www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Salvat O Chitara De La Foc :>


Guest drody
 Share

Recommended Posts

Guest drody

2009_06_18_11_08_40_496x452.rar2009_06_18_11_08_40_496x452.rar2009_06_18_11_08_40_496x452.rarSalut  !

 

 

 

Acum 2 zile am salvat o chitara de la o vecina care vroia sa o bage pe foc :| .Era vai de mama ei , zgariata , ruginita , prafuita , fara corzi ,pragusul dezlipit , griful se balanganea :) ) , era o epava .

 

Am luat-o acasa , am curatat-o , i-am strans griful , am vopsit ce am putut si acum arata a chitara :D .

 

Problema e urmatoarea .Ca orice om ,am fost curios si am vrut sa invat sa cant la chitara dar nu aveam corzi :) si m-am dus in Carrefour Colentina pentru ca au chitari de vanzare si m-am gandit ca au si corzi ,Am gasit corzi de nylon si le-am luat (corzi de chitara clasica).Le-am montat , am acordat-o cu AP Tuner si voila ,let's play cateva acorduri .

 

Chitara nu se aude ca o chitara normala , adica sunetele sunt mai joase , parca e dezacordata si cred ca e de la corzi; adica cred ca ii trebuia corzi de chitara acustica :-S .

 

Chitara e Elena I. Reghin , are vreo 25 de ani .Puntea e diferita de celelalte si chestia de langa punte e facuta de mine din lemn :-S pentru ca nu am gasit sa-i cumpar .Chitara se dezacordeaza dupa ce "cant" 2 acorduri si alea in 200 de ani ca abia ma misc :) ))

 

Intrebarile sunt :

 

Nu se poate auzi ca o chitara normala din cauza corzilor?

 

Puntea improvizata de mine poate distorsiona sunetul?

 

Chitara fiind veche , nu mai e buna decat sa stea in vitrina?

 

Nu am acordat-o bine cu AP tuner?

 

Chitara se dezacordeaza pentru ca nu le-am legat cum trebuie?

 

Am atasat un film ! :D

Edited by drody
Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

 

 

Acum 2 zile am salvat o chitara de la o vecina care vroia sa o bage pe foc :| .Era vai de mama ei , zgariata , ruginita , prafuita , fara corzi ,pragusul dezlipit , griful se balanganea :) ) , era o epava .

 

Am luat-o acasa , am curatat-o , i-am strans griful , am vopsit ce am putut si acum arata a chitara :D .

 

Problema e urmatoarea .Ca orice om ,am fost curios si am vrut sa invat sa cant la chitara dar nu aveam corzi :) si m-am dus in Carrefour Colentina pentru ca au chitari de vanzare si m-am gandit ca au si corzi ,Am gasit corzi de nylon si le-am luat (corzi de chitara clasica).Le-am montat , am acordat-o cu AP Tuner si voila ,let's play cateva acorduri .

 

Chitara nu se aude ca o chitara normala , adica sunetele sunt mai joase , parca e dezacordata si cred ca e de la corzi; adica cred ca ii trebuia corzi de chitara acustica :-S .

 

Chitara e Elena I. Reghin , are vreo 25 de ani .Puntea e diferita de celelalte si chestia de langa punte e facuta de mine din lemn :-S pentru ca nu am gasit sa-i cumpar .Chitara se dezacordeaza dupa ce "cant" 2 acorduri si alea in 200 de ani ca abia ma misc :) ))

 

Intrebarile sunt :

 

Nu se poate auzi ca o chitara normala din cauza corzilor?

 

Puntea improvizata de mine poate distorsiona sunetul?

 

Chitara fiind veche , nu mai e buna decat sa stea in vitrina?

 

Nu am acordat-o bine cu AP tuner?

 

Chitara se dezacordeaza pentru ca nu le-am legat cum trebuie?

