www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Profesor Sau Fara?


Guest cancerul
 Share

Recommended Posts

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am avut primul profesor cam la 7 ani dupa ce m-am apucat, si se numeste Adi Manolovici... dupa aia am mai stat la povesti cu Cristi Gram. De la Adi am invatzat sweep si de la Cristi o gramada de lucruri legate de sunet. Deci pe scurt, profesor + exercitiu = cheia succesului.

 

super! aflasem si eu ca Adi da lectii, dar de Cristi (pe care il apreciez f mult) nu stiam.... Btw, acum ani buni de zile am avut "sansa" sa cant intr-o seara cu Adi in camera mea de camin (eram student)... i-am facut ritmica la Always with you... - Satriani (imi tremurau genunchii de emotzie :) ) si altele... M-a cocoshat cand a cantat perfect "Day at the beach" a aceluiasi Satch. E un tip de treaba, sper sa fie asa bun si ca profesor...

Pe Cristi Gram mi-am dorit mult sa-l intalnesc.... n-a fost sa fie... de el e legata o poveste mishto a unui prieten de-al meu... dar nu-si are locul aici... si-asa am luat-o pe campii, nu? sorry daca am fost offtopic

Link to comment
Share on other sites

La fel si eu, de 3 ani cant cum pot, din lectii de pe net, taburi sau unele indicatii de la alti muzicieni

Asta pana acum 3 saptamani, mi-am luat si eu prof si va spun ca merita banii. Pe langa ca stie sa iti raspunda la toate intrebarile pt care nu gasesti raspuns, un profesor te si motiveaza sa exersezi pt ca iti doresti ca pana la urmatoarea sesiune sa cunosti bine ce ai invatat la orele anterioare (cel putin eu). Pe cat te pricepi mai bine la ceva cu atat iti place mai mult, same with the guitar, nu se poate decat sa avansezi daca ai inceput cu dreptul

Plus ca acum stiu ca tot ce fac e ca la carte, informatiile din surse neoficiale se cam bat cap la cap si nu poti avea mereu incredere in ele.

Parerea mea e ca virgula cunostintele dobandite cu ajutorul unui proofesor sunt cele care fac diferenta intre unpotential viitor muzician si orice alta persoana care ia chitara in mana pt ca e cool

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa va intreb si eu ceva? cat de mult trebuie sa fii pasionat(a) de chitara ca sa-ti iei un profesor? si mai ales la ce nivel trebuie sa ajungi singur(a) ca sa fie optim pentru a incepe sa inveti cu cineva? daca incerci de la inceput si zice omul ca esti antitalent, e mai bine ca economisesti banii?

Link to comment
Share on other sites

depinde cat de incapatanat esti

 

pai cred si eu ca as putea sa gasesc unul care sa ma suporte pentru a castiga niste bani, chiar daca ar mai zice din cand in cand cate un "Aoleeeu Criiinaaa!", nu? dar nu asta era ideea. acum o sa incerc singura sa invat ceva acorduri, apoi un pic de barre si de ritm. la solo mai vedem.

Link to comment
Share on other sites

eu am invatat 100% fara profesor. nu sunt un exemplu, dar e fara indoiala posibil sa faci performanta la chitara pe propriile puteri. trebe doar sa fii super-motivat si sa fii nebun dupa muzica :)

Link to comment
Share on other sites

Eu initial m-am apucat sa invat singur chitara.In doua zile am invatat notelepe chitara si acordurile majore,minore si cele cu 7.Am crezut ca nu am nevoie de profesor pt ca am facut 4 ani de orga electronica si deja stiam teorie muzicala.In final am ajuns sa ma duc la profesor deoarece mi-am dat seama ca nu este suficient sa caut tabulaturi pe net si sa le cant, am cautat ceva mai mult chiar daca fac chitara clasica si folk sunt multumit pentru ca numai asa voi deveni un chitarist adevarat.Nu am de gand sa merg mult timp la profesor dar consider ca este necesar ca fiecare incepator sa mearga la un cunoscator si sa-l invete bazele.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 2 ani de chitara, si pot sa spun ca pentru inceput m-am descurcat. Am inceput cu taburi simple, apoi am trecut la acustica si am invatat acordurile principale. Momentan sunt multumit de mine desi nu prea mai am exercitiu.

 

Oricum, sunt convins ca un profesor (bun, nu un papagal) te ajuta extrem de mult, nu uitati ca mai toti chitaristii buni au avut un profesor pe masura in spate... Eu vreau sa ma apuc din toamna (cel devreme) de lectii, sper la Manolovici pentru ca ori ma duc la unul bun, ori ma duc pe Google.

