www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Steve Lukather La Becker Brau Live Music


Cosu
 Share

Recommended Posts

Joi, 23 iulie 2009 orele 21.00, publicul din Romania il va putea vedea in concert pe marele chitarist Steve Lukather. Concertul face parte din turneul mondial de promovare a albumului Ever Changing Times si va avea loc in binecunoscutul club bucurestean Becker Brau Live Music, situat in str. Turturelelor 11, sector 3, Bucuresti

 

Biletele costa 70 RON si se gasesc in reteaua magazinelor Germanos, la clubul Becker Brau Live Music situat in strada Turturelelor 11, sector 3 , Bucuresti (tel: 021-32 266 10 / 32 370 83) si online, pe www.eventim.ro

poster_lukather_Beckerbrau_final.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest ionut serbana
Joi, 23 iulie 2009 orele 21.00, publicul din Romania il va putea vedea in concert pe marele chitarist Steve Lukather. Concertul face parte din turneul mondial de promovare a albumului Ever Changing Times si va avea loc in binecunoscutul club bucurestean Becker Brau Live Music, situat in str. Turturelelor 11, sector 3, Bucuresti

 

Biletele costa 70 RON si se gasesc in reteaua magazinelor Germanos, la clubul Becker Brau Live Music situat in strada Turturelelor 11, sector 3 , Bucuresti (tel: 021-32 266 10 / 32 370 83) si online, pe www.eventim.ro

De ce nu spune nimeni in ce formula va canta si cu ce instrumentisti???

 

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Link to comment
Share on other sites

si ca va fi un fum sa-l tai cu cutitu' si ca se vor auzi clefait de carnati si plescait de bere, in nota caracteristica localului! :)

 

 

Poate nu...

La Kreator n-a mai fost asa (ma rog, avand in vedere injuraturile adresate de Petrozza, si genul de muzica abordat...) si sper sa nu fie si restaurantul deschis.

 

Sper sa ne lase cu cutitele, sa avem cu ce taia si noi felii de fum. :)

Link to comment
Share on other sites

Steve va fi acompaniat la Bucuresti de chitaristul Ricky E. Zahariades, claparul Steve Weingart (ex El Grupo, Dave Weckl), basistul Carlitos Del Puerto (ex Stevie Wonder, Don Grusin) si bateristul Eric Valentine (ex T-Ride, Joe Satriani). :)

Link to comment
Share on other sites

Un concert care-mi va ramane in memorie mult timp. Toti cei 4 niste muzicieni de mare clasa, enterteineri.

 

Concertul incepuse sub auspicii defavorabile : :) pt clubul unde s-a organizat : am transpirat ca un cal; practic ventilatia a reprezentat-o numai usa deschisa de afara; totul s-a desfasurat in mirosul de cantina specific : carnati, mustar, friptane. N-as mai pune piciorul in acea locatie (merg a 3 oara si am aceeasi impresie). Defavorabile si din cauza faptului ca apatia era generala : lumea statea pe scaune infulecand si ghiftuindu-se. La un moment dat Steve a avut buna innitiativa sa invite spectatorii in picioare in fata scenei : lucru aprobat de majoritatea celor vioi si tineri (ceilalti probabil isi mestecau limba ca nu mai vad nimic de la masa lor rezervata).

 

S-a cantat magistral, cu pasiune.

 

Nu prea mai am ce spune, doar ca aseara am ascultat altfel de muzica!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Am fost aseara la cantare, nu-l voi uita usor si va impartasesc opiniile, sperand ca altadata sa nu-l mai ratati

 

Incepem cu cele bune:

 

- s-a cantat cu pasiune, s-a improvizat si ne-am simtit extraordinar (nu stiu "infulecatorii" cum au receptionat treaba)

 

- am vazut niste profesionisti ADEVARATI (cert este ca ma asteptam, avand in vedere componenta) care cantau foarte relaxati, au sunat bine (si ar fi sunat foarte bine daca ar fi fost mai balansate mediile cinelele alea, etc, poate acustica salii), aveau scule foarte misto (dar un rig simplu totusi, nu va inchipuiti ca aveau NASA dupa ei) si desi era O CALDURA infernala si un are irespirabil, curgand apele de pe ei, la propriu, s-au comportat impecabil :)

 

- tobarul ala ne-a dat gata pe toti; Steve Lukather, cu experienta sa, a captat repede publicul, iar la initiativa sa a chemat lumea in fata (am stat la 30 de cm de el); la un moment dat, unul di nprimele randuri i-a dat lui Steve (in timp ce canta) sa bea din halba lui, care, btw, este foarte scumpa desi e in-house-brewed, si gagiul a luat o gura de bere ca de la un amic de-al lui, fara fitze, fara "rashini", just for fun ...bine ii era si sete in sauna aceea ....

 

- basistul si claparul...e futil sa zic c-au fost la mare inaltime

 

- Steve a cantat cu 4 dintre chitarile sale signature, insa... tonul, desi calumea (pt ca il stiu de ani de zile), aseara a fost cam nedefinit, cam amestecat

 

- repertoriul a inclus si Red House si Shine on you crazy diamond, care au fost de mare efect

 

- a fost putina lume, dar de calitate (am recunoscut multi muzicieni d'ai nostri, printre care si multi prieteni)

 

Cat despre cele "rele" mentionez doar sauna insuportabila si plescaitul carnatilor (exagerez putin), fumul de tigara si aranjamentul meselor si combinatia cel putin ciudata (parerea mea) cu mirosul de cantina si cu ideea in sine...ma rog poate am eu idei preconcepute.

 

Overall, mi-a placut tare mult si a meritat fiecare banut

 

Gyzmo

Link to comment
Share on other sites

 

Intr-adevar, tobele mi s-au parut putin cam prea in fata si cinelele la un moment dat ma loveau in timpane. Chitara la fel, se pierdea putin in mix. Bassul s-a auzit destul de definit.

 

Am simtit ca situatia s-a schimbat putin pe parcurs - s-au mai facut ajustari la sunet.

 

Tu, daca esti inalt ai vazut totul pe scena (faza cu berea n-am prins-o) :)

 

In orice caz, noi 3 care am fost : eu, Sorin (Gyzmo) si Stefan (Dulceata Mortii) am plecat intr-o stare de beatitudine. :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte pertinenta observatia cu Ear Plugurile,si asta in conditiile in care nu s-a cantat prea tare pe scena.In rest,lui Steve nu i-a prea mers vocea ,poate si de la caldura aia cretina,ca dovada ca nu a mai cantat Jamming with Jesus de pe noul album,piesa care o canta de fiecare data,l-am mai vazut anul asta de vreo 6 ori.Tonul sau nu prea patrunde niciodata,e un ton care nu imi place,dar canta atat de bine incat nu mai conteaza.Pe album mi-a spus ca a folosit Marshalluri vintage,mai ales plexiuri si un Les Paul vechi si un strat ,tot vechi.Basistul mi-a placut mai mult ca in alte dati cand i-am vazut,tobarul e bun,din noul val de tobari care invata in biserica sa bata toba :),ca toti ceilalti tobari de biserica era puuuutin,puuutin deficitar la capitolul groove.Claparul,pre numele sau Steve Weingart este unul din primii clapari de jazz din lume,L-am vazut anul trecut la LA cu Victor Wooten si Derico Watson si am ramas mut.A mai cantat cu Dave Weckl,si are si albume solo.Ne-a aratat ceva inedit,ca se pot baga shmecherii de jazz in rock,fara sa deranjeze si fara sa para de prost gust.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.