www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

R.i.p. Les Paul


Metabog
 Share

Recommended Posts

Guest johnbone

Damn! That's one sad!... Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

 

Stiti ce mi se pare ciudat?

 

Un om inventeaza un nou concept de show, vinde mii de discuri, moare si toata planeta plange.

 

Alt om inventeaza cele mai importante elemente, fara de care primul probabil n-ar fi visat macar la tot acel succes, moare si nimeni nu stie...

 

Ce poate fi mai trist? :)

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

pe acolo pe sus pe unde?

 

Nici eu nu cred in afterlife, dar hai sa nu incepem tot felul de discutii aici. Aici ne aratam respectul fata de parintele chitarii electrice. Exista un singur loc in care a ajuns dupa moarte cu siguranta: in istorie.

 

Chitara electrica este instrumentul, cel mai probabil, cel mai cunoscut al acestui secol, dand nastere blues-ului, rock-ului, etc. Exista putini oameni despre care se poate spune ca au schimbat pur si simplu orizontul cultural sau stiintific, iar Les Paul a fost cu siguranta unul dintre ei, alaturi de Bob Moog, si altii, si chiar parintii filozofiei sau stiintei. Aproape toata cultura muzicala de astazi nu ar fi aceeasi fara el.

 

Pe mine ma cutremura putin cand ma gandesc.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

Va recomand un documentar extrem de bine facut pe care l-am descoperit mai de mult despre viata si cariera lui Les Paul: http://www.youtube.com/watch?v=ff1dmh1XA2w

 

Documentarul are 4 parti a cate 10 minute dar credeti-ma...merita...veti vedea un show man extraordinar..mereu hazliu si cu zambetul pe buze, instrumentist extraordinar si ce sa mai vorbim despre inventiile sale fara de care nu cred ca acest forum ar fi asa de populat.

 

V-am dat link la partea a 2-a a documentarului, pe care o am si la favourites pe youtube, pentru ca aici la minutul 6:25 prezinta o inventie de-a lui care ulterior aveam sa aflu ca se numeste looper (el a numit-o Les Pulverizer), un instrument extrem de util in opinia mea pentru repetatul acasa, improvizatie si compozitie.

 

Vizionare placuta si RIP Wizard of Waukisha

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.