www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ziua Chitarelor 12/09/09


Guest Corraxe
 Share

Recommended Posts

  • Replies 204
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Corraxe

Despre Guthrie Govan.

 

Guthrie Govan este un chitarist englez.

Cunoscut pentru munca sa cu trupele Asia si GPS, a inregistrat in 2006 albumul sau solo de debut Erotic cakes.

 

A colaborat cu revista engleza Guitar Techniques si a castigat premiul "Guitarist of the Year?, realizat de revista Guitarist Magazine in 2003.

 

In 1991, Guthrie trimite un demo la Mike Varney patronul Shrapnel Records. Varney ramane impresionat si ii face o oferta de munca, dar in final. Govan refuza.

 

Incepe colaborarea sa cu Asia, participand la inregistrarea albumului 'Aura?. Continua cu albumul 'Silent Nation'.

 

Este dotat cu o tehnica excelenta, sofisticata si plina de bun gust. Perfecta fuziune de jazz, rock progressive si blues.

post-3267-1250846384_thumb.jpg

Edited by Corraxe
Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Despre Richard Hallebeek:

 

Richard Hallebeek este un chiatarist profesionist de mai bine de 25 de ani si a inregistrat cu Shawn Lane, Scott Henderson, Brett Garsed, Frank Gambale, Scott Kinsey, Dan Gilbert, Carl Verheyen si multi altii. In 1989 Rich a castigat titlul de Cel mai bun chitarist olandez, in cadrul concursului “Yamaha Band Explosion”. In juriu se afla Van Halen.

In 1993 Richard a castigat un concurs international, realizat de Ibanez Guitar Award, cu titlul “Best All round Player”. La finele lui ‘94 pleaca la Los Angeles, la Musician's Institute (unde dupa doar un an de studii a obtinut diploma de absolvire, cu Magna cum Laude) unde l-a cunoscut pe viitorul sau colaborator Antti Kotikoski,un tanar chitarist din Finlanda.

La inceputul lui '95, Richard si Antti semneaza un contract cu Legato Label si Mark Varney.

Primul CD 'Generator' a fost lansat in November '96. Colaboratori la acel album au fost si Scott Henderson, (Chick Corea, Joe Zawinul) Frank Gambale, Dan Gilbert, Scott Kinsey (Keyboardist from Tribal Tech) si Carl Verheyen.

In 2003 Rich se gandeste ca este timpul pentru o cariera solo. Infiinteaza Richard Hallebeek Project si primeste ajutorul prietenilor: Shawn Lane si Brett Garsed, contribuie amandoi.

Cu acest proiect a inregistrat albumul RHP, pana acum cel mai bine vandut CD jazz-fusion, toate vremurile.

 

 

http://richardhallebeek.com/

post-3267-1251043802_thumb.jpg

Edited by Corraxe
Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Sau Eliberat cateva locuri, din causa serviciu un user rgc care avea facut rezervare pleaca din tara ..... deci mai sunt locuri...si sa nu uitati de cuncurs .......

1 premiu un cabinet 4x12 cu celestion green backaddict cabs

2 premiu o chitara blade

3 premiu un cabinet 2x12 cu vintage 30 addict cabs

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

O mica STIRE pentru editia din 2010.......GREG HOWE ESTE CONFIRMAT PENTRU EDITIA 2!!!!!!!!!!!!!

Revenind la editia 2009 ...pentru cine inca nu a facut rezervare, sunt disponibile cateva locuri, foarte putine dar inca este ceva !!!!deci nu pierdet timp!!!!Rock And Roll Corrado

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

Corrado e cea mai mare stire, nu unca mica cum zici :)

sper sa traiesc pana la anu sa vin la Greg Howe :)

 

PS: merge careva din Cluj pe 12 la Ziua chitarelor?

caut un loc in masina...sau in caz contrar , daca nu sutn prea rupt de oboseala caut oameni sa merg cu masina mea :-)

 

 

O mica STIRE pentru editia din 2010.......GREG HOWE ESTE CONFIRMAT PENTRU EDITIA 2!!!!!!!!!!!!!

