www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Hetfield_escu

Pai hai sa povestesc :)

 

Eu sunt Radu.27 de ani inca(pana in septembrie) cant la chitara din a 8-a adika de 14 ani.

 

Asa cum zicea si Axa...pe vremea cand m-am apucat eu de instrumentul despre care se face vorbire nu puteam decat sa ne curga ochii si balele dupa niste electrice mai de doamne ajuta pe care nu le vedeam decat Metal Hammer sau prin concertele de anvergura care au fost si pe la noi odata.

 

Prin urmare am cantat vreo 10 ani doar pe acustice(am schimbat mai multe) si abia acum 4 ani am reusit sa-mi iau un reghin electric care stiti si voi ce poate....apoi un Rockson(o chitara destul de buna) si in fine in prezent un Jackson DK2 Dinky Blk pe langa care mai adaog un proc de efecte Zoom 707II si o statie Peavey Renown Solo Series sold-state de 160W.Am uitat sa va spun ca ma pricep si la tobe deoarece 2 ani am cantat pe tobe din pricina faptului ca nu aveam electrica si gasisem un set de Doina ieftin de care m-am bucurat vreo 2 ani.

 

Am cantat in trupa liceului(am fost coleg de trupa si de liceu cu Cezar de Omul cu Sobolani)....apoi Tragurium( unde am preluat postul de tobar) cu care am cantat odata in Big Mamout cand era pozitionat pe bld Ferdinant si odata open air langa Club A.

 

Astea fiind zise io va zic bafta si sa ne vedem la RGC 3 cat mai curand.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

...mai sa fie...cred ca cel putin un sfert dintre membri au cantat sau canta intr-o formatie... :) ..ce sa zic acu..felicitari...da spuneti-ne si noua astorlalti..care nu am avut sansa asta... :( ..si poate nici nu o vom avea vreodata... :) ..cum este,ce ati simtit cand ati urcat pe scena,ce sacrificii ati facut?....si altceva..ca va mai lasa inima sa ne spuneti..asteptam.... :) ..merci

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

ma numesc marina(dupa cum, se si vede) am 16 ani si cant la chitara de aproape 1 an.am inceput prin a canta canta la flaut(am cantat 8 ani) si la mandolina :) .dupa aceea m-am hotarat sa ma apuc de chitara.am fost eleva lui adi manolovici cam 6 luni,dupa care am renuntat.momentan mai "ciupesc" si eu ceva la chitara."ma bucur ca am intrat in marea familie a chitaristilor" :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb
ma numesc marina(dupa cum, se si vede) am 16 ani si cant la chitara de aproape 1 an.am inceput prin a canta canta la flaut(am cantat 8 ani) si la mandolina :) .dupa aceea m-am hotarat sa ma apuc de chitara.am fost eleva lui adi manolovici cam 6 luni,dupa care am renuntat.momentan mai "ciupesc" si eu ceva la chitara."ma bucur ca am intrat in marea familie a chitaristilor" :)  :)

De ce te-ai lasat de cursuri?

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

pai,m-am lasat de cursuri pentru ca tocmai atunci am avut niste probleme in familie si nu am mai avut timp sa ma duc si sincer incepuse sa nu imi mai placa nici atmosfera!!mai ales ca adi incepuse sa imi reproseze ca am degetele prea mici si zicea ca astfel nu voi putea niciodata ca cant ca lumea la chitara...dar ce pot sa fac daca sunt mica? :)

Link to comment
Share on other sites

pai,m-am lasat de cursuri pentru ca tocmai atunci am avut niste probleme in familie si nu am mai avut timp sa ma duc si sincer incepuse sa nu imi mai placa nici atmosfera!!mai ales ca adi incepuse sa imi reproseze ca am degetele prea mici si zicea ca astfel nu voi putea niciodata ca cant ca lumea la chitara...dar ce pot sa fac daca sunt mica? :)

 

Iti reprosa ca ai degetele prea mici? ce aiurea...Segovia le avea extrem de grase (de tractorist) si stii si tu cum canta.Si eu am degetele mici (sunt mic,ca si tine) dar nu vad un impediment in asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb
Iti reprosa ca ai degetele prea mici? ce aiurea...Segovia le avea extrem de grase (de tractorist) si stii si tu cum canta.Si eu am degetele mici (sunt mic,ca si tine) dar nu vad un impediment in asta.

Pai, impedimentul va fii la arpegii si diferite solo-uri in care vei vrea sa iei notele la distante considerabile unele de celelalte ...acolo va trebuii sa faci stretch ...si daca ai degetele mici posibil sa nu poti, dar voi ca niste chitaristi adevarati veti stii ca notele/acordurile se pot lua in diverse pozitii pe grif asa ca nu va fii o problema sa improvizati. :)

Marina, nu cred ca Mano ti-ar reprosa cu rautate despre degetele tale, mai degraba altul a fost motivul disputei voastre...

