www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Cumparat Care Chitara La De Musiciansfriends Sau Music 123?


Guest PaulMV1
 Share

Recommended Posts

Guest PaulMV1

salutare,

 

sunt interesat daca e cineva de pe forum care sa fi laut o chitara la de musicians friends sau music 123 ori alta firma din SUA, care sa i-o livreze in Romania.

 

ma intereseaza in primul rand daca fac livrari in Romania, deoarece pe site la musicians friends sper ex nu apare o astfle de optiune din cate am vazut eu (le-am scris si un mail azi oricum).

 

in al doilea rand sunt interesat daca au fost probleme : legat de livrare, de starea in care ajuns chitara, daca era un ex ok - avand in vedere ca nu a putut fi vazut sau pribat inainte , etc - orice detalii care le considerati importante.

 

merci.

 

numai bine!

 

Paul

Link to comment
Share on other sites

nu prea trimit in romania site-urile astea.

de fapt multe firme le interzic sa trimita in afara USA,in alte zone economice, cum ar fi europa, pentru simplul fapt ca e alta piata, cu alte preturi pt respectivul producator.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1
nu prea trimit in romania site-urile astea.

de fapt multe firme le interzic sa trimita in afara USA,in alte zone economice, cum ar fi europa, pentru simplul fapt ca e alta piata, cu alte preturi pt respectivul producator.

 

naspa faza daca e cum zici, eu am lansat topicul ca am vazut ca mai demult dudu facea o recenzie la un ESP MH 250 luat de pe music 123, unde el scria taxe de transport 70 $ parca.

 

in canada spre ex nu trimit Ibanez ca am incercat faza eu avand un priten in canada care vine in curand acasa.

nu trimit pentru ca Ibanez are dealer acolo cu preturi mult mai mari si aproape nimic la pret ok :)

 

oricum in SUA sunt oferte beton - unele la 30-40 % pretul de pe thomann

Link to comment
Share on other sites

intra pe forumuri gen mylespaul sau lespaulforum si te uiti acolo la linkurile catre dealeri sau diferite magazine online mai mici (amazingtone, mattsmusiccentre), cauti la policy sau shipping/payment si vezi daca trimit international. la doze si alte chestii mici gasesti, nu e problema, la chitari si amplifuri e mai greu si exista sanse sa fie problematic transportul. eu am luat doze gibson, fender, sustainer, pickguard, stickere, pedale din usa de pe astfel de site-uri si a fost ok. am luat si chitara de pe musiciansfriend, prin intermediar prieten in usa si am avut mari probleme cu transportul, ulterior am aflat de atlasshipping care cica ar fi de incredere. dar daca tot te complici, ia-ti ceva ce merita, nu-ti bate capul pt o diferenta de 1-200 euro, mai ales ca poate te taxeaza si la vama

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1
intra pe forumuri gen mylespaul sau lespaulforum si te uiti acolo la linkurile catre dealeri sau diferite magazine online mai mici (amazingtone, mattsmusiccentre), cauti la policy sau shipping/payment si vezi daca trimit international. la doze si alte chestii mici gasesti, nu e problema, la chitari si amplifuri e mai greu si exista sanse sa fie problematic transportul. eu am luat doze gibson, fender, sustainer, pickguard, stickere, pedale din usa de pe astfel de site-uri si a fost ok. am luat si chitara de pe musiciansfriend, prin intermediar prieten in usa si am avut mari probleme cu transportul, ulterior am aflat de atlasshipping care cica ar fi de incredere. dar daca tot te complici, ia-ti ceva ce merita, nu-ti bate capul pt o diferenta de 1-200 euro, mai ales ca poate te taxeaza si la vama

 

merci de info!

 

o sa incerc pe site-uri mai mici, sa vedem insa daca preturile is al fel de ok ca la musicions friends.

 

ce probleme mari ai avut cu transportul?

 

legat de laut ceva ce merita depinde de oferta: spre ex un Ibanez S 2170 SE - seria prestige - e 800$ = aprox 600 euro, iar la thomann e 1275 Euro.

 

deci e diferenta uriasa.

plus ca pe mine m-ar interesa o chitara cu coil tap si ma gandeam la o Laguna LE 524 - 500$ care nu o gasesc in europa

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

Barbarosa: ma gandeam la probleme mai grave, asta se rezolva se trimite in cazul asta pe mare :-P

Beco: a adus-o ca bagaj de mana cum era ambalata de cei de la musiciansfriends ori in husa sau hard case ? - e important acest detaliu

in rest chitara era ok? :-)

Edited by PaulMV1
Link to comment
Share on other sites

pai cum crezi tu ca umbla cu ditamai cutia de carton ca bagaj de mana.

trebuie sa aiba case.

