www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Guest Andrew2
 Share

Recommended Posts

Guest Andrew2

Salut! Tot eu sunt ! Deci: Plec peste cateva zile in Anglia si vreau sa imi schimb dozele pe un Squier Bullet Strat! Ce doze imi recomandati?

 

P.S: Sa fie la un pret accesibil :)

Link to comment
Share on other sites

Salut! Tot eu sunt ! Deci: Plec peste cateva zile in Anglia si vreau sa imi schimb dozele pe un Squier Bullet Strat! Ce doze imi recomandati?

 

P.S: Sa fie la un pret accesibil :)

 

Culoare ce contrasteaza cu culoarea pickguard-ului.

 

 

Singurele doze de strat sunt cele Vintage nu stiu daca merita sa pui asa ceva pe un Squier.

 

Plus ce am auzit eu Squier sunau foarte bine.

 

Daca vrei alt ton si nu de strat gasesti si la noi tot felu de minihumbucker-e , i-ati altceva din anglia ce nu se gaseste la noi.

 

Oricum ptr allt ton e mai bine sa-ti cumperi alta chitara de alt tip , reu as cauta consignatie in care sa gaseasc ceva chitare vintage ieftine ce se pot reconditiona..

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrew2

Pai:

@Karpi:am si un Shecter Omen 6! De asta ma gandeam sa imbunatatesc umpic si Squier-ul .. ca e pacat..:)

@vektor: ma gandeam totusi la niste doze bunicele la un pret accesibil :)

Link to comment
Share on other sites

se merita sa schimbi dozele de pe un squier din ala doar in cazu' in care mai ai o chitara mai buna si schimbi dozele de pe aia, dupa care dozele standard de la aia mai buna poti sa le pui pe bullet. sa cumperi doze noi pentru un bullet strat te costa mai mult decit ai dat pe chitara. poti sa-ti iei niste doze noi pentru schecteru' ala si dozele care-ti ramin sa le pui pe bullet... ti-l faci superstrat :))

Link to comment
Share on other sites

Pai:

@Karpi:am si un Shecter Omen 6! De asta ma gandeam sa imbunatatesc umpic si Squier-ul .. ca e pacat..:)

@vektor: ma gandeam totusi la niste doze bunicele la un pret accesibil :)

Toate Squier-ele ce le-am auzit sune foarte bine .

Tu vrei sa-ti inbunatatesti ce ?> imaginea ta psihica despre chitara ?

 

Asta vine ca si vand uni impopotoneaza o Dacie 1300 cu de toate ce nu se potrivesc .

 

Fiecare chitara are sunetul bun asa cum vine din fabrica restul este boala psihica .

 

Squier nu va suna ca un Strat niciodata dar suna bine asa cum e .

 

Mai bine cumpara inca o chitara sa ai inca un sunet aparte .Cu cat sunetul este mai aparte este mai OK.

De ce sa sune toate chitarele la fel ? Plus la pe o inregistrare ai nevoie de doferite tonuri/timbre nealterate ca sa poti face on mix ca lumea.( adica nu faci timbrul din EQ si combfilter caci introduc defazaje si distorsiuni ce nu se pot scoate din mix)

Asculta aici chitara ieftina .

 

Inregistrare din concert chit ieftina Keiper (china), doze noname ,DSP Korg Pandora,statie Acoustic220 (solid state)cu 4 x10"+4x12" .Poti sa asculti si celelalte trupe din acelasi concert (Concert Campus 100 FM ) care au avut chitare de 5-6 ori mai scumpe nu sunau de 5-6 ori mai bine sa nu zic ca nici statiile scumpe pe tuburi aduse de colegi nu prea au avut sunet prea bun.

 

 

aici gasesti si celalalte trupe inregistrate de un amator .( trebuie sa ridici basul ca sa ai sunetul aprox din concert caci camerele video taie basul )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest cezzu

As vrea sa stiu ce parere aveti de dozele active EpiActive produse de Epiphone...Mai jos e o chitara de pe Thomann cu 2 astfel de doze,Epiphone em-2 custom fx,care are hardware foarte generos la un asemenea pret(cel putin asa mi se pare :) ) http://www.thomann.de/gb/epiphone_em_2_custom_fx_me.htm

 

Mai jos e o prezentare generala a chitarii

 

http://www.youtube.com/watch?v=12S57QI3b2k

Chitara e facuta pentru ceea ce vreau eu sa cant..sistemul tremolo cica e Floyd original.. imi place mult cum arata(finisajele)..Dozele arata foarte bine... sper ca au si un raport calitate pret bun(eu fiind mai nepriceput mi-au curs ochii imediat cum am vazut niste doze active la pretul asta). Dati-va,deci, va rog cu parerea si spuneti-mi daca ar fi mai bine sa0mi iau un Ibanez la acelasi pret(desi am auzit ca Ibanezurile low-cost au electronice de slaba calitate..mai ales dozele).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.