In legatura cu atmosfera...acolo de duci sa studiezi chitara...nu sa te intalnesti cu amicii etc...

Ganditi-va ca suntem destui care facem/am facut chitara cu el, e normal sa-si piarda rabdarea, sa o ia de la inceput cu totii, sa predea aceleasi chestii over and over again, si-l inteleg de ce e sictirit.

+ Ca Mano mai are o buba ...nu-i place sa faci orele in salturi (aviz amatorilor) ...nu-i place sa intarzii la cursuri, si mai ales sa nu inveti/exersezi ceea ce trebuie.

Parerea mea e ca nu ar trebuii sa te lasi, chiar daca Mano ti-a zis ca ai degete mici ..

Multi chitaristi au spus ca nu ai nevoie de cine-stie-ce talent, sau de fizionomie...ci pur si simplu trebuie sa stii cum sa pacalesti ascultatorii si cum sa iti faci viata mai usoara,,,but for that...ai nevoie de teorie.

Link to comment
Share on other sites

pai,m-am lasat de cursuri pentru ca tocmai atunci am avut niste probleme in familie si nu am mai avut timp sa ma duc si sincer incepuse sa nu imi mai placa nici atmosfera!!mai ales ca adi incepuse sa imi reproseze ca am degetele prea mici si zicea ca astfel nu voi putea niciodata ca cant ca lumea la chitara...dar ce pot sa fac daca sunt mica? :)

 

 

Sint convins ca sint foarte multi chitaristi care au avut intr-adevar ceva de spus in muzica si pe care respectivul i-ar considera lipsiti de talent sau incompetenti. Cintatul la chitara nu e o competitie, si in seamna in primul rind muzica, nu tehnica. Trebuie sa stii sa fii un "entertainer" nu un chitarist. 99% din potentialii ascultatori vor aprecia cit de bine ii faci sa se simta cintind, nu cit de repede faci arpegii sau cit de mult strech faci pt asta.

 

Dragos

Link to comment
Share on other sites

Bun, hai sa povestesc si despre mine... desi it's not much..

demult, tare demult s-a nascut un baietel pe nume Stefan :) , care a inceput sa fie pasionat de chitara pe la varsta de 16 anisori si de rockul mai vechi (stiti voi ) si apoi am tot zis ca o sa imi iau chitara, pana mi-am luat inima in dinti.. si am imprumutat de la cineva o laura.. asta se intampla cam prin august cred 2004. era vai de mama ei chitara, gatu dezlipit , nu suna deloc calumea, si ma rog. am invatat vreo 4-5 acorduri, apoi am lasat-o ca nu mai mergea deloc, am zis ca i se rupe gatu de tot ;).. iar pe la sfarsitul lu septembrie mi-am cumparat de la mosu, haohi, un orfeus.. din banii mei. eram mandru :o .. mdea. si am mai invatat cate ceva, pana nu am mai putut sa cant pe ea, suna execrabil.. asa ca am strans niste banuti ( a se citi mi-a dat mama :) ) si mi-am luat-o pe furnicuta :) , o electro=acustica hora. apoi am inceput mai serios sa invatz, dar tot nu este suficient.. am inceput sa ma dedic din ce in ce mai mult acestui instrument, petrecand f multe ore la ea alaturi de comp, lucru care i-a dus spre "disperare" pe ai mei. in rest , ma bucur mult ca a venit vacanta. am zis ca ma apuc mai serios de cantat.. sa stau 6-7 ore pe zi cu ea in mana, si sa invat ceva, nu sa frec menta. :( daca inca cititi , inseamna ca nu v-ati plictisit de mica mea povestire, ceea ce ma bucura. asa mai descoperim si alte lucruri despre pasionatii acestui instrument.. doresc la toti mult succes in continuare si poate cine stie, sa ne vedem in vre-un concert.

hai ca ma culc ca e 1 noaptea, si mi-e somn de imi cade capul pe tastatura.. somn usor.. ;)

 

p.s. cearny sper ca am fost ontopic , daca nu ghinion B)

Link to comment
Share on other sites

Guest bastian

sal seb! ce coincidenta... si eu sunt tot un fel de sebi :) ... hmmm...de fapt, el (adik ultimul sebi) m-a introdus pe site. vezi mah ca am venit!? mda... ca varsta ar trebui sa-mi ziceti mie sebi1, dar ca experenta asta micu ma bate...deci s-o lasam asa. imi pare rau ca nu sunt f coerent, dar invat pt. exu' Cambridge... desi unii ar putea crede ca e de la o vodka mica...din pacate nu e...offf.

