www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Bune / Cele Mai Proaste Voci Masculine


hihi
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Guest Tanase

in afara de mine...hihi:

 

cele mai bune din ro:

Byron

George (ex-TRavka)

Kempes

Artanu

(ordinea e aleatorie)

Dan teodorescu (canta extrem de corect)

 

Din afara se stie:

David Coverdale

Blackie Lawless (W.A.S.P.)

Ozzy (ptr ca e deosebit...)

Jack Black (mai nou)

 

si sunt mai multi

 

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

Am citit (cu destula atentie) toate parerile si am observat cu mare parere de rau ca a fost omisa o voce de exceptie(dupa parerea me) si anume MARK KNOPFLER - DIRE STRAITS.Gresesc eu cumva? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest TheFly

De la inceput am sa precizez 2 lucururi: 1-mi-e foarte somn :)

2-nu am indrazneala sa comentez despre niciunul din cei pe care ii voi enumera si nici despre cei pe care ii voi omite, ca au voci bune sau proaste, pentru simplul motiv ca nu studiez canto si nu ma pricep. Ma voi rezuma doar sa spun ca imi plac sau nu.

 

Asadar:

la ce imi place: Freddy Mercury(vad ca ne-a obsedat pe multi :D ), Roger Waters, Anthony (sper ca nu gresesc) de la RHCP, Jim Morrison, Rod Stewart, Robert Plant (eh... se descurca Page si fara el :D ), Dave Gahan,Toni Seicarescu (imi place si vocea lu Cristi Enache-bun omul, in special pentru ca poate canta live mult si diferit, dar sunt totusi fan al Directiei 5 din anii '90), Sting, Mark Knopfler. Ordinea este absolut aleatoare.

 

Alaturi de acestia, evident 2 voci feminine :) (off topic) : Paula Seling si Tarja Turunen (pentru a intelege fenomenul, ascultati Nightwish cu ea vocal si cu cea noua si dati-va cu parerea cine pe cine a branduit :) )

 

La ce nu imi place (din nou cu precizarea ca asta nu inseamna ca le consider voci proaste): Axel Rose - he realy sucks for me :D , mai bine canta Izzy Stradlin si cu vocea, si acum erau best of all time, Klaus Meine (ca si Guns N Roses, ascult trupa pentru muzica extraordinara, dar vocea ma lasa cel putin rece), ala de la Audioslave (nush cum ii zice, dar I realy hate him, parca e strans de c...e ;) ), Kurt Cobain (aceasi situatie ca la GNR si Scorpions).

 

La capitolul voci de viitor, ca sa ma injure lumea si sa dea cu rosii ;) , Bill Kaulitz de la Tokio Hotel. Chiar e nevoie de un soc in showbiz si astia o sa zdruncine un pic industria in urmatorii ani. Sunt foarte tineri inca dar par hotarati. Apropo, Axel la varsta lui nu ii semana decat la freza, la voce cred ca neamtul e un pic in fata. Sper sa nu ii calce pe urme la penibilitate domnului Rose (scuze ca sunt asa suparat pe el in seara asta, dar nu inteleg cum a putut sa ii reproseze lui Slash ca intra beat si drogat pe scena, tind sa cred ca omul nu il auzea prea bine mai degraba).

 

V-am lasat!

 

Noapte buna!

Link to comment
Share on other sites

Hihihi hai sa zic si eu :

Incep cu cei din afara :

Corelli( pur si simplu o forta a naturii :)) ) -

Di Stefano( extrem de delicat, mai ales in tinerete) -

Caruso(duh, o voce extrem de uniforma, modelul pt. tenorul modern) - http://www.youtube.com/watch?v=eDnoLNulmf8

Gigli(tot asa, foarte delicat, catifelat) - http://www.youtube.com/watch?v=c9Q5oqXJCkE

Bjorling( tehnica excelenta ) - http://www.youtube.com/watch?v=gePSPGSSMqo

Aragall(Pavarotti insusi a zis ca dintre Aragall Domingo si Pavarotti Aragall e cel mai bun. Din pacate a avut foarte multe probleme de stage fright :D si deci o cariera destul de scurta)