 

da, pe mare a venit si la mine, dar in 9 saptamani de la data la care a fost trimisa, si nu vrei sa stii in ce conditii le transporta pe mare, in containere de zeci si sute de kg. fara hardcase nici sa nu te gandesti...plus conditii de umezeala, temperatura etc... la mine totul a fost ok dar nu vreau sa mai repet experienta :)

Link to comment
Share on other sites

musiciansfriend.com si music123.com nu livreaza in Europa decat o gama limitata de produse (politica producatorilor).

 

Eu am luat prin prieteni care aveau drum incoace si mi-au adus pe avion.

Am platit suplimentul de volum la bagaje. (cam 100$)

 

Un site care livreaza in Europa este musicpower.com, dar diferenta de pret se cam regaseste in costurile de livrare care se calculeazsa dupa o regula necunoscuta.

Poate ajunge la 300$ pentru o chitara - si nu merita decat daca iei ceva scump, de la 1500 in sus.

Pe de alta parte cine ar lua o chitara de 1500 de para fara sa o probeze cu manuta lui?

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

merci de info BECO. in europa sunt mult mai scumpe: m-am uitat si eu la music man si sunt chiar dublu la thomann fata de musicians friends.

 

ceva de genu asta cred ca voi face si eu, insa chitara va trebui trimisa intai in Canada si de acolo mi-o aduce cineva in RO.

important ca am aflat ca nu incape in compartimetul pentru bagaje de mana. asta ziceai nu ? ca nu incape nu ca nu a vrut pritenu tau sa o puna acolo, nu?

 

numai bine!

 

 

@paul: chiatara avea hardcase din plastic, asa vine de la fabricant. asa a adus-o si el, in hardcase, declarand la bagaje ca e chitara lui si ca o tine la bagaje de mana. a intrat cu ea in avion insa a rugat stewardesele sa o tina undeva la ele in oficiu, pentru ca nu incapea in compartimentul bagaje de mana si nu l-au lasat sa stea cu ea in brate.

 

chitara era absolut ok, cu stickerele si foliile de protectie pe ea. de la musiciansfrien fusese trimisa in hardcase si ambalata intr-o cutie de carton, pe care a aruncat-o.

 

daca ar fi fost sa o cumpar din europa, m-ar fi costat dublu. noroc ca am avut un prieten dispus sa ma ajute.

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

merci mult inca o data pentru sfaturi. :-)

 

am facut o simulare pe site la UPS si ma costa 850 $ sa trimita chitara in tara - simulare facuta pe baza detaliilor oferite de cei de la musicians friends legat de dimensiunile si greutatea pachetului. deci varianta cam cade, doar daca nu e alta firma de transport aviatic mai ieftina.

 

tu 100$ ziceai de transport cu UPS din SUA in RO??

 

iese 80 $ transport pana in canada, asta ar fi o varianta mai buna, daca mi-o poate aduce de acolo....

 

din SUA din pacate nimeni nu are chef sa isi adauge la bagaje o chitara destul de grea cu hardcase cu tot si voluminoasa. :-(

 

ai idee de alta firma pentru transport naval?

 

 

 

 

nu a incaput in avionul cu care a venit el. poate incape in alte avioane, nu stiu. ideea e ca o poti lua la bagaje de mana, deci cu tine in avion; va trebui sa vorbesti cu stewardesele sa o tina la ele in oficiu. pe de alta parte, daca vine in hardcase, este foarte bine protejata acolo. iar daca si hardcase-ul este impachetat in cutie de carton poate fi trimisa prin posta fara probleme. dar prin posta te costa cam 100$ (www.usps.com) iar aici in tara te vor pune sa platesti vama si tva pentru ca vine din afara UE. astea se calculeaza la valoarea facturii. mai bine roaga un prieten sa o colecteze undeva in Canada si de acolo sa ti-o trimita fara actele originale ca si cadou cu valoare declarata 100$; in felul asta aici mai platesti taxe doar vreo 23$. fireste, daca se pierde, despagubirea e de 100$... deci trebuie sa te gandesti bine inainte. cel mai bine ar fi sa ti-o aduca cineva care vine in Romania.
Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

merci!

greseala mea a fost ca am crezut ca era scris gresit USPS si ca se referea la UPS.

am sa verific la USPS si atlas shipping. apropo stii ceva de atlas shipping, a folosit cineva, sunt de incredere pentru transportul unei chitari?

 

cu UPS am rams si eu masca ce scump e, ma gandeam ca e ceva eroare si am icnercat de vreo 5 ori si tot la fel :) )

 

cu usps te costa 100-150. teoretic, daca ti-o accepta. cu ups sau dhl te ia dracu ca de banii aia mai iei inca o chitara.

alternativa e atlas shipping.

