www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Unde Iau Negativele Melodiilor?


Guest konk
 Share

Recommended Posts

Guest konk

Cine imi poate da niste site-uri de unde pot lua negative la melodii cantate de trupe din afara? Orice link in sensul asta e bine-venit. :)

Link to comment
Share on other sites

Cine imi poate da niste site-uri de unde pot lua negative la melodii cantate de trupe din afara? Orice link in sensul asta e bine-venit. :)

 

In ultima suta de ani s-a inventat internetul ( pe care vad ca-l folosesti) .

 

Si s-a inventat GOOGLE ,Yahoo, si alte "motoare"

 

te pui si cauti si cauti ,si atat.

 

sau tu n-ai timp de asa ceva .?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest konk
fratilor nu exista negative ci doar back trackuri. omu cre ca vrea negativ tras bine pt voce. poate ma insel... iar alea is f greu de gasit pe net...lol

 

adik dalea cu instrumente pe bune si nu dalea de pe casetofon de masina la a 16a mana.

 

 

Deci nicio sansa sa gasesc ceva bun? Am cautat, si intr-adevar,am gasit doar backtrack-uri pe care trebuia oricum sa le cumperi daca vroiai sa canti pe ele.Si apoi nu am gasit,fie ele si backtrack-uri,cu anumite trupe bune,ci doar alea deja consacrate...Asa ca e cam hopeless :)

Link to comment
Share on other sites

Guest BitterSweet_Razorblade

Exista net, google si TORRENTE! Gasesti cu miile si negative si back-trackuri. Spune, mai exact, ce cauti si poate primesti un ajutor mai practic. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
poti sa iti faci si singur, desi nu o sa sune ca originalul.. avantajul e ca oricat de "underground" e piesa poti sa iti faci negativ..

 

Te referi la faptul ca pot incerca sa improvizez la instrument melodia respectiva?

Link to comment
Share on other sites

Te referi la faptul ca pot incerca sa improvizez la instrument melodia respectiva?

nu, cu riscu de a nu ma face inteles uite cum as face eu:

 

scot de pe net(exista mii de site-uri cu asa ceva) fisierul de tabulatura Guitar Pro la cantecul care ma intereseaza. cauti si tu pe google "guns n roses don't cry guitar pro tab" de exemplu

 

in guitar pro sterg track-ul de voce(daca e), completez trackurile de care cred eu ca mai are nevoie melodia ca sa o pot canta, ii dau sa exporteze ca fisier midi

 

fisierul midi il transform in mp3 printr-un program care se ocupa cu asa ceva.

 

si "voila!", ecce negativul.

Link to comment
Share on other sites

nu, cu riscu de a nu ma face inteles uite cum as face eu:

 

scot de pe net(exista mii de site-uri cu asa ceva) fisierul de tabulatura Guitar Pro la cantecul care ma intereseaza. cauti si tu pe google "guns n roses don't cry guitar pro tab" de exemplu

 

in guitar pro sterg track-ul de voce(daca e), completez trackurile de care cred eu ca mai are nevoie melodia ca sa o pot canta, ii dau sa exporteze ca fisier midi

 

fisierul midi il transform in mp3 printr-un program care se ocupa cu asa ceva.

 

si "voila!", ecce negativul.

Hmmm...cam complicat dar mersi oricum ptr sfat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Hmmm...cam complicat dar mersi oricum ptr sfat :)

 

Nimic nu e simplu. Am facut negative vreo cinci ani de zile, pentru o firma americana, la comanda. Mai precis MIDI files, backing tracks (fisiere). Care trecute prin samplere performante, suna cum trebuie. Nu e simplu deloc. Tocmai de asta si costa cat costa. Lucram piese care la noi apareau dupa cateva saptamani pe radio si prin discoteci. Sau celebrele hituri de la marii muzicii, indiferent. Erau piese la care lucram si trei zile, dar si unele pe care le terminam in jumate de zi. De ex. "ON BROADWAY" cu toata solistica de chitara, scoasa nota cu nota. Nu e simplu. Eram platit ce de la 10 pama la 20 de ori pretul cu care vindea firma o piesa. Va dati deci seama cam cate vindea ca sa castige!!! Fisere MIDI ieftine (freeware) adica fara velocitati, efecte, etc... pot fi gasite pe motorul de cautare special pt. MIDI vanbasco. Apoi pot fi modificate intr-un sequncer si trecute prin module de sunet si ai negativul gata! Sau platesti.

Scuze, vorbeam de fisierele legale... gresesc?

Link to comment
Share on other sites

Guest danube_daughter

Negative bune gasesti in Youtube cautand..numele melodiei si "Instrumental"/ "Karaoke"- si sunt chiar foarte multe si cu backing vocals si asa mai departe.

Apoi le downloadezi in calculator ca mp3uri cu ajutorul programelor numite "youtube to mp3 converter". (Cauta programul mai mare DVD video soft)

Eu daca vrei am o multime de negative "din afara"(mai putine,romanesti), luate pe cand inca functiona programul BearShare.

id mess:danube_daughter

Link to comment
Share on other sites

Guest puf puf

Cum se spunea si mai sus, gasesti multe negative pe youtube (instrumentale/karaoke) trebuie sa scrii in titlul piesei pe care o cauti instrumental sau karaoke. Mai gasesti si pe torenti cauta Sunfly sau Mr Entertainer-sunt destul de multe negative pentru karaoke foarte bune, daca nu folosesti torenti trimite-mi un pm si iti spun.

cheers.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.