 

talkin of scule: le-am enumerat oricum, dar as putea da detalii, si anume ca electrica Behringer nu e cine stie ce subiect de mandrie, dar trebuia sa invat si eu pe ceva nu? macar are designul ala ideal (vezi Fenderul lui Hendrix...sau nu?): black body, white pick guard, 3 doze, vibrato arm, gat din ala de ce mama ma-sii o fi...probabil ca e din lemn de gard :) :) . Macar de acustica sunt mandru, si anume pt ca a cantat cineva faimos pe ea si pt ca mi se pare ca are designul ideal pt o acustica: beige in degradee (adik nu culoarea aia spalacita a multor clasice), pick guard alb...e dragutzica. dar si ea are o problema saraca...si anume distanta corzilor fata de grif...si nu e de la gat! unii mi-au sugerat sa pilesc bridgeu'. ma rog...dak aveti sugestii plz...dak nu, o sa postez problema la sectiunea de maintnance.

post-256-1118757901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Eh..m-am gandit si eu sa postez aici

pai in primu rand ma numesc Iulia si sunt colega de clasa si ft buna prietena cu Marina :(

M-am apucat de zdranganit dupa capacitate,prin iulie-august am facut rost de chitara de la fosta mea profa de muzica sia m cam stagnat ca era proasta rau chitara..apoi prin noiembrie-decembrie mi-a fost imprumutaat o alta chitara pe care o am in prezent de un amic din acelashi liceu cu mine..

ma tot chinui..mi-am luat al video si programe dar am descoperit ca n-am rabdare si mai sunt si proasta pe deasupra..trebuia sa incep acu o luan lectiile dar nush ce a patit tipu ala si cucu!sar in sept ma duc la sala palatului.. B)

nu ma las deloc pana nu reusesc sa cant un cantecel mic.acolo! :)

Marina,pls stai cu biciu pe mine! :) gaat cu vorba,a venit vacantza si ma apuc de facut treaba serioasa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Salut lume!

M-am inregistrat si eu azi si m-am gandit sa zic o vb despre mine. Am aflat ieri despre forum, total intamplator, uitandu-ma pe forumul de la metalfan si vazut in semnatura unui membru : visit the romanian guitarist community. :) Si imi pare f. bine ca v-am gasit.

Numele meu este evident din username :( si cant la chitara din toamna anului trecut...adica de cand am intrat la facultate (din pacate, eu am descoperit mai tarziu chitara dar fac tot posibilul sa recuperez timpul pierdut pana la 18 ani B) )

Posed o chitara electroacustica Hora Reghin (daca asta e termenul pentru chitara acustica pe care o pot baga intr-un amplificator) si visez sa-mi iau intr-o zi o electrica.

 

Problema mea cea mare e ca nu mai cunosc alta lume care canta la chitara... (am un prieten basist care a inceput odata cu mine sa invete si ne ajutam cat putem dar daca difera stilurile...). M-am inregistrat pe forum tocmai sperand ca poate o sa ajung sa cunosc si eu pe cineva p-aici sa ma mai ajute cu cate ceva, sa mai invat si eu una alta de la oameni care se pricep. Am vazut ca exista intalniri RGC si daca se mai fac sigur o sa le populez si eu... macar sa va aud si sa ma uit :)

 

Hai ca vine vacanta acum si nu mai scap chitara din mana :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest wintzy

Salve tuturor! Deshi sunt inregistrat de ceva timp pe forum, acum am vazut topicu' asta, shi am zis k n-ar fi rau sa ma prezint shi eu :) Povestea mea incepe cam pe la 16 ani, adica acum un an juma (mai exact in decembrie 2003), cand mi-am cumparat o kitara clasica hora, pe care am exersat cam un an, pana cand am avut destui bani k sa-mi iau un stagg R500DC, una din modelele cat de bune de electrice de la stagg (macar nu falseaza, shi suna destul de bine). In fine, in prezent am o trupa de alternative (relativ alternative, pt k fiecare melodie a noastra are diverse influentze) pe nume Argon, cu care repet de prin aprilie, insa n-am dat inca nici un concert (mai tre sa lucram la piese, dar oricum, looking forward :)).

