www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Photo

Setare Actiune Corzi

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Vladimir Tepes

Vladimir Tepes
  • Interests:law, anatomy, judgement, combating crime, philosophy, music, painting, etc.
  • Nume:Vladimir
  • Trupa:Heptad Gates

Posted 02 June 2009 - 11:28 PM

Servus!
Am o problema cu aranjarea corzilor, actiunea fata de grif. Cand duc corzile in Mi, Sol-ul incepe sa falseze, am indreptat griful din tija dar tot nu pot sa scap de problema asta. Cand incerc sa ridic inaltimea bridgeului la 2 mm Mi Si Sol si 3 Mi La Re oarecum problema dispare dar distanta asta nu ma multumeste. Ce pot sa fac in privinta asta?
Merci fain!

#2 gigiflex

gigiflex

Posted 03 June 2009 - 01:30 AM

uite aici cum se regleaza intonatia la un lp

#3 Vladimir Tepes

Vladimir Tepes
  • Interests:law, anatomy, judgement, combating crime, philosophy, music, painting, etc.
  • Nume:Vladimir
  • Trupa:Heptad Gates

Posted 03 June 2009 - 12:23 PM

Eh, stiu asta, dar nu merge, problema e putin mai dificila legata de echilibru si nu numai. diferenta dintre inaltimi Mi gros Mi subtire.

uite aici cum se regleaza intonatia la un lp

#4 laviana1980

laviana1980
  • Nume:Laviana

Posted 05 November 2016 - 05:57 PM

La chitara mea electrica in manual spune ca se seteaza actiunea la ultimul fret astfel
E subtire 1.9
B 2.0
G 2.1
D 2.2
A 2.3
E gros 2.4

1. Aceasta este considerata o actiune mare?
Mentionez ca , chitara are vintage tremolo

Nu pot seta e subtire la 1.9 ca apare fretbuzz, la 2mm e ok.

2. In aceste conditii si celelalte corzi trebuie setate la 2.1 pana la 2.5mm sau ramane numai e subtire la 2mm?

3. Daca se seteaza de la 1.9 pana la 2.4mm de exemplu dozele la ce inaltime se seteaza?
Se pun la aceeasi inaltime si la e subtire si la e gros?

Va rog un raspuns ca sunt in impas
Multumesc.

#5 mike_KidLazy

mike_KidLazy
  • Interests:Chitara, bass, muzica, songwriting, home recording, calculatoare si... limba rusa
  • Nume:"mike"

Posted 05 November 2016 - 08:51 PM

O să răspund doar parțial.

Prima întrebare: valorile pe care le-ai pus tu acolo sunt pentru o acțiune chiar foarte joasă, dacă mă întrebi pe mine.

Dacă nu poți să setezi mi-ul subțire la 1.9 mm, dar merge ok la 2 și îți e confortabil aşa, nu e absolut nicio problemă. Valorile alea din manual sunt relative, nu există o regulă pentru aşa ceva. Le poți lua ca punct de plecare și să faci ajustări în funcție de cum îți e ție ok. Eu spre exemplu îmi țin acțiunea foarte sus la chitarele mele, pentru că lovesc foarte tare cu pana în corzi și din cauza asta mai am probleme cu fretbuzzul.

Ai grijă însă să fie ok și curbura grifului și să fie freturile la nivel, uneori pot apărea probleme cu fretbuzzul și din cauza asta (mă refer la faptul că zici că la 1.9 mm iți bâzâie mi-ul, dar la 2 mm e ok).

Un lucru însă mi-a atras atenția: cred că manualul se referea la acțiunea la fretul 12, nu la ultimul fret, nu?

Legat de a doua întrebare, aş zice că da, ar fi recomandat să ajustezi acțiunea celorlalte corzi în funcție de cea a mi-ului subțire în cazul ăsta. Nu neapărat la valorile pe care le-ai menționat tu, însă în ideea că ar trebui să ții cont și de radius-ul grifului. Prin urmare, ar fi aiurea să ai, de exemplu, mi-ul subțire la 2.2 mm, iar si-ul la 2 mm.

Ca să-ți mai faci eventual o idee, caută pe YouTube tutorialele lui Galeazzo Frudua, are niște filmulețe unde explică pe îndelete ce și cum. Mi se pare că are și unul în care vorbește de cum poți ajusta dozele. Eu la doze până acum n-am umblat, că n-am avut nevoie.

