www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Powerchord - Digitatie


Cosu
 Share

Recommended Posts

Am urmatoarea intrebare

 

Se da un powerchord ( Tonica Cvinta Octava)

 

e---

B---

G---

D--5

A--5

E--3

 

 

Care este metoda recomandata (sau cea folosita de voi pentru prinderea acordului asta? )

Ma refer la ce degete folositi ...

Am vazut cel putin 3 abordari:

1) Pe E - index ; A - inelar D; - degetul mic adica 1 3 4

2) Pe E - index ; A - inelar ;D - inelar adica 1 3 3 (barre cu inelarul)

3) Pe E - inex ; A - deget mic ; D deget mic adica 1 4 4(barre cu degetul mic)

Nu stiu care abordare e mai buna (sau daca poate fi vorba despre asa ceva) si de aceea intreb.

Link to comment
Share on other sites

offtopic: la 3 te referi la barre cu degetul mic nu?

 

ontopic: eu prefer metoda 2. E mult mai lejera pt mine. Aici depinde si cum ai musculatura degetelor dezvoltata :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Daca tot ma aflu aici... sa-mi dau si eu cu parerea:

Cred ca toate variantele sint valabile si "folosibile". Depinde doar de ceea ce cinti si de succesiunea acordurilor [sau insiruirea notelor], adica ce urmeaza [ca acord] si de asemeni in ce [acord sau insiruire de note] trebuie sa te intorci. Sigur ca si conformatia mainii dicteaza asta - dar presupunind ca toti sintem la fel... :)

Link to comment
Share on other sites

subscriu la c e mai sus:

- mult mai simplu mi s pare 2) si o folosesc cel mai des pt powerchords

- dk (si numai dk) trebuie folosesc 1) pt motivele date de killahead :)

Link to comment
Share on other sites

depinde acu si de ce vrei sa faci cu acordurile alea. eu folosesc aproape numai metoda a treia, e cea mai eficienta cand ai de cantat riffuri rapide in powerchords. da cand mai bag un pink floyd clar se schimba treaba si merg pe varianta clasica 1 :)

Link to comment
Share on other sites

mai e metoda: index - E, mijlociu - A, inelar - D. asta pt atunci cand am de luat acorduri cu strech-uri cu degetu mic (ex: A#6 & co)

Link to comment
Share on other sites

prima varianta mai are unele avantaje.. daca iei sa zicem 355, pe cvinta si octava poti face un mic vibrato etc pe cand folosind celelalte variante treaba asta devine cam greu de realizat.... depinde mult de ceea ce canti. io ma invart intre prima varianta si a treia insa nu iau si octava sau nu iau cvinta ci iau numai octava. suna demential asa acordurile

Link to comment
Share on other sites

Eu le folosesc pe toate. (de obicei nu pun octava pentru 2 si 3...)

 

Depinde de locul pe grif in care cant + ca sunt unele zile cand ma dor anumite degete mai tare decat altele...

 

Mai conteaza si daca cant din picioare, cand in anumite locuri pe grif metoda 1 imi este destul de greu de facut.

 

Metoda 3 cu degetul mic, fara barre e de multle ori cea mai simpla.

Link to comment
Share on other sites

care e mai buna?

post-780-1140722305_thumb.jpg

post-780-1140722249_thumb.jpg post-780-1140722273_thumb.jpg post-780-1140722354_thumb.jpg post-780-1140722422_thumb.jpg

 

aratati-mi cele pe care le-am evitat

ultima dar nu asa , tu tii ca la chitara clasica , cu chitara atarnata mai jos si pozitii de blues unde folosesti si degetul mare se cam intoarece mana .Cred ca pentru claritatea pozei ai tinut asa.

Dar prinzi cum poti si unde , doar sa nu-si piarda din "greutate"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.