Edited by PaulMV1
Link to comment
Share on other sites

salut,

eu am comandata o chitara Epi LP de pe music123.com si la adresa de livrare am trecut o adresa din SUA (se intampla ca tatal meu sa fie acolo)

Mi-am luat si un case SKB pe forma ghitarii si mi-a adus-o taica-miu, a bagat-o la bagaje de mana si i-a si incaput in compartimentul de deasupra locului....dar nu stiu cu ce avion a venit...si probabil ca si case-ul este mai mic ca si dimensiuni...

 

Ca si atentionare...comanda a fost facuta pe card-ul tatalui meu...este un card de la ING care poate fi folosit international, dar din pacate cei de la music123 nu au vrut sa i-o accepte ..ca motiv..au insinuat faptul ca este o banca din europa...si bla bla... (tatal meu a folosit cardul si in afara europei...ex in Egipt...deci nu inteleg de ce au avut mofturi) anyway...problema s-a rezolva cu o plata prin western union..a fost mai scump...dar la momentul respectiv era singura optiune..

 

Deci ai grija sa ai un card valabil..si ptr USA :)

Multa Bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e cu cardurile ING acceptate in America, dar banuiesc ca iti poti rezolva problema folosind PayPal - daca merge sa faci tranzactii online cu un card trecand prin PayPal o data, inseamna ca merge oriunde, pentru ca banii de pe card ti-i trage mereu doar PayPal, indiferent de unde ii trimite mai departe.

 

Nu e nicio problema in a fi acceptate plati efectuate cu carduri emise de banci romanesti. In definitiv, cardurile sunt fie VISA, fie MasterCard, deci marci cu recunoastere internationala . Bancpost parca, emite carduri sub sigla American Express... Fac cumparaturi pe Amazon.com si nu am avut vreo problema, cu MasterCard emis de Transilvania. Daca e plata prin PayPal, cu atat mai putin. Problema a fost, probabil, de alta natura.

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

a picat solutia de a-mi aduce un prieten din canada chitara si astlfe m-am interesat putin legat de detalii trimitere colet....

 

am aflat de la musicians friends dimensiunile pachetului si la usps am aflat ca ar costa intre 100 - 125 $ aprox (barbarosa avea dreptate).

ce nu am aflat e legat de asigurarea coletului la trasnport (mai exact o cunostinta din SUA a sunat la USPS si desi am specificat sa afle detalii lega de asigurare mi-a zis ca nu a putut afla nimic concret).

 

ideea e ca riscu e mare fara asigurare: un amic basist a trimis (vandut) un bas in italia de aici din RO si a ajuns cu grifu crapat. nu avea asigurare si mi-a zis ca se pare ca treb sa ceara el altfel firma nu te intreaba.

 

mai mult la ridicare colet el zicea ca ai dreptul sa desfaci pachetul si in caz de nereguli legat de starea instrumentului sa refuzi sa semnezi: acum daca eu am platit sa zicem 1000$ pe chitara si refuz sa semnez sa o iau ca e grifu rupt , mai departe?.... :)

 

ce nu imi e clar si cu asigurare e cum demonstrezi tu ca ei au manipualt necorespunzator pachetul: pot sa zica ca cine l-a pus la ei la posta l-a aduc asa in starea aia.

 

oricum ideea e ca e cam complicat si cu risc, dar preturile sunt in unele cazuri la 50 % fata de thomann.

 

PS: Beco, ce model ai mai exact de music man petrucci? ca am vaz ca sunt mai multe petrucci signiture, din care cel mai ieftin e urmatorul:

http://guitars.musiciansfriend.com/product...itar?sku=515568

 

ma tenteaza si pe mine modelul asta , dar eram curios de o parere (subiectiva :) ) si din partea ta. merita banii, cum e? griful ce forma are V,C...? e subtirel sau mai gros - gen fender?

 

merci

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

merci mult pentru info!

 

sa inteleg ca tu ai vandut-o prima si ti-ai luat-o pe cea cu piezo tot din SUA? ti-a adus-o cineva sau prin curierat?

 

chitara vine cu hardshell case si daca o voi lua cine mi-o trimite o va trimite exact in ambalajul celor de la musicians friend, care pun acel hardcase in ceva cutie de carton am inteles.

insa dupa ce am auzit faza care a patit-o amicul meu parca si cu hardshell case am emotii. ai idee daca e in hardsell case si se tranteste de pamant de cateva ori cum o manipuleaza aia sa zicem, pateste ceva? e zdravan tare case-ul asta?

 

ma tenteaza chitara desi ma gandeam la ceva pana in 1000 $. ideea e ca ma gandeam ca o parte buna din pret e numai pentru faptul ca e signature JP. cea cu piezo chiar daca e o optiune faina e cam al 2000 $ , adic avreo 500 in plus fata de cea din link-ul care l-am pus.

