www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

15w El84 Homemade


cris floyd
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...

aseara pe la 12 am gatat :blink: ... am schimbat si o pereche de la traf-tub si acum merge (asa cum ai zis a fost defazat sau ce ) ... am pus la pamantare comuna si "heaterul" (ca am redresat si aia , am pamantat si potmetrele) ... singura problema e ca nu am gasit potmetre doar de 10-50 si 100k asa ca am pus de astea , probabil ca din cauza asta , daca dau masterul la peste cam 60% (si restul e la max deja) are un bazait (inalt, dar poate ca e la max deja ca la master e un potm de 100k) ... am facut si un cabinet de 12" si la volum la care inca nu are bazaitul acela tremura si termopanele deci e de ajuns ... cand o sa fac rost de potentiometre de 500k si parca 250k e in schema o sa schimb , volumul ce obtin e de ajuns mie acasa , si ce , e mai mult nah ... apropo smecheria aia de redus brumul cu un potentiometru si un condesator nu am bagat (poate, inca ) ...

 

deci am facut asa la intrare am pus ecc83 apoi vine un echivalent ecc83 varianta ruseasca (6h2p parca, de la tine) si in finala am 2 buc 6p14p (echiv el84) ...

mai tre sa fac o cutie (case) pt ea si am terminat (acum poate nu mai apuc sa mesteresc in casa cu prenandez si altele ) ...

 

in comparatie cu P1 de pe ax84 nu are atat gain dar e fain , cred ca nu exista 2 ampuri homemade pe lampa cu sunet identic ... totus la vara o sa fac si hi-octave de pe ax84 (aseara am pus si placa de cablaj in acid :blush: - e boala mare si DIY-u asta ca pescuitul :lol: ) ...

 

dar am o intrebare : ce rost are piciorului 9 la 6h2p ? aia tre sa ramane in aer ?

Edited by _sanya
Link to comment
Share on other sites

Pinul 9 de la 6n2p, 6n1p si 6n3p(daca nu ma insel) este un ecran intre cele doua triode si se pune la masa pentru minimizarea interferentelor. Acelasi lucru este valabil si la ECC85 (un echivalent 1 la 1 pentru 6n2 si 6n1p si care are un sound foarte foarte foarte frumos).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult de oferta insa in ultima vreme eu nu prea mai am timp de construit mare lucru , tot ce am realizat a fost pentru ca nu am vrut sa cheltui 1000 euro pe un amp cu lampi doar ca scrie Marshall pe el. Asa am realizat proiectul de 50 W , cit priveste cel de 15 W este un proiect inca neterminat si la care nu m-am hotarat exact ce configuratie sa adopt.As prefera un preamp cu 2 canale echipat cu send return, dar inca nu m-am hotarat asupra schemei...tot desenez la ea si inca nu am gasit o solutie multumitoare pentru mine .Pentru cei interesati pot posta in acest forum ce am lucrat pe hartie pina acum. Deocamdata am foarte mult de lucru la job ( nu stiu ce criza este asta ) ... poate ca noi electronistii vom avea de lucru tot timpul. :)

 

Asa incat nu pot promite ca voi termina prea repede acest proiect.Intre timp mi-am facut un plan pentru un preamp pe tuburi, defapt o clona a preampului

Soldano X88R . :lol:...dar sa vedem cind voi avea timp sa ma apuc si de acesta.

 

Pe langa toate cele de mai sus , as dori sa aduc aminte ce s-a intamplat pe forumul acesta cind am prezentat proiectul de 50W ... este de neinchipuit...am fost jignit si luat peste picior fara nici un motiv real ... mai ales ca eu nu am vrut decit sa arat forumului pasii in evolutia proiectului... asa incat desi eu am ramas cu satisfactia ca am reusit sa construiesc clona de jcm800 care a si iesit extraordinar , am decis sa nu mai postez pe acest forum proiectele importante la care lucrez . Imi pare rau!!

Va multumesc inca o data pentru amabilitatea si pentru bunul simt de care dati dovada, Viobio !!

 

Cristi~~

 

P.S.

