millu2m

Fender Champion 600

Recommended Posts

salutare,de curand mi-am luat un fender champion 600,5w,si nemultumirea legata de el ar fi ca la frecventele joase diful nu face fata,asta nu la volum mare,jumatate cred.folosec un pod xt live,epiphone les paul100.intrebarea mea:cum pot rezolva ca la frecvente joase sa nu baraie?sa schimb diful?multumesc anticipat pt raspunsurile,sau sugestiile pe care le voi primi.

salutare,de curand mi-am luat un fender champion 600,5w,si nemultumirea legata de el ar fi ca la frecventele joase diful nu face fata,asta nu la volum mare,jumatate cred.folosec un pod xt live,epiphone les paul100.intrebarea mea:cum pot rezolva ca la frecvente joase sa nu baraie?sa schimb diful?multumesc anticipat pt raspunsurile,sau sugestiile pe care le voi primi.

Ce fel de frecvente joase?Canti cu bassu pe el?Frecventele joase ale corzii E sau A???

Poti sa-l intorci pe toate partile ca din 6'' n-ai cum sa scoti frecvente joase decat daca e special construit pentru asa ceva, i.e. woofer.

Oricum asta e "glasul" respectivului combo, e foarte "vintage". Sfatul meu e sa iei un cab separat 1X12'' sau 2X12'' sau probeaza si tu mai multe si vezi ce-ti place cel mai mult.

Poti sa-l intorci pe toate partile ca din 6'' n-ai cum sa scoti frecvente joase decat daca e special construit pentru asa ceva, i.e. woofer.

Oricum asta e "glasul" respectivului combo, e foarte "vintage". Sfatul meu e sa iei un cab separat 1X12'' sau 2X12'' sau probeaza si tu mai multe si vezi ce-ti place cel mai mult.

multumesc de sfat.intrebarea me a e ca ampliful face fata?pot sa iau un dif de 8 ohmi(in loc de 4)?

multumesc de sfat.intrebarea me a e ca ampliful face fata?pot sa iau un dif de 8 ohmi(in loc de 4)?

Atata timp cat impedanta amplificatorului este mai mica sau egala cu impedanta difuzorului nu ar trebui sa ai probleme.

Ex.:Daca ampul tau merge la 4 ohm iti poti lua difuri cu impedanta de 4, 8 si 16 ohm (nu sunt sigur de 16)

Daca ampul tau merge la 8 ohm trebuie diff de 8 sau 16 ohm

Daca ampul tau merge la 16 ohm iti trebuie dif de 16 ohm

Daca folosesti difuzoare cu impedanta mai mica decat a amplifului risti sa arzi transformatorul de iesire.

Edited by slash93

Atata timp cat impedanta amplificatorului este mai mica sau egala cu impedanta difuzorului nu ar trebui sa ai probleme.

Ex.:Daca ampul tau merge la 4 ohm iti poti lua difuri cu impedanta de 4, 8 si 16 ohm (nu sunt sigur de 16)

Daca ampul tau merge la 8 ohm trebuie diff de 8 sau 16 ohm

Daca ampul tau merge la 16 ohm iti trebuie dif de 16 ohm

Daca folosesti difuzoare cu impedanta mai mica decat a amplifului risti sa arzi transformatorul de iesire.

multumesc pt informatie.

Daca nu-ti place de ce nu-l vinzi? Poti folosi un monitor activ cu procesorul si ai sa ai cat bas si putere vrei.

Oricum, revenind la solutia precedenta: se gasesc sute de difuzoare de chitara pe piata. Dar nu trebuie sa te gandesti doar la difuzor ci la difuzor in incinta (cab), ca un sistem.

Deci pana la urma tu ce vrei? Canti intr-o trupa? Ce setup ai la repetitii, live si in studio? Ce iti place si ce ai vrea sa schimbi?

te salut !

uite aici un link care-ti poate fi de folos !

e vorba de niste difuzoare FOARTE , FOARTE BUNE - Made In Usa ! cele din Champ-ul tau sunt Made In China !

https://taweber.powweb.com/weber/

da click pe coloana de pe partea stanga. exista un model care se fabrica si la 6" - sigur suna mai bine decat ce ai tu !

Mai incearca si aici:

http://jensentone.com/mod6-15.php

Avand un amplif de 5W pe lampa, puterea lui este destul de mare la ce wattaj are - asa ca e mai bine sa-i pui un dif de 6" - la 15W !

asa cred ca o sa poti da in el mai tare ! E foarte adevarat ca la 6" nu ai prea multe joase ! - dar poate fi o solutie !

bafta. Marcian

te salut !

din pacate nu am ! o sa imi iau de rezerva pt. ampliful meu de muzicuta, dar de 10" !

daca aveam fireste ca te ajutam ! Sorry !

Poate poti sa-ti iei tu direct de la ei !

vezi cum au sistemul de vanzare !

Bafta !