www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Copie Strat La 5 Milioane ?


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

StratMan, ce legatura are tehnologia fender cu seria squier affinity????? :)

am vazut si eu chitarile de la grosmann si sunt net superioare fata de tot ce e squier, mai putin alea scumpe, care suna mai bine decat un fender mim, cu putin noroc.

la finisaje te apuca plansu'.

 

 

o fi fenderu' cel mai vandut brand, dar tre' sa ne intrebam si cum fac sa scoata modele ieftine - materiale de cacao si finisaje la fel.

decat sa te pacalesti cu squier, mai bine astepti pana iti poti lua o chitara.

restul sunt amanunte.

Link to comment
Share on other sites

StratMan, ce legatura are tehnologia fender cu seria squier affinity????? :)

am vazut si eu chitarile de la grosmann si sunt net superioare fata de tot ce e squier, mai putin alea scumpe, care suna mai bine decat un fender mim, cu putin noroc.

la finisaje te apuca plansu'.

o fi fenderu' cel mai vandut brand, dar tre' sa ne intrebam si cum fac sa scoata modele ieftine - materiale de cacao si finisaje la fel.

decat sa te pacalesti cu squier, mai bine astepti pana iti poti lua o chitara.

restul sunt amanunte.

 

Simplu, e acelasi brand! :) in consecinta...daca spui ca-s mai bune Grosmann-urile...e de discutat. Ar trebui facut un test cu ambele! Dar ma indoiesc ca raportul calitate/pret e mai bun la Grosmann! Sincer si cu argumente tehnico-economice! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Simplu, e acelasi brand! :) in consecinta...daca spui ca-s mai bune Grosmann-urile...e de discutat. Ar trebui facut un test cu ambele! Dar ma indoiesc ca raportul calitate/pret e mai bun la Grosmann! Sincer si cu argumente tehnico-economice! :)

Nu se prea poate face comparatie intre ele nu au standard , adica se fac dim orice nu am vazut doua Sguier-e la fel , nu sunt din acelasi lemn , nu au aceiasi greutate etc , deci nu se mentine nici macar o calitate inferioara constanta fata de Fender .Am reglat si reparat mai multe , unele sunt bune altele sunt de groaza.

 

Nu am auzit de Grosman dar am vazut un Behringer cu tot cu o statie mica 5000000 lei , si era destul de bunicica , nu stiu daca alta mai este la fel , am mai vazut chitare "Stag" si "Vintage" mult mai bune . Asta ar fi problema cu brand-urile . Un Fender ar trebui sa fie calitate /pret garantata .Dar si aicea sunt multe pacaleli .

La brand-uri noi se poate ca prima serie de " copy" sa fie buna , promotional , mai apoi sa scada calitatea .

 

Standardul de calitate se cheama " american fender " si este descris pe net pe o pagina ce inseamna acest standard, si este in comparata cu un Mexican Strat , trebuie sa fie date comparative si despre Squier .

Nu se poate cumpara numai chitara incercata si controlata de un chitarist, daca se poate desfacuta si zgariat vopseaua sa vezi din ce este facuta , sa nu fie din rumegus sau placaj , au mai fost exemple .

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

daca tie ti s-a parut bunicica gluma aia de chitara de la bergenbier atunci cred ca habar nu ai despre ce vb

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

sincer, ca finisaje, si bergenbierul e marfa, ca am avut si io unul. in schimb la restul, adik electrica si mecanica e de cacao

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

de ce vorbesti dac anu ai pus mana pe chitara aia? cu toate ca zici a si mine tot vb aiurea, aka doar din auzite

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

era cam greu. ce-i drept. modelul nou posibil sa fie din ce tip de lemn zicetzi voi, dar ce am avut io zic ca era solid.

Link to comment
Share on other sites

de ce vorbesti dac anu ai pus mana pe chitara aia? cu toate ca zici a si mine tot vb aiurea, aka doar din auzite

Am pus mana pe chitara aia de doua ori insa acum ceva vreme. Eram si cat p-aci sa o cumpar insa n-am stat ore intregi sa o studiez in amanuntime. Tin minte ca suna prost(fie era de la doze fie de la chitara in sine) si ca avea niste cheite de acordaj mizerabile.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

daca tu nu iti dai seama de propriile tampenii pe care le spui, eu nu ma simt obligat cu nimic sa te luminez, e problema ta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.