 

Am atasat un film ! :D

Ia vezi tu cat de rigide sunt corzile. Trebuie sa depui unpic de efort cand apesi pe tastiere sau apesi destul de lejer ? (din moment ce nu ai cantat pana acuma, ar trebui sa te doara umpic degetele cand canti). Daca nu te dor degetele si apesi destul de usor, felicitari, ai acordat cu o octava mai jos.

 

Nu stiu sigur daca asta ti s-a intamplat, insa am mai dat de unu care credea ca sunt proaste corzile ca ii suna chitara a bass (vocalul de la mine din formatie #-o )

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Guest drody

poze_chitara.rar

 

Ia vezi tu cat de rigide sunt corzile. Trebuie sa depui unpic de efort cand apesi pe tastiere sau apesi destul de lejer ? (din moment ce nu ai cantat pana acuma, ar trebui sa te doara umpic degetele cand canti). Daca nu te dor degetele si apesi destul de usor, felicitari, ai acordat cu o octava mai jos.

 

 

 

Nu stiu sigur daca asta ti s-a intamplat, insa am mai dat de unu care credea ca sunt proaste corzile ca ii suna chitara a bass (vocalul de la mine din formatie #-o )

Mi-am taiat degetele , abia mai scriu la tastatura :) ))

 

POZE !!! 

 

poze_chitara.rar

Edited by drody
Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

intonatia poate fi de vina.

pragusul ala pare a fi mobil, deci cu siguranta nu l-ai pus unde trebuie.

verifica un pic daca nota pe care o obtii pe tasta 12 atunci cand abia atingi coarda (fara sa o apesi - armonica) e la fel cu nota pe care o obtii atunci cand apesi coarda pe tasta 12, cu tunerul neaparat. Daca nu suna, atunci va trebui sa deplasezi pragusul sus-jos pana cand obtii ce ti-am zis.

Fa asta pentru toate corzile, o sa sune mai bine (sper :) ).

Acum nu pot sa iti garantez ca griff-ul nu e bulit (stramb etc.) - chitara fiind folosita ca lemn de foc de vechii proprietari :)

 

incearca ce ti-am zis si da de stire.

Edited by cormoran
Link to comment
Share on other sites

Guest drody
intonatia poate fi de vina.

pragusul ala pare a fi mobil, deci cu siguranta nu l-ai pus unde trebuie.

verifica un pic daca nota pe care o obtii pe tasta 12 atunci cand abia atingi coarda (fara sa o apesi - armonica) e la fel cu nota pe care o obtii atunci cand apesi coarda pe tasta 12, cu tunerul neaparat. Daca nu suna, atunci va trebui sa deplasezi pragusul sus-jos pana cand obtii ce ti-am zis.

Fa asta pentru toate corzile, o sa sune mai bine (sper :) ).

Acum nu pot sa iti garantez ca griff-ul nu e bulit (stramb etc.) - chitara fiind folosita ca lemn de foc de vechii proprietari :)

 

incearca ce ti-am zis si da de stire.

 

oriunde il mut tot asa se aude :| nu schimba cu nimic sunetul .Dar notele nu corespund , doar cele de la inceput , cum am apropii de tasta 12 cum se schimba !

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

pai vezi ca ai ceva de lucru, ca odata ce ai mutat pragusul, clar ca se dezacordeaza.

trebuie sa faci treaba asta prin incercari succesive.

muti 1 mm in interior (sau exterior), acordezi, verifici intonatia.....daca nu merge mai muti inca 1 mm etc.

 

daca crezi ca merita sa o salvezi fa-o, daca nu .... flame on .... si cumpara una noua :)

Edited by cormoran
Link to comment
Share on other sites

Guest drody

oriunde il mut e la fel , adica nu o dezacordeaza , nu se schimba prima nota , dar cand incep sa iau tastele la rand de la 4 pana la 12 sunt alte note decat ar trebui sa fie :|

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
lasa-mi o adresa de mail, iti spun eu pe mail cum o aducem la starea de a canta perfect pe ea, cu toate piesele ce trebuie sa le schimbi pe ea.

 

pai ar fi frumos sa scrii aici pe forum detaliile ... pana la urma asta este unul din scopurile forum-ului ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.