 

Sincer, vreau sa ajung sa pot improviza pe chitara fara sa cant alte melodii ca un robotel. Nu stiu game, nu stiu nimic, altii la 2 ani sunt mult peste mine. Ma rog, eu nu mi-am propus sa fac muzica pentru a-mi castiga painea, sau sa fiu profesionist, dar sa spunem ca atunci cand voi putea canta One de ex. cap coada, cu solo tot la acea viteza, ma voi declara implinit, si bineinteles, sa stiu putina teorie.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput sa studiez chitara fara profesor, cu metoda de Carulli si cea de Maria Boeru-Dictionarul de acorduri. In scurt timp m-am plafonat, adica m-am oprit la sol major (in Carulli) pt ca nu intelegeam care-i shpilul cu diezul ala la armura. Stiam multe acorduri (unele din ele complicate), dar nu stiam cum sa le folosesc. Dupa asta m-am dus la un prof si lucrurile s-au schimbat; in scurt timp am progresat foarte mult. Asta la clasica. Cat in ceea ce priveste chitara rock am invatat-o singur. M-am inervat peste cativa ani, cand mi-a picat in mana o carte: HM Guitar Tricks de Stetina si Burton. De ce? In 25 minute cat mi-a luat sa o rasfoiesc am vazut multe lucruri de finete, secrete daca vreti pe care le invatasem in ani....Mi s-a parut ca nu e corect. E mult mai bine daca iti arata cineva.....pur si simplu economisesti o groaza de timp.

A avea profesor iti poate accelera procesul de invatare, asta e clar dar iti poate reduce creativitatea intr-un fel, pt ce tre sa faci mereu ce spune el.

Totusi cred ca adevarul e undeva pe la mijloc. E bine sa ai prof la inceput, sa nu o iei prin miriste :) dar dupa aia tre sa te dezvolti singur.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

io m facut cand eram mic 4 ani d vioara, cu teorie si tot

acu imi parea tare rau k m'am lasat de vioara (faceam o trupa d gothic/doom,ceva frumos)

da m'am apucat de chitara

singur

si m'am kinuit cel putin un an ca prostu; nu stiam d unde sa'ncep, ce si cum sa fac

m'a ajutat un pic teoria (am bunghit singur acordurile, am vazut ce se'ntampla daca apas aci sau acolo)

dar de'abia de vreo 2-3 ani am inceput sa cant serios la chitara

chestia e ca un profesor te poate scuti de o gramada de bajbaieli inutile

restul oricum tre sa'l faci singur

ca e 10% stiinta si 90% munca

asa ca spor la treaba! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hmmm....pai as vrea si eu sa ma apuc de lectii cu un profesor. Mai ales ca acum pot sa mi le platesc singur :). Vad ca sunt multi care fac cu Adi Manolovici. Cum intru si eu in legatura cu el? Ii dau pur si simplu un mail ceva? Si te ia oricum, sau trebuie sa ai un anumit nivel.

Si Cristi Gram da lectii?!? Si asta e superb. Cu el cum se intra in legatura?

Link to comment
Share on other sites

Buey deci sincer eu sunt nou ... nu ma cunoasteti nu vreau sa zic nimik sa deranjeze pe unii dar eu zic ca daca ai destula motivatie, ambitie si pasiune cum au mai zis unele persoane poti invatza singur, pot sa zic ca eu cant singur de 1 an pe o clasica Hora cu gatul un pic indoit 6 mm la fret 12 si pot sa zic ca din ce am invatzat pana acu adik acordu-ri etc. ce am zdranganit eu pe chitara + tab-uri, Guitar pro ... acu pot sa ma misc destul de bine, o mica experienta am capatat deoarece i love guitar solos, merg pe gen Slash & Kirk ... si nu e usor da incetul icnetul vad ca e frumos si cateodata usor, cateodata greu. Note nu am invatzat inca deoarece nu m-au preocupat inca, dar am invatzat partea de ritm a melodiei Metallica - No Remorse in maxim 1 ora dupa tab si eu acu cateva luni nu incercam asa ceva din cauza ca era prea rapid pentru mine si cum am intrat atunci pe tab am prins imediat si pot sa zic ca mentin acelasi ritm ca in melodie, as invatza si partea de solo dar nu am inca chitara electrica, pana la ea invatza pe clasica si ca sa mai mentionez cev, cel mai bine e daca vrei sa incepi sa cantzi la chitara cu sau fara Profesor e bine sa incepi pe clasica deoarece daca incepi pe electrica, daca o sa incerci sa bagi cateva acordu-ri pe clasica o sa vezi ca nu poti sa le faci asa bine posibil sa nu-ti iasa deloc din cauza fret-ului sa nu poti tine mana, e mai greu pe clasica decat pe acustica si electrica ... fret larg la clasica, corzi super departate de fret fatza de acustica si electrica .... atat zic ... orice e posibil daca ai pasiune ambitie si vointa :) aaaaa si sa nu uit ca sa invetzi pe net sa cantzi recomand un site http://www.cyberfret.com ...

