www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Grosmann Custom


Guest DethDroogie
 Share

Recommended Posts

Guest DethDroogie

Chitara electrica Grosmann Adi Manolovici Signature(cu putine modificari) HANDMADE in Romania, primita pe data de 30.06.2009

1000 euro- noua

Grosmann-Cristi Grosu

Corp: American Black Walnut

Gat: Wenge + American Black Walnut

Taste: 24 XJ

Constructie: Neck-thru body

Fretboard: Wenge

Inlays: Shark Fin

Binding: fara

Bridge: Floyd Rose Schaller

Doze: EMG 81 + EMG 85

Strap Lockers

Natural oil finish

Impresie generala: Nota 10. Chitara suna impecabil, are sustain demential, defecte-0, notele se aud articulat si clar, nu are fret buzz, low action on fret, tot ce trebuie. Nu are defecte gen "unele corzi sa sune mai tare decat celelalte", lucrata perfect

Site: http://www.grosmann.ro/guitars.php

http://forum.grosmann.ro/viewforum.php?f=9...1ff79b93bb34bc6 (pentru a vedea si alte chitari)

 

PS: Scuze pentru calitatea slaba a pozelor. Au fost facute cu o "caramida"

post-10526-1246449387_thumb.jpg

post-10526-1246449415_thumb.jpg

post-10526-1246449433_thumb.jpg

post-10526-1246449450_thumb.jpg

post-10526-1246449466_thumb.jpg

Edited by DethDroogie
Link to comment
Share on other sites

...primita pe data de 30.06.2009

 

Impresie generala: Nota 10. Chitara suna impecabil, are sustain demential, defecte-0, notele se aud articulat si clar, nu are fret buzz, low action on fret, tot ce trebuie. Nu are defecte gen "unele corzi sa sune mai tare decat celelalte", lucrata perfect

 

scuza-ma.. dar... in 24 de ore cunosti atat de bine chitara??? iar mie mi-au trebuit luni intregi sa gasesc deaf-spoturile?

cum tine acordajul, btw?

si.. cat de mult falseaza pe tasta 12 pe sol?

 

nu vreau sa zic ca nu ar fi buna chitara. dar... sa faci un review dupa cateva ore.... nu stiu la ce ajuta. cateodata chiar si o zgarietura o observi dupa vre-o saptamana...

 

 

have fun cu chitara, oricum. poate ne pui si noua ceva cantat cu ea.

Link to comment
Share on other sites

scuza-ma.. dar... in 24 de ore cunosti atat de bine chitara??? iar mie mi-au trebuit luni intregi sa gasesc deaf-spoturile?

cum tine acordajul, btw?

si.. cat de mult falseaza pe tasta 12 pe sol?

 

nu vreau sa zic ca nu ar fi buna chitara. dar... sa faci un review dupa cateva ore.... nu stiu la ce ajuta. cateodata chiar si o zgarietura o observi dupa vre-o saptamana...

 

 

have fun cu chitara, oricum. poate ne pui si noua ceva cantat cu ea.

total de acord.

 

doar daca are cumva o super experienta in domeniu.

 

mie imi place chitara...chiar daca e vb de un gros...

s-o canti sanatos

Link to comment
Share on other sites

Tipul asta DeathDroogie este chiar Grosmann in persoana...cine a urmarit cu atentie topicul despre chitara lui Adriano "stricata" de Grosmann is da seama imediat!!! :)

Link to comment
Share on other sites

deja e spam ce face deathdroogie asta..n-am inteles faza cu " link pentru a vedea si alte chitare"...in fine...bafta la cantat.

 

E reclama dude :).

 

Ce sa ii faci poate se uita vre-unul la chitarile care le-a facut pana acum si il vrajeste look-ul foarte cool si da si el 1000 de Euro pe o chitara d-aia, cand de fapt poate sa isi cumpere una mult mai buna :)

 

Oricum, treaba lui pe mine nu ma intereseaza ce face el :)

Link to comment
Share on other sites

frate cata ura pe voi...nu va inteleg:)poate s-a grabit cu afirmatiile(cine stie), dar voi exagerati mult mai mult decat el.

 

"Ce sa ii faci poate se uita vre-unul la chitarile care le-a facut pana acum si il vrajeste look-ul foarte cool si da si el 1000 de Euro pe o chitara d-aia"-tu nu poti privi mai departe de look nu?

 

offf...sa o canti sanatos.sa faci un demo mic si niste poze mai calitative:)spor is numai bine

Link to comment
Share on other sites

frate cata ura pe voi...nu va inteleg:)poate s-a grabit cu afirmatiile(cine stie), dar voi exagerati mult mai mult decat el.

 

"Ce sa ii faci poate se uita vre-unul la chitarile care le-a facut pana acum si il vrajeste look-ul foarte cool si da si el 1000 de Euro pe o chitara d-aia"-tu nu poti privi mai departe de look nu?

