www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pregatirea Primului Material Discografic Solo.


gramsteen
 Share

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Deci sunt deja extrem de optimist in ceea ce priveste finalitatea acestui proiect solo. Am sa urc cate un sample la cateva saptamani pentru (de ce nu) a va starni si mai mult interesul si in acelasi timp pentru a-mi creea armata de fani care o sa vina la concert sa rupa usile salii de spectacol :)

 

Nu va legati se sound deoarece auziti un material in stadiu incipient (de multe ori si interpretatea lasa de dorit asa ca de sunet nu mai vb).

 

Materialul final va fi interpretat de artisti 100%. Fara nimic MIDI .

 

Aceasta piesa e interpretata doar de mine (50% din ea am cantat si la bass...ma ustura degetele si acum) restul am programat MIDI (tobe, cvartet, bas).

 

Consider ca piesele sunt suficient de complicate atat melodic cat si structural asa ca am luat initiativa de a va expune cate ceva din ele asa incat la concert sa aveti o oarecare "aderenta" la ceea ce se intampla.

 

Enjoy !

Link to comment
Share on other sites

Guest Plant

E bine ca le dai cu tzaraita, asa faci ca aceasta sectiune sa fie mereu cautata.

 

Imi place foarte mult, pentru ca te plimba prin mai multe sounduri mondiale. Personal, imi place soundul oriental. Imi place foarte mult cleanul, foarte foarte mult. Faina piesa, si sper sa fie printre cele mai proaste! Adica sa avem multe multe piese muuuuuuuult mai tari. :) Intelegi tu! Succes si asteptam si restu' .

Link to comment
Share on other sites

Guest Granata

Oao! Cred ca toti fanii Cristi Gram, LTE, DT, John Petrucci vor fi satisfcuti de acest album. Voi fi printre primii care vor achizitiona materialul,

toate cele bune,

Barni.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asa cum am promis , am mai pus un pasaj extins dintr-o piesa.

 

Nu mai pun piese complete sau cu inceput si cuprins, ca divulg toata treaba si nu mai am cu ce sa va surprind (in mod placut). :)

 

In alta ordine de idei, v-ar surade ca acest material sa aiba si o versiune in dublu disc (discul 1 sa contina piesele "pozitiv" si discul 2 sa contina negativele)?

Asta presupune ca voi edita si o carte cu partitura/tabulatura originala pentru fiecare piesa.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Excelent, ce am ascultat pana acum confirma faptul ca Cristi Gram poate oricand participa la un viitor G3 sau la orice fel de manifestari de gen.

Cert este ca se anunta un produs deosebit, ceva ce nu prea s-a mai facut pe la noi. Se observa grija pentru detalii, marca unui adevarat profesionist, impresioneaza prin compozitii neasteptate, inspiratie, siguranta executiilor tehnice, totul in spiritul muzicii prog. Felicitari!

 

Abia astept albumul si bineinteles ca ar fi interesant sa se distribuie in varianta de dublu cd + songbook, eu unul ma pun pe lista de fani cumparatori.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Un moment de improvizatie din singura balada de pe viitorul disc. Am cantat cu chitara bariton Ibanez MMM1 acordata standard A-A cu corzi 014-074.

 

Enjoy!

 

dupa mine,desi prog-ul nu este chiar cel mai usor digerabil stil,interpretarea excelenta si compozitia pe masura sper eu sa impuna acest album ca un "must have"pentru orice chitarist roman si pentru toti cei care vor sa auda ceva care se deosebeste clar de linia tipic romaneasca.

:)

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sesiunea de imprimare a tobelor.

 

 

IONUT MICU si impozantul sau set de tobe , in actiune, la imprimarea primei piese de pe disc ( State Of Mind ).

 

Sala este cam "aglomerata" insa nu se aud vibratii nedorite pe imprimare...deci este ok.

 

Ibanez & TAMA sunt fundatia sonora a acestui material. Artistii participanti (fiecare cu un palmares greu de egalat) sunt stalpii de sustinere...

