www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny I

salve... hai ca ma bag si io in seama... ma numesc ionutz(apparently) si (cica) cant la chitara de vreo doi ani, dintre un an de acustica... autodidact, deci nu foarte avansat, parerea mea, momentan salasuiesc prin frantza, cu incursiuni prin buc in vacantze. am aproape 17 ani. de cantat... metallica, maiden, led zep, guns, etc... si... cam atat despre mine, informatzii ulterioare dak intrebatzi, ca nu mai am inspiratzie

Link to comment
Share on other sites

Salut lume.

 

Eu m-am inscris pe acest forum pentru a afla mai multe despre chitare electrice pentru ca vreau sa imi achizitionez una saptamana asta. In rest am cantat pe chitara acustica folk 1 an si 4 ani pe chitara clasica (corzi plastic). Am avut vreo 2 tentative de trupe, in special muzica flamenco, bolero :( dar nu am reusit performantza. M-am lasat de cantat la chitara de 1 an jumatate si uite ca vreau sa intru in fortza din nou dar pe chitara electrica, pentru ca deja nu mai rezist fara chitara.

 

Sper sa nu fiu foarte ruginit si sa pot posta si eu un demo in curand numai sa imi vina chitara electrica :).

 

Scule: momentan nici o pana nu am :)

viitoare scule: presupun ca un Squire Stratocaster Flat ( Affinity / Standard ). :)

 

keep in touch si promit ca prima foto cu noua mea chitara aici pe forum va fi postata.

 

numai bine lume.

 

p.s. frumos forum oameni de treaba discutii interesante, ce mai vrei de la un forum. B)

Link to comment
Share on other sites

despre mine

 

cum am aflat despre site: acum un an si ceva eram pe un forum de linux si am dat peste Cosu de la care am luat niste cd-uri cu o anumita distributie de linux, evident ca i-am pastrat id-ul in lista de messenger iar prin primavara anul asta avea in status ceva de genu' "RGC in Chip" sau in alta revista nu mai tin minte exact ... am intrat, m-am inregistrat, am citit, am ascultat ... si acum am ajuns sa postez :).

 

cum am inceput sa cant la chitara: ca mai toata lumea, am vrut sa cant de cand eram mic da' din diverse motive nu am facut-o asa ca in clasa a 10-a abia am ajuns sa imi cumpar o chitara, sh, hora, super mica, am facut vreo 6 luni de chitara la casa de cultura din braila cu un tip de treaba: Mishu, ajunsesem sa pot canta lejer cam orice cantec care presupunea bataie, faceam si vocea destul de bine si ma descurcam binisor si la ciupit clasica melodii de clasica: ecosaise, mici valsuri sol mi fa sol mi fa sol la sol fa :), ultima lectie a fost ceva de blues .... sa improvizam pe pentatonica sau cam asa ceva. Din pacate dupa astea 6 luni mi-am luat calculator si a fost de-ajuns sa ma faca sa uit de chitara, imi place sa programez nu sa ma joc asa ca macar am o mica mica scuza ... acum scriu de la munca, programator :) si au trecut aproape 5 ani de atunci :( ... si uite ca am ajuns sa imi sun parintii sa imi trimita din braila chitara mea cea mica in bucuresti. Abia fac exercitii sa imi dezamortesc degetele si le intaresc ... ma gandesc sa imi iau si o chitara mai mare, poate chiar electrica luna viitoare. Am fost in muzica sapt asta sa imi iau corzi pentru cea mica si nu mai imi venea sa plec de acolo ... erau atat de frumoase ... B) ... dar mai ales ascult intruna lukeblue_duel_14.mp3 ;)

... mai scriu cand avansez cu chitara.

Link to comment
Share on other sites

despre mine

 

cum am aflat despre site: acum un an si ceva eram pe un forum de linux si am dat peste Cosu de la care am luat niste cd-uri cu o anumita distributie de linux, evident ca i-am pastrat id-ul in lista de messenger iar prin primavara anul asta avea in status ceva de genu' "RGC in Chip" sau in alta revista nu mai tin minte exact ... am intrat, m-am inregistrat, am citit, am ascultat ... si acum am ajuns sa postez :).

