www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicieni Crestini.ro


george4you
 Share

Recommended Posts

Azi am deschis un site nou similar cu rgc dar e adresat tuturor muzicienilor crestini so celor care cred in Dumnezeu. Nu excludem pe nimeni (ortodoxi, catolici, protestanti si chiar cei care nu cred in Dumnezeu dar vor sa stie mai multe despre legatura dintre muzica si Dumnezeu asa cum o vedem noi).

Acest site s-a nascut cu dorinta de a aduna cat mai multi muzicieni impreuna de a discuta si invata si de a ne intalni de ce nu.icon_wink.gif De asemenea de a promova evenimentele crestine, tabere, concerte, intalniri...etcwww.muzicienicrestini.ro

 

Mii de multumiri si aprecieri tuturor colegilor de pe rgc care deja s-au inscris pe site si ma sustin in acest proiect. Asteptam sa spuneti si altora despre noi. icon_smile.gif

 

situl nu e inca gata si zilele viitoare o sa mai sufere modificari... suntem doar la inceput si azi e prima zi de functionare.

 

Speram ca nu am suparat pe nimeni cu acest topic, deoarece toti suntem muzicieni indiferent pe ce site ne aflam si vrem sa ne cunoastem cat mai bine si sa colaboram.

Edited by george4you
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu cred in Dumnezeu si nici nu vreau sa aflu legatura dintre muzica si divinitate. Dar as vrea sa vin sa ma distrez putin. Pot? Sau e un device care te dezintegreaza la nivel subatomic daca descopera ca nu esti crestin? De ce trebuie sa fie forum de muzicieni "crestin"? De ce nu doar forum de muzicieni? E ca si cand ai intra pe un forum de muzicieni cu o tona de useri si scrii ca vrei sa faci un forum pentru muzicieni carora le plac crevetii. What's the point? Partea importanta e ca sunt muzicieni, si eu cred ca forumul asta e de ajuns si pentru crestini.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Probabil muzica abordata e cu tema crestina. Nu vad de ce n-ar face schimb de partituri sau

tabulaturi ale cintecelor din acest gen. Exista si in zona asta piese cunoscute si apreciate.

Probabil pe forumul muzicienilor carora le plac crevetii se posteaza cintece despre creveti.

 

Nici eu nu cred in Dumnezeu, dar nu vad de ce trebuie musai sa-i cer omului justificare. Nu

ma intereseaza, nu intru. Insa efortul lui e in mod cert unul pozitiv, ca oricare altul.

 

Da, nu vreau sa fiu offensive sau ceva, doar imi exprim parerea. Eu nu cred ca o sa obtina asa multi useri, pe RGC de-abia vezi cateva posturi noi pe zi, uneori nici unul, si avem mii de useri. Romania pur si simplu nu are o baza destul de mare de muzicieni.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Da, nu vreau sa fiu offensive sau ceva, doar imi exprim parerea. Eu nu cred ca o sa obtina asa multi useri, pe RGC de-abia vezi cateva posturi noi pe zi, uneori nici unul, si avem mii de useri. Romania pur si simplu nu are o baza destul de mare de muzicieni.????

 

poate vorbesti de amatori de muzica care vor sa cante si la un instrument ca sa se poata acompania la un foc de tabara .

 

 

 

Daca au "satanistii" forum de ce sa nu aiba si crestinii .

Interesant de vazut categoriile si subcategoriile plus combinatii intre categoriile de crestini si categoriile muzicale.( genuri subgenuri )

 

indiferent de credinta sau religie pai daca unul crede in "satanism" sau magie neagra ,cum vine treaba ?

Azi am deschis un site nou similar cu rgc dar e adresat tuturor muzicienilor crestini so celor care cred in Dumnezeu.

( de aici inteleg ca uni-s crestini so alti cred in Dumnezeu)

 

Eu cred ca "rgc.ro" indeplineste toate conditiile "enumerate" pot sa fie membri pr forum absolut toti indiferent de orientare de orice fel in orice domeniu si de oriunde , asa ca nu vad sensul nici rolul unui alt forum care enunta aceleasi principii .(???).Dar poate se tine altfel pana? sau aflam cum a ramas cu terta mare si cum s-a ajuns asa la powerchord ?

 

M-am uitat pe pagina forumului , nu am vazut nimic despre cum se tine pana sau cum se schimba dozele , dar mai este timp sa se dezvolte ...in schimb are o puternica sectiune de vanzari cumparari .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

poate vorbesti de amatori de muzica care vor sa cante si la un instrument ca sa se poata acompania la un foc de tabara .

 

 

 

Daca au "satanistii" forum de ce sa nu aiba si crestinii .

