www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Homemade 50w El34


cris floyd
 Share

Recommended Posts

Wow, un sasiu cu 2 transformatoare ... i'm impressed !

 

Pentru cei IMRESIONATI voi atasa poze in care ampul sa aibe si lampile montate in socluri!!!

 

Va multumesc pentru incurajare si mai ales pentru spiritul de solidaritate si bun simt de care dati dovada!!

 

 

Multumesc !!

 

Rog administratorii RGC sa imi stearga ID-ul pentru ca nu mai vreau sa particip la nici o activitate in acest forum ( poate doreste altcineva acelasi ID),

in consecinta eu ma retrag !!

 

Multumesc anticipat!!!

Link to comment
Share on other sites

Ai bagat o gramada de bani in trafurile alea, pacat de ele sa le strici cu kitch-ul ala de sasiu, si mai ales cu design-ul ales pentru schema electrica :)

Panourile sunt urate, parerea mea e sa le dai jos si sa pui altele decente.

In interior e dezordine mare, renunta la cablaj daca vrei sa faci ceva bun, vei avea bucle de masa si o sa te doara capul cand o sa vezi ce zgomot ai ... fa point-to-point sau pe regleta (tag board), e mult mai usor de depanat.

In rest, e un proiect ambitios si laudabil. Bravo. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest pusttiu

trafele arata bn de tot .,.. de unde sunt luate?

poate pui si o schema.... sa vedem la ce te-0ai gindit...

spor la treaba si sa stii ca in final o sa arate bn. nu conteaza cui nui plac tablele important sa0ti placa tie :) iar eu sunt omul care apreciez sunetul nu carcasa :))

cu stima,

florin c.

Link to comment
Share on other sites

Arata super tablele vopsite .

 

Ei bine cine nu-i de meserie si nici nu a incercat ( sau nu prea se pricepe la mai nimic ) nu poate realiza cata munca este in acest proiect.Mai ales nu poate realiza ca sasiul aspectul /calitatea executiei este cel mai gru lucru ptr un "atelier" de bucatarie dar chiar si daca este un atelier mai mare intr-un garaj.

 

In cateva ore din componente poti face o statie sa sune de ramai gura casa, statie ce este intinsa pe masa de lucru ca o panza de paianjen si nu se poate muta nici 5 cm .

 

DAR ca aceasta statie sa fie functionala/transportabila/fiabila /sa prezinte conditiile de protectie la electrocutare , utilizabila de orice chitarist mai este munca enorm de multa !!!!

 

Ptr colegul nostru @CrisFloyd nu este o problema sa construieasca o statie in cateva ore , Dar ptr oricine este o munca enorma sa definitivezi o scula utilizabila in conditii de scena /teren .

 

Despre aspect estetic nici nu amintesc acesta este alta poveste ,alta meserie/arta.

 

Sa luam in calcul si problema de "prototip unicat"!! cea ce inseamna ca mai ptr. fiecare faza de constructie al sasiului /satiei rebuie ca sa faci rost /sa cumperi scule sau in unele cazuri sa construiesti chiar tu scule ajutatoare ,sau sa apelezi la un mesreias dupa multe ore de proiectare .Daca dai un proiect gresit vei primi un sasiu /subansamblu gresit .etc....este complicat si necesita un volum de munca imensa.

Investitia intr-un prototip este foarte mare .

Asa a cine nu stie despre ce este vorba sa se abtina de comentarii "spirituale".

 

Ca si exemplu de un an ma pregatesc sa definitivez un preamplif complet cu JFET .Am butoane , potmetre , placa , piese , cutie din tabla gata cumparata ,(cutia e super un fel de casa de bani din tabla frumoasa emailata , hehe ) .SI!! sta pe masa de luru in atelier de un an !!, ar trebui cineva sa faca proiectul ptr "cutie" pozitia ergonimica/logica a potmetrelor , comuatoarelor etc...alimentare cu traf ...)