Kraus(foarte underrated pe nedrept, excelenta tehnica, excelente acute plus o cariera extrem de lunga) -

(ascultati contra re-ul de la sf hihi)

Pavarotti -

- Un Tonio si un duce excelent :)

Rockwell Blake(un tenor foarte light cu tehnica buna ) -

( in aceasta varianta de mes amis cele 9 C-uri nu-i ajung asa ca mai condimenteaza totul cu un contra RE :)) )

 

Romani :

 

Marius Brenciu -

Ion Buzea - http://www.youtube.com/watch?v=rGkhNXPZico

 

Aaah si am precizat doar tenori...UPS :D)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest .::Chris::.

Mai adaug la voci care nu imi plac, vocea tipului de la Celelalte Cuvinte....Puteti sa imi sariti in cap cat vreti, pe mine ma zgarie pe timpane vocea lui.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Bogdan(tl)91

totusi acuma fiecare are alte pareri

eu oricum orice ar zice oricine pe primul loc la cea mai buna voce masculine e James Hetfield, mie imi place cum canta si eu zic ca vocea lui e tocmai potrivita pe genul pe care il canta, dar acuma oricine ma poate contrazice ca mna nu toti sunt fani Metalica sau al lui James;)

si imi mai place cum canta si Cat Stevens,Ozzy Osbourne, James Brown, solistul de la Incubus(nu mai stiu cum il cheama) si nu stiu cum de ati uitat de The Beatles si solistul de la ei imi place cum canta si cam atat mai sunt formatii si persoane care imi place cum canta dar prefer sa nu stau acuma sa enumer tot;))

Link to comment
Share on other sites

Guest denise

Heia tuturor...

Hmm pai dupa parerea doar a mea personala si presupun ca si a catorva persoane de pe aici as face un clasament in genul asta::-??

1.Dani Filth(la care am fost la concert de curand,si am stat chiar ft aproape de scena sa ma conving si baiatu ala sare efectiv peste octave de zici ca vocea ii este pe arcuri...dea dreptul "waw"!Si nici nu foloseste procesor procesor pe voce...:-o)

2.James Hetfield e o voce buna,are un timbru cald,armonios chiar daca mai nou o mai da in gropi...da noi il iertam pentru ca e marele "H" si nah ...jos palaria ce ar fii fost Metallica daca nu ar fii fost el???

Hmm si sa nu uitam de oamenii care au facut istorie in muzica... Elvis,Michel J...etc;))

Si as putea spune ca si eu ma pot "mandrii"cu o voce buna,puternica ce se intinde pe 3 octave:)

In resti....ROCK 'ON baby!

Link to comment
Share on other sites

totusi acuma fiecare are alte pareri

eu oricum orice ar zice oricine pe primul loc la cea mai buna voce masculine e James Hetfield, mie imi place cum canta si eu zic ca vocea lui e tocmai potrivita pe genul pe care il canta, dar acuma oricine ma poate contrazice ca mna nu toti sunt fani Metalica sau al lui James;)

si imi mai place cum canta si Cat Stevens,Ozzy Osbourne, James Brown, solistul de la Incubus(nu mai stiu cum il cheama) si nu stiu cum de ati uitat de The Beatles si solistul de la ei imi place cum canta si cam atat mai sunt formatii si persoane care imi place cum canta dar prefer sa nu stau acuma sa enumer tot;))

The Beatles acolo cantau mai multi solisti

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan(tl)91
The Beatles acolo cantau mai multi solisti

 

in fine... de exemplu in mel Let it be cel care canta nush cum il cheama exac ca sa iti spun.mie imi placea cum canta

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare!

