www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce V-ati Lua Daca Ati Avea Bani Destui ?


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Gibsonu ala fatalu are obiceiul prost sa mearga mai mereu in cap.

Are capu cam greu.

 

Te las sa te mai gandesti. Avem o oferta varita si sunt suficiente modele in magazinul Domnului. Sunt sigur ca poti gasi ceva mai frumushel. Hai mai incearca inca o data.

 

Poti sa visezi la ceva mai usor de tinut in mana mai ales cand canti in picioare.

S-ar putea sa te chinuie exploreru ala, tot incercand sa-i ridici capul sus dupa ce a consumat 2 litri de whisky.

 

Mai fa o incercare.

 

:):):)

 

Anyway, iubesc Explorer-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
ce mai probabil 2 maini ca ale lui Gary Moore :) )

 

 

daca tot s-a dezgropat topicul, as zice mai degraba un "feel" ca si Gary Moore..

 

si ca sa fiu on topic, mi-as dori foarte mult un Gibson Les Paul Standard Vintage SunBurst :)

 

amp nu stiu, ca nu ma procep.. probabil un marshall pe lampi, dar nu stiu exact ce model :)

Link to comment
Share on other sites

Gibson Les Paul R7

http://www2.gibson.com/Products/Electric-G...oldtop-VOS.aspx

 

Ca amp Marshall 1959HW, sau daca am voie sa ma intind oleaca mai tare un Komet Concorde

boxa 4x12 cu greenback

 

...asta daca vorbim despre scule noi. Oricum, la ce valoare au sculele vintage ar fi o tampenie sa le cari in crashma in fiecare week-end.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca o sa fie cam tari corzile de 11 si ca avand un mi gros de 70 o sa fie cam mare tensiunea in grif.

 

Io am folosit acu 3 ani corzi de 11 pe chitara cu 6 corzi si o acordam mereu cu 1.5 step down. Mi se pareau prea groase corzile pentru standard tuning si in plus suna mai plin si mai gras cu down tuning. Parerea mea.

cu 0.70-u se referea la o chitara cu 7 corzi, deci e Si-ul gros ala cu 0.7

 

nu am cantat niciodata pe o chitara cu 7 corzi deci habar nu am cat de greu e cu 0.7

 

...dar 0.11 nu e cine stie ce, de vreo 2 ani folosesc numai corzi 0.10 si la 0.11 nu e mare diferenta, desi la 0.12 simt deja ceva..

 

oricum suntem cam offtopic..

Link to comment
Share on other sites

Corzile reflecta personalitatea chitariciului, glumeam, dar totusi noi care folosim corzi mai groase trecem direct la fapte, sarim peste preludiu si ne gandim numai la pat in doi, cei care folosesc corzi finute sunt genul de oameni carora le place sa traga de timp, sunt finuti, pedanti si ingrijiti :) mmmm ... sper sa n-am dreptate :)

Io folosesc Malmsteen's Magic 0.8 cu half step down.

 

Cred ca sunt o fetitza pe langa voi. :)

Link to comment
Share on other sites

sunt eu tampit pt ca imi plac corzile babane intinse bine? :)

 

ontopic.. m-as face dictator peste romania ca sa-i bag la parnaie pe toti idiotii pe care am prins ura in timp :) (stiu, suna a vadim dar l-as praji si pe ala desi nu e cap de serie)

 

apoi mi-as lua un Rhodes Mk II (fantezia mea in materie e scule acum nu e o chitara pt ca la cat de varza sunt nu imi merit nici artcoreul)

Link to comment
Share on other sites

cu 0.70-u se referea la o chitara cu 7 corzi, deci e Si-ul gros ala cu 0.7

 

nu am cantat niciodata pe o chitara cu 7 corzi deci habar nu am cat de greu e cu 0.7

 

...dar 0.11 nu e cine stie ce, de vreo 2 ani folosesc numai corzi 0.10 si la 0.11 nu e mare diferenta, desi la 0.12 simt deja ceva..

 

oricum suntem cam offtopic..

 

sau se referea la chitara cu 6 corzi :)

http://www.thomann.de/de/ghs_ghsgbzw_lo_zak_wylde.htm

011 / 014 / 018 / 036 / 052 / 070

 

Eu am acest set pe un washburn si e acordat in LA (asa e,pentru floyd e tensiunea prea mare sa fie acordat in SI,dar suna super tare :) )

 

Referitor la topic...

AMP-Krank Krankenstain

Chitara-Inca un BC RICH :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

#1 : Mesa Roadking II + Moser Custom Shop Spawn + Red Star HAVOK cab.

#2 : Mesa Boogie Mark V + Gibson Voodoo LP.