Interesant de vazut categoriile si subcategoriile plus combinatii intre categoriile de crestini si categoriile muzicale.( genuri subgenuri )

 

indiferent de credinta sau religie pai daca unul crede in "satanism" sau magie neagra ,cum vine treaba ?

Azi am deschis un site nou similar cu rgc dar e adresat tuturor muzicienilor crestini so celor care cred in Dumnezeu.

( de aici inteleg ca uni-s crestini so alti cred in Dumnezeu)

 

Eu cred ca "rgc.ro" indeplineste toate conditiile "enumerate" pot sa fie membri pr forum absolut toti indiferent de orientare de orice fel in orice domeniu si de oriunde , asa ca nu vad sensul nici rolul unui alt forum care enunta aceleasi principii .(???).Dar poate se tine altfel pana? sau aflam cum a ramas cu terta mare si cum s-a ajuns asa la powerchord ?

 

M-am uitat pe pagina forumului , nu am vazut nimic despre cum se tine pana sau cum se schimba dozele , dar mai este timp sa se dezvolte ...in schimb are o puternica sectiune de vanzari cumparari .

 

Nu ai inteles. Nu am spus ca romania nu are baza mare de muzicieni in general, doar ca nu are o baza destul de mare sa umple doua forumuri ca RGC si sa si fie o circulatie buna de post-uri. In cel mai bun caz o sa fie un forum pustiu cu 2-3 posturi pe saptamana, si putea sa fie crestin sau orice altceva. Am trecut si eu prin perioada in care simteam nevoia sa deschid cate un forum nou pentru fiecare chestie, dar mi-am dat seama ca un forum e destul, mai bine ai un singur forum activ decat vreo 10 forumuri goale, si eu cred ca RGC e destul de avansat pentru a fi compatibil nu numai cu crestini dar cu toti muzicienii.

 

Eu mi-am dorit intotdeauna sa fie forum romanesc pentru chestiile care imi plac mie. Si pana la urma am dat peste forumul de progressive rock... pustiu. Am dat peste forumul de dungeons and dragons... pustiu. Daca vrei sa faci intersectia dintre crestini si muzicieni, o sa obtii un subgrup al grupului muzicieni, iar muzicienii deja au un forum destul de bun aici.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Nu are nici o relevanta utilitatea forumului respectiv ,nici numarul de useri sau calitatea informatiilor despre muzica continute.Important e ca se face prozelitism "sectarian" pe rgc ca poate poate mai aduc si ei un suflet pierdut pe calea cea dreapta.

Si daca tot se permite asa ceva aici :

 

Come to the dark side we have cookies

 

 

Link to comment
Share on other sites

Este destul loc sub soare pentru toata lumea deci si pe internet va fii loc pentru toata lumea, faza cu pro si contra a devenit aici deja o scuza pentru a nu face altceva mai bun, mie personal imi ajunge sincer RGC, fazele cu anuntzuri sau mica publicitate nu ma intereseaza ca ce se vinde aici , aceashi oameni psoteaza si in alte locuri. Deci exista liberul albitru, fiecare face ce vrea si cum il taie capul, nu vad rostul polemicilor pe aceasta tema. Consider ca fiecare ishi poate gasi ceva mai interesant de facut decat sa o lalaie pe toate temele ce se posteaza aici, aia ishi fac si ei reclama, satanishti se simt invadatzi de extratereshtrii, e clar ca si aia cu site-ul lor de muzicieni creshtini au prins duma, poate mai pica o sponzorizare de la magazinele de instrumente daca ishi fac reclama la ei, mai o reducere, in lumea asta totul merge pe interese, nu mai este nimica simplu si inocent cum vedeam fiecare viatza in perioada copilariei

Link to comment
Share on other sites

cu prietenie in suflet sau in orice parte a corpului probabil in muzica crestina se abordeaza teme de genul: ce a mai spus isus la ultima conferinta sau cat de lung a mai fost drumu la damasc, sau iubeste-ti aproapele dar nu de tot. oricum faptul ca ati facut siteul e ok pt haznaua muzicala de la noi in care ne scaldam cu totii inclusiv muzicienii crestini musulmani protocrestini etc.

Link to comment
Share on other sites

ba da huba eu sunt nedumerit de comportamentul tau:))

 

va reamintesc ca eu stau langa parintele daniel marile ctitor de tipografii si langa groapa comuna a marelui mistret teoctist.

 

ceea ce inseamna ca eu in calitate de cel mai crestin de pe acest forum am un comportament schizofrenic in momentul in care vad un topic legat de cele sfinte...lol

 

ascultati truda in continuare.

Link to comment
Share on other sites

intamplarea face sa stiu chitaristi crestini f talentati. respect lor pt muzica. totusi impartirea pe categorii crestini / necrestini sau ortodocsi / etc nu face bine nimanui.