Edited by alex_xero
Link to comment
Share on other sites

io-s de parere ca daca vrea omu cu adevarat sa invete, poate si singur + ca e internetu plin de metode si teorie, game, moduri etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io cant de vreo 2 ani la chitara... dar am simtit ca incep sa misc ceva dekt dupa ce am facut cateva "sedinte" cu un cunoscator... desi si pana atunci cantam nitel vai si chestii d'astea

Link to comment
Share on other sites

eu cant de un an la chitara fara profesor...mie mio aratat maikmea notele,taikmio acordurile si in rest singur...mo ajutat f.mult GP-ul,si acuma is cam la nivelul de la solourile de la one..deci dak te tii serios,poti invata si fara profesor,de ex eu stiu citi si partituri,nu numa tabulaturi...ii adevarat ca eu in generala am facut muzica ca lumea,era bun profu(si era si rocker :) )si de acolo stiu multa parte toeretica...depinde de aptitudinile fiecaruia,unii se descurca mai bine cu prof,si altii nu...eu stiu pe cineva de ex care facea de o juma de an cu un prof f.bun,si habar nu are...

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

A fi un chitarist bun si a fi un profesor bun sunt doua lucruri fundamental diferite. Segovia, d. ex., unul dintre cele mai mari nume ale chitarei clasice, era un profesor... sub-mediocru. Asta asa, ca sa ne exprimam bland. Adica elevii lui primeau de la el exercitii si game si prostii, iar cand aveau intrebari, maestrul le demonstra cum se face exercitiul/pasajul respectiv si concluziona cu "Do exactly what I did" si "Practice alot"...

 

Si, unde voiam sa ajung de fapt... Intrebare pentru cei avizati.

 

Ce exact se intampla la lectii la Manolovici? Ca eu am auzit chestii mai putin dragute despre cum decurg lectiile cu el. Lucruri de genu (prea) multi elevi in grupa, abordare superficiala, neinsistarea asupra greselilor si neinsistarea asupra aspectelor vitale ale tehnicii... mai degraba jam session decat lectie... chestii d-astea. Poate am fost gresit informat, asa ca va invit sa ma convingeti de contrariu.

Edited by Ameretat
Link to comment
Share on other sites

Mecanismul e unul foarte simplu. Daca esti foarte pasionat de muzica, atunci incepi sa cauti orice fel de surse de informatie: internet, carti, prieteni care canta, profesor in particular, ajungand pana la scoala de muzica sau conservator. Dar nu aceste surse te invata, ci TU INSUTI. Aceste surse iti ofera doar alternative pe care TU INSUTI le sortezi, le evaluezi, le treci prin filtrul mintii si sufletului si in final le asimilezi pentru totdeauna in propria personalitate muzicala. Daca nu inveti mai nimic de la un profesor, nu inseamna in mod obligatoriu ca profesorul respectiv este categoric un profesor sau profesionist slab. Este adevarat, exista profesori mai bine sau mai putin bine pregatiti din punct de vedere pedagogic, mai mult sau mai putin flexibili in ceea ce priveste intelegerea nevoilor elevului. Ceea ce decide insa daca un profesor (sau orice alta sursa de informatie) este bun sau nu, este masura in care nevoile tale de elev sunt satisfacute, masura in care informatiile respective TE AJUTA EFECTIV SA CANTI. Si asta nu depinde decat de TINE INSUTI.

Link to comment
Share on other sites

eu am invatat 100% fara profesor. nu sunt un exemplu, dar e fara indoiala posibil sa faci performanta la chitara pe propriile puteri. trebe doar sa fii super-motivat si sa fii nebun dupa muzica :)

exact ce as fi scris si eu ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu nu am inceput inca lectiile cu un prof, dar am invatat cateva chestii de pe net.pana incep

io --se mai gaseste asta pe undeva "Manual de chitara" de Gabriel Petric, prima editie,

de la Teora?

cred ca e nevoie de un profesor fie si pentru doar cinci lectii... mai departe inveti

singur, dar ai nevoie de o initiere...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest gabrielpetric

eu nu am inceput inca lectiile cu un prof, dar am invatat cateva chestii de pe net.pana incep

io --se mai gaseste asta pe undeva "Manual de chitara" de Gabriel Petric, prima editie,

de la Teora?

cred ca e nevoie de un profesor fie si pentru doar cinci lectii... mai departe inveti

singur, dar ai nevoie de o initiere...

 

Pentru Ilinka si altii interesati de Manualul meu de chitara publicat la Teora, cat si de alte metode publicate in tara sau aiurea: scrieti-mi pe adresa : mozartt2005@yahoo.com. M-as bucura sa va pot fi de ajutor cu lamuriri suplimentare, informatii etc.Happy new (y)ear!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu de cand cant, cant fara prof si vreau sa spun ca poate asimilezi mai greu ce descoperi, in loc sa ti se dea pe tava dar eu am observat ca multe chestii pe care le-am descoperit singur urmau sa fie predate de profesori elevilor...deci nu e musai sa te duci la un profesor...trebuie sa-ti placa mult chitara si sa exersezi...+ cateva pdf-uri d p net etc etc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest slash32167

In mare parte sunt autodidact... M-au ajutat foarte mult prieteni mai "batrani" in chitara, dar nu-i prind prea des pe acasa :), in rest... practice, practice, practice! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.