia ritmica era de nedespartit.Bateristul si basistul, plecau sau ajungeau intr-o trupa , numai impreuna.

Din satisfactiile dar si din dezamagirile mele din lumea muzicala "profesionista", da-mi voie sa-ti spun Marian ca a cauta o trupa facuta prin "mica publicitate" nu poate sa-ti aduca imediat niciun fel de satisfactii.Sau numai daca cei care ii gasesti sunt oameni profesionisti in adevaratul sens al cuvantului ,care pun partituri in fata si canta direct, fara nici un fel de ezitare.

Am scris aici pentru ca am vazut ce varsta ai.Si din pacate,incepand cu varsta asta nimeni nu-si mai permite sa piarda timp.Timpul este foarte pretios.

Iti doresc succes in tot ceea ce vrei sa faci.

 

Mare dreptate ai.

Dar mai e ceva. E plina lumea de tipi care vor sa cinte si eventual sa fie Steve Vai, Satriani etc. Problema e ca foarte putini doresc sa si depuna efortul necesar. Toate lumea isi inchipuie ca se invata in citeva zile si apoi vor putea cinta la Hammersmith. Ii aduci la sala si le ceri sa-ti arate ce stiu, sau macar sa cinte ceva, orice, dar sa cinte? In 99 de cazuri dintr-o 100 pierzi vremea. In schimb pe RGC sint redutabili. Oamenii au opinii, sub semnul dreptului la opinie isi permit orice ineptie. Dar ei au vazut pe youtube cum se face si, nu-i asa, stiu deja. Multi au devenit doctori in discutat despre scule, adevarate competente nu alta. Sint curios daca nu vor face fructuoase cariere de lutieri de net :) .

In ce ma priveste am descoperit acum vreo 13 ani intr-un beci de bloc un tobar redutabil si nu-l dau din mina. Sint sigur ca exista si altii, doar ca e mai dificil de dat de ei. Ca doar Mozart nu bubuie in subwoofere in piata publica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest marian36
Mare dreptate ai.

Dar mai e ceva. E plina lumea de tipi care vor sa cinte si eventual sa fie Steve Vai, Satriani etc. Problema e ca foarte putini doresc sa si depuna efortul necesar. Toate lumea isi inchipuie ca se invata in citeva zile si apoi vor putea cinta la Hammersmith. Ii aduci la sala si le ceri sa-ti arate ce stiu, sau macar sa cinte ceva, orice, dar sa cinte? In 99 de cazuri dintr-o 100 pierzi vremea. In schimb pe RGC sint redutabili. Oamenii au opinii, sub semnul dreptului la opinie isi permit orice ineptie. Dar ei au vazut pe youtube cum se face si, nu-i asa, stiu deja. Multi au devenit doctori in discutat despre scule, adevarate competente nu alta. Sint curios daca nu vor face fructuoase cariere de lutieri de net :) .

In ce ma priveste am descoperit acum vreo 13 ani intr-un beci de bloc un tobar redutabil si nu-l dau din mina. Sint sigur ca exista si altii, doar ca e mai dificil de dat de ei. Ca doar Mozart nu bubuie in subwoofere in piata publica.

 

