www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor! Chitara Rupta Din Cauza Barei Pt Indreptatul Gatului


Guest Matei22
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Si eu am o chitara hohner din mahon. O am de aproape un an si este in stare imecabila, nu are nimic.Si a suferit multe cazaturi, lovituri, etc... Este adevarat eu am dat putim mai mult pe ea (700-750 RON) dar sunt foarte multumita de ea. In plus, hohner este o firma buna si serioasa, sunt sigura ca au facut cei de la magazin ceva cu ea...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
bai frate.. tu nici nu stii cat de usor a cazut.. ca si cum ai lasa-o de la 10 centimetri... avea taica-meu o chitara acustica veche de 50 de ani... a cazut de sute de ori, am lovit-o si cu piciorul, nu avea nici pe dracu... Si o chitara noua Hohner, cade o data cat se poate de usor si se rupe... nu e normal.. o chitara nu ar trebuie sa se rupa daca cade o singura data.. chitarile din ziua de azi sunt facute cu curu`...

Da interesant , pare lemn de consistenta "pufoasa" , de parca e putrezit lemnul , dar se poate ca-i din cauza pozei , respectiv al illuminatului .

Eu am un headstock din mahon rupt ( l-am cumparat in talcioc ptr cheile Schaller ce le avea ) a dat tiganul dupa nevasta-sa cu chitara si s-a rupt langa "lipitura" ( gatul era innadit la headstock prin inbinarea acea oblica ) , trebuie sa caut headstock-ul sa fac o poza sa vad cum arata, caci asa "live" este lemnul foarte compact si pe fata rupturii sa vad daca pe poza apare altfell.

 

In orice caz in pozele colehului de forum pare lemn putrezit , in orice caz defect in lemn .

Pacat ,sunt curios daca a rezolvat .

Link to comment
Share on other sites

Guest Matei22

Am uitat ca am scris pe forum-ul asta... Mi-am adus aminte intamplator:))

 

S-a rezolvat totul...Mi-a fost schimbata chitara cu un epiphone aj-200, care e geniala.

 

Multumesc tuturor celor care au scris;):)

Edited by Matei22
Link to comment
Share on other sites

Am uitat ca am scris pe forum-ul asta... Mi-am adus aminte intamplator:))

 

S-a rezolvat totul...Mi-a fost schimbata chitara cu un epiphone aj-200, care e geniala.

 

Multumesc tuturor celor care au scris;):)

 

 

Foarte fain! Felicitari! :):)

 

Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

si e f tare ca acum totul din mahon. in ziua de azi mahonul e ca si cum ti-ai pune autocolant.

 

Ai ceva împotriva mahonului?

 

Eu am un headstock din mahon rupt ( l-am cumparat in talcioc ptr cheile Schaller ce le avea ) a dat tiganul dupa nevasta-sa cu chitara si s-a rupt langa "lipitura".

:););):D:D:D:):)

Si nu mai stiu ce mama draq sa adaug - am rîs cu lacrimi... U made my day! pardon, seara (23h36)

Link to comment
Share on other sites

Da. E naspa.

 

Then we can only agree to disagree... Mie îmi place la nebunie! Si îmi place trebil sa lucrez cu lemn de mahon, care este un lemn foarte rezistent... BTW, griff-ul de la bass-ul meu dee din mahon (limba e din abanos) si nu am avut nicio problema cu el, niciodata! Am cunoscut oameni (Sorin Chifiriuc fiind cel mai bun exemplu) care sustzineau ca, pentru un corp de bass, mahonul e cel mai bun "pentru ca ajuta la obtzinerea unui ton cu plici". Desi chitarist solo, Skiffi se pricepea si la bass-uri...

 

Acum, gandeste-te si tu... 450 RON o chitara acustica! La banii astia producatorul trebuie sa faca economie serioasa.

 

"Sutem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine!"

 

Chiar si asa, sa faca un griff din lemn putred e cam prea mult! Asta se încadreaza în categoria kappa-kappa-tau...

Link to comment
Share on other sites

Iti spun cum am reperat eu chitara mea si cred ca e buna ideea si la tine mai ales ca suprafetele se potrivesc perfect fiing o ruptura de material: 1cureti de praf si rumegus

2. aplici aracet special pentru lemn pe ambele suprafete 3. lipesti si fixezi folosind niste cleme sau o improvizatie care sa tina ambele parti perfect lipite si presate 4. cureti cu o carpa moale excesul de aracet 5. lasi la presat 24 de ore la o temp intre 25 si 30 grade! Succes

Eu mi-am lipit cordarul la a mea astfel si nici macar nu erau suprafetele perfect plane pentru a se face lipirea.....am pus-o la presat 24 h si gata de atunci nu mai am probleme

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest nimbus2000

Am avut si eu aceeasi problema tot cu un hohner hw220.A alunecat si s-a rupt gatul din acelasi loc.M-a dus cu ea la garantie si au zis ca nu se aplica garantia in cazul asta...Acum mi-am luat un epiphone AJ-100ceNA

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.