www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Credeti Ca Merita Sa Fie Chitarist Recunoscut De Ibanez?


Calin ILIE
 Share

Recommended Posts

Am facut doar o remarca. Nu stiam ca e relevant daca sunt Yngwie sau nu.

 

Ma rog, ma abtin pana degenereaza asta in altceva.

 

Cum dracu iti permiti sa intervii in aceasta discutie? Cosmin, asta urmaresti? Tipul asta nu are nici in clin sau in maneca cu chitara, fapt recunoscut de dansul la noi la sediu acum cateva zile, si iata-l acum: DA SFATURI! CUI? Mare pacat ca-i tolerati...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Steve Vai , Satriani

 

 

edit acu vad ca este vorba despre plaiurile mioritice ...

 

nu cunosc

 

singurul chitarist bun ce am vazut live si canta cu Ibanez @Killahead colegul nostru de forum Tony Dijmarescu

 

+1 ...

 

doar ca el canta mai mult in germania din cate am vazut pe tube...

Link to comment
Share on other sites

Topicul este pueril si cam la actualul nivel general rgc.ro multi tineri fara experienta si fara spirit de observatie sau logica /Dar asta se invata cu timpul .

 

 

@Scarbu esti prea infierbantat , gresesti in privinta chitarelor Ibanez ( ma refer la cele bune ) sunt foarte versatile si utile live pe scena .

Probabil o sa-ti cumperi si tu una peste ceva timp cand o sa-ti mai divesrifici gusturile muzicale .Luand in considerare varsta si ecperienta ta trebuie sa te exprimi mai domol ca sa invete cei mai tineri de la tine .

 

In rest probabil ca o asemenea alegere /top adevarata intre chitaristii ce canta la firma Ibanez nu se face de catre incepatori .

Dar sa admitem ca este mai bine ca tinerii sa se ocupe de top-uri Ibanezistice in loc de fotbal .

 

De ex pe site Ibanez a fost si Horea Crisovan , aveai o chitara Inbanez trimiteai seria etc si puteai sa-ti postezi nu stiu cate piese .In orice caz Horea era pe pozitie onorabila pe acea pagina in ale cantatului la chitara Ibanez.

Precum vedeti pot vorbi doar de cei cunoscuti de mine acest lucru nu inseamna ca nu pot fi si alti cu Ibanez care sunt buni de TOP .

Link to comment
Share on other sites

Calin, acest topic este memorabil, intrucit iti faci clientul prost in fata. Aici, pe forum,

e forumist, nu chitarist (asa paradoxal cum suna) si e indreptatit la o parere. De bun

simt ar fi sa-i combati parerea, daca ea este gresit formata, ci nu sa-i spui ca n-are

dreptul la una. Sint convins ca sint destule domenii la care nu te pricepi si in legatura

cu care te-ar putea lua cineva peste picior. Oricum, remarc cu placuta surprindere

tonul tau ceva mai moderat decit in trecut.

 

Ca idee, nimeni nu are de demonstrat nimanui nimic. Asa cum bine ti-a spus si Razvan

S, care insa n-are mai multa minte decit tine si care crede ca musai trebuie sa-ti intinzi

penisul pe masa sa-l masori. Tu te infoi cu cite chitare ai vindut, el se infoaie cu

aptitudinea de a le cinta in dormitor. Amindoi sinteti buni la ce faceti, insa nu la scris pe

forum :)

 

Acum la subiect, nu te mai basica de la o gluma. Daca 3 tipi pe un forum se iau de

Ibanez, nu se iau de tine. Daca totusi se iau de tine, presupun ca datorita virstei stii

cind sa te opresti :)

 

Stiam ca va fi funny :)

 

Corect, in mare parte! Intentia mea a fost sa cer parerea forumului cine ar putea aparea in catalogul Ibanez 2010, alaturi de Cristi, Rares si Mugurel. Se pare ca discutia publica e un esec...Nu este vorba de Ibanez... Da, ai dreptate...Ca de altfel gagiul ala care a zis intr-o carte: multi...da pr...!Nu cred ca prea curand voi mai fi in zona rgc...

Edited by Calin ILIE
Link to comment
Share on other sites

Asa acum, si vorbesc foarte serios si on topic. Tipul ala Mitica Chirita de pe utube, care canta chestii lautaresti, isi cara peste tot chitarele si canta la nunti si etc, nu ar putea el fi un bun reprezentant? Ar face multa reclama doar ca apare cu un ibanez. Ce ziceti?