 

felicitari pt site si eu unul sper sa aveti mai multi vizitatori decat rgcul care pe zi ce trece da dovada din ce in ce ma crasa de neprofesionalism.

Link to comment
Share on other sites

Scuze, dar nu inteleg un lucru: conform statisticilor, Romania este o tara cu o rata a crestinismului de 97.5% (ortodocsi, catolici, protestanti, penticostali, greco-catolici etc.). La o adica poti spune ca si RGC este un forum crestin. Chiar e nevoie de un asemenea site (www.muzicienicrestini.ro)? Sper sa nu va simtiti jigniti de nedumerirea mea. :)

 

am postat pe celalalt topic ( clona de la dsehertul nuclear) pun si aici ...:

 

 

deci iata ce mesaje primesc in " my cellphone"

 

"..... Vino acum !!! ...aduci un prieten din alta retea si ai un telefon destept la doar 5 Euro ....."

 

 

deci este vorba de RETELE despre principiul retelei celulare

 

Frequency-hopping spread spectrum .Multiple Acces , Base Station ,Base Station Controller , si alte smecherii ...

 

toate duc pana la urma la ....: Money

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

si admin de forum e Dumnezeu? sau Isus? .... am observat ca multi crestini nu mai stiu sa faca diferenta ... ce conteaza atata timp sunt in treime tot aia e..

 

daca cititi "niste" istoria religiilor , vedeti ca treaba sta altfel , si ca infiintarea unui forum sau oricarei organizatii cu tema religioasa prin intermediul careia se scot bani ( se ruleaza) , cam jigneste divinitatea ... cam duci in desert , ca sa zic asa si s-ar putea sa ajungi la nenea diavolul

 

va recomand ( celor cu forumul) sa mergeti la psihopupu daca aveti probleme de acceptare in societate ... se vindeca

 

 

p.s am vrut sa imi fac cont doar sa postez pe propuneri forum , sa il inchideti .... dar nu meritati

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

Cred ca doar in Romania se face atata flame pe marginea unui nou forum infiintat care se vrea populat de oameni cu anumite orientari. Faptul ca rgc-ul este suficient sau nu pentru libera exprimare a muzicienilor din Ro este irelevant dar si discutabil in acelasi timp avand in vedere ca la auzul termenilor "crestini" sau "dumnezeu" multi de pe aici se inflameaza de prea multa intelepciune si inoportuneaza prin comentarii de prost gust, specifice romanasilor care simt ca au o superioritate a mintii incontestabila fata de oricine ar avea idei diferite despre viata.Daca nu crezi in Dumnezeu, foarte bine, dar invata sa fii tolerant si sa-i respecti pe cei care cred.

E o vorba din popor, cine se asemenea se aduna, iar internetul geme de forumuri de nisa. Eu unul chiar nu vad care-i problema.

Link to comment
Share on other sites

asta e problema ca nu vezi .

 

atata timp cat comentariile pozitive asupra termenilor "crestini" sau "dumnezeu" ( macar cu majuscule sa le treci ... asa din respect ) nu se considera flame ( ca atat stiti si voi .. flame , emo, spam, plm, plt, etc ) .. nici alea negative nu ar trebui sa fie ... ca tot se vrea dreptul la libera exprimare

 

nu am zis niciodata ca am ceva impotriva adunarilor "specifice" si pe o anumita tema ... am zis ca am ceva impotriva adunarilor legate de religie prin care se ruleaza bani ... si atat ( dar poate daca se vand cruci sau icoane e ok ca asa face si biserica nu?? ... NU!!! )

 

 

si daca nu iti place in ROmania ...PLEACA !!!!

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

GuitarPlayer4Jesus : cant se canta intr-o anumita gama....cred ca este o anumita portiune a grifului pentru improvizatii ca sa sune fain cu gama respectiva? stie cineva? sau imi poate spune cineva aceste mici "secrete"

zoze_man(admin):Te referi la "scales"?

GuitarPlayer4Jesus:da....le sti? :)

zoze_man(admin):Sincer nu prea. Stiu pozitia I de la pentatonica minora, si cam atat M-am axat pana acum pe partea de ritm, pentru ca eu bat si la tobe, si mi-a fost foarte usor sa invat partea de ritm. De lead nu m-am apucat decat de foarte putin timp.

 

E clar, adminul forumului nu prea are tangente cu instrumentul.

 

Pt. cei ca acestia, recomand urmatorul episod:

http://www.southparkstudios.com/episodes/103772

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

pana la urma, au mai multi bani decat noi?

hai sa facem si noi o trupa de rock crestin, care se baga?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.