www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Open Stage & Jam Session In Iasi !


archDude
 Share

Recommended Posts

Daca nu gresesc, asta ar fi primul Jam Session din Iasi, la care sa poata participa oricine.

Pana acuma am luat legatura cu mai multi instrumentisti si avem confirmati :

 

-4 tobari

-3 bassari

-4 sau 5 chitaristi

-1 clapar

-posibili 1-2 DJ ^^.

 

Tobarii sunt rugati sa vina cu pedala, premier si tablaraie (daca nu au , pot vorbi intre ei sa se imprumute la fata locului) .

Chitaristii si bassarii sa vina cu chitarele si efectele lor (iar cei mai pretentiosi pot veni si cu ampul propriu) .

 

Se va pune la dispozitiu 1 set de tobe (s-ar putea sa fie 2 seturi dar inca nu stiu sigur), 1 amp (posibil 2) de chitara , 1 amp de bass, statie de 150 de W si 2 boxe de 300W RMS pentru clape platane etc.

 

Locatia va fi in Ravers Lounge (vis-a-vis de TimeOut si in aceasi cladire cu Boema).

 

Sala este mare, are acoustica foarte buna iar locatia e perfecta (la 2 minute de Belfast si 2 minute de Universitate).

 

Daca sunt doritori se poate face un setlist inainte de jam session (desi eu merg pe principiul ca tot ce o sa se faca va fi improvizatie).

 

Data va fi pe 22-23 august, vom face probabil 2 zile consecutive in caz ca se mai vrea.

 

Cine doreste sa vina, rog sa lase aici un mesaj . Eventual puteti sa ma contactati pentru detalii pe adresa de Y!m (se gaseste in profil)

 

In principal cred ca se va merge pe un jam funk/jazz/blues/hard rock. Insa pot urca si entuziastii metalelor fara probleme (doar sa nu se exagereze cu pedala dubla). A, rog pe cei care vor totusi sa cante si genuri mai alerte, sa faca totusi jam, sa fie accesibil si altor instrumentisti.

 

 

PS: pentru cei care inca se mai plang ca vor sa-si faca formatie si nu au cu cine, ei acuma aveti sansa cea mai buna de a va gasi oameni.

PPS: toata treaba va incepe probabil la 4-5 cu probe de sunet, dupa va fi un fel de open lessons/workshop si dupa pe la un 8 va incepe jamul :)

PPPS: daca se poate da un pin, as fi foarte recunoscator ^^

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Vreau mai multe detalii, ca sa dau, eventual, si o stire in Ziarul de Iasi. Eventual, contactati-ma la:

 

ciprian_iesan@yahoo.com

 

sau la tel

 

0232 / 217174

 

0740 / 854579

 

Cool ideea, poate iese ceva si mai amplu si mai de viitor!

Link to comment
Share on other sites

Vreau mai multe detalii, ca sa dau, eventual, si o stire in Ziarul de Iasi. Eventual, contactati-ma la:

 

ciprian_iesan@yahoo.com

 

sau la tel

 

0232 / 217174

 

0740 / 854579

 

Cool ideea, poate iese ceva si mai amplu si mai de viitor!

Am luat legatura cu dumneavoastra, va multumesc de interes si va asteptam la jam :).

 

Si afisul:

 

Afis.jpg

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Frumoasa initiativa! :):):)

S-ar putea sa ajung si eu, ce amplificatoare vor fi puse la dispozitie?

Un laney de 65, un vox de 50, si un ibanez de 65 :D S-ar putea sa fie si un Fender de 100. Om vedea care si cum le vom folosi, dar nu cred ca vor fi probleme :D Asta e numai pt chitara.

Din oficiu v-a fi tot ce trebuie. Adica unii pot veni si cu mana goala si tot vor avea pe ce canta.

Link to comment
Share on other sites

Un laney de 65, un vox de 50, si un ibanez de 65 :) S-ar putea sa fie si un Fender de 100. Om vedea care si cum le vom folosi, dar nu cred ca vor fi probleme :) Asta e numai pt chitara.

Din oficiu v-a fi tot ce trebuie. Adica unii pot veni si cu mana goala si tot vor avea pe ce canta.

 

Perfect atunci, macar nu mai trebuie sa car si ampul!

 

PS ma abonez la Vox (am si eu unul acasa si stiu cum sa il fac sa tipe :) )

Link to comment
Share on other sites

Foarte misto faza! Te sprijina cineva pentru acest eveniment?

Sprijin pot sa zic ca am primit din partea barului "Ravers Bar", pentru ca ne-au oferit sala pentru eveniment si desi este un bar in care se asculta muzica electronica, au fost foarte incantati de idee si sprijina orice eveniment de genul asta. (chiar si concerte de orice fel).

 

La fel si sprijin din partea ziarului "Ziarul de Iasi" multumita domnului Ciprian Iesean (trupa Cannabis) care mi-a ofeirt si sprijin moral si cu care am avut placerea de a sta de vorba cateva ore bune :).

 

Si nu in ultimul rand, firmei McMusic, care ne-a oferit sprijin cu un numar de amplificatoare si microfoane. Sprijin ofeirt chiar din initiativa lor la fel ca si Ziarul de Iasi. Este de apreciat ca o firma de magazine de instrumente isi da interesul intr-un eveniment de genul acesta si chiar imi cer scuze ca nu am facut public si aici acest fapt.

 

A da, si afisul care trebuie (imi cer scuze ca nu am avut cand sa-l postez, fiind plecat din localitate).

 

Afisfullscale2.jpg

 

Sper sa intelegeti ca este o editie pilot a evenimentului, cu timpul, sper sa fie din ce in ce mai profi.