Cata dreptate ai frate. Sunt de aproximativ doua luni in tara si daca e sa discutam despre muzica, am vazut idioti cu gramada. Da, asa e...toti se dau supercunoscatori si atotstiutori, ba mai mult...sa-i vezi cum se caca pe ei ca au relatii si colaboreaza cu trupe lansate sau cu vedetele astea de rahat. Stim ca in realitate nu e vorba de vedete si tot in realitate, astia care se dau grandomani cu toate colaborarile lor, sunt in realitate ciorbari si sarmalagii. Si nu in ultimul rind devin ciorani imediat pentru bani. Apoi mai e si problema mincatoriei din interiorul trupei...daca situatia o cere, trupa se mai reduce ca si componenta pentru castiguri mai mari. Apoi mincatoria dintre trupe pe la televiziuni si organizatori de evenimente...tuturor li se pare ca vine altul si le maninca painea de la gura. Apoi daca e sa vorbim de seriozitate si ambitia pentru munca...oooooho ho...aici e dezastru. Numai idioti si dobitoci. Mie imi place cum se caca pe ei de ai avea impresia ca il ai in fata ta pe Gimmy Handrix. Te uiti pe sit-urile lor si observi ca toti au istoric greu in spate, toti au experienta, repertoriu, toti sunt instrumentisti super beton, toti au cantat prin SUA, Norvegia si UK...in realitate isi umplu sit-urile de minciuni. Toti se dau artisti profesionisti care abordeaza numai stilurile muzicii bune caci asa sustin pe sit-urile lor. Dar pentru bani, canta si la nunti, botezuri si inmormintari si credeti-ma...canta baietii si manele cu toate ca se bat cu pumnii in piept ca ei nu fac asa ceva. Dar problema cea mai mare este IDIOTENIA care macina peisajul lalaitului din Romania. Sa dai anunt ca tu cauti urgent baterist, iar cand te contacteaza un baterist sa-i spui ca nu esti sigur daca vrei baterist...mi se pare ceva paranoic. Sau sa ti se spuna sa pregatesti cateva piese pentru urmatoarea repetitie...iar la respectiva repetitie sa constati ca de fapt ai muncit degeaba fiindca baietii au decis ca renunta la acele piese. Si de fapt sa vezi ca te-ai dus la repetitie degeaba fiindca baietii habar nu au ce vor sa cante...dar ei sunt totusi niste vedete deoarece un instrumentist a evoluat la Spitalul de Nebuni , altul a cantat pe la Parlamentul Republicii Batunga si un altul a cantat pe la o trupa legendara,faimoasa in trecut dar de care nimeni nu a auzit. Toti sunt vedete si au relatii, toti au colaborat cu Loredana, cu Bitman si cu Moculescu de parca astia ar fi mama Dolores. Ti se face scarba de-a dreptul. Da...din fericire am gasit o trupa cam pe masura gusturilor mele, dar eu va zic....muzica in Romania este VARZA cu ciolan. Practic nu exista trupa de adevaratelea, la standardele de afara. Dupa parerea mea o singura trupa suna cat de cat bine, este formata din instrumentisti relativ virtuosi si da dovada de maxima seriozitate...dar nici astia nu sunt romani 100%. E vorba de Zdub si Zdob. Atit, restul numai ciorbari si fripturisti. Macar astia cu care sunt acum nu sunt vedete, nici frati cu Handrix, dar macar nu sunt ciorbari. Deci cam asta e...cuvintul de ordine...SCARBA.

Link to comment
Share on other sites

Guest marian36
Parerea mea...cantati din placere...lasati celalalte chestii rautacioase la o parte...

Eo sunt inca incepator..dar am ambitie si adevaru e ca lucrez destul de mult...dar sunt optimist si nu o sa las vreodata chitara din mana...

 

 