 

Cu Ionut am cantat in 2001 - 2003 la Talisman ( trupa cu care am iesit din anonimat , inainte de acest pas spre comercial atat eu cat si Ionut eram cunoscuti in zona "underground". Eu cu Fatum (Petrosani 1994 - 1999) si Ionut cu Interitus Dei (Constanta). Ionut mai colaboreaza si cu Phoenix (atunci cand Maestrul Lipan nu poate sa vina) si cu Ovidiu Lipan "Tandarica".

 

Nu stiu daca e locul potrivit pentru astfel de prezentari. Din moment ce am pus poza (sa se vada ca nu bat pasul pe loc) am zis ca o scurta prezentare devine necesara.

 

 

 

 

 

Observ ca portiunile din piese nu au avut "mare" impact si nu sunt "relevante" deoarece nu redau intregul tablou al cantecului respectiv. Cand asculti piesa de la inceput esti "agatat" masura cu masura , de la mijloc e mai greu sa se intample asta.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Granata

Atat prezentarea cat si secventele de pe album sunt interesante, binevenite cred eu. Va doresc ca albumul sa iasa asa cum l-ati visat,

Barni.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sesiunea de imprimare a tobelor.

 

 

IONUT MICU si impozantul sau set de tobe , in actiune, la imprimarea primei piese de pe disc ( State Of Mind ).

 

Sala este cam "aglomerata" insa nu se aud vibratii nedorite pe imprimare...deci este ok.

 

Ibanez & TAMA sunt fundatia sonora a acestui material. Artistii participanti (fiecare cu un palmares greu de egalat) sunt stalpii de sustinere...

 

Cu Ionut am cantat in 2001 - 2003 la Talisman ( trupa cu care am iesit din anonimat , inainte de acest pas spre comercial atat eu cat si Ionut eram cunoscuti in zona "underground". Eu cu Fatum (Petrosani 1994 - 1999) si Ionut cu Interitus Dei (Constanta). Ionut mai colaboreaza si cu Phoenix (atunci cand Maestrul Lipan nu poate sa vina) si cu Ovidiu Lipan "Tandarica".

 

Nu stiu daca e locul potrivit pentru astfel de prezentari. Din moment ce am pus poza (sa se vada ca nu bat pasul pe loc) am zis ca o scurta prezentare devine necesara.

 

 

 

 

 

Observ ca portiunile din piese nu au avut "mare" impact si nu sunt "relevante" deoarece nu redau intregul tablou al cantecului respectiv. Cand asculti piesa de la inceput esti "agatat" masura cu masura , de la mijloc e mai greu sa se intample asta.

 

maaama ce e acolo, jesus. bafta la imprimare astept produsul finit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest adriannyg

Un ROMAN compune si canta la chitara sa pot asculta *linistea* dintre note.

Asta cred ca este un lucru extraordinar.

Despre JOHN pot sa spun doar ca cei mai buni se aduna.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc pentru sustinere !

 

Pun inca un sample , de data asta fara instrumente virtuale insa intr-o faza incipienta de editare si fara proportii bine definite. Doar ca idee si sa se vada ca nu bat pasul pe loc

 

Tobe - Ionut Micu

 

Bas - eu (am un invitat special la acest disc pentru acest instrument insa nu o sa-l deranjez decat la final cand am reusit sa trag tot materialul , mai putin chitara bas)

 

Chitare - eu...si tare mi-as fi dorit sa ma descurc mai bine decat atat (lucrez la asta)

 

Viola - Andreea Retegan

 

Violoncel - Iulia Gheorge (Tiarra)

 

Le multumesc pe aceasta cale si sper sa aiba rabdare pana la final...si eu sa am rabdare pana la final...AAAAAAAAAAAAAAAA

 

 

Enjoy !

 

 

late edit...e cam scurt fata de cum v-am obisnuit pana acum...scuze

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.