Link to comment
Share on other sites

Poze de la jam voi posta unpic mai tarziu :) pana atunci, ce am avut de invatat din experienta aceasta :

 

 

Instrumentistii:

Lume dornica de jam este :) si inca multa, cred ca am trecut de 18-20 de instrumentisti care au venit sa se afirme . Si mai trebuiau sa vina inca 5-10 dar nu au ajuns din alte motive (concerte, nunti, botezuri etc )

Concluzie: este loc de inca o sesiune de jam, probabil undeva prin toamna (un autumn edition ?) cand vor fi si studentii prezenti.

 

O singura problema a fost, ca au fost unii care au cantat mai mult si altii mai putini . Tura viitoare se va face cu lista, 2 ore inainte de jam se vor face inscrierile (sau ma rog, de dinainte in format electronic) , iar cei care vin dupa inceperea jamului o sa trebuiasca sa o dea la pace cu cei programatil. Asa toata lumea o sa poata sa faca o proba de sunet, sa-si lege efectele in serie etc.

 

Totodata imi cer sincere scuze pentru cei care nu au apucat sa cante si tot respectul pentru cei din Piatra si cei din Vaslui care au venit pana aici doar pentru jam.

 

Locatia:

 

Acoustica salii nu e chiar excelenta, dar nici deplorabila. Aici e cu 2 taisuri, daca schimbam locatia putem da de o acustica ori mai buna ori mai proasta, oricum o fi, tot o sa avem probabil niste limitari, daca pastram locatia nu o sa avem nicio limitare la desfasurare.

 

Genurile:

Tura viitoare probabil nu se va mai canta metal, sau se va face o sesiune speciala pentru genuri mai agresive. Pentru o sesiune de metal calumea, trebuiesc amplificatoare mai puternice si mai adecvate dar si o proba de sunet calumea.

 

Mnah, eu zic ca sunetul a fost acceptabil (nu neaparat bun) dar asta se va rezolva.

Eu sper ca s-a distrat toata lumea si ne vedem la o urmatoare editie :) (pe undeva prin toamna-iarna)

 

 

A da, si ceva cu care sa va mai stingeti din curiozitate:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Qfkg_kRM ... r_embedded

 

More to come :D

Link to comment
Share on other sites

Foarte misto faza! Te sprijina cineva pentru acest eveniment?

 

Si nu in ultimul rand, firmei McMusic, care ne-a oferit sprijin cu un numar de amplificatoare si microfoane. Sprijin ofeirt chiar din initiativa lor la fel ca si Ziarul de Iasi. Este de apreciat ca o firma de magazine de instrumente isi da interesul intr-un eveniment de genul acesta si chiar imi cer scuze ca nu am facut public si aici acest fapt.

 

Foarte subtil reminder, dom' Calin. :) Apreciez insa faptul ca sprijiniti astfel de evenimente. La mai multe! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Incep pregatirile pentru a 2-a editie de jam. Va mai dura ceva timp, perioada in care va fi probabil jamul, va fi intre 23 octombrie si 7 noiembrie. Am sa anunt o data fixa cand am sa o stabilesc cu cei din conduceara clubului in care se va face jamul.

Locatia se va schimba, cel mai probabil va fi in Pub 25 in Tudor. Acolo este spatiu mult mai mare (cam 300 locuri la mese), acustica mult mai buna, si sonorizarea la fel va fi mult mai organizata.

Tin sa precizez ca genurile cantate vor fi pana in hard rock. Metal nu se va canta deoarece am observat ca pentru metal trebuiesc scule mai bune si mai puternice, probe dedicate etc. Asa ca se va canta de la jazz, funk, blues, bossa pana la hard rock.

 

Pentru a evita neintelegeri referitoare la cand/cine/cat canta, am sa va rog sa va inscrieti aici cei care participati si eventual sa ziceti daca aveti preferinte la oamenii cu care veti canta (au fost oameni care vroiau sa cante cate 2-3 odata, nu e problema, doar sa se anunte din timp). Se va face o lista de ordine, si golurile vor fi umplute la fata locului(in caz ca vrea sa se mai bage un clapar, muzicuta etc.)

 

De data asta nu v-a mai fi problema de cat v-a dura jam sessionu. S-au facut pregatirile necesare ca sa nu mai fie intrerupt. De data asta nu ne mai oprim la 12, ci la cat ne-o tine (la primul se putea continua lejer inca 2-3 ore).

 

Am sa va rog sa veniti si cu propuneri de coveruri. Eu zic ca nu ar fi o idee rea sa cantam si piese consacrate, eventual sa improvizam si pe ele. E si placut pentru public, dar mai placut pentru noi cei care vor canta.

 

Am sa fac un topic separat cand voi stabiliza organizarea evenimentului si cand voi scoate afisul .

 

Va doresc spor la studiu si o zi buna in continuare :)

 

Ah ... si dati vestea mai departe .

 

PS: cine nu are timp sa se inscrie pana la jam, o poate face inainte de jam, eventual se poate cupla lejer cu altii deja inscrisi.

 

Ca si tura trecuta nu se va percepe nicio taxa pentru participare. Nici la scena, nici in club.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pana la urma se va face tot in Ravers :) . Pe 30 octombrie, vinerea viitoare adica .

Detalii si afisul il voi posta zilele astea :D

 

Pana atunci, dati vestea mai departe si va rog eu postati aici sau trimiteti prin pm/Y!m coverurile pe care ati vrea sa le faceti !

 

Multumesc de invitatie Alex, sper sa ajung si acum! Cred ca va fi si mai multa lume de data asta, avand in vedere ca au venit si studentii. O sa ma gandesc la o lista de backinguri si o sa o postez aici. Pana una alta, succes cu afisul! :)

 

PS Sper sa ii lase Calin pe baietii de la McMusic sa vina. Au fost de real ajutor data trecuta! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.