 

sa moara gigi, ala chiar ca ar fi numa' bun! canta "romaneste" la chitara! canta lautarie balcanica... ce mai vrei mai mult... are si un ibanez mi se pare... le are si cu shredu, baga si cu jazzu manouche si flamenco-ul ala lautaresc... asa ca e si oarecum versatil.. ce sa mai... tare romanu!

mie personal imi place mai mult decat alti shredderi din catalogul aibanez

Link to comment
Share on other sites

io zic ca singurul chitarist care merita sa fie recunoscut de ibanez ar fi Gheorghe groparul de la cimitirul 7 el stie sa manuiasca bine "lopata"

Asa cum spune si titlul, va cer parerea. Cine credeti ca merita sa fie chitarist recunoscut de IBANEZ din Romania? Desigur alaturi de Cristi Gram, Rares Totu si Mugurel Vrabete.
Link to comment
Share on other sites

Asa cum spune si titlul, va cer parerea. Cine credeti ca merita sa fie chitarist recunoscut de IBANEZ din Romania? Desigur alaturi de Cristi Gram, Rares Totu si Mugurel Vrabete.

 

Pai de ce nu ai scris de catalog de la bun inceput , mai incolo am gasit ca ezista un catalog in care cei mentionati in primul post sunt deja prezenti .

 

De Rares stiam de Gibson LP , da daca a trecut la Ibanez nu-i frumos din partea lui, hehe .( rusine Rares )

 

Nu conteaza la ce chitara canta canta bine oricum si pe orice tip de chitara .canta Rares mama pe Reghin si tot bine e .

 

Si DA trebuie sa amintesc pe colegul nostru @ArtVandalay care canta la Ibanez si canta extraordinar cum nu prea am auzit pe plaiurile noastre pe prea multi .

Link to comment
Share on other sites

Eu ii votez pe Marius Bob (aka Neuro), Andrei Rosulescu si Marius Pop. Sper sa aiba toti un endorsment intr-o zi, fie de la Ibanez fie de la alta firma cel putin la fel de faina.

 

Pacat de topic, chiar a inceput frumos, si era o intentie buna de a da posibilitatea sa punem in lumina cativa chitaristi foarte buni din tara, si sa le dam posibilitatea sa fie endorseri Ibanez.

 

Cat de buni sunt ei si daca chiar merita, apoi vede Calin (sau domnul Calin, nu stiu cum e mai frumos sa zic :)) si cu Ibanez dupa aia.

 

Si ce daca unii prefera altceva decat Ibanez? Sa cante pe altceva :) Daca incep sa spun ca eu nu sunt fan Gibson pentru ca imi plac mai mult cele cu Jumbo frets (desi am un Dean cu medium), imi sare 50% de forum in cap, desi nici macar nu am spus ca ar fi chitari nashpa (si nici nu o sa zic, ca asta e blasfemie curata :))) am spus doar ca nu sunt pe gustul meu.

 

Din pacate la noi asta e moda, cum e in fotbal, nu se spune "echipa mea e cea mai buna" ci "echipa cealalta e de rahat".

 

Oricum, Ibanez are multi multi chitaristi foarte buni in lista, daca ar face chitari proaste inseamna ca toti aia sunt varza :D.

 

Anyway, hai sa lasam sarcasmele pentru alte topicuri de genu "cele mai nashpa chitari"...

 

P.S.: Mihai, sunt 100% de acord cu tine, super tare faza cu ampul super versatil :D))

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

pentru Ibanez Romania propun ca artist pe Loris Negrut, el si canta pe Ibanez JEM, ii si plac chitarile Ibanez si cine la auzit cantand stie deja de ce l-am propus, ar mai fii Horia Crisovan dar el a renuntzat deja la colaborarea cu Ibanez, deci de pe partea de Vest ar cam fii Loris Negrut, la tobe l-ash baga pe Tavi Pilan de la Cargo . Scarbule daca te iei si de mine tzi-o furi ca stiu unde stai :)

Link to comment
Share on other sites

poate ca sunt si alte cateva calitati pe care un endorser ar trebui sa le aibe, ma gandesc. ma uitam la o prezentare facuta de vai la o pedala si... mi s-a parut foarte, foarte comerciala. a cantat putin, la sfarsit. in rest a demonstrat ce poate face pedala, nu vai.

 

in acelasi timp ma gandesc la ultimul workshop mcmusic, cand am aflat ca o chitara ibanez are 7 layere. la naiba ca nici pe google n-am gasit la ce ma ajute layerele alea. n-am nimic cu endorserul care a facut prezentarea, il apreciez ca muzician, insa nu m-a convins deloc sa incerc un ibanez. insa ma astept ca cel ce prezinta un produs sa imi starneasca macar curiozitatea de a-l incerca, cumva.