 

cum am inceput sa cant la chitara: ca mai toata lumea, am vrut sa cant de cand eram mic da' din diverse motive nu am facut-o asa ca in clasa a 10-a abia am ajuns sa imi cumpar o chitara, sh, hora, super mica, am facut vreo 6 luni de chitara la casa de cultura din braila cu un tip de treaba: Mishu, ajunsesem sa pot canta lejer cam orice cantec care presupunea bataie, faceam si vocea destul de bine si ma descurcam binisor si la ciupit clasica melodii de clasica: ecosaise, mici valsuri sol mi fa sol mi fa sol la sol fa :), ultima lectie a fost ceva de blues .... sa improvizam pe pentatonica sau cam asa ceva. Din pacate dupa astea 6 luni mi-am luat calculator si a fost de-ajuns sa ma faca sa uit de chitara, imi place sa programez nu sa ma joc asa ca macar am o mica mica scuza ... acum scriu de la munca, programator :( si au trecut aproape 5 ani de atunci B) ... si uite ca am ajuns sa imi sun parintii sa imi trimita din braila chitara mea cea mica in bucuresti. Abia fac exercitii sa imi dezamortesc degetele si le intaresc ... ma gandesc sa imi iau si o chitara mai mare, poate chiar electrica luna viitoare. Am fost in muzica sapt asta sa imi iau corzi pentru cea mica si nu mai imi venea sa plec de acolo ... erau atat de frumoase ... ;) ... dar mai ales ascult intruna lukeblue_duel_14.mp3 :o

... mai scriu cand avansez cu chitara.

:)

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Hai sa spun si eu cate ceva despre mine. Sunt din Bucuresti am 24 de ani, am inceput sa cant in liceu (adica acu....7-8 ani - wow ce mult a trecut) pe o chitara varza, acustica, romanesca. Pot sa zic ca am fost mai mult autodidact. Pe la 18 ani mi-am luat prima electrica (tot varza, tot romaneasca). La 18 ani am cantat in prima trupa, unde toti aveau in jur de 30. A fost o experienta foarte buna pt ca am avut o gramada de invatat de la ei. Apoi am mai trecut prin cateva trupe, mai multe combinatii pana anul trecut cand am renuntat pentru moment din lipsa de oameni seriosi si de instrumentisti cat de cat buni. Am un Marshal de 30 w recent achizitionat (putere mica dar suficient pentru ce imi trebuie mie acum), o chitara Stagg cu doze active SD, si un Zoom 8080. Sfatul meu pentru incepatori (si sunt multi pe forum care pot sustine ce spun eu) este sa fiti rabadatori, pentru ca nu s-a nascut nimeni invatat,si nu a avut nimeni(sau foarte putini si aia degeaba) super scule din prima.

Multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Eu sunt Bogdan si am ajuns pe RGCdin greaseala cautand lectii de chitara... :) Mi-a facut o deosebita placere sa aflu ca s-a gandit sa faca o chestie ca asta..... bv Cosu.. -dc n-o faceai tu nu mai rezistam eu si cu siguranta incercam sa fac eu un forum pt chitaristi...

Sculele mele constau intr-o

Chitara Quier Vintage '51 cu o doza simpla si una dubla--sound extremde placut

-switch care separa doza dubla in doua doze simple

Procesor Digitech RP 50

N-am cub .. imi folosesc combina la acest capitol

Si studiez chitara de vreo 2 ani.. am invatat mai intai pe chitara clasica si de 7 luni ma joc pe electrica..

post-770-1134681356.jpg

Link to comment
Share on other sites

bv Cosu.. -dc n-o faceai tu nu mai rezistam eu si cu siguranta incercam sa fac eu un forum pt chitaristi...

Bine ai venit!

1)Nu a fost ideea mea. Credits go to all of us :)

 

2)Pe viitor.Te-as ruga sa nu mai atasezi imagini irelevante mesajului. E risipa de spatiu (nu ca n-ar fii dar doar ideea mi se pare cel putin aiurea) si se si incarca pagina total inutil.

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest seraphx

sal , acu am descoperit si eu topicu asta , eu sunt Bogdan , din Ploiesti , am 17ani ,am intrat pe forumul asta ca vroiam sa imi vand o chitara pe care am si vandut`o :) (un stagg strato :) ), si cat despre de cand cant, eu in ianuarie mi`am luat o clasica reghin si de atunci cam am inceput sa cant la chitara, am un epiphone les paul special II cu doze duncan care acu 1sapt l`am achizitionat (m`am chinuit cu reghinu pana acu si am avut si un bass schaller in stare foarte proasta ca initial am vrut sa invatz bass da cum nu am de la cine in ploiesti m`am lasat de ideea asta pana cand oi avea bani sa imi iau un bass dragutz si sa iau niste lectzii cu tobe `n stuff ) .. sunt f multzumit de el si sper sa invatz destula chitara sa`l si merit :)) oricum eu trag tare .. am vz ca zicea cineva aci p forum de 2-3 ore p zi sa cantam eh eu cant cam tot timpu cat sunt acasa.. chiar daca uneori mai mult ma prostesc,invatz singur si e destul d aiurea uneori :( .. oricum va salut pe toti si va urez sarbatori fericite !