 

offf...sa o canti sanatos.sa faci un demo mic si niste poze mai calitative:)spor is numai bine

 

Crede-ma ca eu unul nu ma uit a look, daca eu imi permiteam o chitara de 1000 de Euro, imi luam o chitara dintr-un magazin, sau imi luam un corp + girf, si tot ce imi trebuie si o asablam eu daca e pana acolo, probabil ca asa voi face in viitorul apropiat:), oricum, daca omul e fericit cu chitara lui ce mai conteaza ce spunem noi ?

 

P.s. EU NU AM NIMIC CU DOMNUL GROSU :)

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

sper sa nu fie dl.g cel care a postat. ar fi foarte urat din partea lui. asa ca ii urez omului s-o cante fericit si sanatos..cine stie, poate isi face banu'. eu am vorbit personal cu adi manolovici despre chitara lui si mi-a zis ca e absolut incantat. si totusi manolovici nu e un necunoscator...respecte de porc.

Link to comment
Share on other sites

Tipul asta DeathDroogie este chiar Grosmann in persoana...cine a urmarit cu atentie topicul despre chitara lui Adriano "stricata" de Grosmann is da seama imediat!!! :)

nu imi dau seama de unde ti-ai dat tu seama ca asta e o recenzie falsa :)

 

nu vreau sa iau apararea nimanui, dar si baietilor de la Rotting Christ le-ai arata topicul cu Musaro si ai zice "ba ia deschideti ochii, Grosmann face chitari de rahat"?

Link to comment
Share on other sites

Guest DethDroogie

Multumesc celor care mi-au urat "sa o stapanesc sanatos",etc

Cat despre ceilalti dusmanosi...ma faceti sa rad...pe bune :) . Adica eu sunt un tip de 18 ani caruia ii plac Grosmann-urile si acum s-au trezit unii care sa zica nush ce aberatii...mda.

 

@onrewind: Am acordat-o aseara, azi am cantat-o in prostie si nu am avut nicio problema cu dezacordarea. Nu mi se pare ca falseaza pe tasta a 12-a. Daca gasesc ceva la ea, o sa va spun in timp

 

@maur: ms mult omule

 

@dani: ms mult frate, trebuie sa vina telefonul nou si o sa pun niste poze mai bune

@marcel: multumesc

 

Pentru rautaciosi. Am dat linkuri pentru caaaaaaaaaaaa CITITI MODEL POST !!!

 

Pe bune frate...ganditi inainte sa aberati atata. Sunt si eu fericit cu ce chitara m-am facut, vin sa postez aici, cu ganduri de pace si sunt asaltat de Grosmann-hateri, aberanti si speculanti. Asa ne sustinem si ne ajutam noi...chitaristii?

 

PS: Inca o Poza cu sculele mele

post-10526-1246467386_thumb.jpg

Edited by DethDroogie
Link to comment
Share on other sites

Guest DethDroogie

Pai...asta a fost ce am vrut eu, nu ce a vrut Grosmann...si in plus, chitarile cu finisaj natural oil(nevopsite) suna mai bine si neck-thru ofera mai mult sustain. Daca vroiam vopsita si bolt-on sau set neck, omul imi facea. Dar asa am vrut eu

@Mad_max nu stiu...sincer imi place cum arata

Edited by DethDroogie
Link to comment
Share on other sites

Mi-am tinut gura pana acum apropo de chitarile grosmann dar sincer cred ca ar trebui sa angajeze un designer (si poate un traducator :) ) pt ca arata ca dracu.. si forma si inlayurile si headstockul.. daca NU se pricepe la culori, linii si proportii sa gaseasca pe altu sa gandeasca pt el. nu e nici o rusine o colaborare dar sa dai un ban.. hmm, am mai vazut stilul asta la un amic de-al meu si pe termen lung e pagubos.

 

sper sa-l multumeasca pe posesor, dar daca e facatura lui mr G threadul rugat este sa ia aminte :)

 

pana una alta bafta la cantat.

Link to comment
Share on other sites

mai,mie mi se pare ok chitara,sa o canti sanatos si cu placere,....dar....is 2 chestii care nu-mi prea plac:inlayu de la fretu 12 (sau pe acolo,nu m-am uitat atent)e mai mic ca si celelalte,si nu prea arata fain,parca era beat cel care le-a pus :)) (asa ii,sau nu ii asa?),si nu imi place taietura de la fundu chitarii,parca forma clasica e mai secsi,in rest numa bine

Link to comment
Share on other sites

hai ma lasati baiatu' in pace. nici mie nu-mi plac ch. de la grosmann , d-aia nici nu-mi cumpar. asta nu inseamna ca altii n-au voie sa-si cumpere. fiecare cu gustu' lui. nu te poti kca in gustul omului , nu?..hai lasati omul sa-si cante fericit chitara. asta e tipic la romani, repede sa ne tiganim, sa dam cu parul. barosane inca o data felicitari ca ai o chitara exact cum ti-ai dorit si sper sa ai parte numai de succes si bucurii cu chitara asta. respect de porc.