Da frate, bravo pentru ambitia si optimismul tau. Si eu sunt optimist si asta m-a ajutat foarte mult. Important este ca si tu, la rindul tau sa reusesti sa gasesti oamenii care la fel ca tine, sa fie optimisti si ambitiosi si sa nu lase instrumentul din mina. Dar nici sa ne ascundem dupa deget si sa ne mintim pe noi insine, nu este bine. Mi-ar place ca lumea sa aibe curajul si sa spuna aici ce se intimpla cu adevarat in peisajul muzicii romanesti. Cum pla mea sa nu te ia nervii cand te duci cu abnegatie, optimism si tragere de inima sa muncesti intr-o trupa iar componentii acesteia te dezamagesc cu pesimismul lor : "nu poti dom-le in Romania...e mafie in toata muzica". Sau vezi ca , abia intrat in respectiva trupa, baietii iti critica instrumentul, ca nu e de calitate. Iar daca instrumentul e de calitate, iti rid in nas ca nu trebuia sa faci acum o investitie mare atita timp cat nu esti sigur daca trupa va merge inainte sau nu. Sau sa vezi ca la un interviu, baietii iti spun ca esti ok, sa te pregatesti fiindca ei te vor in trupa, dar pe la spate cauta alt instrumentist fara prea mari pretentii si daca se poate si un pic mai prost. Si daca vorbim si depsre organizatorii de evenimente...cum pla mea sa nu te ia nervii cand pe ei nu ai intereseaza ca trupa este de calitate...daca nu faci schow erotic asa ca Anna Lesko, esti un nimeni. Sau la televiziuni, daca nu esti implicat in vreun scandal regizat, nu intri acolo. Dar hai sa vorbim un pic despre trupele romanesti. Tie ti se pare ca la ora actuala exista vreo trupa adevarata in Romania ? Hahahahaha...glumesti. Trupe rock ? tie ti se pare ca la noi exista rock adevarat ? Spune-mi macar o trupa care da bine rock. Daca observi , majoritatea daca nu toate, o dau in electronica si sintetizatoare computerizate...ca e mai usor sa bagi efecte de computer in loc sa transpiri muncind. Uita-te la Voltaj ca acolo gasesti mai mult house decat rock...bateristul ala e doar de forma ca doar prost sa fi si sa nu-ti dai seama ca acolo sunt efecte ritmica si nicidecum o toba adevarata. Proconsul care pling de dragoste ? Spitalu de urgenta care mai mult se agita si sar ca niste capre decat sa cante sau sa transmita ceva ? Parlament care sufera de vedetisme ? Care alta ? Iris sau Holograf cu inelele lor ? Sau poate Loredana care de o viata nu s-a decis ce stil i se potriveste...de fapt se da dupa cum bate vintul si banii. Sau poate Horia Brenciu care isi arata numai dintii pe la tv si canta numai cover. Pai bai Horica Brenciulica...daca imi place melodia respectiva, o ascult acasa in pla mea in original, dar nu dau banii sa te vad in concert cum reproduci intr-un mod jalnic acea piesa care nu te reprezinta. Eu vreau sa te vad pe tine de ce esti in stare, vreau sa aud compozitiile tale nu lalaiala reprodusa. Nu exista originalitate si coloana vretebrala. Toti se copiaza unul pe altul si plagiaza. Apare unul cu un oarecare stil, hop si altii ca il copiaza. Dupa doua saptamini de la concertul de adio al lui Damian Draghici, hopa apare si Delia la Happy Hour cu taraful ei care canta exact acelasi stil ca si Damian Draghici. Cat de nesimtit poti sa fi si cat tupeu trebuie sa ai ca sa faci asa ceva ? Chiar crezi ca toata lumea este proasta ? Multi au dat-o acum pe muzica polulara si de petrecere deoarece e mai trendy. O inteleg pe Daniela Ghiorfy