 

@calin: m-a surprins atitudinea dvs fata de copilul de a cumparat nush ce chitara din depozitul din rahova. chiar daca era pe langa subiect, oricine are dreptul la o parere. m-am simtit fix ca acum un an in magazinul muzica cand un angajat de-al dumneavoastra mi-a zis zeflemitor: 'la banii astia vrei sa fie si reglata... chestia asta (fretbuzz) o regleaza orice chitarist in 2 secunde.' daca vreti sa vindeti numai cunoscatorilor, nu vad rostul in a avea start-up pack-uri si chitare low-end. scuze de off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

:) ca imi place cand va certati, imi aduce aminte de filmele americane cand incep atea prin baruri si isi dau cu sticlele in cap :)

 

Parerea mea e ca da, Tony ar merita acest lucru, cu 777 :) . Gresit cu germania and bullshit, e Roman, vorbea bine Romaneste ultima data :D

In rest ... Desigur Horea Crisovan, dar eu de fiecare data cand l-am vazut live avea custom-urile lui...

Link to comment
Share on other sites

P.S.: Mihai, sunt 100% de acord cu tine, super tare faza cu ampul super versatil :)))

 

Am observat ca exista o multume de discutii foarte aprinse legate de chitari, unele degenereaza de obicei, asa cum e cea legata de Ibanez.

Insa amp-urile sunt cam "ignorate".

 

Sa nu uitam ca amplificatorul nu este mai putin important decat chitara atunci cand vrei sa obtii un ton bun.

 

In rest mana face diferenta, insa numai chitara/ampul se pot cumpara :)

Link to comment
Share on other sites

mdap si eu sunt pro art vandalay, marius pop, neuro, arosulescu, pocorschi toti baietii mai sus mentionati care canta grozav insa nu stiu cati din ei mai folosesc ibanezuri...pacat ca un topic de genul asta in care ar trebui sa ne mandrim cu artistii romani care ne reprezinta afara e poluat de atatia "hate-ari" ... mare pacat daca atat va duce capul

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
Mai baiatule, nu esti tu ala care ai cumparat un Ibanez si un Vox zilele trecute de la depozitul nostru din Rahova? Mult vorbesti si nu canti nimic...De altfel chiar ne-ai spus ca de cateva luni chitara e hobby-ul tau, gresesc? Nu te pune cu mine!

 

 

Fara sa incerc vr'un flame... nu crezi ca ar trebui sa existe un oarecare discretie client - vanzator? In locul lui te dadeam in judecata in secunda 2. Bine ca nu-i postezi si datele personale... doar i-ai facut factura, nu?

 

Atitudinea asta este cea cu care suntem tratati de firma MC-Music? Iar noi se presupune ca trebuie sa discutam prieteneste cu dUmneavoastra si sa va respectam statutul... oricare ar fi el (statutul)?

Sa nu fiu inteles gresit... sunt fan Ibanez... spun doar ca putin mai mult respect fata de cei care va baga bani in buzunar, este binevenit. Sau (cum am mai auzit) 'ce cumperi tu acum "e bani" de bomboane bai copile, altii is oamenii importanti".?!

 

In alta ordine de ideei - Rares Totu are strap-uri ibanez? No offence... nu ma omor cu forumul asta prea tare, deci s-ar putea sa nu mai fiu demult la curent cu artistii si preferintele lor, insa acu cativa ani, citeam topicurile lui Rares si Ibanez erau scanduri de foc... lol. In felul asta ma astept sa-l vad pe felix maine-poimaine 'cantand' cu ele.

 

 

Cat despre chitarist care merita...

 

Merita orice chitarist care are cu ce sa ne faca mandrii, pe noi, Romanii afara. Orice om care are ce sa arate celor de acolo despre Romania. Nu cred ca are sens sa cautam un nume noi, fiindca sunt foarte multi buni, foarte multi indragiti sau nu de unii ori altii. Fiecare din noi de aici va scrii acel nume care la un moment dat, probabil l-a impresionat in vr'un fel. Parerea mea e ca nu e nevoie de unul bun asa cum il vedem noi, cei de aici, ci de unul care are ceva de spus.

 

 

In speranta ca nu am deranjat cu postul meu. Va doresc succes in a gasi acel artist pe care il cautati.

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Andrei Rosulescu, din cate stiam canta pe un Ibanez prestiege si pe un Maya lespaul. Are material didactic vandut de mc music, deci presupun ca sunteti in oare care relatii cu el. Nu stiu insa daca are material solo la chitara (stiu ca a cantat in ceva trupe cu o tehnica ce prinde mai multe genuri).

