www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[help] Explicatii Necesare Diverse


SpiritCrusher
 Share

Recommended Posts

Salut ! Sunt incepator la chitara si as dori daca se poate sa imi vorbeasca si mie cineva despre urmatoarele:

 

Scales - a. La ce si cum se folosesc ?

b. Ce ar trebui sa invat pentru inceput ?

c. De ce se numesc "Ionian", "Dorian", "Lydian", etc...?

d. Cum se formeaza ? Trebuie sa fie o logica

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

scale= gama

 

insiruire de 8 sunete alaturate.. gamele majore au semitonuri intre treptele 3-4, 7-8 iar cele minore inre 2-3 , 5-6... de ex gama do major ( Do Re Mi Fa Sol La Si Do) semitonurile sunt intre mi - fa si si - do

uite si aici http://lectii-de-chitara.blogspot.com/2008...a-do-major.html

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Sunt incepator la chitara si as dori daca se poate sa imi vorbeasca si mie cineva despre urmatoarele:

 

Scales - a. La ce si cum se folosesc ?

b. Ce ar trebui sa invat pentru inceput ?

c. De ce se numesc "Ionian", "Dorian", "Lydian", etc...?

d. Cum se formeaza ? Trebuie sa fie o logica

 

:):)

 

 

Mamaaaaaa

 

tu de unde vii ?

 

despre asa ceva am invatat in clasa a VII-a

 

 

Daca ai chiulit de la orele de muzica acum ca sa recuperezi dai search cu GOOGLE si gasesti explicatii foarte corecte si bune .

de ex :

http://www.spiruharet.ro/facultati/muzica/...27aeaf59fd3.pdf

Link to comment
Share on other sites

Mamaaaaaa

 

tu de unde vii ?

 

despre asa ceva am invatat in clasa a VII-a

 

 

Daca ai chiulit de la orele de muzica acum ca sa recuperezi dai search cu GOOGLE si gasesti explicatii foarte corecte si bune .

de ex :

http://www.spiruharet.ro/facultati/muzica/...27aeaf59fd3.pdf

 

Chiar e necesar sa fii asa acid cu el?

Eu nu cred ca tu ai invatat la scoala ce inseamna "scale" sau teoria modurilor.

 

Plus ca i-ai dat un link cu un fel de test grila pentru licenta :) . Cu ce l-ar ajuta asta?

 

Ontopic: @SpiritCrusher - Pentru inceput poti citi articolele de aici, iti explica destul de bine ce vrei tu sa stii, numai sa ai rabdare sa le intelegi.

Edited by Trigger
Link to comment
Share on other sites

Chiar e necesar sa fii asa acid cu el?

Eu nu cred ca tu ai invatat la scoala ce inseamna "scale" sau teoria modurilor.

 

Plus ca i-ai dat un link cu un fel de test grila pentru licenta :) . Cu ce l-ar ajuta asta?

 

Ontopic: @SpiritCrusher - Pentru inceput poti citi articolele de aici, iti explica destul de bine ce vrei tu sa stii, numai sa ai rabdare sa le intelegi.

Ba da! Modurile eu le-am facut pe a 7-a :) si acum trec pe a 9ua

Edited by caius
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Chiar e necesar sa fii asa acid cu el?

Eu nu cred ca tu ai invatat la scoala ce inseamna "scale" sau teoria modurilor.

 

Plus ca i-ai dat un link cu un fel de test grila pentru licenta. Cu ce l-ar ajuta asta?

 

Ontopic: @SpiritCrusher - Pentru inceput poti citi articolele de aici, iti explica destul de bine ce vrei tu sa stii, numai sa ai rabdare sa le intelegi.

 

 

You really don't understand what's whiskey like in our town, Timos(h)oara :)

 

Domnul Karpi e mai precoce, l-a bagat direct la faculta, nu e deloc rau, adica nu cu intentie rea, adica what ever ... intelegeti voi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Este pe net un fel de tutorial ceva de teorie? ce ma intereseaza e sa nu fie 100 de pagini care sa se incurce in detalii, ca devine o cantitate mare de informatie si daca o mai si lungeste...Caut ceva care sa o ia de pe la 0 (teorie ma descurc oarecum dar vreau sa aprofundez, notiunile care imi trebuie la chitara aproape le stiu, dar se poate si mai bine) si care sa explice concis cum sta treaba, eventual si niste exercitii de teorie (cum ar fi citirea pe portativ), nu ar strica si niste aplicatii pe chitara...stiti voi...