 

Mda , interesante alegeri . O sa fac si eu o lista , dar nu cu care canta bine/prost , mai repede care-mi place si care nu .Ea ar suna cam asa : 1. Jon Bon Jovi - vocea lui din 88-90 , showurile alea l-au costat vocea . Acele note din Living in Sin sau I'll be there for you live ... 2.Mike Matjevic ( Steelheart ) 3.Sebastian Bach ( ex-Skid Row ) - that's my IDOL 4.Axl Rose ( poate fi imitat ? ) 5.Layne Stanley 6.Steven Tyler 7.Robert Plant 8.Richie Sambora ( chitarist in formatia Bon Jovi ) 9.Mark Slaughter ( deci waw , ce voce . Pacat ca acum zici ca e o pisica stransa de gat :)) ) 10.Michael Sweet ( ma mir ca nu a fost precizat , canta in Stryper ) 11.Blackie Lawless ( ca vorbeam de voci inconfundabile .. ) 12. Jani Lane 13.David Coverdale 14.Freddie Mercury 15.Jim Morrison ( asta da frontman ) 16.Tom Keifer ( Cinderella - altu' caruia ii bubuie corzile vocale ) 17.Michael Kiske 18.Freddy Curci 19.Paul Stanley 20.Brad Delp ( Boston ) 21.Don Dokken (ce voce fenomenala avea prin '82 ) 22.Cobain ( hai ca era prea tare :)) ) 23.Eddy Vedder 24.Bret Michaels ( the sound of glam :) 25.Steve Perry.Nu-mi plac Brian Johnson , Vince Neil  , Mick Jagger si camt atat . Asta nu inseamna ca nu ascult TNT , Dr. Feelgood sau Angie .... dar asa ca stil . A , si am uitat de Michael Hutchence , mare voce . Daca stau sa ma gandesc , majoritatea care aveau o super voce au sfarsit cu creieri pe pereti sau ... altfel :lol:) . Sad ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Radu White

topul meu :lol:

 

Jimmi Hendrix

Freddie Mercury

W. Axl Rose

Klaus Meine

James Hetfield

 

 

bonus :)

 

Slash

 

 

:):):lol:

Link to comment
Share on other sites

Baietii care stiu sa cante bine:

 

Axl Rose

Freddy Mercury

Klaus Meine

Dio

Bryan Adams

Ozzy Osbourne

Joey Tempest

Sebastian Bach

Brian Johnson

Robert Johnson

Robert Plant

Bon Jovi

Stevie Ray Vaughan

Eric Clapton

BB. King

Chuck Berry ( Chuck Berry traieste mai mult decat Chuck Noris )

 

Edited by lightfrets
Link to comment
Share on other sites

My personal top 10:

 

1. Freddie Mercury;

 

2. Elvis; 

 

3. Ozzy;

 

4. Axl Rose(vocea din tinerete);

 

5. Bon Jovi(idem);

 

6. Robert Plant(Led Zeppelin);

 

7. Rod Evans(Deep Purple);

 

8. Roger Daltrey(The Who);

 

9. Frank Zappa;

 

10. Jimi Hendrix;

 

Ultimii doi...nu-s chiar asa de inzestrati, dar nu-s de neglijat :)  

 

Rock on! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Jive

In no particular order

 

Axl Rose

Adam Lambert

Freddie Mercury

Kempes (ex Cargo)

 

Imi place foarte mult timbrul vocal al solistului de la Korn,nu-mi vine-n cap numele... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Michael.Jhoan

1. Freddie Mercury

2. Michael Jackson

3. Matt Bellamy

4. Jared Leto (mie personal imi place de mor:X)

5. Chris Cornell

6. Steve Wonder

7. Vitas!

8. Adam Lambert

9. Phil Collins (canta perfect live!)

10. George Michael

11. Michael Bolton

12. Roger Taylor

13. Robbie Williams

14. Steven Tyler

15. Andrea Bocelli

 

D-ale noastre:

1. Bittman

2. Traistariu

3. Dan Balan

4. RR-itu din Vank, nu mai stiu cum il cheama... si Cornel din Vank e ok.

 

Poate sunt voci mai bune, eu pe astea le stiu.

Link to comment
Share on other sites

Mulți cu voce foarte bunã, însã înzestrați natural, acoperind mai multe octave, mi se par Freddie Mercury ºi Ian Gillan.

 

 

De la noi, sper sa nu trageți , cum îl chema pe bãiatul ãla care cânta cu Daniela Gyorfy "De ce mã minți"?... Mi-a rãmas pe "retinã"...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.