www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Se Aude Chitara In Pc


Guest luckystar
 Share

Recommended Posts

Guest luckystar

Salutare,

sper sa gasesc un raspuns la voi,

Am incercat sa bag chitara in line in si la microfon prin placa de sunet, nu se aude absolut nimic, nici macar daca ating in varf mufa (pt test), cablul e 100% ok in sensul ca un jack mare intra intr-unul mic, dar am testat cablul pe o iesire la boxe si merge, problema e ca nu iese din chitara sunet in boxe si cred ca trebuia sa se auda normal ca si un microfon (adica la fel de simplu)

 

intrebare:

daca e chitara stricata, ce anume poate sa cauzeze problema mea ?

 

thanks!

--

ps, inca nu am incercat-o direct la o statie prin jack mare normal dar 99% ca nu va merge nici acolo

( si da! am dat drumul la potentiometre )

 

ps2. un amic zicea ca e iesire din mufa mono in stereo (aia mica) se poate sa fie asta tot baiu ?

Link to comment
Share on other sites

etre )

 

ps2. un amic zicea ca e iesire din mufa mono in stereo (aia mica) se poate sa fie asta tot baiu ?

 

putin probabil ca ea sa fie defecta... incearca sa nu bagi de tot mufa in PC, incearca sa cauti locul unde merge. Daca nici asa nu vrea este posibil ca mufa mama din chitara sa fie una din posibilitati, incearca sa misti putin de mufa in timp ce dai si de corzi ca sa se auda ceva..

 

spro !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si eu am avut probleme cu un adaptor de genul asta, cand il bagam in line-in. se auzea mono, la volum mic, si se si intrerupea des. In jack-ul de microfon insa, se aude ca lumea. Daca tot nu merge dupa ce ai verificat setarile din windows, reinstaleaza driverele audio sau daca nu, cumpara alt adaptor. Poti gasi si la 9 lei, si la 1.5 lei, deci ai grija ce cumperi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salutare,

sper sa gasesc un raspuns la voi,

Am incercat sa bag chitara in line in si la microfon prin placa de sunet, nu se aude absolut nimic, nici macar daca ating in varf mufa (pt test), cablul e 100% ok in sensul ca un jack mare intra intr-unul mic, dar am testat cablul pe o iesire la boxe si merge, problema e ca nu iese din chitara sunet in boxe si cred ca trebuia sa se auda normal ca si un microfon (adica la fel de simplu)

 

intrebare:

daca e chitara stricata, ce anume poate sa cauzeze problema mea ?

 

thanks!

--

ps, inca nu am incercat-o direct la o statie prin jack mare normal dar 99% ca nu va merge nici acolo

( si da! am dat drumul la potentiometre )

 

ps2. un amic zicea ca e iesire din mufa mono in stereo (aia mica) se poate sa fie asta tot baiu ?

 

ia incearca tu sa dai unmute la Line in din mixeru calculatorului... :))))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest luckystar

Intre timp am (re)devenit expert :) pt, cei care au probleme asemanatoare, trebuie sa bagati in Line In si NU la microfon, si mai e un trick, tre' sa mergeti la "recording properties" si acolo sa bifati line-in, si nu mic. -- sper ca are sens ce am zis. problema intiala la mine cred ca era faptul ca mufa mic era mono si trebuia stereo, .. I know.. slap me.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

sper sa gasesc un raspuns la voi,

Am incercat sa bag chitara in line in si la microfon prin placa de sunet, nu se aude absolut nimic, nici macar daca ating in varf mufa (pt test), cablul e 100% ok in sensul ca un jack mare intra intr-unul mic, dar am testat cablul pe o iesire la boxe si merge, problema e ca nu iese din chitara sunet in boxe si cred ca trebuia sa se auda normal ca si un microfon (adica la fel de simplu)

 

intrebare:

daca e chitara stricata, ce anume poate sa cauzeze problema mea ?

 

thanks!

--

ps, inca nu am incercat-o direct la o statie prin jack mare normal dar 99% ca nu va merge nici acolo

( si da! am dat drumul la potentiometre )

 

 

 

ps2. un amic zicea ca e iesire din mufa mono in stereo (aia mica) se poate sa fie asta tot baiu ?

Deci ;

1/. tip chitara , tip doza ,jack ,,,

2/. ce PC ce placa de sunet ce soft mixer are placa de sunet .

 

citesti in topic-urile de pe aici cu titlurile

 

help ....nu se aude ..cum sa conectez chit la PC...cum sa ?...si d'astea vei gasi pasii cum sa incerci o chitaa cum sa setezi o placa de sunet .....etc

Daa nu ai placa de sunet care are panoramare stereo /mono pe fiecare canal L si R ...trebuie sa se auda macar intr-un canal sau L sau R .Deci trebuie sa se auda oricum .Cum sa faci sa se auda in ambee canale gasesti in topicurile rgc.ro .

 

Trebuie asa se auda si in intrarea de microfon ,,,doar ca se poate sa distorsioneze reglezi volumul din chitara soi de pe intrarea mic. in PC .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest luckystar

O tara mare, populatie multa, oameni putini.. cateva mese.. asta este Romania (Gh.Dinica)

_____

P.S. Eu ies de pe RGC permanent, mi-e destul, pana la urma ma invat minte.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=KfqRPxWz5z4

 

Pentru tine. Cele 9 posturi au contribuit foarte mult acestui forum. In special penultimul, care ne-a amintit de un thread vechi de 2 ani, pe care, multi dintre noi il uitasem. Nostalgia mi-a oferit o senzatie unica, furnicaturi pe sira spinarii si un sentiment de implinire stiind ca ma aflu printre cei care pot citi ceea ce s-a scris cu 2 ani in urma. Iti multumesc pe aceasta cale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.