Sper să se înțeleagă ceva din ce am scris mai sus şi să nu te fi băgat mai tare ceață sau să fi zis ceva greșit. Cer scuze anticipat în cazul în care am aberat prea tare.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Live fast, die young !!!

Vand alimentator Digitech PS913B, varianta pt USA/Canada

Cei interesati de zdranganelile mele pe retelele sociale imi pot urmari continutul si aici

CHITARELI KIDLAZIENE - 14-JAN-2017 UPDATE. STAY TUNED FOR MORE CRAP

xlmmw0.jpg

#6 laviana1980

laviana1980

Posted 05 November 2016 - 09:15 PM

Am inteles.Thanks Mike.

Ps : in manual scrie actiunea la ultimul fret. E vb de manualul general de la chitarile yamaha.

#7 mike_KidLazy

mike_KidLazy
  • Interests:Chitara, bass, muzica, songwriting, home recording, calculatoare si... limba rusa

Posted 05 November 2016 - 10:13 PM

E un pic ciudată faza cu manualul, pentru că, din ce ştiu, în general valorile menționate de tine mai sus sunt recomandate pentru acțiunea la fretul 12. Or, dacă ar fi să setezi, să zicem, mi-ul subțire la o acțiune de 2 mm la ultimul fret (21/22/whatever, în funcție de câte freturi are chitara ta), asta înseamnă că la fretul 12 acțiunea ar trebui să măsoare şi mai puțin de 2 mm, lucru care ar fi cam visul oricărui chitarist :).

În fine, spor acolo la setat! Seară faină!

Live fast, die young !!!

Cei interesati de zdranganelile mele pe retelele sociale imi pot urmari continutul si aici

xlmmw0.jpg

#8 laviana1980

laviana1980

Posted 06 November 2016 - 08:46 AM

Asta e manualul primit la achizitia chitarei
Spuneam ca e actiune mare ptr ca am citit pe aici ca unii au 1.5mm la fret 12 e subtire.

Attached Files

#9 mike_KidLazy

mike_KidLazy

Posted 06 November 2016 - 09:44 AM

Înțeleg. După cum spuneam, alea sunt doar valori relative, se poate seta acțiunea și mai sus, și mai jos decât valorile din manual. Am văzut și chitare cu acțiune de sub 1 mm la mi-ul subțire la tasta 12, deci... :)

Ziceam că, din punctul meu de vedere, acțiunea din manual mi se pare joasă, pentru că eu personal țin acțiunea undeva între 3 și 4 mm (!) la chitarele mele, din cauză că dau ca nebuna-n corzi. Deci în comparație cu valorile din manual, acțiunea mea e chiar foarte mare, but that's what works for me :D.

Live fast, die young !!!

xlmmw0.jpg

#10 laviana1980

laviana1980

Posted 06 November 2016 - 11:42 AM

S-a inteles pe deplin
Thanks for answers.

#11 karpi

karpi

Posted 10 November 2016 - 11:43 PM

Am inteles.Thanks Mike.

Ps : in manual scrie actiunea la ultimul fret. E vb de manualul general de la chitarile yamaha.

Ciudat .manual ai !Poate mai exista acolo niste explicatii/indicatii  ?

ultimul fret.JPG

deci ce facem cu curbura gatului /tastierei ?

Setarile se fac in functie de curbura gatului .

Daca gatul este drept  vei avea "actiune" inalta peste octava si secanta greu .

Cu gatul foarte usor concav poti sa cobori din "bridge" sa ai corzile aproipiate peste octava , in mijloc

pe la tatsta VI vei avea actiune mai mare dar acolo este mai iusor de cantat ..

etc ..

"...Cand duc corzile in Mi, Sol-ul incepe sa falseze..."

Falseaza ? De la ce ? Unde ?

Edited by karpi, 10 November 2016 - 11:49 PM.

The Owls Are Not WhatThey Seem

compoziti si teme audio si video @karpi

AcidPlanet

http://www.acidplane...s=386149&T=6797
Video pe AP :
http://www.acidplane...o...6646&T=9125
JamWave
http://www.jamwave.c...orytellerguitar
Video pe Jamwave :
http://jamwave.com/u...?cid=18906&UT=B
Youtube:
http://www.youtube.c...orytellerGuitar
http://www.youtube.c...ohnnyLennon2008
http://www.youtube.com/user/westsound

viodeourile au fost filmate si prelucrate de @johnnylennon

Chiar daca un milion de oameni cred intr-o prostie, tot o prostie ramane. (Murphy)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users