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Este pe net un fel de tutorial ceva de teorie? ce ma intereseaza e sa nu fie 100 de pagini care sa se incurce in detalii, ca devine o cantitate mare de informatie si daca o mai si lungeste...Caut ceva care sa o ia de pe la 0 (teorie ma descurc oarecum dar vreau sa aprofundez, notiunile care imi trebuie la chitara aproape le stiu, dar se poate si mai bine) si care sa explice concis cum sta treaba, eventual si niste exercitii de teorie (cum ar fi citirea pe portativ), nu ar strica si niste aplicatii pe chitara...stiti voi...

 

http://musictheory.net/translations.html

 

Poate ca ii prea extinsa...

Link to comment
Share on other sites

Chiar e necesar sa fii asa acid cu el?

Eu nu cred ca tu ai invatat la scoala ce inseamna "scale" sau teoria modurilor.

 

Plus ca i-ai dat un link cu un fel de test grila pentru licenta :) . Cu ce l-ar ajuta asta?

 

Ontopic: @SpiritCrusher - Pentru inceput poti citi articolele de aici, iti explica destul de bine ce vrei tu sa stii, numai sa ai rabdare sa le intelegi.

 

Cred ca nu a a invatat nimic! nu numai la muzica .

 

Caci daca invata macar ceva avea un model , un algoritm si se descurca pe net si singur .dar necunoscand nimic nu are metode de cum se invata , cum gasesti material , cum te documentesi , cum faci o sionteza a cea ce ai invatat/studiat/citit.

 

La scoala se invata inclusiv in clasa a IX-a .La nivel de cultura generala.

 

I-am dat un link "de ex". la prima pagina care a aparut si e destul sa citeasca despre probleme , ca sa afle despre ce este vorba si sa vada ca se gasesc fate cate vrei.

 

 

 

Materialul este un chestionar/test grila .

 

din intrebari macar afli despre existenta unor probleme ...->in acest fel "ai cuvintele cheie" stii ce sa cauti ....dai mai departe cu search si gasesti incet de toate si faci si testul.

 

Pe de alta parte trebuia sa-i spun acestui nou coleg de forum sa citeasca forumul prima data ca nu-i la scoala ( unde a invatat si despre muzica ) .

 

Prima data citesti tot forumul in lregatura cu cea ce te intereseaza , apoi te documentezi si de pe alte forumuri , siteuri .

 

Nu intrebi asa aiurea cand exista mai multe topicuri discutate pe forum.

 

Dar acest lucru implica MUNCA si timp. ceva ce celui care nu a invatat pana acum i-se pare ceva foarte complicat si greu daca nu si inutil .

 

Auzi! Sa citesti si sa faci conspecte sa aduni material .sa consulti dictionarul ...si sa si intelegi ..e o gluma.

 

" Sa lucreze masinile ca de aia-s masini "

 

 

Ia cautati

 

Gastronomie Moleculara

 

Este o notiune relativ noua sa vedeti ca daca depuneti un pic de efort si timp puteti face o documentatie cu toate ca nici macar nu ati invatat la scoala .

 

Este suficient sa cunosti "cuvantul cheie" si poti sa incepi documentarea .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Multumesc de raspuns, dar nu e chiar ceea ce cautam. Aceste notiuni le stiu in mare parte (desi nu a stricat ca le-am recapitulat). As dori in primul rand o carte, care, pe langa aceste notiuni sa trateze si ceva mai avansate (sa ajunga chiar la compozitie), si care sa incerce eventual sa faca aplicatii pe diverse instrumente (adica sa spuna, asta e printu chitara, asta pentru pian, etc). Ma veti intreba de ce vreau asa. In primul rand muzica e vasta, si in al doilea rand asa cum spunea cineva: Scopul nu e sa stii, ci sa stii unde sa cauti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.