Link to comment
Share on other sites

hello B)

 

dau ceva tarcoale formului asta (cam de asta vara) si m-am hotarat si eu sa ma 'bag' ca vad ca inca nu a murit nimeni subtil pe aici :)

me's andrei, bucuresti, 16 ani :( acustica reghin ca vai de ea. am facut o perioada (acum 3 ani un curs, de care nu prea m-am tinut) si asta vara m-am reapucat de chitara.. dupa lungi perioade de torturat vecinii, mi-a iesit baree`ul, cateva din chestiile simple si acum sunt hotarat serios spre o electrica..

 

hmz.. mai mult despre mine.. dunno.. is cam retras si stiu mult prea multe bancuri ;)

sarbatori fericite..sau ce mai e din ele..

 

see ya'

 

EDIT: sa va avertizez din timp :):o nu va lasati id`urile de mess la indemana :)

Member No.: 999 LOL!

Edited by izua
Link to comment
Share on other sites

Guest Junkyard Queenie

Buna.

 

Ma numesc Oana, am 16 ani si sunt din Targoviste.

 

Am inceput sa cant la chitara de 2 saptamani dupa ca am facut in prealabil 2 ani de chitara (acum vreo 6-7 ani).

 

Sper sa-mi fie folositor acest Forum si sper sa ma ajutati,

 

Multumesc,

 

Oana

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit Oana ... am auzit eu ca numarul 1075 este un numar norocos aici pe forum ... cum tu esti cel de-al 1075-lea membru indraznesc sa cred ca o sa inveti cate ceva de aici ... un user "Baumwolle" sta de ceva vreme pe acest topic dar nu se hotareste ce sa te invete .. nu trebuie decat sa intrebi .. el este omul din umbra care are oarece raspunsuri la intrebarile tale. Rasfoieste forumul si daca nu intelegi ceva ... mai rau decat sa te bagam in ceata nu ai ce sa patesti ... Acum serios .. sper sa-ti fie utila sederea aici ... Multa Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Junkyard Queenie

Bine ai venit Oana ... am auzit eu ca numarul 1075 este un numar norocos aici pe forum ... cum tu esti cel de-al 1075-lea membru indraznesc sa cred ca o sa inveti cate ceva de aici ... un user "Baumwolle" sta de ceva vreme pe acest topic dar nu se hotareste ce sa te invete .. nu trebuie decat sa intrebi .. el este omul din umbra care are oarece raspunsuri la intrebarile tale. Rasfoieste forumul si daca nu intelegi ceva ... mai rau decat sa te bagam in ceata nu ai ce sa patesti ... Acum serios .. sper sa-ti fie utila sederea aici ... Multa Bafta!

 

 

Multumesc mult de tot.

Sper sa nu renunt la ideea de a invata sa cant la chitara asa usor...si sper sa progresez. Macar asa, cat de cat. Tot ar fi ceva!

 

Baumwolle? O sa-l caut pe-aici sa vad daca dau de el sa-l intreb despre anumite chestii! Merci! :)

Edited by Junkyard Queenie
Link to comment
Share on other sites

sunt relativ rookie pe forum, am intrat de vreo 2-3 saptamani, parca.

cant cu TEAMSTERS BLUES BAND.

cu chitara ma joc de vreo 10 ani, de vreo 5 studiez mai serios.

sunt placut surprins de forum, e chiar misto.

din cand in cand, am senzatia ca nu citeste nimeni posturile mele, nu prea mi se raspunde, dar poate n-am reusit sa gasesc un limbaj comun cu majoritatea de aici.

altfel, am un ibanez les paul, pe care il vand pentru ca vreau sa-mi iau un rezonator, un samick D2 acustic, suna beton, muzicute, dramba si caut o darbuka, ca imi place cum suna de mor.

n-am reusit sa-mi dau seama cum stam cu blues-ul pe forum, dar am vazut ca exista interes si asta e important.

cat despre baieti (si fete) am avut de invatat de la ei cate ceva.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul te-am mai salutat cred ... Sunt sigur ca posturile tale sunt urmarite cu interes. Imi aduc aminte ca erai destul de neincrezator ca exista o comunitate de chitaristi in care se mai discuta si lucruri utile. Ma bucur ca pui si tu umarul acum la discutii .. sper sa rezisti aici.