 

 

daca am avea toti fendere am fi ca pe vremea lui ceausescu , cand pe strada erau numai dacii :) si la alimentara numai creveti la cutie. cu cat mai multe marci\modele\tipuri de chitare , cu atat mai bine. fiecare sa aiba parte de chitara visata , exact cum are parte acum eroul thredelui nostru.

 

eu am sa incetez sa-l mai atac cu ceva pe grosmann. grosmann e doar un tip care face chitari. bune sau rele ramane la alegerea fiecaruia. si respect de porc si noapte buna.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc celor care mi-au urat "sa o stapanesc sanatos",etc

Cat despre ceilalti dusmanosi...ma faceti sa rad...pe bune :) . Adica eu sunt un tip de 18 ani caruia ii plac Grosmann-urile si acum s-au trezit unii care sa zica nush ce aberatii...mda.

Ti-a vandut Adi Manolovici chitara sau domnul Grosu a facut mai multe?

S-o canti cu placere!

Link to comment
Share on other sites

Guest DethDroogie

Mersi Marcel. Succes si tie!

Doctor X, mie mi-a placut forma modelului Adi Manolovici. Am vrut niste mici modificari(inlays, doze si pickup selector) si asta mi-a facut domnul Grosu. Deci e chitara noua...facuta pentru mine, in niciun caz chitara lui Adi Manolovici.

Mersi mult! Bafta

 

@dani_rosu: inlay-ul de la fret-ul al 12-lea e facut diferit pentru ca sa se deosebeasca de celelalte, iar taietura de pe spate este pentru confort. Bafta, Numai bine !

Edited by DethDroogie
Link to comment
Share on other sites

vad ca cea a lui manolovici are alt tip de switch si alte inleay-uri decat aceasta:)Aparent nu e de-a lui adi:)

 

Spor

Si alte doze.

Inseamna ca nu e Manolovici Signature decat ca si forma. Gatul difera, switch-ul difera, dozele difera, inlay-urile difera.

Oricum, urarea ramane.

 

Later: Too late...

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest DethDroogie

Altii nu fac reclama cand pun linkuri si vorbesc despre alte firme? Si chestiile de la signature ce sunt?Nu tot reclame?

Link to comment
Share on other sites

nu-mi fac reclama singur dar uita-te la thread-ul meu pt un custom lucrat frumos..

 

Ti-a pus inlay-urile alea tare ciudat... Iar lemnul.. Nu cunosc cum suna, deci nu pot sa ma pronunt... Dar este cunoscut faptul ca la grossman dai comanda de mahon de tipul X, sa zicem si primesti cu totul altceva...

 

Sper sa fii intradevar multumit si sa faca banii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DethDroogie

Cat ai dat pe el si unde a fost lucrat?

Iar in legatura cu a mea...Ce au inlay-urile? Sunt ok. Suna exceptional lemnul.

Sunt foarte multumit de chitara si face toti banii

 

Poti sa dai te rog un link cu site-ul producatorului tau? Pentru ce artisti a mai facut chitari?

 

PS: Cum a facut de te-a lasat fara capac la truss-rod?

Edited by DethDroogie
Link to comment
Share on other sites

nu-mi fac reclama singur dar uita-te la thread-ul meu pt un custom lucrat frumos..

 

Ti-a pus inlay-urile alea tare ciudat... Iar lemnul.. Nu cunosc cum suna, deci nu pot sa ma pronunt... Dar este cunoscut faptul ca la grossman dai comanda de mahon de tipul X, sa zicem si primesti cu totul altceva...

 

Sper sa fii intradevar multumit si sa faca banii :)

 

abia asta arata a chitara custom ... fain capacelu din spate ca e tot din lemn si nu e plastic ....

iar Dozele ... am si eu tot painkiller si e treaba serioasa !

Link to comment
Share on other sites

Cat ai dat pe el si unde a fost lucrat?

Iar in legatura cu a mea...Ce au inlay-urile? Sunt ok. Suna exceptional lemnul.

Sunt foarte multumit de chitara si face toti banii

 

Poti sa dai te rog un link cu site-ul producatorului tau? Pentru ce artisti a mai facut chitari?

 

PS: Cum a facut de te-a lasat fara capac la truss-rod?

 

Apai daca tu ai dat 1000 de euro pe o chitara la Thickmann doar ca i-a facut chitara nu'sh carui artist... e cumva asta o dovada de incredere?

sa nu se inteleaga ca am ceva cu grosmann, in schimb mi se pare ca e prea scump pentru Romania... nu am banii aia asa ca-mi iau ceva mai ieftin, iar daca-i am imi iau un fender.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.