www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Creative Sb Live Vs. Audigy 2


Recommended Posts

Salut. Ma intereseaza o parere a celor care au testat si stiu despre ce vb in legatura cu aceste doua placi.

Poate sa imi spuna cineva ce delay (latency) are un SB live 24bit fatza de un audigy 2 ? (sa zicem folosing guitar rig 2 sau orice alt soft de efecte pt. chitara). Si a doua problema ar fi calitatea inregistrarilor e asa de mare diferentza intre cele doua placi ?.

 

va multumesc si rog raspunsuri detaliate si serioase.

Link to comment
Share on other sites

mai stitzi careva ceva ? informatii ? care sunt diferentzele la inregistrari .... delayuri (latency-uri).

mercic.

 

Va rog spunetzi-mi clar ce latency-uri are o placa si cealalta in primul caz folosing asio4all si in al doilea caz bineinteles cu driverele creative pt asio...... Adica, ca nu vreau sa imi iau sb live 24bit si sa observ ca nu pot folosi calumea guitar rig 2 si apoi sa imi mai cumpar si audigy 2 ....... sper ca atzi inteles nedumerirea mea. (Si tot in acelasi timp nu vreau sa bag bani in audigy 2 daca merge treaba brici si cu sb live-ul )

 

hai noroc :)

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai ti-am spus care e latenta (delay) la audigy2 si cearny ti-a explicat diferenta majora dintre cele doua placi. Latenta de 2 milisecunde e insesizabila, nu exista practic nici un delay, insa Creative nu prea is facute pt. muzica.

A, si M-Audio Revo 5.1 si 7.1 costa cam 350 RON, respectiv 400 RON. Audigy2 - intre 220 si 250 RON.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Din punctul de vedere al latentei in Guitar Rig, Amplitube si altele de genul asta, cu SB Live!24bit nu ai absolut nici o problema(cu Asio4All bine configurat, desigur, daca nu te descurci la capitolul asta, viziteaza topicul dedicat).Eu nu aveam probleme de latenta nici cu fostul AC '97(tot multumita lui Asio4All), numai ca aveam un zgomot de fond pe care nu-l mai suportam.Cu SB-ul acel zgomot a disparut in proportie de 99%.Audigy nu am incercat de nici o culoare, deci nu iti pot spune decat ceea ce gasesti si singur pe net.M-Audio sunt intr-adevar altenative mai mult sau mai putin semipro, insa au si un pret pe masura.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Te rog sa ma crezi ca in Guitar Rig 2 stand-alone aveam 6ms.Nu stiu daca valoarea era sau nu corecta, insa cert este ca pe mine nu ma deranja.Asculta majoritatea melodiilor inregistrate de mine.Crezi ca daca ar fi fost latenta atat de deranjanta pe cum spui as fi putut canta ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca e asa(si sunt de acord ca unele sunt asa) e din cauza tehnicii mele slabe, nu din cauza hardware-ului.Oricum, pana la urma cred ca discutia nu are rost.Marius dorea doar sa afle daca se poate folosi bine mersi de SB Live! si cred ca i s-a raspuns.

 

EDIT: Oops, am postat prea tarziu...S-o folosesti sanatos!

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

multzam

SB Live 24 bit este cea mai ieftina si nu are numai intrae stereo ( + mic PC pe aceisi jack de intrare, sau-sau) si 7.1 iesiri

 

celelate Creative audigi si nu mai stiu ce ....sunt pe www.creative.com/...sunt exact aceiasi placi de sunet cu acelasi procesor DAR au niste convertoare , codificatoare "hard" ptr mp3,mp4 si nu mai stiu ce utile ptr sunet ptr videocamera si eventual daca vrei sa incapa sedintele parlamentului inregistrate o saptamana ...la altceva nu vad ce .

 

Deci daca nu lucrezi in realtime mp3,mp4 ..etc nu are rost sa dai bani.

 

Latenta e mica , KX inca nu a facut drivere speciale ,dar la inregistrare nu-i problema .

Daca folosesti soft synth sau soft efecte e vorba de CPU si PC el este cel care are latentza.

Prin reducerea numarului de canale "observate" KX ( sau ceva DX) scade timpul de lucru al CPU +PC , nu placa arwe latenta ci softul !!

 

Deci intre familia de 24 biti /96Khz nu este diferenta .

 

calitatea procesorului E-MU ...de pe ele este foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

dati-mi voie sa fac o completare intarziata la ce s-a spus. SV Live! 24 bit este o facatura de marketing de la creative. nu este bazata pe cipul emu cum lasa sa se inteleaga numele. face totul software ca si codecurile de pe placile on-board. si pe deasupra suna cumplit, plat. nu-si merita banii.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ca posesor de Audigy 2 SE, tin sa va zic ca face toti banii... cred ca este chiar singura placa de la Creative care are un raport pret performanta bun... restu zboara in zona de pret de la M-Audio, oferind cam jumate din performante :)

Link to comment
Share on other sites

Am intervenit prea tirziu, dar macar pentru informarea altora, trebuie sa pomenesc articolul scris de mine despre SB Live! 24 bit. Cititi-l cu rabdare, ca multe lucruri se leaga intre ele acolo, inclusiv cu partea destinata muzicienilor cu buget redus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.