Iar valter popa... nu pot sa ma pronunt avand o scarba imensa fata de trupa Iris (nu pentru muzica, ci pentru "evenimentele" regizate ce se fac pe scena).

Link to comment
Share on other sites

calin - daca vreti un endorser ibanez, din "grupa mare" ca sa zic asa, eu zic sa il faceti pe Marius Pop. este un chitarist extraordinar.

 

pacat de topic. intentia a fost buna, dar unii nu stiu decat sa faca bascalie.

 

in rest, skarbule :) mare talent national esti si tu...

Link to comment
Share on other sites

Daca e sa impuna pe cineva forumul, e timp pana maine seara August 13, ora 21:00. Mai mult, si catalogul Tama 2010 pastreaza un loc pentru un tobar roman alaturi de Adi Tetrade!

 

tama??aste-as tobe cum are nunu,eu l-as propune pt tama ca cred ca e singurul bun pe care-l stiu ca bate exclusiv cu tama!!

Link to comment
Share on other sites

va multumesc pentru recomandari. am ramas surprins sa ma gasesc in acest topic ( la recomandarea lui Cristi Gavrila de a vizita acest topic).

nu prea inteleg ce face un endorser, dar asta-i alta poveste :)

coincidenta face ca folosesc Ibanez atat la capitolul chitari cat si la capitolul amplificare: head +cabinet (vorba lui malaianu mihai, sunt cam ignorate statiile)

astea sunt uneltele muncii mele pe scena. le recomand cu placere.

post-502-1250201910_thumb.jpg

 

Chitari: Ibanez AF 105 F, Ibanez FR 2620, Ibanez RG 360

Head: Ibanez TBX150H

Cabinet: Ibanez IS412CA Tone Blaster Angled Guitar Cabinet

 

Sincer sa fiu, eu as fi foarte incantat sa reprezint Ibanez, desi nu stiu ce inseamna asta , dar asta e deja lipsa de modestie, asa ca o spun ca pe un gand ascuns din mintea mea :)

 

Oricum, mai presus de marcile instrumentelor ce le folosim, cu endorsariat sau nu, este dragostea pt muzica, exprimata prin chitara.

:)

Link to comment
Share on other sites

Asa cum spune si titlul, va cer parerea. Cine credeti ca merita sa fie chitarist recunoscut de IBANEZ din Romania? Desigur alaturi de Cristi Gram, Rares Totu si Mugurel Vrabete.

 

neuro clar se incadreaza,e un chitarist bun si canta numai pe ibanez cred ca ar fi cea mai buna alegere daca e sa ma intrebe cineva!multa bafta in cautarea lui....a chitaristului:)

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am citit tot threadul mi-am dat seama ca multi de pe forum sunt chiar imbecili. Pai bah genii de dormitor, omul vine si ofera posibilitatea de a promova un chitarist. Ati avut posibilitatea de a nominaliza unul sau mai multi colegi de bransa (ca presupun ca cei care vor sa faca muzica, vor totusi sa vada si cum o fac "oamenii mari" (asa cum de la plod ai vrea sa vezi si cum e partea mai matura a bransei). Voi ce ati facut? Bascalie de pokemon de parc si ifose de geniu . Daca dupa 2-3 ani de chitara ati invatat sa cantati un *** liniar la viteza mare (ca deh, de la atata antrenament de batut untu ....) si va credeti genii. Toti astia shrederi/genii/filosofi etc ... cati dintre voi ati iesit pe scena ? Sau cati puteti sa improvizati pe o progresie banala. Sau cati puteti canta si altceva decat aceleasi 10 secunde de riffuri copiate de la altii ?

 

Stati in dormitor si va laudati cu sculele , cu "feelingul" ce vi-l ofera si vai cum parca s-a nascut scula din coasta voastra. 2 shreduri de 2 lei, 2 arpegii sweep facute mai murdar decat un porc tavalit in propriile excremente si un solo de laba (de catel) in care va exprimati feelignul incredibil de organic. Ba da chiar ca cei care au nush cati ani de experienta pe scena, cei carora le-au trecut tona de sortimente de chitare/ampuri etc, cei care stiu sa cante mai mult de x sau y .... astia nici nu pot sa va atinga frate.

 

Pueril... da a dracului de pueril. Bine ca sunt atatea firme care fac workshopuri, care aduc scule de calitate si care promoveaza valorile romane :-j... ca doar aveti de unde alege nu ? /sarcasm.

 

Asa e romanul... mananca desert turcesc de foame (sau lipsa de ocupatie).

 

Greseala mare sa faca un sondaj de opinie aici !

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.