 

mai aveam pe lista Laguna Greg Howe signature, insa am o oarecare retinere legat de cum ar suna pe distors....chiatara fiind mai mutl pentru stilul lui greg howe - fusion....mie mi-ar placea sa aiba si un distors sanatos pe bridge ;-)

 

imi place faza cu coil tap, e usor de montat pe ea treaba asta??

 

merci.

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

am inteles.

deci zici ca in acel case ar rezista la cazaturi, lovituri, manipulare neglijenta...

 

ma gandeam sa iau de la musicians friend deoarece stiu ca e retailer mare , serios ....si sa nu ma trezesc cu probleme daca iau din alta parte. ideea era cum zici sa o trimita unei cunostinte care apoi sa o trimtia in tara. inn varianta asta sa inteleg ca daca mi-o trimite acel amic nu mai platesc vama si tva?

de la ce dealer ai luat tu de pe ebay?

apropo ebay e o sursa de incredere pentru asemena achizitia ? nu am mai luat si nici nu prea stiu lume care sa fi luat...

 

am intrat pe site-ul acela de recenzii care il mentionai tu, insa la ce pret ziceau ei ca gasesti chitara sincer eu nu am gasit nicaieri (scriau ei ca e la 1500 $ cu piezo si 1300 fara)

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

am inteles. am intrat azi si pe ebay. inainte sa imi zici tu ca ai laut de pe ebay ma gandeam ca e mai sigur de la musicians friend...

pe ebay cam cu cat pot sa fac oferta mai mica decat pretul pus de vanzator ca sa fie o oferta realista?

spre ex daca costa chitara 2000 $, pot sa fac oferta 1400 $? sau e prea aiurea si nu am nici o sansa la diferente asa mari? :)

 

am pe cine sa o trimita de acolo in RO, insa de adus nu prea cred.

la faza cu vama si taxe , prefer sa o asigur la valoarea reala, in caz ca pateste ceva ar fi nasol sa imi dea ianpoi 100 $ in loc de vreo 1500 - 2000 $

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

am facut cont pe ebay, pe paypal, dar vanzatorul la care am licitat mi-a spus ca nu paote sa vanda deoarece paypal impune o restrictie daca nu e o adresa validata paypal.

adica eu din Romania se pare ca nu pot cumpara desi am dat o adresa in NY a unui priten pentru livrare.

 

tu ai cumparat chitara ta sau pritenul tau de pe ebay?

pentru ca in situatia asta e cam nasoala daca nimeni nu vrea sa vanda ca eu sunt din RO

 

am inteles. am intrat azi si pe ebay. inainte sa imi zici tu ca ai laut de pe ebay ma gandeam ca e mai sigur de la musicians friend...

pe ebay cam cu cat pot sa fac oferta mai mica decat pretul pus de vanzator ca sa fie o oferta realista?

spre ex daca costa chitara 2000 $, pot sa fac oferta 1400 $? sau e prea aiurea si nu am nici o sansa la diferente asa mari? :)

 

am pe cine sa o trimita de acolo in RO, insa de adus nu prea cred.

la faza cu vama si taxe , prefer sa o asigur la valoarea reala, in caz ca pateste ceva ar fi nasol sa imi dea ianpoi 100 $ in loc de vreo 1500 - 2000 $

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

am incercat pe ebay la mai multe magazine de chitari cu referinte bune.

toti refuza pt ca sunt din RO...mega ciudati americanii astia in opinia mea.

adica eu imi asum riscul , vreau sa platesc si in schimb ii rog sa livreze la o adresa din sua si ei refuza....

 

ramen varianta musicians friend , sunt curios daca se trag pe cur si ei....

 

 

intrebare: daca imi trimite un priten chitara ca si cadou si decalra valoarea reala, sa zicem de 1500 $

platesc tva si vama?

 

merci.

 

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

am incercat sugestia ta, insa nu prea au mare branza: cel putin pe stoc

music man nu aveau decat una si nu JP car ema interesa pe mine :-(

 

da. incearca music zoo
Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

pai am luat sugestia ta si m-am interesat doar de magazinele mai mari si cu feedback ok de pe e bay, care aveau music man JP. :)

 

am luat legatura cu cateva dar eu respins cererea mea de a plati eu din RO cu card prin pay pal si ei sa trimita apoi IN New York la un amic chitara.

sa trimita in RO nici nu se punea problema.

 

am sa mai caut sa vedem. oricum nu ma intereseaza daca nu e un magazin mai mare, adica cazul in care o persoana vinde chitara

 

 

 

 

 

esti sigur ca nu gasesti pe eBay? o simpla cautare dupa "music man john petrucci" returneaza foarte multe produse. e imposibil sa nu gasesti pe cineva care sa vrea sa trimita in Romania.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.