 

Profit de ocazie sa-i salut pe toti cei care au venit de curand pe RGC. Sedere placuta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest warlock

salut la toata lumea.. nu stiam un de sa scriu dar pana la urma mi-am dat seama ca cosu este omniprezent pe forum (logic) vroiam sa-mi cer scuze fata de tine cosule nu am realizat ca replica mea la adresa acelui alex a devenit asa de agresiva decat dupa ce m-am intalnit cu ceilalti membri tiarra care sint mai linistiti decat mine... ideea pe scurt este ca eu sint mai coleric de fel si tin cu dreptatea, intelegi? stiu ca prea putin te intereseaza chestiile astea dar am inteles ca aici vb despre mine si crede-ma ca daca ar fi nu as modifica cu nimic postu adresat aceluia... confruntarea live va avea repercursiunile ei... pun pariu ca esti de acord cu noi (tiarra) . din spatele terminalelor nu incerci sa iesi in fata, nu? nici ca muzician si nicdecum ca si compozitor.....

 

 

nu stiu ce inseamna sanctiuni si avertismente ----> eu nu sint genu de om care sa umble foarte mult pe forumuri, am intrat sa postez doar pentru ca mi s-a parut aiurea ce s-a intamplat.... cand ai tu timp si daca vrei in primul rand as vrea un reply ceva :)

 

P.S.: ala's eu din poza :)

post-1077-1138307067_thumb.jpg

Edited by warlock
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dragi noi prieteni, dati-mi voie sa ma prezint:

Ma numesc Toni Dijmarescu, sunt din Resita, am 30 de ani si fac muzica de la 6 ani (am inceput cu vioara la 6 ani la indemnul parintilor mei, au mirosit ei probabil ceva!)

 

Am trecut pe chitara in 1990 si am avut (si mai am) 2 chitari Reghin, un acustica si una electrica. Pe cea din urma an "tunat-o" pana la refuz. Acum are un Humbucker DiMarzio Steve Morse pe ea si suna de mori!

 

In Romania am cantat cu diverse trupe dintre care voi mentiona acum doar Screaming Heads. Daca doriti sa aflati mai multe despre SH puteti vizita pagina noastra de pe Rockdetector.com, cea mai vasta arhiva Rock de pe net. http://www.rockdetector.com/artist,53512.sm

 

Cu Screaming Heads a mers bine treaba, insa nu putem trai din muzica. Vi se pare cunoscut, nu? Am avut succes, am colindat tara, am cantat cu cele mai tari trupe romanesti si mi-am facut o multime de prieteni.

Insa trebuia sa fac ceva. Am decis sa parasesc tara in Decembrie 1996 si m-am stabilit in Germania, la granita cu Franta si Luxembourg.

Aici am reusit rapid sa-mi gasesc oameni cu care sa pot canta. Am inceput sa dau si ore si continui sa fac asta din 1998. Tot in 1998 am reusit sa contactez formatia de Thrash Metal TANKARD, cu care am cantat. Din pacate insa, din motive financiare si de logistica nu am putut continuat colaborarea.

 

De atunci am colaborat cu multi artisti de aici, am inregistrat, aranjat, compus, produs.....etc.

 

Bine-nteles ca odata cu trecerea timpului mi-am luat si scule, cine nu si-ar fi luat? Sculele folosite de mine la puteti lua din profilul meu, nu cred ca trebuie sa va spun (apropo, am de vanzare un Ibanez RG 520QS, tot in forum, daca sunteti interesati scrieti-mi un mail)

 

Mi-as dori foarte mult sa intru in contact cu cat mai multi dintre voi.

Sunt sigur ca ne putem ajuta reciproc, doar de aia suntem o comunitate!

Al vostru,

Toni Dijmarescu http://igabbiani.de/

 

Atasez niste poze pe care le-am facut cu niste colegi de-ai nostri....

