www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ciocarlia


Guest lautaru'
 Share

Recommended Posts

Guest lautaru'

:) hop si eu...

 

ma gindeam asa la piesa asta de mare valoare CIOCARLIA. Cindva am auzit-o cintata si pe chitara. Se poate face o tabulatura, o cinta careva dintre voi ? Asi putea sa merga la un coleg de al meu organist sau viorist, ceva, si stiu multi care o cinta si sa-mi arate, dar vreau ceva ca de la un chitarist....

 

poate ma puteti ajuta cu ceva material

multam fain :)

Adi

Edited by lautaru'
Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca te referi la Ciocarlia lui Ciprian Porumbescu, dar presupun ca de ea vorbesti. Cred ca se poate face o adaptare pt chitara electrica, dar o sa fie destul de greu (cel putin dupa mintea mea) de interpretat: ai o gramada de ho si po pe'acolo, ca sa nu mai vorbesc de benduri.

nu ma simt in stare sa fac un tab, dar daca vrei sa te apuci s'o inveti gasesti partitura pt vioara si incerci s'o canti. poti s'o mai simplifici putin ca sa fie mai usor (desi se duce din farmecul melodie), nu stiu..

Link to comment
Share on other sites

cred ca e vorba de Phoenix nu de Ciprian Porumbescu

 

sa fiu iertat dar phoenix canta ciocarlia lui Ciprian Porumbescu

 

ups.. am postat in acelasi timp.. :|

Edited by Seraph
Link to comment
Share on other sites

salut , o melodie minunata de o simpla

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=610167&t=1717

 

astai versiunea scurtata ptr AP , efectele si dialogul cucului si a ciocarliei a fost scurtat mult caci cine asculta pe un site american o piesa necunoscuta lunga .

Karpi jos palaria , e grozav cantata!

Link to comment
Share on other sites

arpi este un chitarist fantastic.la fel ca si compozitor.am facut un topic mai demult cu cateva piese de-ale lui dar nu a fost bagat in seama.poate de data asta dati o fuga pe acidplanet.com sa ascultati cateva din cele peste 60 de piese postate de acesta.

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

salut , o melodie minunata de o simpla

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=610167&t=1717

 

astai versiunea scurtata ptr AP , efectele si dialogul cucului si a ciocarliei a fost scurtat mult caci cine asculta pe un site american o piesa necunoscuta lunga .

multumesc frumos karpi,

am sa incerc sa studiez piesa si poate o sa iasa ceva. Ai dreptate cind spui "cine asculta pe un site american o piesa necunoscuta lunga". Chiar daca ar putea fi de 2x mai lunga, cine are urechi de auzit stie ce aude in piesa asta... :)

PACAT CA NU SE PROMOVAZA VALOAREA ASTA ROMANEASCA !!! :)

 

inca odata multam

Link to comment
Share on other sites

salut la toti

Mulatam de aprecieri . Frumusetea acestei piese " Ciocarlia" consta in naturalete si simplitate , iar la improvizatie poti lasa liber fantezia si se poate reveni foarte usor si natural in tema principala, aceasta versiune e cam trunchiata forma a avut mult de suferit din cauza scurtari > Am cantat-o mult in concerte rock piesa foarte buna pentru improvizatii ,poat sa faca toti solo pe rand si impreuna revenind cu unele accente din tema principala.Se poate canta si mai rar , aicea am cantat-o "fast" deoarece in perioada in care am postat-o era un val de shreding pe AP si le am facut o surpriza , si le-a placut. Fiecare compara Ciocarlia cu muzica din zona lui . Este o piesa arhicunoscuta in lume dar nu in toate cercurile de muzicanti sau melomani.

Daca vrei sa inveti , converteste piesa pe "mai rar" adica tempo convenabil pentru exersare .Important este sincronul . trioleti se executa asa : 1. dai cu pana in jos ,2. tragi cu degetul si eliberezi coarda (pull) si 3 .lovesti cu pana in sus .si cauti sa fie timingul bun sa iasa trioleti .

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

salut la toti

Mulatam de aprecieri . Frumusetea acestei piese " Ciocarlia" consta in naturalete si simplitate , iar la improvizatie poti lasa liber fantezia si se poate reveni foarte usor si natural in tema principala, aceasta versiune e cam trunchiata forma a avut mult de suferit din cauza scurtari > Am cantat-o mult in concerte rock piesa foarte buna pentru improvizatii ,poat sa faca toti solo pe rand si impreuna revenind cu unele accente din tema principala.Se poate canta si mai rar , aicea am cantat-o "fast" deoarece in perioada in care am postat-o era un val de shreding pe AP si le am facut o surpriza , si le-a placut. Fiecare compara Ciocarlia cu muzica din zona lui . Este o piesa arhicunoscuta in lume dar nu in toate cercurile de muzicanti sau melomani.

Daca vrei sa inveti , converteste piesa pe "mai rar" adica tempo convenabil pentru exersare .Important este sincronul . trioleti se executa asa : 1. dai cu pana in jos ,2. tragi cu degetul si eliberezi coarda (pull) si 3 .lovesti cu pana in sus .si cauti sa fie timingul bun sa iasa trioleti .

inca odata multam.

daca ai si varianta completa poate poti sa mi-o trimiti si mie cumva, eventual luam legatura PM

Adi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...
Guest seraphx

e draguta abordarea, dar n-ai incercat sa o scoti si tu ? cel putin ceva idei din ea, eu ma oftic ca n-am chitara pe acasa ca ma puneam pe muncit la ea, avand si video ar trebui sa fie mai ushor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

"ciocarlia" este o tema folclorica cu autor necunoscut, inclusa in rapsodiile lui George Enescu (Rapsodia 1). Ciprian Porumbescu nu are legatura cu aceasta tema. Phoenix a facut o adaptare rock a temei "ciocarlia" si singura combinatie al lui C.Porumbescu cu G.Enescu revine tot trupei Phoenix. Se mai intampla uneori sa cante in concert Ciocarlia si dupa cateva piese Balada (celebra balada a lui Porumbescu - adaptata si ea cu sonoritati rock). Mani o poate interpreta demential insa o canta Nicu Covaci pt. ca asta era si ideea. Nu era nicio fitza daca era cantata tot la vioara intr-un concert rock.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 3 weeks later...
Guest Omunegru

Am modificat ceva taburi si a iesit asta....Nu stiu cat de bine este... daca mai poate pune cineva si tobele...

 

LE: Cum uploadez tabul?

Edited by Omunegru
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.