www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tehnica


Guest Andrew2
 Share

Recommended Posts

Guest Andrew2

O metoda buna pt ati forma tehnica? :DAm auzit ca sunt gamele..dar vreau sa stiu si parerea voastra :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrew2

archDude: nu am spus ca gamele sunt tehnici ! Am spus ca prin game iti poti forma tehnica! Citeste uc atentie intrebarea :)

 

ironside: mc de sfat.dar credeam ca sunt niste exercitii care sa te ajute :)

Link to comment
Share on other sites

archDude: nu am spus ca gamele sunt tehnici ! Am spus ca prin game iti poti forma tehnica! Citeste uc atentie intrebarea :)

 

ironside: mc de sfat.dar credeam ca sunt niste exercitii care sa te ajute :)

Poate exersatul gamelor iti formeaza o tehnica, da nu prin game iti poti forma tehnica. Am citit cu atentie destula intrebarea, insa daca nu stii sa te exprimi nu e problema mea.

 

Si nu cred ca ai fi primul care ar fi facut un astfel de thread , deci o mica manevrare a butonului de search te-ar fi dus unde trebuie.

 

Si ca sa nu zici ca sunt degeaba, uite , asta o sa-ti ocupe timpul o perioada.

 

http://forum.ibanez.com/Default.aspx?g=posts&t=72723

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrew2

Sunt inscris doar la scoala de Arte din oras..ma rog...ideea este ca:Eu cand la chitara de 1 an si inca nu pot face calumea anumite parti rapide din melodie!De asta va ceream parerea!App..ar trebuii s ma ingrijoreze asta? :-s

Link to comment
Share on other sites

Sunt inscris doar la scoala de Arte din oras..ma rog...ideea este ca:Eu cand la chitara de 1 an si inca nu pot face calumea anumite parti rapide din melodie!De asta va ceream parerea!App..ar trebuii s ma ingrijoreze asta? :-s

 

Ma gandesc ca nu te astepti ca dupa un an de cantat la chitara sa fii zeul chitarei? Oricum, capacitatea de retinere a informatiei, respectiv capacitatea practica a fiecaruia difera.

 

Plus ca nu ai zis ce parti din ce melodie nu reusesti sa canti. Daca sunt parti din cantecele lui Malmsteen, atunci probabil nu ar trebui sa te ingrijorezi.

 

In loc sa te ingrijorezi daca stii sau nu sa canti destul de repede, mai bine ai pune mana pe chitara si ai exersa. Practice makes it perfect.

 

Cat despre game, eu deobicei(ma gandesc ca majoritatea asa fac :) ) imi compun solourile(in general) pe baza unor game, asa ca pot spune ca gamele te ajuta sa iti dezvolti o tehnica.

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Poate exersatul gamelor iti formeaza o tehnica, da nu prin game iti poti forma tehnica. Am citit cu atentie destula intrebarea, insa daca nu stii sa te exprimi nu e problema mea.

 

Si nu cred ca ai fi primul care ar fi facut un astfel de thread , deci o mica manevrare a butonului de search te-ar fi dus unde trebuie.

 

Si ca sa nu zici ca sunt degeaba, uite , asta o sa-ti ocupe timpul o perioada.

 

http://forum.ibanez.com/Default.aspx?g=posts&t=72723

 

e foarte tare postul aluia de a pus informatiile alea acolo...si foarte frumos din partea ta ca ai bagat link-ul asta aici :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt inscris doar la scoala de Arte din oras..ma rog...ideea este ca:Eu cand la chitara de 1 an si inca nu pot face calumea anumite parti rapide din melodie!De asta va ceream parerea!App..ar trebuii s ma ingrijoreze asta? :-s

Ptr un sincron bun( intre maini) in 3-4 ani se rezolva dar ptr interpretare ca lumea ai nevoie de vre-o 10 ani de studiat , apoi o viata intreaga de slefuit /perfectionat .

 

Dupa 1 an de studiu abea de stiam cate ceva .Trebuie sa studiezi "gradual"/treptat in cea ce priveste gradul de dificultate tehnica .Daca sari peste pasii/etape premergatoare va trebui sa revii , lucru ce te va retine si perioada de studiu se lungeste mult.

 

.....

 

rabdare si "tutun".

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrew2

da, inteleg..de exersat..exersey in fiecare zi(3-4 ore pe zi) ! Dar ieri nu am avut timp sa exersez deloc si azi..parca sunt amortit :)).Vi s-a intamplat? :)Voi repetati in fiecare zi? :)

Link to comment
Share on other sites

Omul nu vrea exercitii !!

 

vrea doar PARERI ( citat: "...dar vreau sa stiu si parerea voastra ...")

 

Daca asculta de mine face cum vrea ,sau se inscrie la o scoala tehnica .

 

 

pai vrea pareri in legatura cu formatu' tehnicii, nu? si cum altfel iti poti forma tehnica daca nu prin exercitiu?

 

ps. ciorap, n-a fost nasol cind ai auzit desteptatorul? :)

Link to comment
Share on other sites

da, inteleg..de exersat..exersey in fiecare zi(3-4 ore pe zi) ! Dar ieri nu am avut timp sa exersez deloc si azi..parca sunt amortit :)).Vi s-a intamplat? :)Voi repetati in fiecare zi? :)

 

Exerseaza dupa cum ai timp , fa-ti un program de 1/2 ora liber intre alte trebuiri dar sa faci exercitiile ce le primesti la cursul de chitara .Numai dupa sa mai zdrangani liber .Bineinteles ca-i de preferat sa faci zilnic daca se poate dar daca nu si asa-i bine .Sa nu te lasi sa studiezi incet si cu rabdare .Odata vei observa ca totul este usor si multe piedici tehnice au disparut , dar ...munca si rabdare !Nu este alta cale .Uni prind mai repede alti mai greu dar rezultatul este acelasi si dupa un timp diferenta dintre cele doua tipuri de chitarist devin de neobservat .

Cantatul/invatatul la chitara nu se rezuma la rzultatele primelor luni ci se intinde pe zeci de ani.

Cu cat stii mai multe cu atat vezi mai bine cate nu stii si cate ar mai fi de studiat..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.