De rgc am auzit kiar de la Ady, am facut cunoshtintza cu el prin Big Mamou, cand veneam de la repetitzii. Pot sa zic ca am ramas placut impresionat, nu ma ashteptam sa gasesc o comunitate asha stransa, shi din care fac parte oameni cu experientza bogata in domeniu :) Ashtept cu nerabdare RGC3 la care vreau neaaparat sa particip, eventual cu tota trupa daca se poate. Sper totushi sa se tzina.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut!sunt mario si am 21 de ani si cant la chitara de 13 ani...fraza asta suna k la Alcolici Anonimi :)

sunt foarte fericit k s-a infiintat aceasta comunitate...in continuare AA....

cant pe un strat...chitara care apare in poza...btw e de vanzare!!!

daca vreti sa ma auziti cantand(si sa ma votati of course :) )incercati aici

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Moisoiule, nu cred ca ar trebui sa faci astfel de categorisiri.Fiecare e bun p felia lui, asa cum am mai spus-o.Nu poti spune ca exista "cel mai bun chitarist". :)

Link to comment
Share on other sites

@baumwolle: da,probabil ca ai dreptate.m-am grabit pentru ca eram fericit si uimit...oricum,cred ca este cel mai rapid si cel mai tehnic de pe forum. don't you?

da,mario,sperie-te de mine ca sunt bau-bau.daca te contrazici cu mine,chiar daca ai dreptate,eu te injur si te scuip si nu mai scapi din gheara mea!

 

rezolvati-va diferendele in afara forumului. multumesc

cosu :)

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sal...hai sa ma prezint si eu...ma numesc laurentiu si sunt din craiova :) am 17 ani, cand de 6 ani la clape :) ... care mai cantati la clape??? dk vreti sa`mi dati add la yahoo ... Marius_andrei_stefan

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit Laur13 pe forumul RGC ... si eu ma laud pe la rude ca le am la clape dar nu prea crede nimeni din pacate .. Sper sa gasesti aici lucruri interesante .. eu am gasit mereu asa ca nu trebuie decat sa cauti. Inteleg ca ai ceva experienta la cantat .. cu toate ca de instrumentul asta cam trebuie sa tragi toata viata, Pianul este tare complicat fiindca ... la naiba, niciodata nu stie stanga ce face dreapta .. Sper sa ne spui mai multe despre tine si mai ales sa auzim multe de la tine ..

Link to comment
Share on other sites

howdy...sunt chitarist, sunt alcoolic, cateodata melancolic...cant de vreo 4 ani jumate...nu gasesc nici o trupa sa ma primeasca :) si am intrat p forum pt ca...nu mai stiu exact da parca am gasit scris p tabla la scoala ceva gen RGC.RO si am zis sa vad ce e...aaa...si ma cheama Tudor...am avut o clasica Reghin (vanduta), acum detin o electro-acustica Stagg si un Ibanez SZ fffffff frumos cu doze Duncan etc/ amplificatoru e mic si nevinovat Behringer, procesoru la fel Zoom505 II/ de ascultat ascult mult bluz, jazz, progresiv si chestii mai ciudatele, cu toate ca nu ma deranjeaza din cand in cand si niste "suparari"/ si am 18ani...aa...si imi place sa beau...did i mention that?!?

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

Guest Azraelle

bine ai venit printre noi ilun....

intrebare: unde inveti? ...nu de alta , dar moi tot face publicitate rgc-ului prin metoda 'scris pe tabla' :)) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest onePunk

Salut. Cant la chitara de 3-4 ani (cred). La inceput singur pe acustica(venea vara-meu pe la mine si imi mai arata cate ceva) apoi cu profesor pe electrica.(am facut cam un an, m-a invatat destule, mai ales tehnica, dar apoi am decis ca nu trebuie sa astept sa primesc toate lucrurile si ca trebuie sa explorez singur). Prima melodie pe care am invatat-o de la vara-meu e introu de la under the bridge :) Am fost o perioada rhcp-addicted. Went into rehab(tried to keep an open mind). Idolul meu e John Frusciante. Atitudinea lui Flea fata de muzica e o chestie in care cred. Nu cred ca muzica buna poate veni vreodata din efortul de a face ceva frumos. The stuff must flow naturaly, you have to be true to yourself and what you do must have a meaning (yeah... majoritatea melodiilor de la chili peppers au versuri meaningless. suna a contradictie, dar n-am zis ca-mi place Kiedis). Imi plac mult Pixies. Ma cheama Cristi.

Anyway... Astept si eu replyuri. :)

 

P.S. : Any rhcp/JF fans?

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! Eu sunt McChiken si fac chitara de prin martie A.C. Scule n-am, am doar instrumente modeste: 1 buc Hora Western si mai recent 1 buc electrica Peavey Raptor luata la set. Am facut si mai fac cu un profesor, dar majoritatea progresului il fac singur. Ma bucur sa ma aflu aici :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.