www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Fretless Diy


Guest djinn
 Share

Recommended Posts

Guest djinn

Am avut ocazia sa ascult niste chitari din astea, suna foarte ok desi e destul de subiectiv. Ideea e ca poti sa faci orice pe ea, nu mai esti limitat de semitonuri, dar sa stii ce faci. Slide-urile suna super ok, cu conditia sa ii pui corzi flatwound.

Am scos freturile cu o dalta mica de tamplarie, am luat un pic griful la smirghel, dupa care am umplut spatiile cu poxilina. Astept sa se usuce bine pana maine, slefuiesc grifu si ii pun corzile. Curios cum o sa sune.

Chiar daca e dezastru, chitara e harley benton luata de pe thomann pe aproape nimic, asa ca nu-i mare paguba. Si daca tot mi-am bagat gheara in ea, hai sa si fac o floare, sa nu mai scrie HB pe ea :)

post-6651-1243789293_thumb.jpg

post-6651-1243789337_thumb.jpg

post-6651-1243789497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am avut ocazia sa ascult niste chitari din astea, suna foarte ok desi e destul de subiectiv. Ideea e ca poti sa faci orice pe ea, nu mai esti limitat de semitonuri, dar sa stii ce faci. Slide-urile suna super ok, cu conditia sa ii pui corzi flatwound.

Am scos freturile cu o dalta mica de tamplarie, am luat un pic griful la smirghel, dupa care am umplut spatiile cu poxilina. Astept sa se usuce bine pana maine, slefuiesc grifu si ii pun corzile. Curios cum o sa sune.

Chiar daca e dezastru, chitara e harley benton luata de pe thomann pe aproape nimic, asa ca nu-i mare paguba. Si daca tot mi-am bagat gheara in ea, hai sa si fac o floare, sa nu mai scrie HB pe ea :)

tu esti constient ca trebuie sa muti tremolo-ul nu? Bine, asta daca vrei sa fie nota care era inainte, altfel nota este chiar pe locul unde era fretwire-u , nu intre :)

S-ar putea intonatia sa nu iasa, facand asta asa fara a muta putin tremolo-ul :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
tu esti constient ca trebuie sa muti tremolo-ul nu? Bine, asta daca vrei sa fie nota care era inainte, altfel nota este chiar pe locul unde era fretwire-u , nu intre :)

S-ar putea intonatia sa nu iasa, facand asta asa fara a muta putin tremolo-ul :)

 

Huh ? De ce sa muti tremolo-ul ?

Exact acolo trebuie sa fie notele la un instrument fretless, exact unde era tasta inainte.

 

Deci care e problema ?

Link to comment
Share on other sites

pai tu cand pui degetul pe o oarecare tasta(nota)...atingerea corzii cu griful se face exact pe bara fretului.Deci fara freturi tot acolo tre sa faci atingerea(si anume la fret).

 

Nu stiu care e procedura exact insa iti urez succes.

 

 

probabil chitarele facute din fabrica fretless au bridge-ul pus la o anumita distantza astfel incat sa se rezolve problema de mai sus

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
pai tu cand pui degetul pe o oarecare tasta(nota)...atingerea corzii cu griful se face exact pe bara fretului.Deci fara freturi tot acolo tre sa faci atingerea(si anume la fret).

 

Nu stiu care e procedura exact insa iti urez succes.

 

 

probabil chitarele facute din fabrica fretless au bridge-ul pus la o anumita distantza astfel incat sa se rezolve problema de mai sus

 

Voi ati pus vreodata mana pe un instrument fretless ?

Eu da. Am avut un bass fretless (pe care l-am vandut) si am in continuare unul cu taste.

 

Si exact unde erau tastele pe instrumentul fretted, exact acolo erau si la cel fara taste, rolul lor fiind de ghid vizual - pentru ca o mica deplasare a degetului pe un instrument fretless duce la intonatie gresita.

 

Deci, ma repet - chiar nu ma prind care e "problema" voastra.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
asha e...dar banuiesc ca e calculata altfel distantza de la cordar la pragush.nu avem nici o problema....discutam si noi:)

 

De ce s-ar calcula altfel ? (intreb si eu, e prima oara cand aud asa ceva)

Link to comment
Share on other sites

nush...eu doar banuiesc nu sunt sigur dar....

 

daca la fretul 12 se afla mijlocul dintre pragush si cordar(deci contactul corzii este in dreptul fretului 12 deshi tu pui degetul pe intre freturi)

 

daca dispar freturile atunci tu punand degetul pe tasta 12 coarda nu mai atinge fretul 12 ci atinge oleaca mai incoace intre freturi...dei aici ash zice eu ca ar trebui recalculata o distantza ca sa fie sunetul la fel:)...asta e doar ce ash crede eu...binenteles ca poate e altfel(poate spune cineva avizat)

 

norock

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
nush...eu doar banuiesc nu sunt sigur dar....