 

post-1237-1139081774_thumb.jpg post-1237-1139081726_thumb.jpg post-1237-1139081690_thumb.jpg post-1237-1139081634_thumb.jpg post-1237-1139081812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Insa trebuia sa fac ceva. Am decis sa parasesc tara in Decembrie 1996 si m-am stabilit in Germania, la granita cu Franta si Luxembourg.

 

 

in ce oras? ca si eu tot pe acolo sunt.

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea! Prietenii i-mi spun John. Cant cam de prin 96" pe clasica si de prin "98 pe electrica. La inceput pe reghin, de vreo 4,5 ani am un "kramer - 3524 strat clone". Restul sculelor sunt mai mult pentru uz casnic - metal charger distors ibanez; tube crouncher gorilla,etc (pe la cantari folosesc de obicei scule de la ortaci ca au ceva mai profi). Am cantat si mai cant dar mai rar cu Hiram o trupa din Resita si abordam in special heavy metal cu influente prog. De aproape 4 ani lucrez si numai prin wikend mai cant cu baietii. Concerte nu am la activ in afara de cateva "intalniri de bikeri" oricum fac chestia asta din placere. Am mai cantat ocazional si cu o parte dintre baietii de la Regal din TM care sper ca sa intre si ei pe forum (daca nu o sa le spun si lor despre el). E bine ca putem sa mai schimbam pareri. Dintre trupele preferate: Black Sabbath; Ozzy; Judas; Maiden; Dream Theater; Simphony X,etc...

Link to comment
Share on other sites

Grr... pe Michael nu l-am recunoscut. Magnus char e asa nebun cum pare din live-urile pe care le-am vzut cu el? :) Btw, tare tricoul cu Metal Sludge... pentru cunoscatori :)

Salut, iti raspund direct la intrebare: da, Magnus Rosen este FOARTE nebun, in sensul bun al cuvantului... Este foarte prietenos! Am stat mult timp de vorba. E un adevarat!!!

 

Metal Sludge rules!

http://www.metalsludge.tv

 

 

Salutare Tony! (Killahead). Aici John. Sper ca esti bine omule. Mai scrie-mi ce faci si cand mai treci prin Resita sa o facem lata. Eu sunt la work si poti sa-mi scri pe adr. riffsjohn@yahoo.com sau pe forum (ieri l-am descoperit si eu). Pace!

 

Hei, John, prietene, ma bucur sa aud de tine. Chiar ieri ma gandeam ca n-am mai vorbit de mult...

Lasa ca o sa vorbim!

 

Salutare la toata lumea! Prietenii i-mi spun John. Cant cam de prin 96" pe clasica si de prin "98 pe electrica. La inceput pe reghin, de vreo 4,5 ani am un "kramer - 3524 strat clone". Restul sculelor sunt mai mult pentru uz casnic - metal charger distors ibanez; tube crouncher gorilla,etc (pe la cantari folosesc de obicei scule de la ortaci ca au ceva mai profi). Am cantat si mai cant dar mai rar cu Hiram o trupa din Resita si abordam in special heavy metal cu influente prog. De aproape 4 ani lucrez si numai prin wikend mai cant cu baietii. Concerte nu am la activ in afara de cateva "intalniri de bikeri" oricum fac chestia asta din placere. Am mai cantat ocazional si cu o parte dintre baietii de la Regal din TM care sper ca sa intre si ei pe forum (daca nu o sa le spun si lor despre el). E bine ca putem sa mai schimbam pareri. Dintre trupele preferate: Black Sabbath; Ozzy; Judas; Maiden; Dream Theater; Simphony X,etc...

 

Baieti, John e un chitarist foarte talentat.

Parol!

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Salut! Din pacate nu ma descurc prea bine cu meniurile astea de pe forum dar incerc si sper sa nu fac vreun drac. Ma simt onorat pentru cuvintele frumoase Tony. La randul meu trebuie sa spun si eu pentru (cine nu stie) ca Tony e un "hell of guitar player :)" si poate ascultam si vreo bucata de la el.Apropo, am ascultat doua bucati mesere de la "valdostana" . Merita ascultat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Exceptional forum.

 

Va salut cu drag pe toti pasionatii de muzica!

 

Un simplu ascultator de muzica...

 

Cu stima, nasti :) Doru Nastase

Link to comment
Share on other sites

hey ppl..new flesh here:))...anyway..ma bucur ca exista un forum unde pasionatii de muzica..si de chitara se pot intalni..cum a zis si nasty..meserias forum :):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.