 

Poate bem o bere intr-o zi si vorbim numai despre curentul anodic :lol:)

 

Cristi Vezi-ti de treaba ta cu ceea ce faci , ca faci bine si numai lua in seama tot felul de comentarii rautacioase de pe forum.Nu toate sunt spuse cu rea vointa...Unii chiar nu au ocupatie in momentul acela si stii bine ca romanul nu prea este constructiv...Nu au ceva personal cu tine. In schimb unii colegi ti-au dat si sfaturi bune.Eu iti urez toate bune la proiectele tale.Bafta! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

aseara pe la 12 am gatat :blink: ... am schimbat si o pereche de la traf-tub si acum merge (asa cum ai zis a fost defazat sau ce ) ... am pus la pamantare comuna si "heaterul" (ca am redresat si aia , am pamantat si potmetrele) ... singura problema e ca nu am gasit potmetre doar de 10-50 si 100k asa ca am pus de astea , probabil ca din cauza asta , daca dau masterul la peste cam 60% (si restul e la max deja) are un bazait (inalt, dar poate ca e la max deja ca la master e un potm de 100k) ... am facut si un cabinet de 12" si la volum la care inca nu are bazaitul acela tremura si termopanele deci e de ajuns ... cand o sa fac rost de potentiometre de 500k si parca 250k e in schema o sa schimb , volumul ce obtin e de ajuns mie acasa , si ce , e mai mult nah ... apropo smecheria aia de redus brumul cu un potentiometru si un condesator nu am bagat (poate, inca ) ...

 

deci am facut asa la intrare am pus ecc83 apoi vine un echivalent ecc83 varianta ruseasca (6h2p parca, de la tine) si in finala am 2 buc 6p14p (echiv el84) ...

mai tre sa fac o cutie (case) pt ea si am terminat (acum poate nu mai apuc sa mesteresc in casa cu prenandez si altele ) ...

 

in comparatie cu P1 de pe ax84 nu are atat gain dar e fain , cred ca nu exista 2 ampuri homemade pe lampa cu sunet identic ... totus la vara o sa fac si hi-octave de pe ax84 (aseara am pus si placa de cablaj in acid :blush: - e boala mare si DIY-u asta ca pescuitul :lol: ) ...

 

dar am o intrebare : ce rost are piciorului 9 la 6h2p ? aia tre sa ramane in aer ?

 

felicitari pentru reusita!

parca este altceva decit un aparat de radio cu tuburi,nu ?

Link to comment
Share on other sites

mersi Vio :rolleyes:

 

prin radio n-am incercat nici odata doar pe sasiu de la radio din componente recuperate am facut primul p1 intro cutie de radio dar pot spune ca e altceva decit unul pe integrate -am si un "head" de tda7294 cu pre mixer - diferenta de sound , n-are rost sa spun ...

aseara am mai facut ceva legaturi de pamantare si am bagat o ultima zdranganeala pana nu le bag in "case" (pana atunci ramane pe dulap) ...

cam asa arata (doar ca am bagat si un jack de intrare )

post-11803-0-15991200-1292400446_thumb.jpg

Edited by _sanya
Link to comment
Share on other sites

mersi Vio :rolleyes:

 

prin radio n-am incercat nici odata doar pe sasiu de la radio din componente recuperate am facut primul p1 intro cutie de radio dar pot spune ca e altceva decit unul pe integrate -am si un "head" de tda7294 cu pre mixer - diferenta de sound , n-are rost sa spun ...

aseara am mai facut ceva legaturi de pamantare si am bagat o ultima zdranganeala pana nu le bag in "case" (pana atunci ramane pe dulap) ...

cam asa arata (doar ca am bagat si un jack de intrare )

 

mai trebuie o carcasa si ai primul head realizat de tine

cind va urma si un head cu doua canale?

Link to comment
Share on other sites

mai astept un pic ... si daca stau sa ma gandesc mai bine asa , urmatorul ar fi bine sa fie cu 2 canale macar , cu iesire de casca si alte miniuni ... ca nu e asa greu de facut (cat de cat pricep) , dar , mai studiez sa am o idee , inca nu stiu ce am nevoie ...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

mai astept un pic ... si daca stau sa ma gandesc mai bine asa , urmatorul ar fi bine sa fie cu 2 canale macar , cu iesire de casca si alte miniuni ... ca nu e asa greu de facut (cat de cat pricep) , dar , mai studiez sa am o idee , inca nu stiu ce am nevoie ...

 

 

 

 

 

ai nevoie de mai multe tuburi,potentiometre,relee de comutare,in rest este aceasi Marie cu alta palarie

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.