 

daca la fretul 12 se afla mijlocul dintre pragush si cordar(deci contactul corzii este in dreptul fretului 12 deshi tu pui degetul pe intre freturi)

 

daca dispar freturile atunci tu punand degetul pe tasta 12 coarda nu mai atinge fretul 12 ci atinge oleaca mai incoace intre freturi...dei aici ash zice eu ca ar trebui recalculata o distantza ca sa fie sunetul la fel:)...asta e doar ce ash crede eu...binenteles ca poate e altfel(poate spune cineva avizat)

 

norock

 

Cred ca am inteles ce zici, si cred ca faci o confuzie.

Intr-adevar, daca ai pune degetul fix pe locul unde ar fi tasta, punctul de contact ar fi un pic in spatele degetului - si deci ai avea intonatie proasta.

Solutia e foarte simpla - pui degetul un pic inaintea marcajului, si in felul acesta au disparut "problemele". E o chestie de obisnuinta, e ciudat la inceput sa canti pe un instrument fara taste. Dar cu nitel exercitiu, se rezolva.

 

Oricum, asta nu elimina necesitatea unui set-up riguros al instrumentului.

 

Cat despre trasnai gen "trebuie mutat bridge-ul" - DE UNDE LE SCOATETI ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Este o problema de temperare.

 

Notele reale NU vin exact acolo unde vin tastele. Adik notele nu se afla intr-o linie dreapta in realitate asa cum e tasta. Asta pt cine a mai citit si Clavecinul Bine Temperat al lui Bach si stie despre ce e vorba si pt cine stie ce este ala un grif "true temper" (temperat cu adevarat).

 

vezi linkul de mai jos:

 

http://www.truetemperament.com/site/index.php

http://www.truetemperament.com/site/index.php?go=1&sgo=1

 

Multi stiu putini pricep.

 

Nu cred ca un ton condescent iti face prea multa cinste.

Link to comment
Share on other sites

Este o problema de temperare.

 

Notele reale NU vin exact acolo unde vin tastele. Adik notele nu se afla intr-o linie dreapta in realitate asa cum e tasta. Asta pt cine a mai citit si Clavecinul Bine Temperat al lui Bach si stie despre ce e vorba si pt cine stie ce este ala un grif "true temper" (temperat cu adevarat).

 

vezi linkul de mai jos:

 

http://www.truetemperament.com/site/index.php

http://www.truetemperament.com/site/index.php?go=1&sgo=1

 

Multi stiu putini pricep.

 

Mai era un topic pe tema asta cu freturile " curbate ".

Tare as vrea sa pe o chitara de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest djinn

Heh :) se pare ca aveti si unii si altii dreptate. Hai sa va zic cum sta treaba, pe viu. In primu rand cand alegi sa canti pe un asa instrument, ceea ce scoti din el devine mult mai personalizat si original, si ce-i drept, un pic mai imperfect decat era - dar nu e un lucru rau.

Am o ureche muzicala destul de buna, si pot sa acordez o chitara foarte bine fara tuner sau alte chestii ajutatoare. Prima data am crezut si eu ca trebuie umblat la ea. Chestia e ca in cazul meu nu a trebuit sa modific nimic la bridge, decat la MI subtire, pentru ca suna un pic (foarte foarte putin, unii nu isi pot da seama) sub octava pe al 12-lea fret, dar daca imi aduc bine aminte chestia asta o mai facea si inainte pana nu am bagat gheara in ea. Cand apas cu degetu, nu tre sa il pun pe dunga de la fret, il pun tot ca inainte, desi pe unele spatii parca trebuie sa fiu mai aproape de ea. Insesizabil. Partea cea mai misto e ca am un low action de vis acu.

 

Incerc zilele astea sa pun o inregistrare, sa va faceti o idee. Oricum a iesit mai bine decat ma asteptam, sincer.

Link to comment
Share on other sites

Guest djinn
Abia astept sa o vad/aud. Btw, ca sa eviti uzura tastierei foloseste corzi flatwound, nu roundw. :)

 

Clar. Am facut o mica inregistrare improvizata, cu tobele din procesor, repede, nimic deosebit, nu le am asa de bine cu chitara electrica, dar va puteti da seama de diferenta. Cateodata o mai dau pe langa nota, da' vedeti ce "je ne sais quoi" ii da?

fless.mp3

Edited by djinn
Link to comment
Share on other sites

Guest djinn
foarte interesant, cu potential :)

Mare grija, poate te copiaza un viitor castigator de Guitar idol :)

 

pfoai da! 24.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.