#3 -amp backups- : VOX AC30 / Komet [credit George for showing me this] / Trainwreck [credit George for showing me this] / Bronx [credit Rares for showing me this]. -btw ambele Mesa de mai sus sunt Dual rectifier]-

#4 -guitar backups- : ESP EX alb + hardware negru / Gibson Explorer [voodoo, alb sau negru] / ESP Horizon NT-II / Driskill Custom Wolf / BCRich Beast IT / BCRich Assassin QX6/FX6 / BCRich Eagle CD / BCRich Warbeast WMD

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

pai nici nu stiu cu ce sa incep

 

hai cu o varianta mai rezonabila:

Jackspm DXMG sau Ltd KH-202 (totusi cred ca jacksonu')

Marshall MG100HDFX + 2 cabinete marshall

Procesor Digitech RP-150

 

si acu varianta deloc economica:

 

Jackson SL1 Soloist Usa+

Esp KH-202+

Esp Vintage plus (neagra)+

Marshall Jcm2000

2 cabinete marshall

procesor digitech, nuj unu mai calumea

si ma mai gandesc eu

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
pai nici nu stiu cu ce sa incep

 

hai cu o varianta mai rezonabila:

Jackspm DXMG sau Ltd KH-202 (totusi cred ca jacksonu')

Marshall MG100HDFX + 2 cabinete marshall

Procesor Digitech RP-150

 

si acu varianta deloc economica:

 

Jackson SL1 Soloist Usa+

Esp KH-202+

Esp Vintage plus (neagra)+

Marshall Jcm2000

2 cabinete marshall

procesor digitech, nuj unu mai calumea

si ma mai gandesc eu

 

mi-au mai venit niste idei, un gibson les paul negru, fender dave murray stratocaster, mi-as lua pentru chitara pe care o am un humbeucker esp 81, un single coil DiMarziom si un single coil seymour duncan, un esp M-II cu EMG-uri, un Randall KH, un ESP EX alb, un set de tobe tama starclassic maple, un bass esp surveyor II ebony, un gibson les paul, un marshall jcm900/800

 

*daca va intrebati ce tot fac cu ce urmeaza dupa ESP EX alb, pai mi-as face trupa si le-as oferi si niste cadouri

 

si mai gasesc eu ce sa fac cu restu', oricum pastrez bani ca sa cumpar sala de repetitii, microfoane echipamente de studio, apoi pentru un album, si multe altele, acu nu mai continui ca daca termin cu chitara trec si la celelalte chesti !!

 

si sigur mi-as face un jackson la custom shop si un esp la custom shop,

 

acum ma intreb cum ar fi sa adunam la fiecare suma in care se incadreaza cu ce a ales... mama :)

Link to comment
Share on other sites

WOW!

 

Korina wood, koa wood, ebony, birdseye maple; numa lemne rare si scumpe.

 

Plus combinatia de doze care-i super cool si Floyd-u la fel.

 

Nush ce defect i-ai putea gasi. Face toti banii.

n-am gasit nici un pret la asta pe net... stie careva cat e?

 

http://www.rig-talk.com/forum/viewtopic.ph...69&p=551337

 

aici oamenii zic ca vreo 5000-5500 de $ ...oricum cred ca suna bestial

Link to comment
Share on other sites

Ultimu Ibanez Paul Gilbert e facut din Korina wood si bubinga neck, un grif foarte gros si costa 7000$. Cand vad ceva cu Korina, Koa sau alte lemne din categoria RAR, ma gandesc automat la un pret peste 5500$.

gresesti aici, sunt modelele Korina Explorer si Flying V de la Epiphone si cel putin un alt model de la Hamer, printre altele, care costa in jur de 400-500 de euro

Link to comment
Share on other sites

Korina : http://en.wikipedia.org/wiki/Terminalia_superba

 

Contrary to popular belief, it is not rare and expensive due to overharvesting and there is plenty of supply due to efforts in the 1950s to preserve natural supply of the wood. This species is reported to be relatively secure, with little or no threat to its population within its natural growth range, according to the World Conservation Monitoring Center in 1992.
Link to comment
Share on other sites

OK. Scuze pentru greseala.

 

Multumesc pentru corectare.

 

Toate modelel cu Korina care mi-au atras atentia pana acum erau foarte scumpe.

 

Depinde si ce fel de Korina este, pentru ca sunt mai multe feluri.

 

Oricum nu aveam habar de acele modele ieftine cu Korina. Merci mult.

no vezi ca se poate si fara flame? :) :) (nu ma refer la flame maple top)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Si nu e doar Korina in situatia asta. Multe lemne exotice fac chitari [mult] mai scumpe doar pentru ca nu sunt uzuale in industrie, chiar daca materia prima e mai ieftina. Valabil si invers, lemne usor accesibile si foarte ieftine sunt privite ca lemne mai "proaste" pentru ca sunt prea uzuale in alte domenii [ vezi de exemplu Swamp Ash, e unul din tonewood-urile mele favorite, super ieftin si foarte rar folosit pentru ca e prea uzual]

Link to comment
Share on other sites

[ vezi de exemplu Swamp Ash, e unul din tonewood-urile mele favorite, super ieftin si foarte rar folosit pentru ca e prea uzual]

acuma ma bag si eu ca un adevarat neavizat dar nu e si teiul(basswood) cam in situatia asta? eu pana acum 2-3 zile ma gandeam ba ce tare ar fi sa iti creasca un copac de mahon/arin/basswood(ma gandeam ca cine stie ce specie exotica o fi si basswoodu asta) prin spatele curtii si cand vrei sa il tai sa faci vreo 3 chitari din el.. si acuma aflu ca umilul tei frumos mirositor e folosit pentru a crea chitari :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.