si pe Andra...dar sa-l vad pe marele Adrian Enache ca o da pe petrecere aburindu-ne cu justificari de 2 lei...Dumnezeule, cat tupeu. De ce nu zici ma Enachita ca de fapt dispari usor si sigur de pe firmamentul muzicii romanesti asa ca dai si tu din coate si faci chiar si compromisuri umilitoare. Nu zic ca a canta muzica de petrecere, populara sau lautareasca este ceva umilitor. Dar lasa-i pe cei care se pricep si care fac asta de-o viata. Dar nu tati, daca acum populara da bine, toti se apuca de populara. Exact ce spuneam...ciorbari. Daca astia din virf fac asa ceva, ce sa mai spui de altii. Asta e...toti sunt vedete si cunoscatori de scule. Acum doi ani vazusem o trupa care se dadea profesionista pop-rock, cu pretentii, la un concert de inaugurare. S-au luat la cearta pe scena, si cu microfoanele active din cauza sonorizarii. Fiecare avea impresia ca el se aude prea incet asa ca au inceput sa se injure in direct. Tare de tot.Din pacate, am dreptate si ramine in picioare concluzia mea...anume ca doar moldovenii de la Zdub si Zdob sunt singurii instrumentisti cu coaie, restul sunt sarmalagii. Daca nu ma crezi, mergi la un concert Voltaj, Proconsul, Holograf sau Stefan Banica (ha ha ha ha) apoi mergi si la un concert de-al basarabenilor si fa comparatia. Si inca ceva sa-ti mai zic : orice trupa de neica-nimeni din occident, care canta doar ca hobby pe la diferite bilciuri de pe la sate, ar da clasa in Romania. Am vazut cu ochii mei si m-am convins. Avem trupe pline de idioti si doar cine se conformeaza la idiotenia lor reuseste, cine nu, trebuie sa stringa din dinti si sa tot caute pina gaseste ceva bun....poate nu va gasi niciodata in Romania. Acum o perioada, am fost la o proba de baterie cu o trupa in a carei componenta exista si vreo doi instrumentisti de la doua trupe consacrate asa-zise rock. Deci aveam de a face cu "profesionisti" experimentati. La o pauza de tigare, vine unul dintre ei si imi spune ca bateria mea este bunicica dar trebuie sa imi schimb pedala cu una profesionala, pe lant, fara sa se uite idiotul ca pedala mea este chiar una profesionala, pe lant. Apoi imi spune ca trebuie sa schimb si snare-drumm cu unul de bun, de firma care se aude bine, fara sa observe idiotul ca premierul meu este DW signature, cu un sunet excelent. Dar, ce vrei...toti sunt cunoscatori si atotstiutori de-ti vine sa-i scuipi in ochi. Haide, scuza-ma, nu vreau sa te dezamagesc, nici sa te plictisesc, doar ca am spus aici exact ceea ce am vazut si am auzit. Cu un asa public devorator de gunoaie, asa sunt si trupele. Nici una nu are curaj sa revolutioneze si sa educe publicul, pentru ca pe de o parte ar muri de foame, iar pe de alta i s-ar pune pumnul in gura. Bafta si succes.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine asculta niste Magica (trupa infiintata in Romania dar care a semnat cu diferite case de discuri din SUA si Franta,avand numeroase concerte si turnee) , Trooper (trupa infiintata in 95' care a fost si este considerata cea mai buna trupa romaneasca ) chiar si Voltaj a fost prima trupa speed metal din Romania ( dar in prezent nu merita sa fie incadrati in industria rock-ului sau nici macar in industria muzicala),Indian Fall...nu mai zic de Phoenix,Iris,Pasarea Colibri ,Cargo (cand era Kempes erau mai apreciati...dar tot sunt destul de buni) etc...

