www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Legarea Cabinetelor


 Share

Recommended Posts

Ba da.

Atunci nu asculta de colegul nostru care habar nu are dar da sfaturi .

Ce sa-i faci asa-i moda pe la noi.

 

Statie cu traf de iesire nu pateste nimic daca scade impedanta sarcinii chiar pana la scurt circuit.

 

Dar neadaptat ai distorsiuni mai mari decat adaptat si poti avea putere mai mica.

La adaptare ai randamentul maxim . deci puterea maxima debitata catre dif.

 

 

In caz de statia functioneaza fara sarcina pe iesire ( fara dif cuplat) tensiunea in primarul trafului de iesire creste pana la periculos de mare si strapunge izolatia intre straturile de bobinaj ducand la defectarea trafului , sau chiar strapunge soclurile din bachelita si le carbonizeaza producand defectiuni in etajul final .Soclurile din "kalit" ( ceramice) nu se distrug dar strapungerea ( descarcare -scanteie) catre terminale cu potential mai scazut duce la distrugeri .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

intii n a specificat etajul de iesire
Plexi-ul meu are doar o iesire pentru boxa.
ai dreptate , nu stiu nimic:) merci..o gramada de destepti p aci:))))

Macar recunosti.

 

Anw, statiile cu final pe lampa si traf de iesire sunt mult mai putin sensibile la supracurent [Z la iesire < Z recomandat] decat cele SS. In schimb sunt mult mai sensibile la supratensiune [Ziesire>Z recomandat], problema care e relativ inexistenta la SS.

 

Adica da, poti pune 2 boxe, cata vreme respecti Zout recomandat. -cum a zis si Karpi-

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate desteptu le de mai sus.. :) ) n ai citit bine.. intii n a specificat etajul de iesire..si apoi am zis sa nu faca improvizatii..ai dreptate , nu stiu nimic:) merci..o gramada de destepti p aci:))))

 

Uite asa se intampla cand vorbesti fara sa stii, te mai si pacalesti. Cu statiile cu lampi treaba sta putin altfel decat cu cele cu tranzistori. Karpi cam stie bine ce spune, i-au trecut suficiente statii prin mana. Cred ca ironiile si injuriile nu isi au sensul, o discutie constructiva este benefica pentru toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Pai o sa imi iau un Marshall 1960BX.Topicul a fost doar asa pentru a-mi lamuri o curiozitate, nimic mai mult.Nu stiu exact daca voi pune neaparat doua boxe pe head, ca arata mai misto half stack, dar cine stie, s-ar putea sa fie nevoie.

 

precis are switch de impedanta , ar trebui sa aiba.

 

cu inca o boxa ( adaptat)

ai un castig de +3dB ! dar trebuie transportat .

Link to comment
Share on other sites

Despre ce vorbim, despre putere, SPL sau "volum"? Castig de +3dB SPL inseamna presiune dubla dar e nevoie de +10dB pentru a percepe nivelul sonor ca a fi dublu. Deci pentru ureche diferenta e perceptibila dar nu "dublu".

@slash93, daca ti se pare imposibil n-ai decat sa masori.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

are switch.

 

cum doar 3dB castig?Ii imposibil.

 

 

+3dB este cea mai mica diferenta de putere SPL clar sesizabila deci se simte .

 

La aceiasi putere electrica din statie fata de un combo cu un singur difuzor daca pui 8 difuzoare ai +9dB !! se aude dublu de tare !! Bineinteles difuzor cu acelasi diametru/suprafata de membrana.Plus ai avantajul unei compresii de putere mici caci se imparte puterea pe difuri in acest fel ele nu se incalzesc atat de tare cat un singur dif de putere mare .

 

La difurile bune de putere compresia de putere este de -3dB !!! deco dupa 4-5 minute de forjat puterea maxima radiata de difuzor scade cu 3dB .

In acest fel se poate spune ca ai un castig peste 10dB cu 8 difuri fata de un singur dif din cauza compresiei de putere mai mici.

 

Avantaj castigul de putere , dezavantaj ..mai greu de transportat .

Link to comment
Share on other sites

+3dB este cea mai mica diferenta de putere SPL clar sesizabila deci se simte .

 

La aceiasi putere electrica din statie fata de un combo cu un singur difuzor daca pui 8 difuzoare ai +9dB !! se aude dublu de tare !! Bineinteles difuzor cu acelasi diametru/suprafata de membrana.Plus ai avantajul unei compresii de putere mici caci se imparte puterea pe difuri in acest fel ele nu se incalzesc atat de tare cat un singur dif de putere mare .

 

La difurile bune de putere compresia de putere este de -3dB !!! deco dupa 4-5 minute de forjat puterea maxima radiata de difuzor scade cu 3dB .

In acest fel se poate spune ca ai un castig peste 10dB cu 8 difuri fata de un singur dif din cauza compresiei de putere mai mici.

 

Avantaj castigul de putere , dezavantaj ..mai greu de transportat .

 

Gata am inteles acum.Thanks Karpi :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.