 

In rest, am facut unul functional ptr probe in 4 ore !!! si l-am inghesuit intr-o cutie "test' de plastic , am si cantat in cluburi si acasa direct in line-in al PC este super OK .Acum ar trebui finalizata treaba .. sa construiesc cele doua canale de" Mesa " si sa le montez in cutie etc ...sa-i proiectez si comutare electronica ca sa pot comanda prin pedala etc etc ...si tot aman , mai bine cant ( hehe ).

 

 

Cat despre "kitch" in cazul "tablelor vopsite" , chiar mi se pare ca o sa iasa o scula sobra .As cauta butoane de potmetru mai mari acestea sunt ptr "mixer" si alte scule mici .La o ditamai statie arata mai bine butoane cu diametru mai mare .

 

@Crisfloyd nu mai fi atat de sensibil , mai intai vezi si tu cine "vorbeste" si de ce (de plictiseala, degeaba , din interes(?), si multe alele ce nu au nimic cu chitara sau statiile de chitara ).

Sunt convins ca pe cei mai multi ii intereseaza un asemenea proiect .

 

Cei mai multi chitaristi fara experienta nu stiu ce statie sa cumpere , nu au incredere in statii construite in ateliere mici deoarece habar nu au despre nimic ,Daca vad /aud o statie construita "acasa" ce suna bine poate i-si mai schimba parerea si nu musca la toate reclemele si povestile ce circula in zona.

 

Eu am cantat 99% din cariera mea pe statii construite de mine , n-am auzit ca cineva sa se planga ca nu se aude sau nu suna bine.Singurele observatii erau in legatura cu spectul , niciodata nu erau terminate cutiile , nici nu aveam nevoie caci nu le faceam sa le vand erau "proiecte" ce se schimbau din mers .

 

Doar in ultimi cativa ani folosesc si o statie de fabrica care are singuru avantaj ptr mine ca este gata in cutie !!! si functioneaza bine.

Mai am cateva statii de putere incepute care stau pe rafturi si piesele in cutii ,

;

Cum zice si seful meu :

 

Electronnica este 90% mecanica , suruburi, saibe, gaurit, decupat,nituit, sudura in puncte , indoit-taiat tabla poansoane , slefuire,sablare ,frezare, etc etc , doar 10% lucrezi ceva electronica.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

+2

In rest, subscriu la cele zise de @Karpi, incearca de pune bumbi mai mari, o sa dea mai bine pe retina.

Culoarea rosie e ok, cum va fi carcasa? Îi pui si tolex?

No offense, dar logoul suge! E fain însa, jocul de cuvinte, avand in vederea culoarea scarlet :) Nice stuff.

Off topic:

Nu te încrâncena cu X si Y care nu fac decat sa-si ascuta cornitele pseudoironice...

Link to comment
Share on other sites

stimati forumisti,lasati omul sa incerce! cati dintre voi au avut curajul sa abordeze un asemenea proiect? nu numai ca presupune enorm de multa munca,dar mai si costa o gramada de bani.trafurile se cumpara gata facute si costa 80-100 euro /buc.de asemenea socluri,tuburi etc.dupa cum a montat trafurile[dublu perpendicular]este clar ca omul stie ceva,deci sant sanse ca proiectul sa se finalizeze.problema este intradevar constructia pe circuit imprimat care presupune foarte multa experienta de proiectare pt a evita oscilatiile si buclele de masa,dar dupa ce o sa-si bata capul cateva saptamani cu asta va invata din greseli.cu designul este ceva mai complicat pt ca poate majora pretul de cost f mult.face si omul cu ce are si in limita bugetului.asa este f usor sa-i spui sa proiecteze in corel un design deosebit si sa graveze cu laser,dar dupa cum spuneam asta costa [si nu putin!]nu mai spun ca nu merita ca pt o bucata sa faci site serigrafice si tot ce presupune asta.cateva sfaturi gratuite;renunta la cablaj si monteaza totul pe reglete;cond electrolitici de decuplare se monteaza langa tubul respectiv,si masa lui se leaga la rez de catod respectiva;cablul ecranat nu se leaga la masa in ambele capete.succes !