Revenind la editia 2009 ...pentru cine inca nu a facut rezervare, sunt disponibile cateva locuri, foarte putine dar inca este ceva !!!!deci nu pierdet timp!!!!Rock And Roll Corrado

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe
Buna ziua! Nu mai am rabdare pana la ziua cu pricina :)

Am si eu o intrebare...cati oameni s-au inscris la concurs si daca acestia ar trebui sa vina mai devreme cumva..

Va multumesc, numai bine :)

 

 

Salut .... momentan sunt 18 , nu nu trebuie sa ei vina mai devreme

 

Se mai pot face inscrieri la evenimentul de pe 12 sept.?

 

Ruta Theodor

0722355846

 

 

Salut Elvis , inca se poate , dar trebuie un email, esact cum ai facut tu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe
Invitatia in ce format trebuie printata? A4 sau poate fi si mai mica? De asemenea, trebuie printata color sau poate fi alb-negru?

 

 

Salut Invitatia nu este important in ce format va fii printata si daca este alb sau negru important este sa se citesca clar ce scrie pe ea.Corrado

 

'

Ar fi posibil ca între orele 19 ºi 20 sã facem acolo un jam-session lejer (of-zã-record)?

 

[sau la ora 18 trebuie sã evacuãm incinta, ºi apoi sã revenim cu puțin înainte de ora 20?]

 

 

Salut Din pacate jam la ora 18 este impossibil find ca trebuie schimbata scena , back line pentru master e diferit respect backline de concert

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Stire de ultima ora... intrucat nu mai erau locuri libere, dar cererea crestea,am reusit impreuna cu directoarea teatrului sa adaugam inca 30 de locuri. Deci, cine nu a facut rezervarea inca, ar fi bine sa se grabeasca trimitand un email la guitarbassdiscipline@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

de-abia astept ziua de sambata fratilor!!!!

govan, eklundh...in aceeasi zi...pe aceeasi scena...

 

 

da si eu .

momentan astept ca soseasca avionul din amsterdam cu Hallebeek inauntru....

 

si pentru stiri din ultima ora uiti aici ....

...

....

....

Hola Kiko....Will you come in 2010 to my festival in Romania?

Let me know Corrado

 

Yes!

 

Lets check when and how!

 

Best

kiko

Edited by Corraxe
Link to comment
Share on other sites

mam inscris acu dou-trei luni.Si nu pare ca mai cant. Cred ca o sa fie ca youthmanelefest si baitii de la phenomenom cred ca isi amintec ce marfa a fost cu guta pa la 3 dimineatza.... aveti grija se poate sa fie suprize:)

Link to comment
Share on other sites

'

Pe cei care cunosc zona (Calea Victoriei, Teatrul Odeon), îi rog sã recomande locuri propice pentru parcare (cât de cât apropiate, sau mãcar nu prea îndepãrtate).

 

De asemenea, dacã aflați de eventuale blocãri/restricții de trafic în zonã (cu ocazia zilelor aniversare), vã rog sã le semnalați.

Link to comment
Share on other sites

mam inscris acu dou-trei luni.Si nu pare ca mai cant. Cred ca o sa fie ca youthmanelefest si baitii de la phenomenom cred ca isi amintec ce marfa a fost cu guta pa la 3 dimineatza.... aveti grija se poate sa fie suprize:)

W T F ?????

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Foarte ciudat, zic eu! Un eveniment de o asa amploare, gratis oferit, sa nu beneficieze de suportul RGC? Poate ma insel, dar totusi...Daca RGC este ceea ce pretinde ca este, acest eveniment (probabil cel mai important organizat in Romania ), trebuia sa tina steagul sus, sa fie pe afis, sa promoveze un asa eveniment. Nu e suficient doar sa aprobi derularea acestei discutii foarte importante si a evenimentului in sine, zic eu...

Edited by Calin ILIE
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.