www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inlocuire Tuburi


pulbur
 Share

Recommended Posts

Saptamana trecuta am reusit sa fac rost de un radio din '70 Saba-lindau si printr-o minune am reusit sa conectez chitara de ea(avea ceva input pt pickup stricat)

acuma problema e ca sunetul nu e foarte stralucit,chiar si dupa ce l-am conectat la o boxa de chitara...ma gandesc ca tuburile sunt de vina.

Am atasat o schema care era desenata pe radio...imi poate spune cineva cu ce tuburi pot sa inlocuiesc cele existente?

 

EM 84

ECL 86

Ecc 85

ECH 81

EBF 89

 

multumesc!

post-6304-1245399542_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Saptamana trecuta am reusit sa fac rost de un radio din '70 Saba-lindau si printr-o minune am reusit sa conectez chitara de ea(avea ceva input pt pickup stricat)

acuma problema e ca sunetul nu e foarte stralucit,chiar si dupa ce l-am conectat la o boxa de chitara...ma gandesc ca tuburile sunt de vina.

Am atasat o schema care era desenata pe radio...imi poate spune cineva cu ce tuburi pot sa inlocuiesc cele existente?

 

EM 84

ECL 86

Ecc 85

ECH 81

EBF 89

 

multumesc!

 

Si eu sunt pasionat de radiouri. Am o gramada de lampi rusesti. Daca iti cauti echivalentele poate te pot ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Daca e intrare pt. pickup nu e de linie, e de impedanta mare cu corectie RIAA. Dar nu te poti astepta sa bagi chitara in asa ceva si sa sune ca AC30, Bogner sau ce vrei. Poti folosi lampile si transformatoarele dar ca sa faci amplificator de chitara util din el probabil va trebui sa modifici destul de mult circuitul.

Link to comment
Share on other sites

Saptamana trecuta am reusit sa fac rost de un radio din '70 Saba-lindau si printr-o minune am reusit sa conectez chitara de ea(avea ceva input pt pickup stricat)

acuma problema e ca sunetul nu e foarte stralucit,chiar si dupa ce l-am conectat la o boxa de chitara...ma gandesc ca tuburile sunt de vina.

Am atasat o schema care era desenata pe radio...imi poate spune cineva cu ce tuburi pot sa inlocuiesc cele existente?

 

EM 84

ECL 86

Ecc 85

ECH 81

EBF 89

 

multumesc!

 

Tuburile se pot inlocui cu unele la fel (sau echivalente) dar operatia trebuie facuta de cineva care cunoaste subiectul, pentru ca exista diferente chiar si intre tuburile echivalente, adica au aceeasi alcatuire/functionalitate dar se alimenteaza la tensiuni diferite.

FiveseveN are dreptate de ce sa iti bati capul ca oricum nu obtii un amplificator de chitara ci tot un radio.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest pusttiu

tuburile le inlocuiesti exact cu unele de acelasi tip. adica un ecc85 nou, un ecl nou, ech nou sau macar unele mai putin uzate. nu tre sa fii doctor ing electronist sa schimbi o lampa, o scoti pe cea veche o pui pe cea noua si tre sa lumineze (se aprinde filamentul )

niciodata nu o sa sune ca un amp de chitara..ce d-zeu e un radio, folosit sa reproduca 300-3300Hz in cel mai fericit caz, cu distosiuni de 10-20% iar din finalul ala nu scoti mai mult de 3-4w. mai ales daca pui chitara pe pick-up.

sfatul meu e sa il faci ca radio, sau sa il vinzi pe forum si de bani sa-ti iei lampi si piese sa-ti faci un amp.

am cunoscut oameni care nu aveau nici o legatura cu electronica si si0au facut amp de chitara cu el34.... dupa luni de munca si ore de studiu si erau f multumiti.

cu stima,

florin c.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.