Link to comment
Share on other sites

Cristi, subscriu si eu la cele spuse de @karpi, @costi iorga si @panda. Nu mai pune la suflet toate " sfaturile" date de unul , sau altul, ca nu merita. Vezi-ti de proiectul tau ( probabil ca esti deja aproape de final ) si mai pune-ne ceva poze de actualitate. Eforturile tale merita toata lauda. Bravo!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult pentru aprecieri!!

 

Karpi multumesc in mod special se vede ca dumneavoastra stiti ce inseamna un proiect de genul asta!!!

 

Amplificatorul este gata cu totul si butoanele pentru potensiometre au fost schimbate insa sigla nu!! :)

 

Azi dimineata ma jucam un pic cu el fara procesor fara nimic ( ca am un ME50 de care sunt foarte multumit), dar suna statia asta de ingheti fara absoult nimic probabil un boost inainte ar fi ok atit ... aaa si un reverb ( poate la urmatorul amp).

 

Eu sunt foarte multumit de el pentru ca suna mai bine de 1500 euro cit e un Marshall JCM800 de 50W ( sau cred ca atit e ).

 

Deocamdata am atasat poze cam proaste( am sa revin cu o rezolutie mai buna) si citeva sempaluri.

Multumesc foarte mult!!

post-7179-1249982579_thumb.jpg

post-7179-1249982586_thumb.jpg

post-7179-1249982592_thumb.jpg

Sound_1.mp3

Link to comment
Share on other sites

Bine v-am gasit din nou!!

 

Am citit in sfarsit ce s-a mai scris despre proiectul meu aici pe topic (adica in intregime).

De accea as dori sa mai spun si eu cite ceva daca imi este permis.

Primele comentarii la adresa acestui proiect m-au deranjat datorita tonului mistocaresc si lipsit de bun simt( dar asta e doar parerea mea), insa pot spune ca pina si acele critici m-au ajutat.

Am optat pentru constructia pe PCB si nu pentru cea point to point dintr-un singur motiv, proiectez pcb-uri de 10 ani, timp in care am acumulat multa experienta si am inteles ce inseamna si bucla de masa si diafonia si microfonia si inductanta si impedanta s.a.m.d..Pe linga asta am o diploma in electronica, si multe lucruri se mai invata in scoala mai ales daca te intereseaza.:)Insa cu toate astea sfaturile dumneavoastra mi-au fost de un real folos si va multumesc.

Tocmai pentru ca, dupa cum am precizat, sunt electronist cu ceva experienta si studii in domeniu

am abordat acest proiect si nu sfatuiesc pe nimeni fara foarte multa experienta sa se apuce de construirea unui asemenea proiect sau daca o face sa o fac sub indrumarea unui electronist avansat.

ATENTIE MAI ALES LA TENSIUNEA MARE DE ALIMENTARE!!!

Tocmai pentru ca am avut grija sa nu se formeze bucle de masa, am avut grija de asemenea la asezarea elementelor de filtraj pe ramura de alimentare a anozilor si alte probleme (ex: atentie la legarea cablurilor ecranate), amplificatorul nu are zgomot aproape de loc (ma refer la brum), in fortaj maxim se poate auzi fasait de lampa si atit.

Pentru cei interesati pot da toate detaliile constructive, inclusiv schema care de altfel este un Marshall JCM800 model 2204 cu mici modificari in preamplificare. In rest inauntru "ard" 2 x EL34 JJ si 3 X ECC83 JJ.

Multumesc inca o data , sfaturile dumneavoastra au fost de un real folos !!

In viitor intr-un alt topic voi face prezentarea unui amp solid state (tranzistoare) pentru chiatra pe care l-am construit recent si care imi place cit de decent suna pentru un amp cu tranzistoare.

Multumesc foarte mult si sa auzim numai de bine!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest westsound

O sa ma abtin de a aduce in discutie nesimtirea celor a caror glob ocular a avut de suferit din pricina amplificatorului facut de Cristi. Nu stiam nimic despre acest topic. Acum cateva zile insa m=am intalnit cu Cristi la sala de rep si am auzit si eu statia pe care stiam ca o construieste. Aici e un clip in sala de rap, Cristi la ghitara, Ibanez nush de care, va completa el, statia in discutie iesita pe un dif celestion dintr-o statie Little Rock.

Edited by westsound
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.