www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

S-a Rupt O Coarda.. Help ?!


 Share

Recommended Posts

SCHIMBA-LE PE TOAATEE!!!

 

Sincer iti spun, ghideaza-te dupa regulile: 1) spala-te pe miini inainte de masa si de chitara; 2) daca ti s-a dus o coarda si n-a trecut nici o luna de cind ai pus setul nou, iar tu cinti cam maximum o ora pe zi, n-am ce-ti face; 3) daca ti s-a dus etc. si ai schimbat corzile, ultima data, cel mai recent, prin aprilie, PUNE UN SET NOU!; 4) daca ai pus ultima data corzi pe cind era Constantinescu (Iliescu - am intilnit inclusiv cazul "Ceausescu"!!!) presedinte, cauta un site cu sfaturi despre modelajele din plastilina...

Personal, eu schimb corzile la trei luni daca NU CINT pe ele mai mult de o ora pe zi; daca prestez cu vreun band, asta deja impune alta abordare (mai violenta) a sculelor, asadar cam variaza durata...

 

Ai corzile originale de la Fender, de acum trei luni... Mhhh... Astea sint, de obicei, "Fender Bullets". De obicei, ceva medium, gen .009 sau .010. Ce cinti, de obicei? Heavy-speed merge pe mai subtiri, blues-jazz, mai pe groase...

In principiu, cam toate corzile cu care vine o chitara din fabrica-magazin trebuie schimbate... Eu, personal, folosesc pe un Stratocaster DEAN MARKLEY de .10, iar pe Les Paul si pe celalalt Strat pun D'Addario de .11 (Blues-Jazz)... Pe bass am Warwick, dar tin in rezerva RotoSound Swing-66...

 

Daca nu prea am timp de forumuri, mai sfatuiesc prietenii de pe RGC, daca au probleme grave, sa bage la

 

ciprian_iesan@yahoo.com

 

Guitar RULZ!

Link to comment
Share on other sites

Salutare.. tocmai mi s-a rupt o coarda.. Mi-ul subtire .. corzile aceleasi de cand mi-am luat chitara acum 3 luni.. banuiesc ca sunt corzi standard de la fender.. ce pot sa-mi cumpar si de unde ? Multumesc RGC.

 

 

Poti sa-ti cumperi cam orice.... Este de preferat sa schimbi toate corzile pt ca altfel cele uzate vor suna disonant fata de cea noua. Corzi gasesti la orice magazin de muzica, chiar si on line : mag muzica, corzi.ro, mag de pe stirbey.....sau orice alt magazin.

 

Personal utilizez 0.09/0.46 DR hi beam, Ernie ball hybrid slinky, Dean Markley vintage reissue.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

SCHIMBA-LE PE TOAATEE!!!

 

Sincer iti spun, ghideaza-te dupa regulile: 1) spala-te pe miini inainte de masa si de chitara; 2) daca ti s-a dus o coarda si n-a trecut nici o luna de cind ai pus setul nou, iar tu cinti cam maximum o ora pe zi, n-am ce-ti face; 3) daca ti s-a dus etc. si ai schimbat corzile, ultima data, cel mai recent, prin aprilie, PUNE UN SET NOU!; 4) daca ai pus ultima data corzi pe cind era Constantinescu (Iliescu - am intilnit inclusiv cazul "Ceausescu"!!!) presedinte, cauta un site cu sfaturi despre modelajele din plastilina...

Personal, eu schimb corzile la trei luni daca NU CINT pe ele mai mult de o ora pe zi; daca prestez cu vreun band, asta deja impune alta abordare (mai violenta) a sculelor, asadar cam variaza durata...

 

Ai corzile originale de la Fender, de acum trei luni... Mhhh... Astea sint, de obicei, "Fender Bullets". De obicei, ceva medium, gen .009 sau .010. Ce cinti, de obicei? Heavy-speed merge pe mai subtiri, blues-jazz, mai pe groase...

In principiu, cam toate corzile cu care vine o chitara din fabrica-magazin trebuie schimbate... Eu, personal, folosesc pe un Stratocaster DEAN MARKLEY de .10, iar pe Les Paul si pe celalalt Strat pun D'Addario de .11 (Blues-Jazz)... Pe bass am Warwick, dar tin in rezerva RotoSound Swing-66...

:) mai usor prietene, nu trebuie sa te inflamezi asa :)

 

daca sunt aceleasi corzi de cand le-ai luat, eu iti sugerez sa iti iei unele noi, nu stii cat timp au "prins radacini" pe chitara si mai ales nu iti dai seama ce diferenta e intre corzi vechi si corzi noi la sunet. daca nu stii ce grosime sunt corzile, fa urmatoarea chestie:

 

-scoate Mi-ul gros si mergi cu el la magazin

-zici ca esti incepator si vrei un set de corzi cu Mi-ul de grosimea aia sa nu ti se faca grifu stramb la chitara (da, mai sunt seturi in care Mi-ul e mai gros sau mai subtire decat normal si restul corzilor sunt mai mult sau mai putin normale ca grosime da nu se aplica la corzi "standard")

-cumperi setul respectv

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest scimitar

cumva ai dezacordat-o destul de mult si s-a rupt cand ai strans-o la loc?

off: am avut niste corzi care avea bucsele colorate diferit pe fiecare coarda. Se poate spune ce corzi au fost? (nu ca de western ...) 10x

Link to comment
Share on other sites

daca nu stii ce grosime sunt corzile, fa urmatoarea chestie:

 

-scoate Mi-ul gros si mergi cu el la magazin

-zici ca esti incepator si vrei un set de corzi cu Mi-ul de grosimea aia sa nu ti se faca grifu stramb la chitara (da, mai sunt seturi in care Mi-ul e mai gros sau mai subtire decat normal si restul corzilor sunt mai mult sau mai putin normale ca grosime da nu se aplica la corzi "standard")

-cumperi setul respectv

Clar! Vanzatorii au ochi de vultur si micrometru in buzunar pentru a servi ireprosabil cumparatorii incepatori.

Diferenta dintre 0.046 si 0.042, dupa cum am invatat fiecare dintre noi la aritmetica, este de 0.004. Inci. Adica 0.1 mm.

 

PS: De acord cu propunerea lui soiuz.

Link to comment
Share on other sites

Clar! Vanzatorii au ochi de vultur si micrometru in buzunar pentru a servi ireprosabil cumparatorii incepatori.

Diferenta dintre 0.046 si 0.042, dupa cum am invatat fiecare dintre noi la aritmetica, este de 0.004. Inci. Adica 0.1 mm.

 

PS: De acord cu propunerea lui soiuz.

pai avand in vedere daca stiu ce marime sunt corzile de pe una din chitarile expuse, pot sa compare... ma rog, bad idea :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.