 

Vointa e, dar trebuie sa ai noroc sa te afirmi in Romania...

 

Peace

Link to comment
Share on other sites

Guest marian36
Mai bine asculta niste Magica (trupa infiintata in Romania dar care a semnat cu diferite case de discuri din SUA si Franta,avand numeroase concerte si turnee) , Trooper (trupa infiintata in 95' care a fost si este considerata cea mai buna trupa romaneasca ) chiar si Voltaj a fost prima trupa speed metal din Romania ( dar in prezent nu merita sa fie incadrati in industria rock-ului sau nici macar in industria muzicala),Indian Fall...nu mai zic de Phoenix,Iris,Pasarea Colibri ,Cargo (cand era Kempes erau mai apreciati...dar tot sunt destul de buni) etc...

 

Vointa e, dar trebuie sa ai noroc sa te afirmi in Romania...

 

Peace

 

 

Eheee ,frate. In Romania, toti au vointa....noroc au si mai multi. Si cu toate astea rezultatul este : dezastruos. Trupe de ciorbari si lalait mioritico - balcanic. Parerea mea e ca la noi nu a mers si nu va merge vreodata cu trupe rock sau alte stiluri ci doar cu ansambluri si tarafuri. La noi multi fac confuzia trupa - taraf caci in fond si unii si altii alearga tot la oala cu ciorba. Imi pare rau sa te contrazic si sa-ti spun ca trupele enumerate de tine sunt praf. MAi fa odata un experiment simplu : asculta rock-ul englezesc sau american, orice trupa vrei tu.....apoi asculta-i pe cei enumerati de tine si vei vedea diferenta uriasa. La ale noastre trupe se simte amestecul de chitara cu ceapa si castraveti. Rezultatul este un ghiveci de prost gust. Crede-ma...nu exista rock adevarat la noi ci asa cum am zis, numai ciorbari ce se dau rock-ari . Testeaza piata si ai sa vezi ca am dreptate. Multa bafta omule .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest marian36
Eheee ,frate. In Romania, toti au vointa....noroc au si mai multi. Si cu toate astea rezultatul este : dezastruos. Trupe de ciorbari si lalait mioritico - balcanic. Parerea mea e ca la noi nu a mers si nu va merge vreodata cu trupe rock sau alte stiluri ci doar cu ansambluri si tarafuri. La noi multi fac confuzia trupa - taraf caci in fond si unii si altii alearga tot la oala cu ciorba. Imi pare rau sa te contrazic si sa-ti spun ca trupele enumerate de tine sunt praf. MAi fa odata un experiment simplu : asculta rock-ul englezesc sau american, orice trupa vrei tu.....apoi asculta-i pe cei enumerati de tine si vei vedea diferenta uriasa. La ale noastre trupe se simte amestecul de chitara cu ceapa si castraveti. Rezultatul este un ghiveci de prost gust. Crede-ma...nu exista rock adevarat la noi ci asa cum am zis, numai ciorbari ce se dau rock-ari . Testeaza piata si ai sa vezi ca am dreptate. Multa bafta omule .

 

 

 

 

 

Bai frate, ce de minunatii se mai petrec in muzica romineasca...te dor flocii nu alta. A devenit o placere sa scriu aici tot ce observ ca sa stie toata lumea si cat mai multi sa fie corect informati. In primul rind, este criza, situatia economica este dezastruoasa asa ca romanii s-au apucat toti de cantat. Daca nu toti, majoritatea sigur. Toata lumea canta, apare pe la show-uri se dau anunturi. Foarte multi isi fac acum trupe cu toate ca habar nu au de muzica. Dar au auzit ei ca se poate castiga ceva. Bai fratilor...mai duceti-va in pla mea la munca. Sunt atitea locuri de munca neocupate in agricultura si constructii. Dar nu domne, toata lumea vrea sa cante. O sa ajungem sa fim toti o tara de lautari care ne cantam si ne ascultam reciproc.Si parca nefiind de ajuns faptul ca Romania este ticsita cu lalaitori si tarafuri de manele si "rock", actualele "vedete" muzicale isi mai aduc cu ele si rudele. Mai rau ca in Batunga frate. Acuma si Elena Gheorghe a descoperit-o pe mamica ei ca ar avea veleitati vocale. Asa ca a bagat-o pe treaba la fel ca Andra care si-a adus la cantat tot neamul. Bai frate, cum se nasc toti artisti !!! Voi va dati seama ca daca ne-am apuca de munca serioasa, noi toti cei care ne dam artisti si care suntem cam 80% din populatia Romaniei...sa muncim toti in diverse domenii cum ar fi transporturi, agricultura, zootehnie, spalatorie industriala, industria lemnului sau cea a minereului...iar artistele sa se angajeze ca ospatarite, asistente, la spatii verzi, vinzatoare sau femei de servici......pai cred ca economia Romaniei si-ar reveni. Pe bune si fara caterinca.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.